PER TELEGRAAF. nagenoeg is afgehakt, in een hopeloozen toestand verkeert. Het andere heeft plaats gehad tusschen den heer Rogge, koopman te Keulen, en kapitein Hirsch (zoon van den president van politie te Aken), die de eer der familie van zjjn tegenstander had aangerand. Er werden drie schoten gewisseld en bg het derde viel de kapitein doodelijk gei rollen neder. Eergisteren is hjj in het hospitaal overleden. Rogge is ongedeerd gebleven. OOiTENRIJ H. In de gehouden zitting van de financiëele commissie der Oostenrjjksche delegatie heeft de heerRieger, een der Roheemsche gedelegeerden, verklaard dal hjj de toenadering van Oostenrijk bij Rusland goedkeurt, maar de hoop geuit dat aan den voorloopigen toestand van Bosnië weldra een einde kome en het lijdelijk bezetten van die gewesten door eene definitieve inbezitneming vervangen worde. Hij vroeg of eenig vooruitzicht hierop beslaat. Graaf Kalnoky, minister van buitenlandsche zaken, weigerde zich hierover uit te laten, verklaarde dat het tegenwoordig oogenblik niet geschikt is om dit onderwerp te behandelen en verzocht, in het belang van den vrede, dat de vraag van den heer Rieger niet in de notulen zou worden opgenomen. Te Ottakring is het huis van een fabrikant aangevallen door een troep van 150 ontevreden werklieden, die er met steenen de glazen ingooiden en den heer des buizes en de zijnen dreigden te mishandelen De politie dreef echter weldra de menigte uileen en zij nam vier der belhamels in hechtenis. RCILAND. Twee jeugdige moordenaars zijn te Nertchinsk gevat. Zij waren met een anderen knaap en een meisje aan het wandelen en zij stelden voor een raveonest uit te halenmaar hun makker en het meisje verzetten zich daar tegen. Hierdoor ontstond een twist en de knapen werden handgemeen. Het meisje vluchtte, maar de kleine verdediger van het vogelnest werd door de beide andere knapen doodgeslagen. De jonge monsters moeten verklaard hebben dat het meisje, als zij niet gevlucht was, een zelfde lot had ondergaan. De Armenische patriarch Nersis is te Konstantinopel overleden. OOI T-IWD1E. BATAVIA, 4 October. De leger-commandant heeft, naar wij vernemen, het voorstel gedaan, aan den civielen en militairen gouverneur van Atjeh een luitenant-kolonel toe te voegen. AD. v. N. I.) Over wjjlen den resident van Soerakarta mr. P. A. Matthes schrijft eene courant van Soerakarta, de N. VorstenlandenDelandverhuurverliest in hem een steun, waarvan het gemis maar al te zeer zal gevoeld worden Aan zijne leiding is het te danken dat het, met zooveel weerzin begroete, landverhuurreglement zoo geleidelijk en zonder schokken is in werking ge treden. De vereeniging van landhuurders roemde het vertrouwen van des residents bestuur en de ruime gemeenschappelijke besprekingen der werke lijke toestanden waarvoor de resident steeds bereid was. En niet alleen betreuren wij in zijn afsterven den ambtenaar, maar ook den menschenvriend, steeds tot helpen gereed, daar waar hulpe noodig was". De Soerak. Ct zegt: «Ten hove gewaardeerd, door de zijnen bemind door de burgerjj gewerd, door de landhuurders geacht, een vriend des volks, zoo was de man die gisteren aan ons ontvallen is". Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indid zjjn de volgende be schikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den zoutverkooppakhuism. te Pasoeroean C. Stellen. Ontslagen: eervol, de hoofding. 2' kl. van den waterstaat en 's lands burg. openb. wer ken H. J. Roeland; als notaris, tevens vendumeester, te Serang (Bantam), Gb. Ptno; de commies 2' kl. bij den post- en tel.-dienst L. Van Maanen. Be noemd: tot ing. 2' kl. bjj den waterstaat en 'slands burg. openb. werken, de ambt. op non-act. M. M. E. A. Hollingerius Pijpers, laatstelijk die betr. bekleed hebbende; tot contr. 2' kl. bij het binn. best, op Java en Madura, de ambt. op wachtg. H. De Chauvigny de Blot, laatstelijk met den rang en titel van contr. 2' kl. ter besch. van den gouv.