LEID8CDË CO II RA IT. 1884. WOENSDAG 5 NOVEjviDER. STADS-BERICTITEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. V. SOI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden, doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad n". 142) in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augus tus 1859 Staatsblad n°. 80), op Zaterdag den 29"<° November a. s. 's mid dags te twaalf uren op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden aal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de lleeren A. HARTEVELT Jzx.. L. G. LE POOLE. P. J. DE FREMERY, C. J. LEEMBRUGGEN en H. C. JUTA, die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen be zwaren kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovenge- noemden dag geschiedt van 12-2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leidkk29 October 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 November. Bjj de heden gehouden herstemming van drie leden voor den gemeente raad zijn ingeleverd: aan het hoofdbureau (raadhuis) van de 798 kiezers 637 stembiljetten, en aan het onderbureau (den Burg) van de 1018 kiezers 838 stembiljetten; te zamen alzoo 1475 stembiljetten. By de verkiezing op 21 October 11. waren 1260 stembiljetten ingekomen. Gedurende de maand October zijn 18980 personen per Leidschen paardenspoor vervoerd. Wij waren heden in de gelegenheid kennis te nemen van een door de wed. H. H. Uyttenbroeck, te Venloo, uitgegeven prentboekje, getiteld: «Koning Kwik, een sprookje voor jonge kinderen, door Stot-Tai". Dit boekje, waarvan de inhoud in den trant van de zoo zeer gezochte sprookjes van Moeder de Gans, is eene aangename verschijning voor onze jeugdige landge- nooten, vooral met het oog op de kinderfeesten die ophanden zijn. Ook wat de typografische uitvoering betreft, is rekening gehouden voorwien het is bestemd; ook in dit opzicht maakt het boekje aanspraak in de onafzien bare reeks van werkjes op dit gebied te worden opgenomen. Men schrijft ons: Sedert enkele dagen is de overwulving van de Lan- gebrug voltooid, zoodat deze gracht nu hare uitwatering heeft niet alleen in het Rapenburg over de Groenhazengracht, maar in het Steenschuur (waar zjj meer dan 70 jaar was verstopt), over het gedenkteeken. Waarop het minste wordt gelet mocht het eerste in aanmerking komen. Met dit nuttig werk, tevens heilzaam voor de gezondheid, waarbjj het bouwen van eene zoogenaamde fraaie school zelfs niet gemoeid is, behoort aan fabricage lof worden gegeven. Men meldt ons: Voor iemand, die op zjjn laatst met November zijn bnitenverbljjf verlaat tot den tjjd dat de heesters weder beginnen uit te botten en de boomen dan ook niet lang laten wachten, is het een genoegen te ontwaren hoe veel geboomte nog in het blad gebleven en daarbjj zoo weinig verkleurd is. Was een bange, stormachtige nacht onlangs niet in gevallen, grootendeels kon de herlst zich nog in vollen bladerendos voor doen. Nachtvorsten helpen mee om het blad te doen vallen en menigmaal boodt September reeds het geele blad van den herfst aan als gevolg van 'roegtjjdige vorst. Deze heeft echter tot nog toe niet meegeholpen en niet temin is het blad van den bruinen beuk altoos spoediger gevallen dan dat ran den kastanje. Zoo gaal het altijd. Kort nadat deze in het blad komt volgt de bruine beuk met zijn sierlijk, glanzend gebladerte, doch ook lang voordat de kastanje zijn blad verliest, is genoemde beuk armer aan gebla derte dan de linde, hoewel deze nog later volgt. Het schoone is derhalve bet vergankelijks!, gelijk uit de natuur valt te leeren en kortstondig is de bevalligheid der roos. De minister van financiën maakt bekenddat het saldo van 's rjjks schatkist op 1 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank f 4,630,775.91 en bjj de betaalmeesters ƒ2,349.241.56, te zamen ƒ6,980,017.56. In de Staatscourant van 4 dezer is opgenomen een koninklijk besluit van 24 Oct. 1884 Staatsblad n". 219), houdende bepalingen Ier uitvoering van art. 65bis der wet van 17 Aug. 1878 Staatsblad n". 127) tot regeling van het lager onderwijs, zooals dit laatstelijk is gewjjzigd bjj de wet van 11 Juli 1884 Staatsblad n«. 