BUITENLANDSCHE BERICHTEN. den: 1 reg. inf., 2e bat. 1« comp. van Leeuwarden naar Assen en 4e bat. 1« compagnie van Assen naar Leeuwarden; 2e reg. inf. le batt., van Grave naar 's-Hertogenbosch; 5e reg. inf.. stal, hoofdadm.. 1° en 4' batt., van 's-Herlogenbosch naar Nijmegen, en 3' balt. van Ngmegen naar Grave; 2'reg. huz.5'escad., van Haarlem naar Venloo; 3' reg. huz. 2' escad. van Amsterdam naar 's-Gravenhage. en 4e escad. van 's-Gravenhage naar Amster dam; 2reg. vesting-artill1comp. van 'sGravenhage naar Naarden; 3e reg. vesting-artill., 7e, 8', 9' en 10« comp. van 's Hertogenbosch naar Gorin- chem; 4' reg. vesting-artil.1' comp. van Gorinchem naar Hellevoetsluis, 2e comp., van Gorinchem naar Willemstad, 3s comp. van Willemstad naar 'sGravenhage, 4e comp. van Willemstad naar Den Helder, 5* comp. van Hellevoetsluis naar 'sGravenhage, 6= comp. van Gorinchem naar Den Helder. By het op 6, 7 en 8 November te 's Hage gehouden acte-examen voor middelbaar onderwijs werden geëxamineerd voor de acte Kl, lagere wis kunde, 3 candidaten. Een vierde was niet opgekomen. Toegelaten werden de hh. B. S. Veenstra, uil Heerenveen, en P. De Carpentier Wildervanck, uit Hillegom. Het hoofdbestuur der Maatschappg tot Nut van 't Algemeen, heeft be sloten dit jaar, in afwijking van de beslissing der algemeene vergadering van 1882, geen examen voor bewaarschoolhouderessen te doen afnemen. Het hoofdbestuur stelt zich bereid in de eerstvolgende algemeene vergadering me dedeeling te doen van de redenen, die het daartoe hebben geleid, doch meent reeds nu het besluit zelf ter kennis te moeten brengen. Een der onderofficierendie dezer dagen met goed gevolg het examen voor luitenant aflegden, kwam vijf jaar geleden uit Duitschland hier aan. Hq bezat niet het minste vermogen en kende niet eens onze taal, maar hij verklaarde luitenant bij het Indische leger te willen worden. Men vond dit nogal aanmatigend, maar de toenmalige luitenant J.die terstond ontdekte wat er in den jongen man school, nam hem onder zijne hoede en raadde hem aan allereerst Hollandsch te leeren. In weinige maanden sprak de jeugdige Duitscher onze taal vloeiend; hy kweet zich uitnemend van zijne plichtenvolgde met den meesten ijver den cursus voor onderofficier en daarna dien voor officier endank zij zijne volharding en zijne vlijtgepaard aan zgn grooten aanleg, zal hg nu weldra de epauletten dragen. Na vgf jaren werd de jeugdige vreemdeling, die niets bezat, officier. ArnhCt.) Het Eng. stoomschip St. George, van Kroonstad naar Rotterdam, is gisterenmiddag bij Noordwgk op strand geraakt. Sleepbooten zijn ter ad- sistentie vertrokken; drie man van het volk zgn met de sloep te IJmuiden aangekomen. Uit Noordwgk wordt van heden gemeld, dat genoemd stoomschip nog niet vlot is; men is bezig met lichten. Men herinnert zich, dat na het afbranden van het feestgebouw te Delft, in Juni van het vorige jaar, door den kroonprins, door bemiddeling van den Delftschen burgemeester, een nieuw vaandel werd toegezegd. Reeds waren oud-studenten voornemens het verbrande vaandel door een ander te vervangen, maar zg gaven hun plan op, toen zij van de toezegging des prinsen hoorden. De vervulling der belofte volgde niet. en op eene vraag, dezer dagen gedaan, of de hooge erven van den prins het plan van den overledene zouden verwezenlijken, werd een ontkennend antwoord ontvan gen. Voor de oud-leden van het Delftsche studentencorps bestaat dus thans geene verhindering meer om van hunne belangstelling in het corps le doen big ken. {IV. B, C.) In den nacht van 6 op 7 November jl. zijn te Rotterdam aan de Kruis kade, uit eene schrgftafel in eene woning (eerste verdieping), door middel van braak ontvreemd: 1 bankbiljet van 1000, 3 bankbiljetten van 300, 7 dito van f 200, 6 dito van 60, 8 dito van 40, 15 dito van 25 en 39 van 10. Sommige bankbiljetten zgn gestempeld .Droogleever Forlugn" en een vermoedelijk »Van der Pot", met een hek. De commissaris van politie der le afdeeling te