BIJVOEGSEL behoorende tot de Leidsche Courant j van Maandag óO November ó884>N°. 265. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. In het Hoendiep te Groningen is een geladen turfschip gezonken. De bewoners, zes in getal, lagen rustig te slapen, toen ze door het binnen komende water gewekt werden. Nog juist hadden zij den tijd, schoon on gekleed, het schip te verlaten, dal weldra met het eenig levende wezen, den hondin de diepte verdween. Voor hel gerechtshof te 's Bosch stond Donderdag terecht G. v. E.oud 45 jaren, daglooner, geboren en wonende te Maastricht, beschuldigd van moed willige manslag in den avond van den 8t0 Augustus gepleegd op L. F. Ëveraerts, aldaar. Vijf getuigen werden gehoord, onder welke twee dokters als des kundigen. Uit hunne verklaringen bleek, dat beschuldigde een twistzieken aard heeft en 's avonds van den manslag eenigszins opgewonden was door gebruik van sterken drank. Hjj werd ontstemd door het geraas, dat Ëveraerts, die eene kamer boven hem bewoonde, maakte, en schreeuwde hem onder bet bezigen van eenige scheldwoorden toe, dat hij hem naar beneden zou halen, als hij niet stil was. Toen later de vrouw van Ëveraerts naar be neden moest om eene boodschap te verrichten, geraakte zij in woordentwist met beschuldigde. Haar man, dit hoorende, ging ook naar beneden, entoen ontstond tusschen hem en besch. eene schermutseling. Weldra riep Ëveraerts ik ben gestoken, bracht de hand aan het onderlijf, waaruit veel bloed stroomde, deed nog eenige passen, zakte ineen, en gaf kort daarna den geest. De des kundigen verklaarden, dat de dood moet worden toegeschreven aan bloed verlies, een gevolg van de verwonding. Beschuldigde bekende het hem ten laste gelegde. Het 0. M. de feiten wettig en overtuigend hewezend achtende wees er op, dat niet was gebleken, dat van wege de verslagene eenige aan leiding voor de verwonding was gegeven, en eischte G jaar tuchthuisstraf. Woensdag brandde te Giessen een huisje geheel af. De drie kinderen, van'5 tot 10 jaar oud, waren alleen te huis, daar de vader Duiten aan het werk was. De kinderen en het huisraad werden gered. Onvoorzichtigheid met petroleum, die de kinderen in het vuur goten om het hout aan te maken, wordt als de oorzaak opgegeven. Een werkman aan de aardewerkfabriek //Céramique" te Maastricht is van een steiger gevallen, en aan de gevolgen der bekomeu kneuzingen overleden. Den 19,n dezer zal voor het gerecht van gezworenen te Kleef terecht staan Anton Schepop, medebeschuldigde in zake den moord ten vorige jare bjj Heinoo gepleegd. 's GBAVENHAGE, 8 November. Door Z. M. is de heer Leonard B. Smith erkend en toegelaten als consul der Vereenigde Staten van Amerika op Curasao. Mg'. Spolverini, apostolisch internuntius bij ons hof, is gisterenavond, na een langdurig verblijf in de provincie Luxemburg, hier ter stede terug gekeerd. Heden werd o. a. voor het gerechtshof behandeld het appel van een vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij zekeren P. J. B. eene celstraf van 8 dagen was opgelegd, wegens mishandeling. In den namiddag van 16 Juii jl. nam bekl. plaats in een coupé der derde klasse van den Rhjjn- spoorweg, ten einde zich van Amsterdam naar Rotterdam te begeven. In die coupé hadden reeds eenige reizigers, meerendeels Israëlieten, plaats ge nomen, die het al spoedig bij bekl. moesten ontgelden. Nauwelijks had de trein zich in beweging gesteld, of hij begon zonder de minste aanleiding op de Israëlieten te schimpen en te schelden; ook ontzag hij zich niet een hunner op een hevige slag in het aangezicht te onthalen. Hier door ontstond eene worsteling, waarin zeer begrijpelijk den bekl. zijn aandeel in onzachte aanrakingen niet ontging. De bekl., die toegaf dat hij zeer onbehoorlijk had gehandeld, ontkende het eerst te hebben geslagen, maar door een vijftal Amsterdamsche getuigen, niet allen Israëlieten, werd onder eede verklaard, dat van hem den aanval was uitgegaan. Adv.