LEfltSCIlE COURANT. 1884. 1°. 266. DINSDAG II NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. l)e Courant verschijnt ilaoelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels I.iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den 27'1"1 November 1879 [Gemeenteblad li". 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd: tot Raad der Gebuurte n". 1 of n°. 1 van wijk I de beer ALBERTUSVAN DER MARK, in de plaats van den heer Cornelis Hendrik Dee, overleden. tot Raad der Gebuurte n°. 18 of n'. 5 van wjjk V de heer FRANS LO- DEWIJK DEE in de plaats van den heer Adrianus Blansjaar, die de ge buurte metterwoon heeft verlaten. en tot raad der gebuurte n". 35 of n». 2 van wijk Vlil de heer HENDRIK MAAS, in de plaats van Jacob Van der Wiel, die de gemeente metterwoon heeft verlaten. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 10 November 1884. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Gezien het adres van A. VERSNIJ, Smid, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene smederij, in het perceel in de Kolfmakersteeg n». 7. Gelet op de artl. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 24" November aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek iu te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 10 November 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 10 November. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is heden gegund1°. de levering der benoodigde brandstollen, gedurende het jaar 1885; aan de laagste inschrijvers de hh. G. Blommesteyn, alhier, de korte haardturf voor ƒ0.78. de korte kachelturf voor 0.77, per dubbele H. L.alsmede de lange turf voor f0.58 per 100 stuks, W. Ivapteyn alhier; de New-Castle- kolen voor 1.28 per 100 K. G., K. T. Caron te Oegstgeest; de grove Ruhr- kolen voor 0.82 per 100 K. G.en het steenkolengruis voor ƒ0.49 per H. L., J. Christiaanse alhier; het keukenhout voor ƒ10.50 per stère, H. J. Blommesteyn alhier; de houtskolen voor /0.50 per halve H. L., met het lot tegen W. Kapteyn. Voor de Iichtstoflèn waren geene inschrijvingsbiljetten ingekomen; 2°. de levering der school behoeften, tendienste der openbare lagere scholen, gedurende de jaren 1885 en 1886. aan de laagste inschrijfster de firma J. N. Geyer, alhier; 3". de levering van papier- schrijf- en verdere bureaubehoeften, ten dienste van de plaatselijke Secretarie aan den laagsten inschrijver den heer J. J. Sleyser, winkelier alhier; 4°. de levering der be noodigde kleedingstukken, voor de agenten van politie en de brugwachters gedurende de jaren 1885, 1886 en 1887, aan de laagste inschrijvers de hh. J. Jacobson, II. B. Paats en C. H. De Jong, winkeliers alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen/39, ƒ19 ƒ4 en ƒ2,10, de laagste prijzen ƒ39, ƒ19, ƒ3.70 en ƒ2. In het levensbericht van Corneille Henri Dee, door R. Koopmans van Boekeren, staat het volgende te lezen: /'Onze onderstelling is vermoedelijk niet gewaagd, wanneer wij eenig verband zien tusschen Dee's ijverig en langdurig werken voor het Woordenboek en zijne benoeming tot Lid van Letterkunde, in 1880. Zooveel is zeker, dat die benoeming niet alleen voor Dee zeiven hoogst aangenaam nas, maar ook mag aangemerkt worden als een werk, waardoor de ingewanden der heiligen bovenmate werden ver kwikt. Onder heiligen verstaan wij hier 's mans vrienden en kennissen, in wier kring genoemde verkiezing met gejuich werd begroet." Bij deze gewenschte verklaring, is dat over de ingewanden even geestig als smaakvol, voegt onze berichtgever, die een vriend van Dee was, er bij. Men deelt ons het volgende mede: Ben ik goed onderricht dan zou zich hier ter stede een tegen-taalverknoeiers-bondgenootschap vormen om het gebruik van alle vreemde woorden tegen te gaan, zoo het doenlik is deze uit te roeien. Van bottier en tailleur, coifieur, table d'hote, plat du jour, café en restauratie, salon de rafraichissementcuisinier-patissier-sucrier-en- chocolatier; allemaal zaken om zich te kleeden, te voeden en op den koop toe nog eenige versnapering te verkrijgen. Van visite-kaartjes, circulaires en receptie, salon-portretten met conversatie, comestibels en een soiré musicale, zoo niet een fancy fair, tol men genaderd is aan de geconserveerde levens middelen, met gecondenceerd vleesch-extract en gecondenceerde melk, uitge zochte woorden voor bejaarde weduwnaars, die mochten uitzien naar jonge vrouwen (dames, is afgeschaft). Van calorilèreseconomique, condoleances