PER TELEGRAAF. -• Volgens bericht uit Durban van 5 dezer aan den Standard heelt de president der Transvaal aan den volksraad medegedeelddat hij een telegram heeft ontvangen welks inhoud hem hoop geeft op eene vredelievende regeling der Bechnana-quaestie, door gemeenschappelijke medewerking tusschen de Kaapsche en Transvaalsche regeeringen. De heeren D. P. Taljaard en A. L. Pretorius hebben in den Trans- vaalschen volksraad eene motie aangekondigd, ten duel hebbende, den staats president een geschenk van 1000 aan te bieden, als een blijk van oprechte dankbaarheid voor de vele goedgeslaagde en voordeelige diensten voor de republiek verrichtvooral met de laatste zending naar Europa. Bij de verkiezing voor den president der Unie hebben Virgima en Indiana gestemd voor den candidaat der democraten, Michigan en Illinois voor dien der republikeinen. De democraten erkennen, dat de republikeinen in Californië, Nevada en Oregon de overwinning behaalden. De Times, Herold en fforld beweren, dat Cleveland is gekozen; de Tribune daarentegen houdt vol, dat Blaine overwinnaar is. Nader wordt gemeld, dat de uitslag der presidentsverkiezing nog altijd niet met zekerheid is bekend. Men gelooft, dat Blaine zal gekozen worden. De opening van de wereld-tentoonstelling te New-Orleans is tot den 16d,n December verdaagd. Naar gemeld wordt, zal zij door den president van Mexico, generaal Porftrio Diaz, en de presidenten der centrale republieken worden bijgewoond. Alles is bijna gereed. Eene zonderlinge tooneelvertooning krijgt men tegenwoordig te zien in den Chineeschen schouwburg te San Francisco. In een stuk, dat over de Fransch-Chineesche vijandelijkheden handelt, wordt een Fransch zonaal op het tooneel gesleept, en met bamboestokken duchtig afgeranseld. De Chi- neesche kunstenaar, die deze weinig benijdenswaardige rol om den anderen avond vervult, krijgt daarom eene toelage van 5 per avond, en de toe schouwers hebben veel schik in de vertooning. FRANKRIJK. Volgens de Rational en de Presse is eergisteren een sterfgeval vau cholerieken aard voorgekomen in de straat Coquillère te Parijs. De Temps zegt, dat andere gevallen, overigens in zeer gering aantal, eergisteren en gisteren zijn waargenomen in de gasthuizen der hoofdstad. Alle voorzorgs maatregelen zijn genomen. Eergisteren had men te Nantes vijf sterfgevallen aan de cholera; in Oran kwam slechts één sterfgeval voor. Eene weduwe te Parijs viel onder het lezen van eene courant in slaap, terwijl de kaars bleef branden. Aan haar zijde sliep een twee-jarig kind. Door eene beweging deelde de vlam zich mede aan de courant, en daarna aan de bedgordijnen. Buren, die uit den Schouwburg kwamen, zagen rook onder de deur van daan komen en trapten deze in, doch te laat. Demoeder was levend verbrand, maar het kind, dat half gestikt was, kon in leven teruggeroepen worden. Sedert eenigen tijd was de Parijsche politie opmerkzaam gemaakt op een persoon, die met een ridderlint in het knoopsgat, in een der wjjken der stad, talrijke oplichterijen pleegde. Hij gaf zich uit voor bloedverwant van een minister en beloofde aan de winkeliers, die hij oplichtte, hen aan zijn zwager, den minister, te zullen voorstellen, om hun groote bestellingen te bezorgen. Toen hij eindelijk dezer dagen in hechtenis genomen werd, bleek, dat hij voor meer dan 80.000 frs. oplichterijen gepleegd had. Tevens kwam aan het licht, dat hij tot eene zeer goede familie behoort en zijn vader professor in de geneeskunde