-commissaris in zake veepest; tot zoutverkooppakhuismeester te Pasoeroean, de zoutverkooppakhuismeester te Indramajoe (Cheribon) A. F. Bloemhard; tot leeraar in de wis- en natuurk. aan H. B. S. te Samarang, de amanuensis van 's lands plantentuin te Buiten zorg, dr. J. C. C. W. Van Nooten; bij de alg. rekenk.: tot 2e comm., de 3e comm. J. J. Sneep; tot 3e comm., de le klerk W. H. Fransz. Door den hoofdingenieur, chef van den dienst der Bataviasche havenwerken benoemd: tot mach., C. Visscher en W. J. Boots, beiden thans als zoodanig op dag geld werkzaam; tot gezagv. J. F. Gosen, eervol ontslagen molenbaas bij den zelfden dienst; lot stuurman, A. Dehnst, thans als zoodanig op daggeld werkzaam. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol uit Z'. M'. milit. dienst, de le luit. der art. J. C. Veenhuijzen, met vergunning de aan dien rang verbonden uniform te blijven dragenen de tijd. off. van gez. 2' kl. H. Erni, laatstgen. met ingang van 6 Nov. 1884. Bevorderd: bij hel wapen der inf. tot kapt., de le luit. I. Burg; tot 1« luit., de 2luit. S. A. Rissink; tot kapt., de le luits. T. I. F. N. De Steenhuysen en W. 1. M. Georges; tot 1» luit., de 2e luits. H. P. Krull, A. T. A. M. De Vassij, M. Willemstijn, C. De Visser en P. H. Bodemeyer. Departement van marine. Benoemd: tot 2e machinist bij de gouv.-marine, de mach.-leerling le kl. bij dien dienst W. G. Berends. NEW-YORK. 7 Nov. Het nationaal-democratische en het nationaal-repu- plikeinsche comité hebben in het openbaar te kennen gegeven dat zrj zul len aandringen op eene nauwkeurige telling van de uitgebrachte stemmen, en advocaten benoemd hebben ter bescherming van de belangen beider partijen. PARIJS, 8 Nov. Uit de verklaringen, gisteren door den heer Camescasse, prefect van politie, in den algemeenen raad van het Seine-departement af gelegd, blijkt, dat reeds in Juli de cholera in dit departement verschenen is en toen in het dorp Aubervillers een honderdtal sterfgevallen veroorzaakte; dat krachtige maatregelen genomen werden om de uitbreiding der epidemie tegen te gaan, en dat dit, naar men hopen mag, te Parijs ook zal geschieden. Eenige bladen, zooals het Journal des Débals enz., zeggen dat sedert 20 Juni 160 choleragevallen te Parijs geconstateerd zijn geworden. Het Petit Journal voegt er bjj dat 60 van die gevallen een doodelijken afloop gehad hebben. NEW-YORK, 8 Nov. Blijkens de laatste hier ontvangen rapporten heeft Cleveland eene meerderheid van duizend stemmen in den staat New-York. Aan de verkiezing van Cleveland valt dus niet te twijfelen. INfiEZOSTDEN. De Feestviering van het vijftigjarig bestaan der Maatschappij voor Toon kunst alhier is achter den rug. Het Leidsch Dagblad van 13 October meldde daaremtrent o. a. //Het gouden feest der Leidsche Maatü voor Toonkunst zal nu gevierd worden op eene wijze, die het tegenwoordig Bestuur tot eer verstrekt." Zjjn deze woorden bewaarheid geworden? Neen! In de allereerste plaats zullen de leden gaarne vernemen waarin eigenlijk de feestviering heeft bestaanwat voor buitengewoons men hen heeft aan. geboden. De leden der Maatij voor Toonkunst hebben met twee dames toegang tot drie concerten, welke gewoonljjk door of van wege de Maat') worden geven; het concert van gisteren avond was het eerste dezer drie, zoodat de leden dus tot de conclusie zullen komendat de luisterrijke viering vaa het vijftigjarig bestaan der Maai') voor Toonkunst, alleen is gelegen in liet leit dat Dyna Beumer heeft gezongen! Eene alledaagsche verschijning ii Dyna Beumer niet, maar hadden wij na al het geschetter van het Leidsel Dagblad niet veel meer mogen verwachten?! De leden van Toonkunst konden echter reeds van te voren uit het Dagblal opmaken welke wending deze feestviering zou nemen. Zij hadden dra gt. legenheid om te zien op welk eene gemakkelijke wijze tegen de wet da Maatü zou worden gehandeld, alsof, het de natuurlijkste zaak da wereld ware. Art. 6 der Wet zegt: De gewone leden enz., hebben het recht om: 1". Kosteloos de muziekuitvoeringen bij te wonen welke Joor de Hiaat'i worden gegeven. 