LD 1884. ZATERDAG 8 NOVEMBER. STA DS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieremleels jaars f 1.50, franco p. n. 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van t4 regels I.iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Herinneren bij deze de ingezetenen der gemeente aan de bepalingen van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6,n November 1879 [Gemeenteblad n°. 4) houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, Schoorsteenen en Stookplaatsen gereinigd moeien worden. En wordt deze door plaatsing in de beid ache Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders van Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 30 October 1884. E. KIST. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Gezien het adres van A. DE LA RiE, Vellenblooter, wonende alhier, hou dende verzoek om vergunning tot oprichting van eene Fellenblooterijin liet perceel in de Paradijssteeg n°. 60. Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 21cn November aanst., 's voormiddags te elf uren, op het raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 7 November 1884. E. KIST. Secretaris. LEIDEN. 7 November. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier is uit het vroeger vermelde drietal tot predikant beroepen d». G. H. Van Kasteel, pred. te Kollum. Gisteren werd het vijftigjarig bestaan van de muziekschool der Maat schappij voor Toonkunst alhier plechtig herdacht. De gehoorzaal, waar dit feest werd gevierd, was daartoe keurig getooid met groen en guirlandes. s middags werd den heer H. M. De Graaf, die van af de oprichting der school zijne krachten aan haar had gewijd en derhalve heden hetzelfde ju bileum vierde, een prachtig album aangeboden met de namen zijner vereer ders, als een bewijs van hulde voor den onverdroten ijver, waarmede hij steeds hare belangen had behartigd. Des avonds vereenigden zich talrijke ingezetenen van Leiden in de zaal, ten einde de krachten en talenten te kunnen bewonderen van hen, die hunne opleiding aan deze school hadden genoten. De leerlingen en enkele oud-leerlingen toch gaven een concert, dat in alle deelen uitstekend geslaagd mag heeten. Het nam een aanvang met «Novelelten voor strijk-orchest op 53", van Niels W. Gade, waarvan de uitvoering algemeen voldeed. Mej. J. L. E. Jaeger gaf vervolgens //Consolation", van F. Liszt, en //Albumblatt", van Th. Kirchner, ten beste. Hoezeer haar spel en voordracht beviel, bleek voldoende uit de eer die haar te beurt viel om gebisseerd te worden, een verzoek, waaraan zij met welwillendheid voldeed; zij had hiervoor verkozen een //Arabeske", van Schumann. Aan mejuflrouw L. Schmier werd na het einde harer voordracht een prachtig bouquet aangeboden; hare lieve en ge voelvolle zang verdiende volkomen dit eerbetoon. Nog werd het auditorium vergast door mej. C. M. Parmentier met eene //Polonaise voor piano", door den heer W. Van Bemmelen met een //Adagio", van W. Bargiel, en //Arle- quin", van D. Popper, voor violoncel, en door een vrouwenkoor, met een «Standchen", van F. Schubert, en //Morgengesang", van Rich. Hol. De kracht en eenheid, waarmede deze deze beide laatste nummers werden uitgevoerd, was bepaald bewonderenswaardig. Na afloop hiervan werd het feest besloten met een zeer geanimeerd bal. Heden morgen is op de Haarlemmerstraat eene koe op hol gegaan en vandaar aan de Haven tegen een hek terechtgekomen, waar zij over sprong. Weder terug willende keeren, trachtte zij weder over het hek te springen, doch bleef in de punten daarvan hangen, die het lichaam van de koe doorboorde. Uit vrees dat het dier dol mocht worden, is het daar ter plaatse terstond afgemaakt. Door den directeur der kweekschool voor zeevaart alhier werd Woens dag aanbesteed, de levering gedurende het jaar 1885, van: 1°. versch rund- vleesch2". soepgroenten, ten behoeve der equipage van 's rijks zeemacht, gedetacheerd bij bovengenoemde inrichting. Voor het versch rundvleesch was minste inschrijver A Ruigrok, alhier, ad 0.62 per kilogram, en voor soepgroenten J. Springer, mede alhier, ad 3 40 per 100 rantsoenen. Menigen dag in de lente, als de zon zooveel hooger aan den hemel staat dan heden. 