PER TELEGRAAF. opgesloten was, omdat hy op eigen gelegenheid weer aan 't plunderen was gegaan. Nadat alle gevangenen door de troepen waren afgemaakt, vielen dezen in hun opgewekten bloeddorst ook de vreedzame ingezetenen aan en i een tijd lang heerschte in Mandalay een panische schrik. De hoofden van velen der vermoorde gevangenen werden op bamboestokken door de straten gedragen, en de lijken werden eerst na verloop van eenige dagen in een j gemeenschappelijk graf, slechts ée'n voet diep begraven. De koning en de koningin gaven hunne hooge tevredenheid over de slachting te kennen, lieten feesten en optochten houden en beloonden de troepen, die den moord ge- j pleegd hadden. FRANHRIJ K. De Parjjsche bakkers hebben in eene zeer woelige vergadering, met 1149 tegen 150 stemmen, geweigerd den prijs van het brood met 5centimes per kilogr. te verlagen, ingevolge een voorstel hun door de regeering en het gemeentebestuur, onder bedreiging met de wederinvoering van ofliciëele brood- prjjzen, gedaan. Op kosten der familie wordt op het kerkhof Père Lachaisc eene kapel ter nagedachtenis van Thiers gebouwd, die bijna een millioen zal kosten. Bovendien zal eveneens ter eere van Thiers Ie Passy eene school gebouwd worden, waarin vijftig jongelieden kosteloos onderwijs zullen genieten. Zaterdag hielden de arbeiders te Lyon eene woelige vergadering, onder leiding van anarchisten. Ongeveer 2000 mannen waren er tegenwoordig. De sprekers veroordeelden vooral de houding van den burgemeester bij den tegen- woordigen nood onder de werklieden, en er werd besloten, te verhinderen, dat arbeiders, die hun huur niet betalen kunnen, uit hunne woningen gezet worden. Men vreest dat er een aanslag beraamd wordt tegen het tuighuis te St. Fons, en er zijn door de militaire macht voorzorgsmaatregelen genomen. Sedert gisterennacht zijn te Nantes tien personen aan cholera overle den. De prefect en de burgemeester brachten gisteren een bezoek aan de gasthuizen. Te Paimboeuf is één geval van cholera voorgekomen. Tijdens een bruiloft geraakte te Huete (Spaansche provincie Cuerga) het huis in brand, waar de gasten zich bevonden. Zeven-en-twintig per sonen zjjn in de vlammen omgekomen en twaalf werden ernstig gekwetst. DVITgCHLAND. De herstemmingen voor den rijksdag zullen te Berljjn den 14" Novem ber e. k. gehouden worden. Volgens het Berl. Tagebl. heeft Von Bismarck zijn oordeel over den uitslag der parlementsverkiezingen geuit in deze woorden: De vermeerdering van het aantal socialistische stemmen is minder hinderlijk dan wanneer ge- ljjk geval zich zou hebben voorgedaan met de progressisten. De nederlaag dezer laatsten is steeds het doel der regeeringspolitiek geweest. De socialis ten zullen wjj wel altoos kunnen meester worden. De schipbreuk der oorlogsbrik Undine bljjkt plaats gevonden te hebben op eene der zandbanken bij Agger, aan de westkust van Jutland, in den avond van 27 October. De Undine was een zeer oud schip en het geldelijk verlies voor de Duitsche marine is dus niet zeer groot, terwijl ook de 150 man, die zich aan boord bevonden, door middel van een vuurpijltoestel gered zjjn. De L'ndine was reeds lang als oefeningsschip voor scheepsjongens in gebruik en was thans uit Kiel vertrokken om een oefeningstocht in de Middellandsche zee te ondernemen. De storm was dien dag zeer hevig, maar niettemin zal de commandant der Undine, kapitein Cochius, voor een krjjgsraad verantwoording moeten afleggen van zijne stranding. Het wrak was na de redding der manschappen zeer spoedig geheel uiteengeslagen zoodat van den inventaris niets geborgen kon worden. Eenige dagen na den dood van hertog Willem van Brunswijk heelt deze staat een proces gewonnen, dat tweehonderdtachtig jaar geleden een aanvang nam. In 1604 stelden de graven van Stolberg tegen de Bruns- wjjksche regeering eene rechtsvordering in over het bezit van het domein Blankenburg, dat