LE I IIS li A AT. 1884. M\ 263. VRIJDAG 7 NOVEMBER. STADS-BE RICHT EN. BINNENLANDSCUE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per viereiuieels jairs f 1.50, franco p. p. 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van I4 regels f I.iedere regel meer 25 cenls, groole letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat, ingevolge het bepaalde bij art. 70 der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n° 37) regelende het kiesrecht eene vrije stemming moet plaats hebben ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, om af te treden in 1885 en dat door hen is besloten dat die stemming zal plaats hebben op Dinsdag den 25t0 November a. s. van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leider, 6 November 1884. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leidenbrengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 5" November jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 1884/b5, aanvullingsrechten en herinnert voorts een ieder, aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bjj de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Lkuek, 6 November 1884. DE KANTER. LEIDEN, 6 November. Naar wjj vernemen zal morgen. Vrijdag 7 November, des avonds te 8 uren, in de Hooglandsche kerk, optreden de heer N. J. Hofmeyr, profes sor aan het seminarie van de Kaapsche kerk. te Stellenbosch in Zuid-Afrika. Hedenmiddag werd een persoon, die wel wat veel aan Bacchus had geofferd, onder niet alledaagsche omstandigheid naar het politiebureel ver voerd. Na zich gedurende eenigen lijd aan de Naakte Sluis, buiten de voor malige Koepoort, vrij rumoerig te hebben gedragen, achtte de politie het noodig hem onschadelijk te maken. Zulks ging niet gemakkelijk, zoodat men besloot hem op een daar staande landbouwerswagen te leggen, waar voor een paard werd gespannen. De dienaren van Hermandad plaatsten zich aan weerszijden van den wagen en hielden zich, door het aanleggen van handboeien, van den delinquent verzekerd. Alsnu ging den tocht voor waarts, welke niet weinig de hilariteit opwekte van hen die de stoet volgde als op de straten waar hij passeerde. In de Staatscourant van 6 dezer is opgenomen het kon. besluit van 4 dezer (Stbl. n°. 220), waarbij wordt bepaald, dat de buitengewone ver gadering der statengeneraal zal worden geopend in eene vereenigde zitting der beide kamers op 17 dezer, des namiddags 1 uur. In de Staatscourant van 6 dezer zjjn de verslagen opgenomen over den toestand der oud-provinciale archieven in Overijsel en Groningen, over 1883. Met het stoomschip Zuidholland zal 8 November a. s.'s namiddags te 2 uren, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Het stoomschip Utrecht, van Java naar Rotterdam, passeerde 5 Nov., des ochtends 9 uur, Dover. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland zjjn tot de evangeliebediening toegelaten de heeren H. H. Meulenbeit en W. Van der Beke Gallen fels, can- didalen te Utrecht. Uit Athene zend men aan het N. v. d. D. bericht, dat Pieter reeds builen het rechtsgebied der Atheensche politie is gebracht en zich naar Kalamakioen heeft begeven. Eenige gelden, aan zijn valsch adres gericht, zjjn nog in beslag genomen, en wat de ontvreemde sommen aangaat, die moeten niet bij één, maar bij verschillende Hollandsche bankiers gedepo neerd zijn. Het is den duiker Weltevreden van Maassluis gelukt de gezonken stoomboot Flaardingen I onder water te dichten, waarna de boot is leeg gepompt en drijvende geraakt. Het werk was aangenomen voor ƒ2200. Gisterenmorgen had te Dordrecht een treurig ongeluk plaats. Reeds ge- ruimen tijd was men bezig aan eene belangrijke verbouwing van een manu- facturen-magazijn, toen gisteren door een noodlottig toeval een jong werkman van de bovenste verdieping naar beneden viel en deerlijk gewond werd. Dadeljjk werd geneeskundige hulp ingeroepen en de ongelukkige naar de ouderljjke woning vervoerd. Men vreest echter het ergste. Het O. M. bjj het gerechtshof te Amsterdam requireerde gisteren tegen den brandstichter Koehler 5 jaar tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Ph. A. Haas Az.trachtte de beschuldiging te ontzenuwen. Dinsdag uitspraak. Petersen en Wijshofl' kregen ieder 3 maanden celstraf en boete. -- In een café in de Eggertstraat te Amsterdam kwam gisterenmiddag een man in zenuwachtigen toestand een kop koffie drinken. Hjj nam plaats op een stoel en was binnen enkele oogenblikken een lijk. De heer K., wonende in de Barberstraat te Amsterdam, bij