Ter overname aangeboden, BUITENLANDSCHE BERICHT E N. PER TELEGRAAF. ADVERTENT1EN. dat de Duitscher, die vóór ongeveer twee weken onder Tietjerk uit den trein I sprong, daarbij het rechterbeen brak en nog steeds in het stads-ziekenhtiis alhier wordt verpleegd, in Hamburg gevangenisstraf moest ondergaan wegens bedreiging van iemand met een geladen revolver. Om die straf te ontgaan vluchtte hjj naar Nederland. Wegens deze misdaad kan geen uitlevering aan Pruisen plaats hebben, doch het plan bestaat hem. na zijn herstel, als vreemdeling zonder middel van bestaan, over de grenzen te geleiden, opdat de Pruisische regeering zich zoodoende van hem zal kunnen meester maken. In den laten avond van jl. Zondag, toen stormbuien uit het noord westen en onweder elkander afwisselden, ontdekte de verveener It. Huizing, te Zuiderveen, nabij Oude Pekela, brand iu zijne te veld staande turf. Met groote moeite gelukte het den eigenaar en de zijnen den brand meester te worden en dus ook zijn woonhuis le redden; vier halve dagwerken turf zijn verbrand. De oorzaak lag toen in het duister; toch schijnt daarover licht te zijn opgegaan, althans is Maandagavond in het huis van arrest te Winschoten overgebracht de ongeveer 25-jarige W. P., arbeider, en onder Oude Pekela woonachtig, die verdacht wordt gehouden den brand uil brood dronkenheid, hetzij uit boos opzet, te hebben doen ontstaan. 's GRAVENHAGE, 30 October: Door Z. M. is aan jhr. mr. O. D. Van der Staal van Piershil, gezant- ichapsraad, chef van het kabinet van Z'. M'. minister van buitenl. zaken, verlof verleend lot het aannemen der versierselen van de IIdt klasse der orde van de IJzeren Kroon, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarjje, geschonken. Door Z. M. is benoemd tot commies der posterijen 2d« kl. jhr. J. D. A. Quintus, thans commies 3dt kl. Z. M. de koning heeft, naar men ons mededeelt, tegenover een anderen Europeeschen souverein een treflend bewijs van zjjne belangstelling gegeven dat juist aan zijn eenvoudig karakter groote waarde ontleent. Willende hulde brengen aan de edelmoedige zelfopoffering door Z. M. koning Hum- bert van Italië, tijdens de jongste cholera-epirtemie daar te lande aan den dag gelegd, heeft het Z. M. koning Willem III behaagd den Italiaanschen monarch deswege de gewone zilveren medaille voor menschlievendheid en hulpbetoon le doen toekomen. Het eeremetaal, waarop 'skonings borst beeld prijkt, heeft een prachtig in fluweel gebonden album tot etui. Door tusschenkomst van onzen minister van huitenlandsche zaken werd het hul deblijk overhandigd aan den Italiaanschen gezant bij ons hof. met verzoek de medaille, in naam des konings, aan zijn souverein aan te bieden. Dien tengevolge vertrok graaf Delia Croce dezer dagen naar Rome, ten einde zich van de vereerende opdracht bij den vorst te kwijten. Gisterenavond heeft de commissionair in elïecten S. (firma S. C°.) alhier, zich //verwijderd" met achterlating van een niet onbelangrijk passief, waaronder eene belangrijke som aan dat huis nog jl. Vrijdag in deposito gegeven. De bomschuit Argo ts gisteren le Scheveningen aangekomen. BELGIE. De Bien public van Gent meldt, dat de heer Malou, door den koning ontboden, eergisteren een langdurig onderhoud met laatstgenoemde had. Aangaande de wanordelijkheden te Renaix (Ronse, in Oost-Vlaanderen) wordt gemeld, dat de clericalen een optocht hielden ter eere van de nieuw gekozenen, die zij ook serenades brengen wilden. Onderweg werden zij door de menigte uilgejouwd. Er hebben bolsingen plaats gehad, waarbij verscheidene clericalen werden gekwetst. Eindelijk werd de stoet uiteenge dreven door de menigte. De deelnemers aan den optocht vluchtten in alle richtingen; eeltige zochten eene schuilplaats in het huis van een der geko zenen. De liberalen, len getale van twee duizend, doorkruisten de stad. De burgemeester, in officiéél kostuum, werd door negentien gendarmes naar zijne woning geleid. Hij was omgeven door eene groote volksmassa die hem uitjouwde. Een groot getal ruiten werd verbrjjzeld. Dit laatste had 's avonds te voren ook plaats gehad aan de pastorjj en bjj eenige clericalen. ENGELAND. De heer Ashley verklaarde in het lagerhuis, dat Robinson den zeven den dezer telegraphisch