BIJVOEGSEL behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 3 November 3884N°. 6Z59. ~~buite¥landsche berichten. Eenige dagen geleden meldde zich bij een politie-agent alhier aan een niet alhier te huis behoorend persoon, zich noemende H. de V., die, zon der middel van bestaan zijnde, te kennen gaf zich twee jaren geleden aan misbruik van vertrouwen te hebben schuldig gemaakt, des tijds in dienst van eenen bleeker te Soeterwoude. Bij een onderzoek deswege is gebleken, dat die opgave juist was en is dan ook tegen hem proces-verbaal opgemaakt, waarna hij ter beschikking is gesteld der justitie te 's Hage. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 69 volwassen personen en 12 lot 14 kinderen. De Staatscourant n«. 258 bevat eene lijst van de tol 1 Sept. jl. toege laten depóts van landbouwzoul (kon. besluit van 28 Pebr. 1883 houdende nadere bepalingen omtrent den vrijdom van den accijns voor zout, be- noodigd voor vee en voor landbemesting.) In die lijst ko nl o. a. voor F. Verboom Soumain, te Leiden, Een verslag over den toestand van het oud-provinciaal archief in Noord holland, uitgebracht door den archivaris P. Scheltema, is opgenomen in de Staatscourant van 1 dezer. Het stoomschip Batavia, van Rotterdam naar Java, vertrok 31 October van Suez. Heden is te 's Hage het officieren-examen voor de 4' ploeg infanterie (hoofdcursus 's Bosch) afgeloopen. Van de 8 onder-officieren', die van deze ploeg deel uitmaakten, hebben 7 aan bedoeld examen voldaan, te weten de sergeanten Berenschot, Weenink, Van Nes, Brutel de la Rivière, Van der Schoot, Van de Siepkamp en Van der Gronden. Voor de aanstaande najaarszitting der staten van Zuidholland is na de reeds vermelde onderwerpen, o. a. nog ingebracht: een adres van het ge meentebestuur van Katwijk, om subsidie ten einde het vaarwater van Katwijk aan Zee via Oegstgeest, WarmondRingvaart van den Haarlemmermeerpolder Haarlem, Spaarndamin het kanaal van IJmuiden, bevaarbaar te maken voor bomschepen of andere vaartuigen ten dienste der visscherjj. Z. M. de koning heelt aan jh'. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland toestemming verleend tot het aanvaarden der betrekking van diplomatiek agent der Transvaalsche republiek bij verschillende Europeesche hoven. (iV. R. Cl.) De voornaamste bankiers en makelaars te Amsterdam hebben zich bij adres tot den minister van waterstaat gewend, verzoekende onthouding der goedkeuring van de regeering aan de overeenkomst der Ned. Rijnspoor wegmaatschappij en der Ned. Centraalspoorwegmaatschappij wegens de ge- heele vernietiging der waarde van de uitgestelde schuldbewijzen der Ned. Centraalspoorwegmaatschappij. {N. R. Cl Nog slechts weinige dagen geleden werd door den thans voortvluchtigen Haagschen effecten-handelaar Schouten bij de Twenlsche bankvereeniging te Amsterdam voor een bedrag van ƒ11,000 aan eflecten gerealiseerd. Naar men ons meldt, is door de rechtbank te 'sGravenhage bevel tot zijne inhech tenisneming verleend. i\v. d. D.) De directie der Nederl.-Amerik. stoomvaartmaatschappij bericht, dat zij door een van hare gezagvoerders te Bremerhaven mondeling nadere inlich tingen heelt doen inwinnen van kapt. Sanders, van het stoomschip Oder, die II. Zaterdag het uitgebrande stoomschip Maasdam is gepasseerd. Kapt. Sanders rapporteerde, dat hij rond de Maasdam was gestoomd, zóó nabij, dat hij de naam van het schip op den achterspiegel ontwijfelbaar zeker konde lezen en duidelijk konde zien, dat het dek met al wat er op had ge staan, geheel was weggebrand, terwjjl er geen spoor van eenig levend wezen was te