eene waarde van tien a twaalf millioen heeft en volgens de eischers onrechtmatig in haar bezit was. Het keizerlijk gerechtshof te Wetzlar. dal destjjds kennis nam van de geschillen tusschen de souvereinen van het Heilig Rijk, behandelde de zaak. Dit duurde tot 1640; toen werd het proces geschorst, en de schorsing werd telkens verlengd ten gevolge van conservatoire handelingen, waartoe de graven van Stolberg onophoude lijk overgingen. Eindelijk werd het domein weder de eigendom der hertogen van Brunswjjk, en het hoog-gerechtshof aldaar heeft den tegenwoordigen graaf Van Stolberg niet-ontvankelijk verklaard in zijn eisch. OOSTENRIJK. In de gisteren gehouden trekking, loten I860, is de hoofdprjjs geval len op n°. 17081. serie 17; tweede prijs op n". 16590, serie 14; derde prjjs op n". 16590, serie 12; fl. 10,000 n». 8619, serie 14 en 19741, serie 11. Te GrSiz, de hoofdstad van Stiermarken, is uit een magazijn van dy namiet 45 pond van die ontplofbare stof gestolen. De diefstal heelt natuurlijk groole ongerustheid verwekt. RUSLAND. De nadere bijzonderheden, d;e men ontvangt over den brand in de passage Solodovnikof te Moskou, zijn ontzettend; 70 groote magazijnen wer den vernield, meer dan 1000 personen zijn broodeloos, 3 millioen roebels zjjn verloren gegaan. De stad Moskou heeft al die rampen grootendeels op haar geweten. Niet de geringste maatregel van voorzorg was in dal be drijvig handelscentrum genomen. Het blijkt immers nu. dat de passage was gebouwd alsof brand tot de onwaarschijnlijkste dingen behoorde; delrappen bv. van dat reusachtig gebouw waren van hout; de dicht op elkander ge bouwde magazijnen werden onderling door eene houten schutting verbonden. Ware het weer niet gunstig geweest. Moskou zou misschien geheel afgebrand zjjn, want er was zelfs geen genoegzaam water voorhanden, ondanks de bittere ervaring van de laatste tijden. Volgens Finsche bladendenkt professor Nordenskjöld zijne Poolonder- zoekingen van de Noord- naar de Zuidpool te verleggen. Uy is op het oogen- blik te St. Petersburg, om invloedrijke personen voor zijne nieuwe onderne ming te winnen. BRUSSEL, 4 Nov. De flloniteur Beige bevat het koninklijk besluit waarbjj baron E. De Piitetirs Hiegaerts, thans (sedert 30 November 1881) gevol machtigd minister van België te Stockholm, tot Belgie's vertegenwoordiger bij het Vaticaan wordt benoemd. BERLIJN, 4 Nov. De keizer heeft afgezien van de jachtpartij te Weni- gerode, daar hij door een val licht gekwetst is aan den schouder. Zooals gewoonlijk bracht de keizer de middaguren in zijn studeervertrek door. LE1DSCHE SCHOUWBURG. (Maandag 3 November 1884.) „De Vos en de Raven", Blijspel in 5 Bedrijven, van Labiche en Marc Michel. Voor dit tooneel bewerkt door Rosier Faassen. Met het woord blijspel werd dit stuk betiteld. Beter ware het, volgens onze bescheiden meening, geweest indien men de oorspronkelijke Fransche benaming Comedie op het affiche behouden had. De comedie toch is niets anders dan de voorstelling van een toestand aan de werkelijkheid en zooveel mogelijk aan het dagelijksch leven ontleend. Noch rampspoed, noch mis daad mag het onderwerp eener comedie zijn, maar slechts de dwaasheden, de eigenaardigheden, de minst verachtelijke ondeugden der menschen moeten tot stof eener comedie dienen. Zij moet eene zedelijke strekking hebben, namelijk om den mensch te verbeteren en wel door eene levendige voorstel ling, door eene aanschouwelijke satire dezer ondeugden en dit alles zooveel mogelijk op eene aardige, geestige wijze. Aan al deze vereischten mocht het gisterenavond alhier door het Rotterdamsch tooneelgezelschap ten too- neele gevoerd stuk niet voldoen. Niet het geestige maar het laag komische voerde de boventoon; alleen der waarheid waren schrijvers getrouw geble ven. eene waarheid reeds gehuldigd door den grooten Franschen fablier, reeds door hem aangetoond in zjjn »Le corbeau