7 November, heeft men niet het voorrecht te kunnen schrijven: wind zuiden met heldere lucht, thermometer op den middag 59" F. Hoewel de barometer geen bestendigheid belooft, is het echter een genot zulk een dag buiten te verwijlen, niettegenstaande het blad gevallen of geel geworden is. buiten, waar de sijsjes sjilpen en in de takken hangen van den els, en waar het rundvee in de groene weilanden nog niet naar gras behoeft te zoeken al is de voorraad klein. Door de staten der provincie Drenthe is tot lid van de eerste kamer der slaten-generaal gekozen de heer W. A. baron Van der Feltz, thans lid der tweede kamer, met 16 stemmen, in plaats van den heer mr. H. Van Lier, die voor de op hem gevallen keuze bedankt heeft. Op den heer mr. H. J. Carsten waren 15 stemmen uitgebracht. Door den heer mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, te Zwolle, zjjn aan 's rijks ethnographisch museum te Leiden geschonken de zeven Japan- sche kaarten, afkomstig uit de nalatenschap van wijlen den heer m'. B. W. A. E. baron Sloet lot Oldhuis en waarvan nadere omschrijving geschiedt in de Staatscourant van 7 dezer. Den schenker is de dank der regeering betuigd. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een muntbiljet van f 10 door een onbekende, onder hel postmerk «Leiden 4 November 1884" tot voldoening van te min betaald successierecht inge zonden. In de Staatscourant van 7 dezer is opgenomen een verslaguitgebracht aan den minister van binnenl zaken door de commissie, in 1884 belast met het afnemen der examens in de Iloogduitschc taal (lager onderwijs.) De uitslag was aldus: Aangemeld 102 candidaien (75 mannelijke en 27 vrouwe lijke), niet opgekomen 10, toegelaten 33 (21 m. en 12 vr.), teruggetrokken 2, afgewezen 57 (46 m. en 11 vr.) De taal- en letterkundige aldeeling van de Kon. Akademie van Weten schappen te Amsterdamzal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederlandsche belangen op de Internationale tentoonstelling te Antwerpen in 1885 te houden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dal zij van verschillende zijden aangezocht om den termijn tot inlevering van inschrijvingsbiljetten, die op 1 November verstreken was, verlengd te krijgen, daartoe pogingen te Antwerpen heeft aangewend. Zij is er met veei moeite in geslaagd verlenging te krijgen tot 1 December a. s., zoodat inschrijvingsbiljetten tot dien datum bij haar wor den ingewacht. Zij deelt verder nog mede, dat er eene zeer uitvoerige al gemeene klassenindeeling ter perse is, die van af aanstaanden Maandag te haren bureele, n°. 57 Willemstraat, op aanvraag, verkrijgbaar zal zijn. Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said den 6dtc Nov. en vertrok denzelfden dag. De Sumatra, van Bata via naar Amsterdam, passeerde Wight gisterennamiddag 1 uur. De Jacatra, van Amsterdam naar Java, passeerde 6 dezer, des namiddags, Dover. De Koning Willem 111 vertrekt heden van Liverpool naar Amsterdam. Men schrijft aan de d.Ct.: Het algemeen bekende instituut//Noorthey", onder de gemeente Voorschoten en Veur gelegen, voor eenigen tijd geslo ten, zal als een phenix uit zijn asch herrijzen. Bekend is het, dat aldaar onze eerste kroonprins zijne opleiding voor de akademie ontving, terwijl tal van groote mannen daar werden gevormd. Het instituut zal nu worden gevestigd in de gemeente Voorschoten en wel op de buitenplaats //Groot Stadwijk", niet minder bekend om het daar gevestigde dames-instituut, waar van H. M. koningin Sophie indertijd beschermvrouw was en dat nu zal wor den opgeheven. Bedoeld buiten met zijn prachtig en grootsch ingericht heerenhuis, met meer dan twintig kamers en zalen, leent zich zeer zeker voor een instituut van den 1"> rang. In een stuk weiland te Pernis is op klaarlichten dag een van de daarin grazende schapen geslacht, en het vleesch medegenomen. De politie heeft den dader niet ontdekt. Van goed ingelichte zijde verneemt het llbl., dat het bericht over de aanneming van werken te Panama door den heer J. G. Van Hatlum te Slie- drecht voor 20 millioen gulden onjuist is. Door den heer Van Hatlum is aangenomen het verwerken van een grooten berg, waar het kanaal moet

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1