wien eene dame, eene chanteuse, op kamers woondemiste eergisterenmorgen zijne hnurderes en met haar zijn beddegoed en eenige andere voorwerpen. Van een en ander werd bij de politie aangifte gedaan, met het gevolg, dat de vermiste persoon eergisterenavond werd gearresteerd. Het bleek dat zij een reisje naar Breda had gemaakt en daar de ontvreemde voorwerpen in de bank van leening had gebracht. Gisteren werd te Utrecht het stoflelijk overschot grafwaarts gebracht van wijlen den hoogleeraar aan de universiteit aldaar mr. J. A. Fruin. Om de groeve hadden zich verzameld curatoren en professoren der universiteit en tal van vereerders en vrienden van den overledene, en werd een woord van waardeering gesproken door de bh. prof. Hamaker, de studenten Van Ascli Van Wijck en De Savornin Lohman, het tweede kamerlid jh'. mr. Roéll, mr. De Pinto van 's Hage en prof. De Louter. Alle sprekers bewon derden in den overledene niet alleen zijne groote geleerdheid, z(jn scherp vernuft, zijn geestig woord als spreker en schrjjver, maar vooral den hu- manen mensch, die zjjnen leerlingen ook dan nabij bleef met woord en daadals zij reeds lang zijne lessen niet meer volgden. Allen stemden daarin overeen, dat in die geopende groeve straks een man zou nederdalen, aan wien de wetenschap, zijne vrienden, tal van belangen, waaraan hjj zjjne krachten wijdde, en niet het minst de Utrechtsche universiteit ontzaglijk veel hebben verloren. De broeder van den overledene, prof. R. Fruin, van Leiden, dankte diep geroerd voor de betoonde deelneming. M. B., die onlangs door de politie te Arnhem betrapt was, dat hij in de Nieuwstraat een verboden pandjeshuis had gehouden, zonder daartoe de vereischte vergunning te hebben bekomenstond eergisteren voor de rechtbank aldaar terecht. Bijna 4000 panden waren ten zijnen huize in beslag genomen. Ter zake van bovengenoemd feit werd door het O. M. tegen hem geéischt 15 dagen cellulair, benevens 50 boete, subsidiair drie dagen voor elke boete. Uit Westergoo schrijft men aan de Asser ClDe handelaars in anti quiteiten maken tegenwoordig beste zaken. Of 't echter eerljjk toegaat, meenen wij te mogen betwijfelen. Er wordt heel wat nagemaakt ouder- wetsch goed voor echt aan den man gebracht. Sommige handelaars in dat artikel brengen die nieuw-ouderwetsche voorwerpen in arbeiderswoningen en geven ze aan de bewoners ter bewaring, met de inlichting, dat, als ze er zoo of zooveel voor kunnen krijgen, zij ze kunnen verkoopen. Dan wordt een liefhebber van antiquiteiten er mede in kennis gesteld, dat daar en daar wat moois staat, en deze gaat er op los. Vertrouwt hjj zich zeiven niet recht, dan is er wel een taxateur, die in 't geheim ingewjjd is en, natuurlijk, een deel van 't geld krjjgt. Zoo loopt menig lief hebber van oud heden in de val. Uit Groningen wordt aan Hel Noorden geschreven: Zaterdag veree- nigden zich een 100 a 150 werklieden voor het stadhnis alhier, met het doel de stedelijke regeering om werk te verzoeken. Te dien einde vervoegde zich eene deputatie uit hun midden bij den burgemeester. Of het bij dezen be komen onthaal minder bevredigend is geweest, dan wel of de Zondagavond gehouden vergadering daartoe aanleiding heeft gegeven, zeker is, dat zich heden nog veel aanzienljjker getal werklieden voor het raadhuis posteerde, en dat een drom daaruit zich in het raadhuis drong om den burgemeester te sprekenhetgeen ook gelukte. Hier werd echter door den burgemeester op gemerkt, dat zij zich bij de behartiging hunner belangen behoorlijk door eene deputatie konden doen vertegenwoordigen, die altijd gehoor zou vinden, maar dat het niet aanging en corps het raadhuis binnen te dringen. Overigens werd hun verzekerd, dat de stedelijke regeering er zooveel mogelijk op bedacht zou zijn aan het gebrek aan werk tegemoet te komen, maar dat natuurlijk niet dadelijk aan hun verzoek kon worden voldaan. De menigte is daarna vreedzaam uiteengegaan. Een landbouwershuis met stal en schuur Ie Vessem (N.-Br.) is tot den grond toe afgebrand met oogst en huisraad. Alleen het vee is gered. Als vermoedelijke oorzaak wordt het onvoorzichtig spelen van kinderen met vuur opgegeven. Te Echt zijn aangehouden en gevankelijk naar Roermond gebracht twee landbouwers, F. C. en II. S., wegens ernstige mishandeling, gepleegd in Januari jl., op den gemeente-veldwachter Graus. Door toevallige omstandig heden is dit feit nu eerst ontdekt. Een van hen heeft reeds bekentenis af gelegd.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1