ontdekken. Men had geene pogingen gedaan om aan boord van de Maasdam te komen, daar de zijden van het reeds zeer hoog boven water uitstekende schip klaarblijkelijk zoo heet waren, dat aan opklimmen daar langs niet viel te denken. De geheele tuigage, ook zelfs de masten waren weg, alleen de schoorsteen stond nog. Uit den toestand van de bootsdavils was niet op te maken of de booten al dan niet te water waren gelaten. Er was niets van booten te zien, ook had men niets hoegenaamd zien drij ven, hoezeer men daar zeer scherp naar had uitgezien. Het weder was toen. Zaterdag, tamelijk kalm. Er was wel eene zeer hooge deining, doch niet zóó of eene boot konde wel zee bouwen. De vorige dagen en ook de vol gende hadden er zeer stijve weste winden geheerscht, met onrustige hooge zee. Kapt. Sanders was van gevoelen, dat het schip minstens reeds 36 uren moest gebrand hebben toen hij er bij was, en daar het schip zich in den meest gevolgden trek van den Atlanlischen oceaan bevond, bleef hjj het mogelijk achten dat de menschen door een passeerend schip zouden zijn op genomen en gered. Volgens een later bjj dezelfde maatschappij ontvangen telegram zjjn de passagiers en bemanning (186 personen) van het stoomschip Maasdam dour den Norddeutschen Lloyd-stoomer Rhein te New-York aangebracht. De gezagvoerder van de Maasdam meldt: Op 23 October heerschte eene hevige storm. De petroleum begon uit het réservoir te loopen en daarop volgde eene ontploffing. Het schip geraakte in brand en daar hel onmoge lijk was de vlammen te bedwingen, begaven passagiers en equipage zich in de booten. Niemand is gekwetst. Door den burgemeester van Amsterdam zijn de commissarissen van politie uitgenoodigd om, naar aanleiding van het groot getal werklieden, die thans zonder werk zijn, te onderzoeken, hoe groot dit aantal is, tot welk ambacht die werklieden behooren en hoe zjj thans in het onderhoud der hunnen voorzien. Rbl Tot dusver zijn reeds ongeveer tachtig ontwerpen, waaronder twee uit Amerika, ingekomen op de prijsvraag voor eene nieuwe beurs te Am sterdam. Het voornemen bestaat om de plannen tentoon te stellen in de overdekte binnenplaats van het nieuwe rijksmuseum. Donderdagavond te 8% uur heeft aan den Overtoom te Amsterdam (drukke zjjde) bij de Peslbrug eene brutale aanranding plaats gehad. Eene dienstbode werd door een onbekend manspersoon aangesproken, die haar op ruwe toon om geld vroeg. Op hel antwoord, dat zjj geen geld bij zich had, greep hjj haar bij de ooren om hare oorbelletjes te ontrukkenhetgeen hem slechts met eene gelukte, met welks bezit hij ijlings de vlucht nam, daar op het hulpgeschrei der aangerande inmiddels hulp kwam toeschieten. Hel mocht echter niet gelukken den brutalen straatroover te achterhalen. In de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam heelt zich eergisterenavond een man door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. Eene bedelares uit Tiel, die 'swekelijks Maas en Waal en een gedeelte van Noordbrabant afloopt, wisselde eenige dagen geleden hare opgehaalde centen bij een herbergier te Ooyen. Het bleek hierbij dat zij die week, be halve oude kleeren, boterhammen enz. ruim 30 aan centen bad opgehaald, en tevens dat een of ander haar bij vergissing in plaats van een cent een gouden tientje had gegeven. Toen de herbergierster dit ontdekte en er haar opmerkzaam op maakte, verklaarde de viouw dat zij het voor een nieuwen cent had aangezien. Zekere A. V. te Niettw-Appelscha kreeg de zuster zijner vrouw bij zich te logeeren. Na acht dagen verblijf verliet de logee hare lamilie en keerde terug naar