bericht werd, dat hij, zoodra het ministerie van de Kaap zou hebben toegestemd, de Transvaal moest verzoeken de medeplichtig heid aan de jongste gebeurtenis in Monlsioa te ontkennen. Ook moest hij met het ministerie van de Kaap middelen bedenken om de conventie te doen naleven. De heer Ashley verdedigde daarop de politiek der regeering met betrekking lot de Transvaal. De regeering en de volksraad van Transvaal hebben de bekende proclamatie gedesavoueerd, doch nog altijd blijven er Boeren in Bechuanaland, en dit mag niet toegelaten worden. De Brilsche regeering heelt besloten, geen regeling goed le keuren, waarbij niet onvoor waardelijk erkend wordt dat geen dezer vrijbuiters op het gebied van Montsioa mag blijven. Eene voldoende strijdmacht zal kolonel Warren (die over veertien dagen naar zijne bestemming vertrekt) begeleiden, ten einde de bedoelingen der regeering te kunnen doorzetten. Ook werd de politiek van Holland tegenover Zuid-Afrika gelaakt, die de Boeren in hunne tegenwer king versterkten. Eene sterks wacht aan de grenzen zou de rustverstorin gen verhinderd hebben. In Schotland woedde in den nacht van Zaterdag op Zondag een hevige storm, die veel schade aanrichtte en waarvan zells eenige menschen de slachtoffers werden. Er is een dynamiet-aanslag gepleegd op de schutsluizen van de Iersche rivier Bann. De politie meent den dader op het spoor te zjjn. Dit is reeds de tweede aanslag op die sluizen in den loop van dit jaar. Men gelooft, dat de daad niet als een van de Fenians, maar als een bijzondere wraakneming op hel waterbesiuur moet beschouwd worden. -- Voor het gerechtshof te Oxford stond eergisteren een 22-jarig jonk man, Rose genaamd, terecht, die zijn vader doodgeschoten had, maar om zijne moeder het leven te redden. De oudere Rose was in beschonken toe stand met een mes in de hand op zijne vrouw aangevallen, en hij stond op het punt haar den hals al te snijden, toen de jongere Rose op het hulpge roep van zijne moeder en zuster de kamer kwam binnensnellen met een revolver in de hand. Hij zag het gevaar waarin zijne moeder verkeerde; loste eerst een schot in de lucht, om den woesleling le verschrikken, maar toen dit niet hielp schoot hij het wapen op zijn vader af en trof dezen f doodelijk in het hoofd. De gezworenen waren van oordeel, dat de beschul- E digde in dit geval niet als moordenaar beschouwd moest worden, en zij spraken hem vrij. De gezagvoerder van het stoomschip Oder vond de Maasdam geheel uitgebrand en zag niels van booten. De Maasdam in de gewone route der stoomschepen zich bevindende, zoo zjjn de opvarenden vermoedelijk gered door eenig uitgaand schip. -- De Standard verneemt uit Calcutta, dat er te Ayrwa, bjj gelegenheid tan een Mohammedaansch leest, eene ernstige botsing heeft plaats gehad tusichen Mohammedanen en Hindoes. De troepen herstelden de orde. De Democrat bevat eene dépêche uit Mexico, meldende, dat de presi dent dier republiek de ratificatie der conventie door den senaat heefi goed- ïjkeurd. FRANKRIJK. Bij de Fransclie kamer van afgevaardigden is ingekomen een ontwerp van wet. lot ainvulling van hetweik thans in onderzoek is en waarbij een nieuw crediet voor de Tonkin-expeditie verleend wordt. De regeering heeft nl., behalve de aangevraagde som, nog 1,875,774 fr. noodig, ter bestrijding van de uitgaven vereischt tot het vormen van een tweede regiment van het vreemdenlegioen en van een nieuw regiment Algerijnsche scherpschutters. De minister van koophandel heeft den ministerraad een wetsontwerp voorgelegd lot tijdelijke vrijstelling van rechien van zekere nommers van katoenen garens, gelijk door de syndicale kamers van fabrikanten en werk lieden le Lyoii en Saint-Etienne gevraagd is, len einde de gedrukte zjjde- en lïnieu industrie lesemoet te komen. De ministerraad heeft besloten het ontwerp te verzenden aan den hoogen raad van koophandel. De minister van hinnenlandsche zaken zal 50,000 fr. naar Lyon zenden tot ondersteuning van de arbeiders zonder verdienste. Een Bembrandt, de Vergulder, is te Parijs door een Amerikaansch ban kier voor 220 000 fr. aangekocht. - Te Nantes is zekere Tartufl in hechtenis genomen, die getracht had, verwonderlijk fraai nagemaakte coupons der 3 pCt. Fransche staatsschuld