et le renard'' met de woorden Mon bon monsieur Apprenez que tout flatteur Vit aux dépens de celui qui l'écoute. La Fontaine heeft echter het menschdom van deze ondeugd niet kunnen verbeteren, thans nog, na honderdvijftig jaren, heeft bijna dezelfde titel tot tekst, dezelfde intrigue tot tendenz voor het tooneelspel zijner beide com- patriotten gediend. Een jongmensch is geruïneerd; van een vroeger groot fortuin is hem niets anders gebleven dan vier en twintig stuivers, waarvan hij twintig een schoenpoetser geeft om een gat in het bevroren water te hakken, ten einde een einde aan zijn leven te kunnen maken en vier om ten minste met ge poetste schoenen voor den oppersten rechter te verschijnen; buitendien ver eert hij hem met zijne bibliotheek, bestaande uit eene door hem eigenhandig geschrevene vertaling der fabels van den Franschen meester. Deze door bladert het ten geschenke ontvangen werkje en leest dan ook: Geloof mijnheer dat menigeen leeft ten koste van dien, die hem het oor verleent. Deze woorden treilen den would be zelfmoordenaar, dat zal ook hjj ter harte nemen, dat zal in het vervolg ook zijn leus, ook zjjn devies zijn, hjj zal vleien ieder en alles. Hjj vleit de jjdelheid van een kleèrmaker en krijgt daardoor een nieuw pak en een liverei voor den inmiddels tot zjjn bediende gepromoveerden schoenpoetser, hjj vleit een bespottelijk en belachelijk indi vidu in zijne vesten en wordt tot dineeren uitgenoodigd, hjj vleit een ander in zjjne paarden en ontvangt eene equipage ter leen, hjj gaat zelfs zoo ver een ongelukkige in zjjn ongeluk te vleienhopende hierdoor eene winstge vende betrekking te erlangen en tevens de hand zjjner aangebedene. Hier echter vindt zijne aangenomene tactiek geen ingang, hier stuit elke vleierjj af op het verstand van een ontwikkeld man. Slechts met kleine munt in den vorm van dinetjes, fijne sigaren, zeide deze, betalen wij opgeschroefde loftuitingen, deze slechts voor vleiers, het groote geld ontvangen slechts zjj, die zich gevreesd weten te maken. De ingeslagen weg wordt verlaten en de nieuwe ingeslagen. Hij maakte zich gevreesd door de bedreiging de brieven eener danseuse, aan de vrouw te openbaren met wie de bedreigde in het huwelijk wilde treden, maar toont, door aan deze bedreiging geen ge volg te geven en liever de bewijsstukken tot eene prooi der vlammen te doemen, een edel mensch te zijn, hij maakt zich gevreesd door te beweren eene concurreerende maatschappij in het leven te roepen en krjjgt dienten gevolge èn vrouw èn geld èn betrekking. Dus de moraal van deze les. Drink niet altijd uit een andermans flesch. Het stuk had een groot gebrek, namelijk dat het geene vrouwenrollen bevatte, tenzij men die eener boerin, welke niets anders te zeggen heeft dan dat zij slechts spekpannekoeken kan maken, als zoodanig wil beschou wen; hoogstwaarschijnlijk is het dan ook hieraan te wijten, dat geen zamenhang, geen kracht, geen gloed het stuk kenmerkte, een gebrek, dat niet te redden was door het bepaald verdienstelijk spel van bijna alle acteurs. Willem Van Zuylen. als De Vos, Alex. Faassen, ais diens bediende, Wage- mans, als de kleermaker Grasmeijer, Tartaud, als Van Duiveland, en Wie bes, als Blaasbnrg, allen verdienen volkomen onze hulde voor de wjjze waarop zij hunne rollen typeerden. Slechts Van Nieuwland chargeerde dit maal te sterk; deze had meer overeenkomst met een directeur van den een of anderen kermistroep dan met een speculant. Het localiseeren van een oor spronkelijk stuk op anderen bodem is veelal zeer gevaarlijk, wjjl het den tooneelspeler zeer moeielijk is zich te verplaatsen in toestanden, waarvoor het stuk niet geschreven is. Dit bewees thans ook mevrouw De Bruyn- Sablairollesdie van hare rol als boerenmeid hoegenaamd niets terecht bracht. De zaal was buitengewoon leeg en buitengewoon koud. Mr. L. II.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3