Rotterdam, verzoekt opsporing en bericht. Gisterenochtend is een geladen vaartuig, liggende aan de Delftsche vaart te Rotterdam, waarop zich man, vrouw en vgf kinderen bevonden, plotseling gezonken. Een 7-jarig meisje is daarbg verdronken, terwgl de overigen, na zeer veel moeite zijn gered. Dr. De J., te Dordrecht, die onlangs bij de behandeling van een patiente, die aan diphtherilis leed, bg de inspuiting van het teruggeworpen vocht in het aangezicht kreeg en daardoor aanstonds een oog verloor, terwgl men voor het andere, ja zelfs voor 's mans leven zeer beducht was, omdat men vreesde dat van de smetstof zelfs tot in het bloed zou zgn doorgedrongen, is thans, na het doorstaan van vreeselijke pijnengelukkig aan de beterhand, zoodat men gegronde hoop mag koesterendat hg niet alleen het leven maar ook nog ée'n oog behouden zal. Een jongmensch te Amsterdam heeft het ouderlijk huis verlaten, uit een opengebroken lessenaar ƒ350 medenemende. Volgens mededeeling van eenige Durgerdammer visschers, hebben eenige hunner vakgenooten uit Bunschoten in den nacht van 22 op 23 October eene hoeveelheid zijden netten, ter waarde van p. m. 500, moedwillig vernield door ze aan stukken te sngden. Bedoelde netten behoorden aan de Durgerdammer en 2 Friesche visschers, en waren aan de Friesche kust ter botvangst uitgezet. Te Schgndel is in een bierhuis twist ontstaan over een glas bier, welke twist zoo hoog liep, dat het tot een gevecht kwam, waarbij een persoon niet minder dan zeven sneden aan het hoofd ontving. Berichten uit Curasao van 17 October bevatten o. a. het volgende: Tot lid van den raad van justitie op St. Martin is benoemd de heer A. Cannegieter Azn. en tot leden-plaatsvervangers van dien raad de hh. Thomas Percival en Arthur Hodge. Voor het eeuwfeest van sir Mozes Montefiore is eene feestviering gere geld door de Israëlieten van Curasao, als betuiging van eerbied voor den edelen menschenvriend, bestaande in een tempeldienst, eene uitdeeling aan de armen, de instelling van het Monteflore-fonds en het houden van een bazaar daarvoor. s GRAVENHAGE, 10 November. Door Z. M. is aan den heer W. Suermondt Wzn,, consul van Zweden en Noorwegen te Batavia, vergunning verleend tot aanneming der versier selen van ridder der orde van de Poolster, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. De ópper-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des konings, het hef den lichten rouw zal aannemen op Maandag den 10d" November e. k., voor den tijd van acht dagen, wegens het overigden van Z. D. H. den hertog van Brur.swijk Liineburg. Door Z. M. is jhr. M. G. De Bosch Kemper, secretaris generaal bg het dep. van waterstaat, handel en nijverheid, benoemd tol lid der administratie van het weduwenlonds voor de geëmployeerden lot het algemeen bestuur behoorende. Door Z. M. zijn benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Wageningen. m'. H. J. Wunder, burgemeester van Wageningen, en G. A. G. Ph. baron Van der Duyn van Maasdam, wonende te Wageningen. Door Z. M. is, met ingang van 1 December 1884, P. W. Kuhnen, commies der posterijen 4df kl., als zoodanig ontslagen. Door Z. M. is den kapitein J. D. Onderwater, van het corps torpe disten, op zgn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, en aan gen. kapitein vergund de activiteits-uniform te blijven dragen, met inachtneming van het bepaalde bij kon. besluit dd. 14 Augustus 1856 n°. 