1.1: i it s ii c I KIM. 1884. MAANDAG 10 NOVEMBER. STA DS-B ERIC UIEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. JP. 365. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Dl prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groole letters berekend naar plaatsruimte. By deze Courant behoort een Byvoegscl. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Gezien het adres van de firma J. en A. LE P00LE, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene ververij, in hare fabriek aan de Garen- markt n°. 10. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bjj deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 22'" November aanst., 's voormiddags te elf uren, op het raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 8 November 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 November. In de maand October zijn binnen de gemeente Leiden geboren; 150 kin deren, als; 85 zoons en 65 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling- geboorte; overleden: 62 personen, van welke 9 elders woonachtig, als: 11 mannen, 13 vrouwen, 20 zoons en 18 dochters; daarenboven als leven loos aangegeven 10. Gehuwd 22 paren. Het concert, gisterenavond door de Maatschappij voor Toonkunst ge geven, bij gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan, had natuurlijk een zeer groot aantal belangstellenden in de Gehoorzaal doen zamenstroomenniet alleen om de beroemde zangeres Dyna Beumer te hooren, maar ook om met onzen voormaligen stadgenoot, de heer Daniel Van Goens, weer opnieuw, doch thans als kunstenaar, kennis te maken. Het gewone paleis-orkest, onder directie van den heer Joh. M. Coenen, bracht Schumann's vierde Symphonie ten gehoore. De uitvoering was niet onberispelijk, het orkest speelde met eene zekere mate van onverschilligheid, hetgeen nu en dan in ruwheid overging. Het koper was in de Symphonie zeer bescheidcu en maakte een goed effect, ook werd de viool-solo in de Romance zeer goed door den heer Baudot voorgedragen. De heer Coenen stond (zeker in navolging van Bilse) te midden der executanten, eene plaat sing die zéér is af te keuren, daar toch ontegenzeggelijk een directeur af de medewerkenden in het gezicht moet hebben om ze op verschillende oogenblikken de noodige wenken te kunnen geven; bij de plaatsing van gisterenavond was zeker de helft van het orkest hiervan verstoken, hetgeen natuurlijk slechts een minder gunstigen invloed moest uitoefenen. De roepwelke steeds over Dyna Beumer was gehoord, heelt zeker aller verwachting nog verre over troffen. Zulk eene zangeres te mogen bewonderen is een waar genot! Hare heerlijk kristal-heldere stem, hare voordracht die aan volmaaktheid grenst en vooral de verwonderlijke kalmte waarmede zij de moeielijkste passages weet uit te voeren, dwingt alle de grootste bewondering af en zonder twijfel zal iedereen het bestuur van de Maatschappij voor Toonkunst dankbaar zijn dat het onze stadgenooten zulk een kunstgenot heeft te genieten gegeven. De heer Daniël Van Goens gaf op zijn instrument (dat zeer mooi is) blij ken dat bij hem veel talent aanwezig is. De stukken die hij voordroeg waren niet bijzonder geschikt om zijn //leislungsfahigkeil" in het volle licht te doen uitkomen, evenwel was zijn intonatie niet altijd even zuiver en zijn spel over het algemeen een weinig zwak. Van zijne compositiën was de Rêverie het beste, dit inderdaad eigenaardig stukje, dat eenigzins in Fran- schen geest is geschreven, levert het bewijs dat men van den heer Van Goens nog meer compositiën zal mogen verwachten die zijn naam tot eer zullen zijn. De feestouverture van Eduard Lassen, hoofdzakelijk bewerkt op eene volksmelodie en Lassen's lied »Es war ein Traum", is een werk dat wei nig boeiends bezit. De Polonaise van Liszt is eenvoudig //bombast", de eenige verdienste van deze compositie ligt in de uitstekende instrumentatie. Men zal zeker wel mogen beweren dat niemand gisterenavond huiswaarts keerde dan vervuld van dank aan het bestuur van Toonkunst, voor zulk een kunstavond, die, zooals ongetwijfeld allen hopen, nog menigmaal moge we- derkeeren. Uit de opgaven betreflende de sterfte en de geboorten in de maand Sep tember 11., blijkt dat o. a. in de gemeente Leiden waren geboren 138 kinde ren, waaronder 4 levenloos aangegeven, overleden 82 personen, en wel: beneden 1 jaar 33, 1—5 jaren 8. 5 14 jaren 3, 14—20 jaren 3, 20—50 jaren 12, 50—65 jaren 7, 65—80 jaren 15, boven 80 jaren 1. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, lering 19, klierziekte, rhacitis, syphilis 3, kanker 6, waterzucht, scheur buik 1typhus en febris typhoïdea 1aanhoudende koorts 1pokken 1 sluipen, trismus, epilepsie 4, apoplexie 1, hersenziekte krankzinnigh. 