RENTER en FORTUIN PER TELEGRAAF. INKOMEN VAN 40'l, den, niet minder mag zjjn dan 1000 fr., in plaats van 750 fr. Het besluit zal gevolgd worden door eene circulaire aan de gouverneurs, betredende de uitvoering der schoolwet, waarin menige verzachting wordt gebracht; onder andere wijzigingen wordt bepaald, dat vreemdelingen van liet onderwijs zijn uitgesloten. Eenige maanden geleden werd in de Belgische gemeen ie Ukkel een diefstal gepleegd, ten nadeele van zekere rentenierster, die door den dader of de daders was gekneveld. Men heeft thans de hand op het gestolene, meer dan 70,000 frank aan fondsen, gelegd. Een drietal personen bevinden zich iu hechtenis, onder welke eene gewezen dienstmeid der bestolene, ENeELAWD. Het lagerhuis vereenigde zich gisteren met het voorstel-Gladslone, om na afloop van het adresdebat gedurende de maand November aan elke re- formbill den voorrang boven alle andere voorstellen te geven. Bij de be raadslaging over het adres van antwoord stelde een der leden als amende ment voor, om in Khartoem een vast en beschaafd bestuur te vestigen. Lord E. Filzmaurice weigerde zich over de qoaestie in bijzonderheden uit te laten hjj achtte discussie daarover beter by het crediet-voorstel. Met betrekking tot de vestiging van een stabiel bestuur heeft lord Wolseley instructiën ont vangen, en deze wijdt hieraan zijne bijzondere zorg. Het ameudement werd daarop verworpen en het adres van antwoord bij tweede lezing met 134 tegen 18 stemmen aangenomen. Bij de beraadslaging over hel voorstel- Redmond, betreffende de kieswet en de armenverzorgers in Ierland, werd 0'Donnell wegens het onhoflelijke zijner opmerkingen tot de orde geroepen en later met 163 tegen 28 stemmen van de zitting uitgesloten. O'Donnell verliet de zaal, zeggende: »Gjj, heer voorzitter, speelt de rol die men van u verwachtte!" De minister Derby ontving Maandag II. eene deputatie van kooplieden en andere bij de Zuid-Afrikaansche zaken belanghebbenden. Omtrent de zaken van Bechuanaland gaf hij een antwoord, dat voor de deputatie vrijwel bevredigend was. Verklarende, dat de annexatie van de Transvaal indertijd eene groote fout was geweest, zeide hij, dat de regeering besloten was, de conventie te handhaven en militaire toebereidselen maakte om, indien dit noodig was, de verplichtingen, die Engeland jegens de grensstammen op zich genomen had, met kracht van wapenen te doen nakomen. Maar van het denkbeeld der deputatie, om geheel Zoeloeland onder Britsch prolectoraat te stillen, wilde de minister niets weten. De regeering zou daartoe niet over gaan dan in geval de noodzakelijkheid daarvan volstrekt afdoende geble ken was. Een der grootste Engelsche arbeidersverenigingen in het vak van scheepsbouw, van wier 36000 leden thans 11000 zonder werk zijn, heeft twee afgevaardigden naar Frankrijk gezonden, om daar den toestand van den scheepsbouw te onderzoeken en te trachten op Fransche werven werk te vinden voor hunne broodelooze vakgenooten. Tegen den kapitein en den stuurman van het jacht de Mignonette, die, naar men zich herinnert, schipbreuk geleden hebbende, vier-en-twintig dagen in eene boot op zee gezwalkt hebben en door een kajuitsjongen, die met hen was, om te brengen zich voedsel hebben verschaft, is door de Grand Jury van Devonshire rechtsingang verleend wegens moord. Uit Cork, in Ierland, wordt wederom een gruwelijke moord gemeld: Het slachtoffer is een 15-jarige knaap, James Keogh genaamd. Hij werd doodgeschoten op eene boerderjj, waaruit de vorige pachters wegens wan betaling waren uitgezet en die nu onlangs weder door een nieuwen pach ter, Crowe genaamd, werd betrokken. Een bericht van den 15dcn October uit Foochow aan the Times geeft bijzonderheden over de beweerde bezetting van Tamsui. De Fransche admi raal Lespès zou 800 man ontscheept en 3 a 4000 Chineezen gedood hebben. Een Fransch officier, die gewond was, zou in handen der