hare woonplaats, Haulerwjjk. Na haar vertrek miste de vrouw van A. V. twee gouden oorknoppen, die zij in een doosje in het kabinet had geborgen. Nadat de rijksveldwachter te Oosterwolde daarmede in kennis was gesteld, begaf deze zich naar Haulerwijk en wist de zuster zóó ver te brengen, dat zij bekende, de gouden voorwerpen ontvreemd en ze reeds aan een goudsmid te Oosterwolde verkocht te hebben. Uit Osch meldt men aan de N. R. Cl.: Het schijnt dat onze jjverige politie er ditmaal in geslaagd is de werkelijke daders te vinden van den onlangs gepleegden moord. Van de 3 personen, die de vorige week in arrest zijn genomen, moeten 2 bekend hebben. De rechtbank te 's Bosch heeft j beslist dat deze 3 personen voorloopig in hechtenis zullen bljjven. Door eene nog onbekende oorzaak zijn Donderdag te Amby, bjj Maas tricht, drie huizen door brand vernield. Alles was verzekerd. s GKAVENHAGE, 1 November. Z. M. heeft benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de lib J. Van der Dreggen Az.te Waddinxveen, en H. F. Bultman, te Haarlemmermeer. De officier van gezondheid 1' kl. J. D. De Boer, behoorende tot de rol van Zr. M!. wachtschip te Hellevoetsluis, en die der 2' kl. C. J. P. Ver hoef!) dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna, worden met 25 November a. s. op non-activiteit gesteld. De luit, ter zee 2' kl. H. G. j. Fundter de Bauchène, dienende aan boord van Zr. M'. fregat Evertsen, wordt, onder intrekking zijner op non-activiteit-stelling, met 16 dezer overgeplaatst aan boord van Zr. M®. wachtschip te Willemsoord. In de gisteren door het gerechtshof alhier gehouden crimineele terecht zitting was zekere A. B., uit Ovezande, die vroeger reeds eene veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf, ter zake van diefstal van vee inde weide, onder ging, ter verantwoording geroepen voor een diefstal, onder zeer verzwarende omstandigheden gepleegd. Hij bekende omstandig, dat hij geruimen tjjd geleden met anderen het plan had opgevat om in te breken in het bankiers kantoor van den heer Fr. V. d. P. te Goes. In den nacht van 9 op 10 Juni jl. werd dat plan ten uitvoer gelegd. In gezelschap van zekeren N. werd een muur overgeklommen, waardoor beiden zich in den tuin konden be geven, alwaar de ramen van het kantoor te bereiken waren. Met behulp van een, met andere voor den dielstal dienstige voorwerpen, medegebracht breekijzer werd toen een raam geopend, en begal besch. zich in het kan toor en onderzocht daar alle aanwezige meubelen en geldkisten, waarop hp zijn geluk echter te vergeefs beproefde. Een lessenaartje was evenwel niet voor zijn aanval bestand, de sluiting daarvan werd verbroken en een daarin aanwezig bedrag van ruim ƒ88 aan verschillende geldspeciën nam hij tot zico. Toen was de brandkast aan de beurt, maar op het oogenblik dat bij bezig was pogingen aan te wenden de kast te openen, werd hp door een aantal politiebeambten in zijn bedrijf gestoord. Zij had, tjjdig van de nachtelijke handeling onderricht, op den loer gelegen en oordeelde thans de tijd gekomen den besch. op heeterdaad te betrappen. De politie onder vond van besch. een hevig verzet, doch al zjjne pogingen om aan hare han den te ontkomen mislukten. Hij werd eindelpk voor goed onschadelijk gemaakt. De omstandigheid van het verzet tegen de politie, zoomede een den besch. geimputeerden diefstal bij v. d. K.werden door hem pertinent ontkend. Adv.-gen mr. Gregory zag in den besch. een hoogst gevaarlijk individu, dat door den buitengewonen ijver en het overleg van den brigadier-majoor der rijksveldwacht V. was belet geworden een mogelijk nog ernstiger feit te plegen, dan nu was geschied. Adv.