6, keel- en longtering 5, kinkhoest 2, acute ziekten der ademhalingsorganen 5, chronische ziekten der ademhalingsorganen 6, hart- en vaatziekte, rheumat. arthrit. 1, organ, harlgebreken, aneurysms 2, diarrhoea, dysenterie2, acute ziekten der spijsverteringswerktuigen 6, chron. ziekten der spijsverterings werktuigen 3, ziekten der organa urogenitalia 4, verdrinken 1, onbekende oorzaak, plotseling 1. Gedurende de afgeloopen maand October zijn door de Nederlandsche Rhijnspoorweg-maatschappij vervoerd 222588 reizigers, met eene opbrengst van /206,859.19% bagage 414 tonnen, opbrengst 5980.53; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 88558 tonnen, opbrengst 175.064.61; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen 9920.91; diverse ontvangsten 3933.50; totale ontvangst 401,758.74% totale ontvangst van at 1 Mei 2,720,721.26y2. Over de lijn Leiden—Woerden werden vervoerd 14168 reizigers, met eene opbrengst van 7409.33%; bagage 15 tonnen, opbrengst 96.86; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 2340 tonnen, opbrengst 2017.23: opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 241.97diverse ontvangsten ƒ68.50; totale ontvangst f 9833.89% totale ontvangst van af 1 Klei f 58799.95% Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 67 volwassen personen en 12 tot 14 kinderen. Aan de Uaarl. Ct. wordt geschreven dat op 5 Novb. de witte duin rozen (Rosa pimpinellifolia) in de Bloemendaalsche duinen voor de tweede maal bloeien en met talrijke bloemen en knoppen zijn aangetroffen als een bewijs van den invloed van den warmen zomer en het zachte najaar. Niet zoozeer als bewjjs van den invloed, zoo schrjjft men ons, dan wel tengevolge van den zomer en het najaar, hebben de duinrozen, evenals de in onze tuinen gekweekte verscheidenheden in bastaarden van rozen, nog nergens opgehouden te bloeien. Daar zijn de Maandrozen, eené verschei denheid van Rosa Indica, men heeft ze nog voor het snijden. En in een oogwenk kan nog een schitterende ruiker worden gemaakt van de welbe kende Souvenir de la Malmaison. Het is bijna nooit gehoord welk een schot de rozen dit jaar gemaakt hebben en hoelang en hoe mooi, ook uit dat nieuwe schot, zij bloeien. Kwam de winter niet, zy zouden maar bljjven doorbloeiendie dankbare rozen! -- Vermits, te beginnen met het stoomschip dat 8 dezer van Amsterdam vertrekt, de stoomschepen der maatschappij //Nederland" weder Marseille in plaats van Napels zullen aandoen, zullen de door die stoomschepen aan boord te nemen brievenmalen voor Nederlandsch-Indië, te rekenen van 18 dezer, weder verzonden worden met den trein van 5.20 'savonds uit Am sterdam naar Antwerpen. De hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederlandsche belangen op de internationale tentoonstelling in 1885 te Antwerpen te houdenbrengt ter kennis van heeren bloemisten, boomkweekers en verdere belanghebben den. dat, volgens mededeeling van het uitvoerend comité dier tentoonstel ling te Antwerpen, het bericht is ontvangen, dat de tuinen der tentoon stelling gereed zijn om beplantingen te ontvangen. Bij hei gisteren te 's Hage gehouden acle-examen voor lager onderwjjs zijn geëxamineerd 14 vrouwelijke candidaten; afgewezen 7, toegelaten 7, namelijk de dames: C. J. J. Boers, van Mookhoek; A. Helleman, van Kin derdijk; P. L. Akkersdijk, van Heinenoord; M. M. De Rochemont, M. R. Douwes de BoerC. M. De Bock en W. P. M. Hoffmannallen van 's Gravenhage. Heden is het officiers-examen voor de 6e ploeg infanterie (allen van den hoofdcursus te 's Bosch) afgeloopen. Van de 7 onderofficieren die daarvan deel uit maakten hebben 6 aan dat examen voldaan, te weten de sergeanten Tromp, Leyds, Van Rietschoten, Wiedeman, Koene en Collard. Bij de verschillende regimenten infanterie ontbraken op 1 Nov. jl. 246 korporaals, tegen 296 op 15 Sept., tegen 307 op 1 Mei en 318 op 15 Maart jl. Het incompleet van korporaals bij dat wapen vermindert nu gaandeweg. Het kader onderofficieren is bij de meeste corpsen overcompleet. Er zijn reeds 31 korporaals geschikt om tot sergeant of fourier bevorderd te worden, doch dezen kunnen wegens gebrek aan vacatures vooralsnog niet worden aangesteld. De senaat der vrije en Hanzeestad Bremen heeft de uitlevering wegens bedriegeljjke bankbreuk aangevraagd van August Franz Friedrich Von Heyman koopman en consul van Zwitserland te Bremen. Hij is ongeveer 35 jaar oud, klein van gestalte, zeer net gekleed met lange jas, glacéhandschoenen en draagt waarschijnlijk een hoogen grijzeu vilten hoed. Ook is door de Pruisische regeering de uitlevering gevraagd van den 20- jarigen Otto Quenzler, postambtenaar uit Lobejuen (provincie Saksen), die

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1