Chineezen geval len en onthoofd zijn. Berichten uit Yokohama melden, dat den 15* September deze stad en Tokio door eene verschrikkelijke typhoon geteisterd zjjn; 3000 huizen wer den vernield en 20 personen gedood. Het aantal ongelukkigen, die op zee zjjn omgekomen, moet zeer groot zijn; maar waarschijnlijk zal dit nooit juist bekend worden. Den 17«° woedde een tweede typhoon, doch deze duurde zeer kort. Uit New-York wordt van gisteren gemeldUit de laatste rapporten be treffende de verkiezing blijkt duidelijk, dat Blaine en Logan eene meerder heid van 5000 stemmen hebben in den staat New-York, en aangezien de uitslag aldaar aan de verkiezing den doorslag geeft, schijnt het zeker dat Blaine zal worden gekozen tot president en Logan tot vice-president der Unie; een later bericht meldt: dat Blaine tot president zal worden gekozen, wordt boven allen twijfel geacht. FRANKHUI K. De senaat heeft de discussie voortgezet over het wetsontwerp, betref fende de wijze zijner eigene zamenslelling. Met 145 tegen 117 stemmen is aangenomen het amendement-Lenoël, houdende, dat de senaat zal be staan uit 300 leden, waarvan 225 verkozen door de departementen en 75 door den senaat, allen voor negen jaren. De commissie had voorgesteld, dat alle senatoren door de departementen zouden verkozen worden. Ten gevolge van bovengenoemde stemming is het ontwerp naar de commissie teruggezonden. De oud-notaris A. De Ia Palme, in de rue de la Chaussé d'Anlin, be vond zich Zondag omstreeks 8 uur des avonds met zijn gezin aan den maal tijd, toen zijn bediende Fouiliiot de eetzaal binnentrad, een revolver op zjjn meester loste, waardoor deze in de borst werd getroffen; de aanvaller ver wijderde zich hierop. De getroffene had nog de kracht om zich op te rich ten, toen plotseling Fouiliiot door eene andere deur weder terugkeerde, nog maals een kogel op zijn slachtoffer afschoot, met het gevolg, dat de heer De Ia Palme na weinige oogenblikken in de armen zijner nabestaanden den geest gaf. Onmiddellijk werd de moordenaar door tal van personen achtervolgd, waarna hij nogmaals van zjjn wapen gebruik maakte en een zjjner mede-bedienden verwondde, om ten slotte, toen hjj den tuin bereikt had, zich zelf een doodeljjk schot door het hoofd toe te brengen. Fouiliiot was gehuwd en zflne vrouw en hij waren in dienst van den heer De la Palme, wien zij meermalen bewijzen van groote gehechtheid hadden gege ven; buitendien had hij nooit woorden met zijn meester gehad, noch zich over hem ooit beklaagd. Men vermoedt, dat hij in een aanval van waan zin zjjue vreeselijke daad heeft verricht. Maandag li. zijn des avonds tusschen 8 en 9 uur dieven binnengedron gen in het kantoor van den wisselaar Rodrigues. in de //rue de la Paix" te Parijs en siolen er 200,000 frcs.waarvan 60,000 frcs. in klinkende munt. De kantoorbediende was uitgegaan en had de deur niet verzekerd. De dieven hadden twee kasten opengebroken. - Sedert de vorige opgave zijn te Nanles 6, in Italië 4 personen aan de cholera overleden. Uil Madrid wordt gemeld, dat de provinciën Alicante en Murcia opnieuw door overstroomingen geteisterd worden. De spoorwegen staan onder water, zoodat de gemeenschap allerwege afgebroken is. NEW-YORK, 6 Nov. Nog steeds is de uitslag der presidentverkiezing on zeker. Elke der twee partijen beweert de overwinning behaald te hebben. Volgens de laatst ingekomen berichten mag men het bijna als zeker aanne men, dat Cleveland in den slaat New-York de meeste stemmen verkregen heeft en dus tot president gekozen is. RECLAMEI. Ieder kapitalist die ia het bezit is van goede en ter beurze genoteerde effecten (actila of obligatiën) kan zich op mathematische en zekere wijze een Terschaffen, door eenvoudige operatien bestaande in den verkoop van premiën. Dit goed bekende en sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2,000 met een kapitaal (in geld of in effecten), van 5,000; f. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met f. 1,200, enz. De fondsen zijn altijd bestf ikbaar. Dt winst wordt maandelijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende ïrochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kosteloos toege%o\, ien door den Heer Directeur der Algemeene Belgische 23ank (BiiNOUE GÉNERALE DE BELGIQUE), Rue du Congrès, BRUSSEL. IMGËZONDËN. 1848 Huur van huizen f 2200.— Pacht van landerijen 801.— Tienden, cijnsen en erfpachten 651. In tressen van kapitalen: Inkomsten van gemeentebezittingen naar het burgerlijk recht. De tijd is voorbij, waarin de gemeentebesturen gelden konden besteden tot verkrijging van het bezit van onroerende goederen of kapitalen naar het burgerlijk recht eigendom der gemeente. Sedert de invoering der ge meentewet wordt het kapitaal der gemeente alleen vergroot door open bare werken en instellingen ten algemeenen nutte of voor den open baren dienst. De strenge voorschriften betreffende de vaststelling der gemeenterekening en dienstvermenging belemmeren de opeenstapeling der batige sloten van meer dan een dienstjaren, gelijk de rekening van 1838, nadat in dat jaar de vier verantwoordingen van vorige jaren waren opgemaakt, een batig slot van ƒ118,000 aanwees en die van 1839 een belegging van meer dan twee ton op het Grootboek der Nationale Wer kelijke Schuld behelst. Wat in 1848 nog werd onder de inkomsten geteld, is sedert grootendeels besteed aan openbare scholen en andere instellingen, maar daarvan overgebleven wat niet kon vervreemd wordengelijk dan ook voor 1885 onder de renten van kapitalen niets gebracht wordt van inschrij vingen op het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld dan van onver vreemdbare fondsen. Ouder de gemeentebezittingen naar het burgerlijk recht zijn nochthans enkelen, die een aanmerkelijk jaarlijksch inkomen geven en alzoo strekken tot vermindering of tegemoetkoming van het bedragdat door heffingen en belastingen moet strekken tot dekking der plaatselijke uitgaven. Eene ver gelijking van die inkomsten over 1848 en met de ontvangsten voor 1885 geraamd, zal kunnen strekken tot verduidelijking van de gemaakte gevolg trekkingen, zoo als uit de volgende cijfers zal blijken. 1885 7817:- 2072.— Grootboek Pesthuis Biemtalen Waarborgpenn. Gasfabriek Bank van leening Hoofdkerken 5042.50 1450.- 53.67 663.83 7500.- 10800.— 400.- Kweekschool Bagijnhol 65685.—i 20518.82 446.25 42.50 - 53.67 86203.82 - 3100.- Pacht van veeren h n visscherijen h haardasch 25919.- 1695.— 1800.— 4800.- 89846.24 2275.- 3068.- 37866.— ƒ105078.24 Het belangrijk gunstig verschil vloeit hoofdzakelijk voort uit de oprichting der Stedelijke Gasfabriek, die geheel bekostigd is uit het kapitaal der verkochte inschrijvingen op het Grootboek der 2% pCt. Nationale Werkelijke Schuld, zoodat dan ook bij den aanvang der exploitatie werd bepaald dat van de zuivere winst der fabriek eerst zou worden verantwoord de intressen van het kapitaal en het overschot weder belegd op het Grootboek. Dat is ge schied tot over 1851, maar vervolgens strekte dat overschot in mindering der plaatselijke belastingentotdat van 1862 tot 1866 het geheel en van 1873 tot 1883 slechts 5000 'sjaars werd belegd in inschrijvingen op het Groot boek, die evenwel weder geheel zijn verkocht, om te strekken tot middelen van dekking der buitengewone uitgaven voor openbare gemeentewerken en inrichtingen. De geschiedenis der Stedelijke Gasfabriek is in druk verschenen en algemeen verkrijgbaar gesteld. De jaarlijksche winst is aan de Gemeentekas uitge keerd, maar in den loop der tijden is de bestemming van die winst naar omstandigheden geregeld in verband met de behoefte der plaatselijke uitgaven en in het belaag der belastingschuldigen, maar het kapitaal der oprichting is reeds lang door de winst in de gemeentekas teruggekeerd. {Slot volgt.)

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3