60. De luitenant ter zee 2de kl. C. E. Hummel, behoorende tot de rol van Zr. M'. wachtschip te Willemsoord, wordt met 15 dezer op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is voor het tijdvak van 1 December 1884 tol en met 3 December 1885 benoemd tot adsistent voor de botanie aan de rgks-universiteit te Utrecht, J. M. Ruys, doctorandus in de plant- en dierkunde. Naar wij vernemen heeft ook baron W. Van der Feltz bedankt voor de op hem door provinciale staten van Drenthe uitgebrachte benoeming tot lid van de eerste kamer der staten-generaal. Heden werd door den hoogen raad arrest gewezen ten aanzien van het cassatieberoep van Th. H., schaapherder te Ewijk, door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf wegens opzetlelgke brand stichting waardoor gevaar voor menschenlevens te voorzien was. Op grond van het derde cassatiemiddel, betrekkelgk de bewgsvoering, is het bestre den arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's Hertogenbosch. De beide vonnissen der rechtbank te Dordrecht waarbij in de eerste plaats twee vrouwen en twee mannen en ten tweede de moeder van een der twee vorige vrouwen tot celstraf veroordeeld zijn wegens mishandeling van den veerschipper P. en diens vrouw te Zuid-Beierland, werden heden door het gerechtshof alhier in hun geheel bevestigd. Het O. M. bij de arrondissements-rechtbank alhier eischte heden zes weken celstraf tegen den zakkendrager M., die Zondag 5 October voor en in eene herberg aan het Groenewegje agenten van politie beleedigde en ver zet tegen hen pleegde. Bij die gelegenheid voegde hij den commissaris van politie WulfTers, die hem tot rust aanmaande, op de openbare straat, ten aanhoore van een dichten drom van omstanders, de woorden toe: dief, af zetter, benevens eene uitdrukking welke geschikt was dezen magistraatsper soon in zijne eer en kieschheid aan te tasten. In de Scheveningsche Boschjes werd gisterenochtend een onbekend manspersoon hangende gevonden aan een boom. Volgens rapport van schipper M. Spaans te Scheveningen werden hem II. Woensdag in de Noordzee door eene Ostendensche sloep p. m. 40 netten met mooi weder noodeloos afgehakt. De schipper der sloep vischte door en hakte vervolgens nog van eene andere Scheveningsche en eene Katwgker schuit de netten af. BELGIU. De Asiociation libérale te Brussel hield Zaterdagavond eene algemeene vergadering. Na eene redevoering van den heer Janson werd door de ver gadering de wensch geuit, dat de schoolwet ingetrokken en de kamer van vertegenwoordigers ontbonden mogen worden. Een groote brand heeft de garenfabriek te Ninove van Albert Van den Bossche iu asch gelegd. Het gebouw en al de werktuigen zgn door de vlammen vernield. Een veertigtal werklieden zgn door die ramp zonder werk. ENGELAND. Voor de rechtbank van gezworenen le Exeter werd den 6° het geding behandeld tegen Thomas Dudley, kapitein, en Edward Stephens, stuurman van hel jacht Mignonette, die, na schipbreuk te hebben geleden en 20dagen op zee in een boot, aan een vreeselijken honger en dorst ten prooi, te heb ben rondgezwalkt, een uitgeputlen scheepsjongen, met name Richard Parker, gedood en zijn lijk opgegeten hadden. De verdediger der beschuldigden be toogde in zijn pleidooi dat de handeling van zgn cliënten niet mag gerekend worden te behooren tot de categorie van moord en vroeg de vrijspraak voor zijn cliënten. De president trad in een resumtie van het verhandelde en her haalde ten slotte den raad, door het openbaar ministerie aan de jury ge geven- "Er is door de beschuldigden eene laakbare handeling gepleegd. Maar daar een vonnis, dat het schuldig uitspreekt, hier zou moeten onderstellen de misdaad van moord en dus de toepassing! van eene gestrenge straf nood- zakeiyk zou makenonthoudt u hier dus van het wijzen van een vonnis. Verlaat u op de discretie van het hof, dat met de rechtsgeleerden over de uit te spreken straf in overleg zal treden." Nadat de gezworenen zich over de zaak beraden hadden, verklaarden zij eene levendige sympathie te gevoe len voor de ongelukkige beschuldigden en bevalen hen aan in de clementie van het hof en van de kroon. Dudley en Stephens werden daarna onder borgtocht op vrije voelen gesteld, in afwachting van de definitieve uitspraak, die "na het hooren van de rechtsgeleerden zal plaats hebben. Uit gt. Petersburg wordt aan de Daily News gemeld, dat door de Russische politie eene buitengewone bedrgvigheid onder de nihilisten wordt waargenomen, en tengevolge daarvan in verschillende gouvernementen en

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2