-gen. achtte het zeer wenscheljjk, dat Zuidbeveland voor langen tijd zou worden bevrijd van zijn gevreesd bezoek en eischte mitsdien zjjne veroordeeling tot 8 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Andries, gaf toe dat het bewijs voor de schuld van zjjn cliënt voldoende was geleverd, maar meende dat bij de op te leggen straf er op moest worden gelet, dat besch. niet de aanlegger van de misdaad was geweest en hjj tot de volvoering er van door anderen was aangezet. Pleiter deed daarom een beroep op 's hofs clementie. Donderdag a. s. uitspraak. -- De 1* luit. baron Van Asbeck, van het 3e reg. huzaren, is belast met het geven van het rijkundig onderricht aan de officieren der onbereden wa penen en diensten in de residentie, gedurende den wintercursus 1884/85. Eene schuit van den reeder P. Krul is gisteren te Scheveningen aange komen met verlies van 47 nellen. Onder den Engelschen wal ondervonden de schippers slecht weder; enkelen lagen aan de vleet, anderen ten anker, zoodal de laalsten de eersten afhakten, wat ook met de schuit van den reeder Krul het geval is. BELGIE. De heer Thonissen, minister van binnenlandsche zaken, heeft zich bp de ontvangst van de chefs der burgerwacht van Brussel zoo voorkomend mogelijk getoond. Hij zeide o. a.: »U behoorde steeds tot de gematigde partij en hoop, dat het mjj zal gelukken, aan het land de rust te her geven." ENCELAND. Het vermoeden, dat de misnoegde Ieren niet tevreden zouden zijn met de verwijdering van sir Ch. Trevelyan uit het bestuur van hun land, was niet ongegrond. Bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede in het lagerhuis heeft de heer Parnell voorgesteld een paragraaf er in op te nemen, houdende uitdrukking van den wensch dat lord Spen cer als onderkoning ontslagen wierd. Het kabinet achtte dezen eisch te recht al te belachelijk; met warmte verdedigde Gladstone den vertegenwoor diger der kroon te Dublin, en met 219 tegen 48 stemmen werd het voor stel verworpen. De hygiënische tentoonstelling werd eergisteren gesloten, na zes maanden lang op het Londensche publiek eene schier ongeëvenaarde aantrekkelijkheid te hebben geoefend. Het totaal der bezoekers heeft 4,136,515 bedragen, ongerekend de geabonncerden en houders van vrijkaarten. Geene tentoon stelling viel ooit zóózeer in den smaak van het publiek, als deze. Zjj bracht zelfs niet geringe schade toe aan de schouwburgen en andere openbare ver makelijkheden, die het aan haar wijten dat zij dezen zomer zoo slechte zaken maakten. Tegen het aanslaande voorjaar is er nu te South Kensington eene tentoonstelling van uitvindingen en muziek-instrumenten ophanden. Van verschillende zjjden wordt in Engeland er op aangedrongen, dat de regeering. tot leniging van den nood. die in het noorden des lands, vooral te Sunderland, heerscht, op de scheepswerven van de Wear, Tyne en Ulyde nieuwe schepen zal laten bouwen. Het land heeft die toch noodig en men kan ze nu goedkoop krijgen, terwijl een der hoofdoorzaken van den nood door dit werk-verschafïen uit den weg geruimd zon zijn. Er zal eene nieuwe brug over de Theems worden gelegd tusschen Iron- gale Stairs en Horseleydown. De kosten worden op 750,000 geschat. De Daily Telegraph meent te welendat generaal Wolseley in last heeft gehad met den mudir van Dongola te onderhandelen over eene schik king, krachtens welke de mudir gedurende vijf jaren elk jaar zekere som zou ontvangen en bovendien benoemd zou worden tot gouverneur van een

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5