te gelde te maken Hij bekende, die zelf te hebben vervaardigd en reeds voor 500,000 fr. aan den man te hebben gebrachtwaarvan voor 300.000 fr. te Parijs. DUITSCHLAND. Tot dusver is de uitslag van 108 verkiezingen bekend; het aantal her slemmingen is 37. Gekozen zijn: 15 socialisten, 7 conservatieveu, 20 van de centrum-parlij7 vrijzinnigen, 1 Pool, 7 sociaal-democraten, 18 nationaal- liberalen, 6 van de rijkspartij1 Welf, 2 van de volkspartij, 2 Elzassers. De IJanziger Zeilung meldt, dat in de laatstverloopen dagen met extra- Ireinen oorlogsmaterieelzooals kanonnen, affuitenmunitie enz., van Dant- zig naar Hamburg werden vervoerd, en dat al deze voorwerpen bestemd zjjn voor de Duiische bezittingen in Afrika, waar de regeering kleine forien laat bouwen ter bescherming van de koloniën. Hertogin Tliyra van Cumberland, zuster der keizerin van Rusland en van de prinses van Wallis, is dezer dagen als door een wonder aan den dood ontsnapt. Zij was met haar echtgenoot en eenige bevriende prinsen op de hertenjacht. Terwijl zjj de Aurach over eene kleine brug te paard wilde overspringen, viel de brug in en de hertogin kwam in het water terecht. De val was zooveel te gevaarlijker daar het paard op de prinses viel. H. K. H. bekwam echter slechts eenige lichte kneuzingen. Een wachter der gevangenis te Altona, bij Hamburg, ontving dezer dagen uit Amerika het bericht, dat hem 1500 dollars vermaakt waren door een in Minnesota overleden pachter. Deze had jaren geleden in Altona drie jaren in het luchthuis doorgebracht en wilde op die wijze zjjne dankbaarheid doen blijken voor de welwillende behandeling, van den wachter ondervonden. OOSTENRIJ K. De kassier van eene groote glasfabriek te Weenen, die daar reeds 30 jaren werkzaam was, heelt, naar nu gebleken iszjjn patroons verscheidene jaren lang bestolen, lot een gezamenlijk bedrag van 150.000. Bijna al dat geld verspeelde hjj in de loterij, üeibele, zoo heet de diel, is voort vluchtig, en de polilie kwam hem tot dusverre niet op het spoor; maar een bekend Weener geneesheer en een bediende der fabriek, die in den diefstal betrokken moeien wezen, zjjn in hechtenis genomen. Naar men uit Weenen bericht, is de Albanische bevolking van Veles opgestaan en aan het plunderen geslagen. Drie dorpen in den omtrek wer den door haar plat gebrand en bijna geheel uitgemoord. Te Jaromersch bjj Josephstadt, in Bohemen, is eene groote garenfa- briek afgebrand, waardoor weer een groot aantal arbeiders zonder werk zjjn. RUSLAND. Door de revolntionnaire partij in Rusland is een vliegend blaadje ver spreid, bevattende de quitantiën voor de sommen welke voor hare proga- ganda ontvangen zijn. Ook worden er in vermeld de redenen waarom de beweging eenigen tijd gestaakt is geweest. Als hoofdoorzaak wordt opge geven het verraad van eenige zaamgezworenen. De party was genoodzaakt stil te zitten, zoolang Degajew en anderen in dienst waren van de geheime politie die Sudeikine tot chef had. Een handelend optreden was onmogeljjk. Thans is de voornaamste verrader in de gelederen der revolutionnairen terug gekeerd, en hij heeft hun eene volledige Ijjst van al de agenten der geheime polilie medegebracht. PARIJS, 30 Oct. Een dépêche van generaal Briere uit Hanoï van den 29'" dezer meldt dat het garnizoen van Tuyenquam van den I4d" tot den 19df0 verschillende aanvallen van den vjjand alsloeg, zonder eenig verlies te Ijjden. De vijand werd daardoor ontmoedigd en trok zich terug op de Roode rivier. De vijand wordt op ongeveer 4000 man geschat. Voor Chu zjjn oogen- schjjnljjk geen vijanden meer. De landstreek in de nabijheid van Yentre wordt door de Fransche troepen algeloopen. Met Negrier gaat het beter. Bevallen van een Dochter C. M. T. COEBERGH SCHERMER. 30 October 1884. Eenige kennisgeving. tegen billijken prijs, een HEEK-, BOTER-, HAAS- en EIJEREÏN- AFFA1RE, in het oude gedeelte van den Daag. Brieven franco letter X, bij den Boekhandelaar J. VAN BOMMEL, Korte Hoogstraat 3, 's Dage. Tegen keel- en borstlijden zijn de Stollwerck'sche Rorst- Bonbons, per pakje 35 Cents, het aanbevelenswaardige huismiddel. Zjj zijn in voorraad in de meeste Apotheken goede Comestibles-winkels en Suikerbakkerjjen.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3