was. De bladen melden uit Thuan-An, dat Nguyen-Vaz-Thuong. voorzitter van den ministerraad in Annam, die beschuldigd wordt van verscheidene misdaden: ->• het vergiftigen van den laatst overleden koning en van zijnen voorganger, het vermoorden of op zijn bevel laten vermoorden van zende lingen en van Franschgezinde Annamieten, weldra tot verantwoording geroepen zal worden, en dat, treft hem geen doodvonnis, zijne deportatie naar Nieuw-Caledonië zoo goed als zeker is. Er is bericht uit Tanger ontvangen, dat een Fransch onderdaan op nieuw door de plaatselijke overheid te Fez aan eene aanranding heeft bloot gestaan. Tengevolge van overstroomingen in het zuiden van Spanje, is het ver keer over de lijn Madrid-Murcia gestaakt. Het water heelt eenige bruggen meegenomen, huizen verwoest en groote schade aan den oogst aangebracht. ITALIË. De uitreiking van de bekroningen aan de exposanten ter tentoonstelling te Turijn heeft den 4" daar plaats gehad in tegenwoordigheid der konink lijke familie, de voorzitters der beide kamers en de voornaamste autori teiten. De koning en de koningin werden met geestdrift ontvangen. Prins Amedeus betuigde den koning dank dat hij gekomen was om aan de vreugde en aan den triumf zijns volks deel te némengelijk hij onlangs in het lijden en de gevaren had gedeeld. Aan prins Amedeus en aan de leden der com-j missie van uitvoering zijn eerediploma's toegekend en van 13,000 exposanten zijn ongeveer 6000 bekroond geworden. DUITSCHLAND. De keizer besteedde gisteren den morgen weder op de gewone wijze. Zijn toestand is zeer bevredigend. Hij heelt van zijn val slechts een lichte pijn aan de beleedigde deelen overgehouden. Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor den rijksdag zijn gekozen: te Frankfort de socialist Sabor, te Elberfeld de socialist Harm, te Mainz de clericale, te Darmstadt de nationaal-liberale candidaten. Men zegt dat keizer Wilhelm voornemens is de openingszitting der Congo-conferentie (15 Nov.) bij te wonen of althans de conferentie met een bezoek te vereeren. Het laatstelijk te Berlijn gehouden congres zou deze hooge onderscheiding deelachtig zijn gewordendoch de moordaanslag door Nobiling op den grijzen vorst gepleegd, verhinderde hem te verschijnen. Te Berlijn wordt verzekerd, dat de grondwet voor den nieuwen slaat Congo door den koning der Belgen, in overleg met den Engelschen rechtsgeleerde sir Travers Twiss, ontworpen is. Dit document is gedrukt en aan al de regeeringen, de Portugeesche er onder begrepen, gezonden. Portugal weigert nochtans zijne aanspraken op een deel van het grondgebied, zijn beweerd eigendom, te laten vallen, en wil voor de streken, welke de Internationale Alrikaansche Maatschappij in bezit heeft, niets anders dan de vrijheid van handel en scheepvaart toestaan. De laatste huizen der Judengasse te Frankfort a/M worden afgebroken. Een tiental jaren geleden werden de woningen aan de westzijde der straat wegens hare bouwvalligheid geslecht; die aan de oostzijde werden nu ook te gevaarlijk en zijn dit jaar gaandeweg ontruimd. De familie Bothschild heeft te vergeefs getracht haar stamhuis te behouden, maar zal nu zorgen dat het zorgvuldig afgebroken wordt ten einde het geheel in den oorspron- kelijken staat m het park van den heer v. Rothschild te Frankfort weder te laten opbouwen. Te Krakau hebben weder ongeregeldheden plaats gehad. Verscheidene Israëlieten werden door de volksmenigte mishandeld en in al hunne win kels weraen de glazen