-gen. m'. Gregory eischte de bevestiging van het vonnis. Aanst. Donderdag uit spraak. Schipper C. Bal, voerende de Sailordshome van den reeder A. MosJr. te Scheveningen aangekomen, heeft bjj den waterschout aangifte gedaan, dat hem op den 16" October 11., bij goed weder, des middags te 2 uren, in de Noordzee zijn afgehakt zeven netten met touwwerk door de Osten- densche sloep n°. 139. Hij had den schipper van dat vaartuig nog verwit tigd en zelfs de vlag opgezet, doch niets hielp: in koelen bloede werden de netten afgehakt en aan de zee prijsgegeven. Later had schipper Bal het geluk 5 van de netten terug te vinden, doch ontdaan van al het touwwerk. Hij veronderstelt, dat dit bij n°. 139 aan boord is. Gedurende het halfjaar loopende van 1 Mei 1884 tot en met ultimo October d. a. v. zijn per stoomtram den Haag-Scheveningen 708,563 per sonen vervoerd. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis verklaarde de heer Gladstone, dat de regeering geene geldelijke verplichtingen tegenover Egypte zou aangaanzonder de goedkeuring van het parlement. De heer Courtney zeide, dat Engeland's uilgaven ten behoeve van Egypte, gedurende de op 31 Maart 11. afgeloopen zes jaren, 4% millioen p. st. bedragen. Lord E. Fitz Maurice deelde mede, dat de eerste grondslag, waarop de uitnoodiging tot de conferentie is gebaseerd, geen melding maakt van handelsvrijheid in het Congo-bekken en de monden van den Niger. De tweede grondslag gaat uit van het beginsel, dat de op het Weener congres aangenomen stellingen op de Congo en Niger van toepassing zijn. De handel in het Niger-bekken is dus niet onder de punten van behandeling begrepen. Het gebied van de Ambas-baai is onlangs onder het Britsch gezag gebracht. Te Londen werd Woensdag II. de derde tentoonstelling van New-Found- landsche honden geopend. Er zjjn minder exemplaren dan op de twee vorige, maar die, welke er zijn, mogen over het algemeen voortreffelijker heeteo. De hoogste prijs werd toegekend aan een reusachtigen hond, die 194 Engelsche ponden woog. In eene ijzerfabriek nabij Wolverhampton is een stoomketel gesprongen, waarbij drie personen omgekomen en twaalf min of meer zwaar gekwetst zijn. De schade wordt op 20,000 begroot. Volgens een telegram uit Foochow aan de Times zouden deChineezen de vestingwerken bij Kinpai hersteld en van Krupp-kanonnen voorzien hebben. Ook meldt de correspondent van genoemd blad, dat door hen torpedo's in de rivier gelegd zijn, zoodat voor de stoomschepen eene vaart van slechts 100 voet breed open blijft. De vestingwerken zjjn door den nieuwen onderkoning geïnspecteerd. De terugkeer der Fransche vloot wordt echter niet verwacht De rijksraad ie Peking heeft, naar uit Shanghai gemeld wordt, de voorwaarden van eene schikking met Frankrijk overwogen. Men is echter niet tot een besluit gekomen. De tegenwoordigheid van Li-llung-Chang te Peking wordt dringend gevraagd. Volgens nadere berichten, door de Colonial Company uit Trinidad ont vangen, zijn daar tijdens den jongsten opstand over de 70 koelies gedood of gewond. Het oproer werd veroorzaakt door het wegzenden van koelies, een maatregel waartoe de planters tengevolge van de lage suikerprijzen ver plicht waren. FRANKRIJ K. De senaat verwierp gisteren, met 189 tegen 58 stemmen, een amen dement van den heer Marvaise, strekkende om het stelsel der onafzetbaar heid af te schaffen. Daarentegen werd met 132 tegen 120 stemmen art. 1 van het ontwerp op de senaatsverkiezing aangenomen, met het amendement- Lenoël, dat verleden Woensdag was tgoedgekeurd. Verder verleende de senaat zijne goedkeuring aan art. 2, waarbij bet aantal der door elk departement te verkiezen senatoren wordt vastgesteld, en aan art. 3 waarbjj de kroonpre tendenten niet verkiesbaar worden verklaard. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren medege- gedeeld, dat de Tongkin-commissie met 6 tegen 4 stemmen het door de re geering gevraagde crediet heeft goedgekeurd. De minderheid was niet tegen het crediet, maar wilde het gebruik daarvan niet aan het tegenwoordig ministerie toestaan. De heer Chaveau is met 6 tegen 4 stemmen tot rap porteur benoemd. De regeering heeft vier stoombooten afgehuurd om vier bataljons van het Afrikaansche leger, gezamenlijk 4000 man tellende, over te brengen naar Tongkin. Van middernacht tot gisterenmorgen zijn te Parjjs vier cholerageval len aangegevendoch geen enkel met doodelijken afloop. De epidemie schjjnt haren zetel te hebben in de straat Sainte Margnérite van den Faubourg Saint Antoine, waar de bevolking zeer talrijk en de openbare gezondheidstoestand daardoor minder gunstig dan elders is. De overheid heeft alle voorzorgs maatregelen genomen, om de verbreiding der kwaal te voorkomen. De be volking is geenszins ontroerd en het algemeene voorkomen der stad heeft geen verandering ondergaan. Baronnes douairière De Rothschild heelt van de golf louan een arau- caria naar haar villa te Cannes laten overbrengen. Deze boom weegt 28000 kilo en om hem over te brengen waren 32 paarden noodig; onderweg moesten eenige bruggen gestut worden. De kosten van overvoer bedroegen bij de 10.000 fr. De expeditie onder den Portugeeschen reiziger Serpa Pinto zal eerst daags van Mozambique vertrekken, om het land tusschen Mozambique en Nyassa te onderzoeken. Het plan moet zjjn om ook over het Tanganyika- meer naar den Congo te gaan. Serpa Pinto heeft 100 Zoeloes en 250 dragers bjj zich. ITALIË. Uit Turiju wordt gemeld, dat toen de koning, die er gekomen was ter gelegenheid van de prjjsuitdeeling aan de bekroonden der nationale tentoon stelling, met zijn rijtuig in een der straten verscheen, een goed gekleed persoon geroepen heeft: "Weg met den koning!" De menigte wierp zich onmiddellijk op den man, scheurde zijne kleederen aan flarden en spuwde hem in het gezicht. Eenige politiedienaren schoten tjjdig te zjjner bescherming toe; zonder dat zou de persoon vermoedelijk het leven er niet bjj afgebracht hebben. DUITSCHLAND. Bij de gisteren gehouden herstemmingen voor den rijksdag zijn geko zen: te Breslau de sociaal-democraten Hansenclever en Kraecker; te Mann heim de democraat Hopfer; te Wiesbaden de heer Schenck, van de vrjjzin- zinnige partij. Te Karlsruhe-Bruchsal wordt de verkiezing van den heer Arnsperger (nalionaal-liberaal) zeker geacht. De Kölnische Zeitung komt terug op hare opmerking, dat dr. Wind- horst thans de oudste in jaren zou zijn onder de leden van den rjjksdag. Niet hij, die in 1812 geboren is, maar graaf Moltke, thans 84 jaren oud, zal de voorzitter van den rijksdag moeten zijn zoolang het bureau niet ge kozen is. Een ingenieur te Berlijnde heer Mayerhoferheeft onlangs een toe stel uitgevonden, of liever, na 12 jaren arbeid, voltooid, die dienen moet om spoorweg-ongelukken te voorkomen. De toestel bestaat uit eene glazen plaat, waarop de spoorwegen zjjn afgeteekend, terwijl alle treinen, die zich op een gegeven oogenblik op die wegen bevindendoor pijltjes zjjn aan geduid, die zich langs de verschillende lijnen bewegen met eene snelheid, evenredig aan hunne werkelijke beweging. Daardoor kan die toestel den ambtenaar, aan eene station met het nagaan der //pijltjes belast, waarschu wen zoodra er gevaar voor eene botsing bestaat en hij heeft dan gelegen heid de machinisten per telegraaf te waarschuwen. Men schrijft uit Keulen aan de IV. R. Ct.In de eerste dagen dezer maand hebben er twee duels plaats gehad, waaromtrent men thans, in weerwil van alle pogingen om de zaak bedekt te houden, nader het een en ander verneemt. Het eene heeft plaats gehad te Bonn, tusschen een student in de rechten, zoon van een handelsagent te Keulen, en een officier van het Keulsche garnizoen. Daar een vroeger tweegevecht met pistool tusschen hen zender gevolg was gebleven, hielden zij thans een gevecht met desabel. De uitslag was dat zij ieder aan een arm zwaar werden gewond, en wel zoodanig dat de officier in het lazarelh ligt, terwjjl de student, wiens arm

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5