en hier houdt men commensalen, benevens salonpourlacoupedecheveux, waaronder vermeld staat: Hier zet men scheermessen aan en maakt men vlechten. Van constitutioneele regeering, liberalen en president, democraten, secretaris, thesaurier, conciërge, provincie, district, cavallerie, anti-revolu tionairen, parlementaire redevoeringen, coupure, jurymarinier, journalisten, requesten eu quaesties, consequentie, punctuatie en honderd andere woorden meer. Van bonte pelzen en bonte vesten voorradig, en van expositie op de bovenzalen of étalage van de nouveauté's voor dit saison, die natuurlijk "ge prijsd" zijn; ook wel étalage van de gearriveerde Sintnicolaas surprises en steeds met de eer der kennisgeving aan de geachte clienlèlen, van af heden. Wanneer dan al deze vreemde woorden bestreden, zoo nut uitgeroeid zul len zjjn in anderen, zal men trachten zich zeiven te verbetereneene eigen schap, die zoo zij niet uitblijft, doorgaans tot het laatst bespaard wordt. Dan zal men niet meer schrijven: immer en nimmer, voorliefde, voor inge nomenheid of voorkeur, deelname, opname en inname, onomwonden, daar- stellen, opvallend, vernalatigen, wellicht, betrouwbaar, onderbreken, eigen- dommelijk, benutten en daadzaak, omdat het eene uitgemaakte "daadzaak" is en blijft dat dagbladschrijvers schrijflustig of niet, met al deze en dergelijke woorden, waarbij hun de van af' s als water uit de pen vloeiengeen Hollandsch schrijven, zoo min als het pas geeft iemand per wagenper as of per brancard (is draagbaar bijgeval niet deftig genoeg?), te vervoeren, en nog minder zjjn evennaaste per pond, per kop of per kan de maat vol te meten met een Latijnsch voorzetsel. Bij zulk een hoogst nuttig bondgenootschap, waarbij zich ongetwijfeld hoofden van scholen zullen aansluiten, zou men ook be dacht zijn het woord: betrekkelijk, dat gebezigd wordt in den zin van: ten opzichte, ten aanzien, omtrent, aangaande, betreffende, af te schaffen. Ambtenaren bjj het sein-toestel om met ongeloofelijke snelheid berichten over te seinen naar andere plaatsen, eertijds telegraphisten genoemd, zullen zich belasten met de vertakkingen, die uit dit bondgenootschap zullen ontstaan, te dienen van bericht en raad. Heeft Nederland zich dan uit het spinneweb van zooveel taalverknoeiing, waarin het verstrikt was, losgemaakt, dan zal het juichen trots alle opge drongen Volapük. Men schrijft ons het volgende: De barometer was heden tot 776 Mm. gerezen, zoodat er aan geen gebied van hooge drukking te twijfelen valt, waarin wij ons bevinden. Op den middag teekende de thermometer 51° F. Daar de wind oost is geloopen kon de temperatuur wel dalen, hetgeen niet insluit dat er guur weer volgen zal. Het vee heeft tot dusver nog geen last gehad van koude of nattigheid en de melkkoeien voldoen nog best in de opbrengst. Overlast van water had nog niet een polder; molens en stoomgemalen hebben in dit anders zoo natte jaargetijde betrekkelijk geen werk. Heele koppels spreeuwen verlustigen zich op het dak en den toren van de dorpskerk en vliegen dan zingende over het weiland, waarbij zich nog niet eens vertrokken vinken aansluiten; en het roodborstje doet ook nog zjjn best en zingt in de hagen of er geen einde zal komen aan zulke herfstdagen. De hoofdcommissaris van politie te 's Hage verzoekt opsporing van de verblijfplaats van Jakobus Perridon, oud 37 jaar, meubelmaker, vroeger ge woond hebbende alhier en sedert drie weken uit 's Gravenhage vertrokken met achterlating van 5 minderjarige kinderen. Zjjne vrouw heeft hem ver laten en zich in Sept. jl. naar Deventer begeven. Gedurende de afgeloopen maand October zijn per Rijnlandschen stoom tram (Leiden—Katwijk) vervoerd 20800 personen, met eene opbrengst van 3393.99'/2, opbrengst goederenvervoer 287.66. totaal 3681.65. Van af 1 Januari tot en met uit. October: aantal vervoerde reizigers 226,439, opbrengst 41023.57, goederenvervoer 2495.83, totaal ƒ43519.45; zijnde per dag-kilometer 16.47. Door zijne excellentie Li Fong Pao, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van den keizer van China bij den staat der Nederlanden zijn aan het Rijks Ethnographisch museum te Leiden ten geschenke gegeven een aantal van de Amsterdamsche tentoonstelling afkomstige voorwerpen, afkomstig van Korea. Bij kon. besluit van 7 November 1884 n». 18 is bepaald op 1 Mei 1885 de volgende troepengedeelten van het leger verplaatst zullen wor?

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1