ingegooid. Slechts met moeite voorkwam de politie ernstiger gewelddadigheden. Verscheidene der aanstokers van de volkswoede werden in hechtenis genomen. LONDEN, 7 Nov. Daily News meldt uit New-York van gisteren; "Cle veland is in den staat New-York stellig gekozen met eene meerderheid van drie a vierduizend stemmen." LONDEN, 7 Nov. Lagerhuis. Sir Stafford Northcote betuigt zijne smart over het groot verlies, dat het huis getroffen heeft door den dood van den zoo algemeen geachten Fawcett. Lord Hartington dankt namens de regeering voor dit blijk van deelneming, en namens de Ieren geeft Mac Cartly zijn leedwezen te kennen. PARIJS, 7 Nov. De bladen melden, dat sedert Woensdag tot gisteren namiddag 4 uur in het hospitaal St. Antoine zeven choleragevallen zich heb ben voorgedaan, waarvan drie een doodelijken afloop hebben gehad. Drie gevallen zijn in het hospitaal Tenon geconstateerd; een twijfelachtig geval kwam voor in het hospitaal Necker, en vier personen zjjn in de stad aan de cholera overleden. Gisterenavond werd aangifte gedaan van verscheidene gevallen, waarvan enkele met den dood eindigden- De heer Camescasse, prefect van politie, heeft den ganschen dag doorgebracht met het bezoeken van de woningen waar de reinheid veel te wenschen overlaat. Een kabi netsraad werd gisteren gehouden, om te beraadslagen over het nemen van hygiënische maatregelen en het maken van alle toebereidselen, om den loop der epidemie te stuiten. NEW-YORK, 7 Nov., 2 ure 'sochtends. In het laatst ontvangen ofüciëel rapport wordt geconstateerd, dat de democraten nog meer stemmen gewonnen hebbendat Cleveland in den staat New-York de meerderheid heeft en dat zijne verkiezing verzekerd is. PARIJS, 7 Nov. Sinds Woensdag zijn alhier een-en-twintig gevallen van cholera voorgekomen, waarvan dertien met doodelijken afloop. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand September door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: H. I. Bats, Vermeulen C»., mej. W. Schouten en Pop pen, allen te Amsterdam; Peeters, te Baardwjjk; mej. E. C. M. Kuenen. te Ede; Van Winning, te 'sGravenhage; Gimpertz, te Haarlem; mev'. Van Schellen, te Heerjansdam; H. Wisman, te Horn; vrouw Overdijk, te Nieuwe- diep (2 stuks); Van Meurs, te Oudshoorn; I. Hakkaar, te Tiel; L. v. Vliet, te Vlissingen; Dina De Jong, te Voorburg; J. Manneken. F. Wolff en J. Molleman, plaatsen van bestemming niet bekend. Briefkaarten: mej. E. C. Kreuzeman, te Amsterdam. Verzonden geweest naar België: M,ie J. Maers en Adriaan Dirks, beiden te Brussel. Duitschland: S. H. De Bruyn, te Coblenz; G. Van Ooteghem, te Ingelmiinster; L. H. Slotemaker, te Iegenzee. Ned.-Indië: B. Bouwman, te Semarang. Verschillende landen: Frederich Saylor, te Suakum. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 7 November. VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Laagste. J Hoogste. Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) stuks. 24 140 48 190 375 34 8 180 411 720 46 328 60.- 148.— 170. 147.— 162.- 35.- 9 24.- 15.- 22.- 14.- 5.25 195.— 266.- 285.— 253.- 322.- 83.- 21.- 62.— 26.- 36.— 23.- 14- Ter markt aangebracht 957 runderen, 42 kalveren, 1132 schapen, 374 biggen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 27 partijen kaas, waarvan aan de Stadswaag gewogen 20 partijen, te zamen 827 stuks, of 4628 KG. Besteed werd voor: Goudsche kaasvan 20.tot 26.—. Derby Leidsche de 150 KG. Edammer 44.- 24.- 54.-.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3