2°. Op gunstiger voorwaarden dan zjj, die geene leden zijn, buitengewone muziekuitvoeringen by te wonen door beuni deling der Maat'i te geven. Duidelijker kan bet niet! De leden hebben op alle muziekuitvoeringen, hetzij door de maatschappij of door hare bemiddeling gegeven, rechl van toegang. En hoe luchtig heeft men nu Donderdagavond tegenover het grootste ge deelte der leden met dit gewichtig artikel rondgesprongen? Het Dagblad vertelde eenvoudig dat de leden die geen kinderen op dl muziekschool hadden, op het concert Donderdagavond door de Hlm. gegeven, geen toegang hadden! (dus ten volle in strijd met art. 6), en aan' gezien in de geheele wet geen artikel of bepaling te vinden is, welke het Bestuur machtigt hiervan af te wijken, kan deze handeling niet anders dag ten zeerste onze verbazing opwekken en zal het Bestuur in de eerst volgeodi Vergadering ongetwijfeld hiervan rekenschap dienen te geven. Indien de Gehoorzaal Donderdagavond geen plaatsruimte genoeg aanbooi om al de leden den toegang te verleenen waarop zij recht hebben, had he Bestuur naar eene andere wijze van feestviering moeten uitzien, de wijn toch waarop de eerste avond van het feest is gevierd, was wel aardig dot! niet waardig. Wij zullen dus gaarne vernemen waarin de luisterrjjkheid van het fes heeft bestaan, voor het genotene van gisterenavond zijn wij dankbaar m zooverre het een der gewone concerten betreft, doch ten hoogste onvoldat indien hiermede het vijftigjarig beslaan der MaaDj voor Toonkunst gevierd. R. KIESRECHT KIESPLICHT. Dit beginsel schijnt door een aanzienlijk deel der tot het kiezen (sic) personen niet te worden begrepen. Niettegenstaande toch alle opwekkingen blijkt telkens een groot aan kiezers door hunne afwezigheid bij de slembus te schitteren. Daaronder zullen zeer zeker personen zjjn die door ongesteldheid of on wegende belangen verhinderd zjjn hunne burgerplichten te vervullen; meeslen echter blijven weg uit Jansalieachtigheid. Dit laatste is intusschen niet in het belang der publieke zaak. Alst het 1/7 stemgerechtigden nog een relatief groot aantal wegbljjft van stembus, dan vertegenwoordigt de 2ic Kamer nog veel minder het Nels landsche volk. Zou daaraan geen eind te maken zijn? Mij dunkt dat het wel gaan zou als men in plaats van daarover telka te jammeren eens uit een ander vaatje tapte. Bij voorbeeld aldus: Als door eenige kiesvereeniging bij de stembus een vertrouwd pers» wordt geplaatst met de opdracht aan te teekenen wie der kiezers zijn te gerplicht heeft vervuld, dan blijkt daaruit wie dien plicht heeft verzaakt Eene opgave der namen van deze laatsten in een plaatselijk blad kani den volke verkondigen. Bezwaar kan zulk eene opgave niet hebben, m de verkiezingen zijn publiek. Voor menigeen zal die controle eene afdoende zachte drang zijn out meer weg te blijven, vooral als dit wegblijven tengevolge zou hebben dt totdat de delinquent bij eene volgende stemming zjjn plicht heeft vertil zijne vrienden de conversatie met hem staakten, zjjne begunstigers tot deren gingen, die wel hebben gestemd. Het is niet mjjne bedoeling eenigen dwang uit te oefenen op de uil brengen slem, ieder moet vrij zijn in dezen; wil hjj niemand kiezen,' brengt hjj zijn biljet oningevuld in de bus; maar die moeite zal hjj moeten getroosten; ik twijfel niet of hij zal dan weldra ook zijn biljel vullen. Zij die ongesteld of door andere redenen volstrekt verhinderd zjjn tegi stemmen, kunnen daarvan opgave doen aan de kiesvereeniging die den tröle uitoefent; deze kan dan brj de opgave der namen in de courant! voegen dat A of B verhinderd was door geldige redenen, in welk geval bovengenoemde zachte drang niet op hem toepasselijk is. Dit stelsel is, als geheel onpartjjdig, in het belang van alle parliji Men neme er eene proef mede. Het resultaat zal denkeljjk de verwacbii overtreffen. G. L. 8 November 1884. (niet kiezer.) TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 8 November. VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Laagste. Hoop! Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver. Lichte Duivenboonen l'aardenboonen Boter (l"e qualiteit !4 (2de (l"e per kil. (2de v Turf haardbr. 1»" soort (grauwe) Lange zwarte hectol. 7 8 0 9 0 9 0 5 5 8370 kilog. dubb. heet. 12000 7.75 9.- 7.50 8J 5.50 v 6/ 5.50 61 5.— 5.1 5.50 6,! 4.— 6/ 2.50 3.1 7.25 7i 6.25 C 68.— 74 62.— 66/ 1.70 1 1.55 0 U 0 0.23 OJ Tc Leiden ter Boekdrukkerij van 'GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. Dau

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6