123.) Als leiddraad zullen voortaan strekken de volgende programma's: A. I. Nuttige handwerken voor meisjes. Juiste denk beelden omtrent het geven van grondig, ook klassikaal, onderwjjs in deze handwerken. Bedrevenheid in breien, mazen, stoppen, naaien, zoowel uit de hand als met eene naaimachine, en knippen. II. Fraaie handwerken voor meisjes. Borduren, haken, breien, knoopen, guipuren, kantsteken, het ont werpen van patronen en het aangeven van de wijze, waarop eenige verschil lende handwerken behooren te worden aangevangen en voltooid. B. Het be- hoorljjk vervaardigen van eene geschaduwde teekening van eenvoudige voor werpen en van een niet te zamengesteld relief-ornement naar de natuur. Kennis van de beginselen der perspectief. Kennis van de eischen van klas sikaal teekenonderwjjs in het algemeen en van eene goede methode in het bjjzonder. Een verslag betreflende den toestand van het oud-provinciaal archief in Friesland, uitgebracht door den archivaris-bibliothecaris dier provincie, den heer G. Colmion, is opgenomen in de Staatscourant van 4 dezer. Ter uitvoering van de wet, houdende intrekking der bepalingen omtrent sjjdelijke vrijstelling van grondbelasting voor gebouwde eigendommen, is o. a. het volgende bepaald: De wet mag geen nadeel toebrengen aan hen, die op 1 Januari 1885 aan bouwplannen reeds een begin van uitvoering hebben ge geven. Wie vóór dat tjjdstip met stichting, herbouw, bijbouw of vernieuwing begon, heeft aanspraak op den vrjjdom in de afdeeling der wet van 1870 bepaald. Na de ingebruikstelling dier gebouwen behoort, op den voet dier afdeeling, vrjjdom voorgesteld of wel de verkorte termjjn toegekend te wor den, onverschillig of die gebouwen eerst in den loop van 1885 of later in gebruik gesteld zjjn. Daar de vraag of een bouw voor 2 Januari 1885 is begonnenlater bij de uitvoering der wet soms niet met zekerheid zou te beantwoorden zjjn, dienen de controleurs der directe belastingen en van bet kadaster tijdig te onderzoeken en aan te teekenen voor welke gebouwen nog aanspraak kan worden gemaakt op de gunstige bepalingen die bjj de wet van 1884 zijn ingetrokken. Bij het te 's Hage gehouden acte-examen is heden als onderwjjzer toe gelaten de heer A. J. Doorneveld, alhier. Op ultimo December 1883 bedroeg de bevolking hier te lande in de strafgevangenissen 1062, cellulaire id. 850, huizen van verzekering 420, id. van arrest 543, id. van bewaring 220 en in de rijksopvoedingsgestichten 394, totaal 3489 personen. In de maand October zijn voor het leger in N.-Indie aangenomen 101 Nederlanders en 58 vreemdelingen. Van de corpsen van het leger overge- genomen 18, te zamen 177 man. Vertrokken naar O.-I 100 man en wel 71 Nederlanders, 4 Belgen, 22 Duitschers, 1 Zweed, 1 Oostenrijker en 1 Luxemburger. Uil O.-I. keerden terug 88 man, nl. 50 Nederlanders, 14 Duitschers, 12 Belgen, 5 Zwitsers, 7 Franschen, waarvan 32 met paspoort en 34 met pensioen den dienst verlaten hebben, 1 overleed gedurende de reis, terwijl er 21 op de regeling hunner positie wachten. De gemiddelde verblijftijd is 8 jaar, het pensioen loopt van 100 tot 525 gulden. Uit West- Indie keerden 4 militairen terug die gemiddeld 20 jaren daar vertoefden. Men meldt ons uit Katwjjk aan Zee: Van 26 tot 31 Oct. II. zjjn alhier 5 bommen, na hevig stormweer en hooge zee, aangekomen, waarvan vier met schade en verlies van 60 netten en eene bom met verlies van ka bels en anker, welke men genoodzaakt was te kappen, voor het gevaar van overzeild te worden door een groot schip. Aangevoerd werden 388 kantjes pekel- en 65000 stuks sieurharing; eenige partyen pekelharing zjjn verkocht voor ƒ13 3/ 13.50 per ton. Zondag II. werd de alhier beroepen predikant d'. A. Voorhoeve in zijn dienstwerk bevestigd door d". Hoogezeil, die tot tekst had gekozen Markus VI, vs. 34. Des avonds deed de bevestigde leeraar zijne intrede in die ge meente, naar aanleiding van de woorden vervat in Zacharias IV, vs. 6 6. Langs de Rotterdamsche tramlijnen werden dit jaar, tot 1 Nov., 4.101.040 personen vervoerd, of 560.000 meer dan in het vorig jaar. De opbrengst was 27,500 hooger. Mej. Balk, onlangs te Alkmaar overleden, vermaakte aan de diaconie

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1