worpen. Volga. 143, kosten der kweekschool voor onderwijzers enz. moet verminderd worden met ƒ100, uitgetrokken voor eene toelage aan eene onder wijzeres, die hier geen recht op heeft. Volgn. 144, kosten van de inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren. Ook hierover verlangde de heer Cock eenvoudige stemming. De heer Van Dissel stelde voor dat de raad burg. en weth. zoude verzoeken voor de indiening der begrooting van 1886 de opheffing dezer inrichting voor te stellen. Hij deed dit, omdat volgens hem de inkomsten niet in even redigheid staan met de onkosten aan deze inrichting verbonden. De inrich ting telde slechts 19 leerlingen; in het algemeen genomen komt ieder der leerlingen de gemeente op eene belangrijke som te staan. Spreker noemde zelfs een jaar op, dal ieder leerling op eene som van over de 4000 komt te staan. De voorzitter wilde den spreker niet in de rede vallen, ofschoon hjj van meening was, dat het thans gesprokene niet bij de behandeling der begrooting behoorde; ook met de formuleering kan hij het niet eens zijn, het gaal toch moeielijk aan burg. en weth. te verzoeken een voorstel in te dienen, waarmede zij het volstrekt niet eens zijn. Hij geloofde dat de heer Van Dissel beter had gedaan om, evenals de heer Donner, voor te stellen dit punt in eene nadere raadsvergadering in behandeling te nemen. De heer Buys was het volkomen met den vorigen spreker eens, hjj hoopte dat het volgende jaar deze school zal opgeheven worden; maar zoolang deze nog bestaat wil hjj ze eerbiedigen en zoude derhalve ook niet gaarne zien dal deze post zoude afgestemd worden. De heer Bool erkende, dat de bespro kene inrichting werkelijk de gemeente op eenig geld komt te staan, of schoon dit in verre zooveel niet bedraagt als de heer Van Dissel beweerde. Het aantal leerlingen verminderde niet en de ontvangsten worden steeds grooter. Ten sterkste ontraadde hij om toch steeds het oog te hebben op directe voordeelen of nadeelenmen moest evenzeer te rade gaan met de indirecte voordeelen en dan zal ongetwjjfeld de instandhouding dezer inrich ting, die tot roeme dezer gemeente strekt, verzekerd zijn. Over hoofdstuk Vil (kosten voor onderwijs enz.) verlangde de heer Le Poole stemming; hjj achtte het noodzakelijk, dat het schoolgeld voor de burgerschool voor meisjes verhoogd werd en zoolang dit niet geschiedde, iets wat in zrjn oog niet anders dan billijk kon genoemd worden, zal hij hier tegenstemmen. De heer Donner zou ditmaal voor het hooldstuk stemmen, mocht echter het volgend jaar niet bljjken, dat er meer neiging voor zuinig- beid in het beheer der gemeente-financien bestaat, dan zal ook hjj zijne stem hieraan onthouden. De heer Bool zeide, het moge waar zjjn dat de onderwjjskosten hoog zijn; door de wetten en verordeningen is men hieraan gebonden, bezuiniging in deze is derhalve onmogelijk. In stemming ge bracht werd het hooldstuk aangenomen met 21 stemmen tegen 1die van den heer Le Poole. Bjj volgn. 148. Kosten van verpleging van arme krankzinnigen. De heer v. Dissel verzocht burg. en weth. wel degelijke ernstige inlichtingen te vragen naar de verpleegden te Gheel in België. Het is hem bekend dat zij in Braband bij onvermogende menschen worden uitbesteed en het lot dezer arme krank zinnigen is bepaald betreurenswaardig; zij worden bepaald geëxploiteerd. De voorzitter zeide, dat dit niet te vergelijken is. In Gheel zjjn de krank zinnigen, ook die uitbesteed zjjn, onder toezicht van het gesticht, buitendien zal deze uitbesteding spoedig ophouden door het gesticht dat in Medemblik zal geopend worden. Volgn. 163, pensioenen enz., moet met 200 vermeerderd worden, ten gevolge van het pensioen verleend aan den gewezen concierge der H. B. school voor jongens, den heer J. Noest; en volgn. 168, kosten voor openbare ver makelijkheden enz.verminderd worden met 600, zjjnde de kosten te hoog geraamd. Volgn. 175, toelage aan de eigenaars van den schouwburg. De heer Van Dissel heeft èn tegen dit artikel èn tegen de toelichting. Het snbsidie, bij raadsbesluit van 15 September 1864 toegestaan, gold alleen voor het jaar I860 en niet voor volgende jaren, hjj zag dusvolslrekt niet in dat deze toelage de gemeente eenigermate zedelijk verplichtte om deze toelage te handhaven. Hij stelde dus voor hier denzelfden weg te volgen als ingesla gen is voor godshuizen en armhuizen, hij zag niet in, waarom aan publieke vermakelijkheden meer voorrecht moet geschonken worden dan aan deze andere inrichtingen. Hij zag dus gaarne dat ook voor den schouwburg de toelage jaarljjks minstens in dezelfde verhouding verminderde, als bij raads besluit van 1868 is aangenomen ten opzichte der godshuizen en armbestu ren (dat is 5 pCt.). De heer Donner had liever eene vermindering gezien van 10 pCt. De voorzitter had tegen de motie bezwaar, hij blijft volhouden dat de gemeente zedelijk verplicht is die mannen, die hunne fondsen voor den schouwburg hebben beschikbaar gesteld, eenigzins tegemoet te komen. De heer Buys meende eene vergeljjking tusschen schouwburg en armhuizen onmogeljjk. Mochten toch de bestaande armhuizen eenmaal ophoudendan is de gemeente verplicht eene armeninrichting op te richten, zoodat het bestaan van armenverpleging nooit in gevaar kan komen. Een stad als Leiden moet een schouwburg bezitten; de renten der aandeelhouders is al buitengewoon gering en mocht dus het subsidie ook nog ontnomen worden, dan bestaat er veel mogeljjkheid dat de schouwburg niet in stand zal kunnen blijven. De heer Van Dissel kon niet begrijpen dat eene vermindering van f 75 dat bestaan in gevaar brengt, dan balanceert zij ongetwijfeld op de punt van een naald en zal spoedig vallen. De voorzitter wees de vorige spreker op het onlogische zjjner redeneering. Wel is waar wordt dit jaar slechts 75 ontnomen, dan zal dit niet veel invloed hebben, maar volgens de motie zelve van den heer Van Dissel zal over 4 jaren 300 ontnomen worden. Gaarne gaf hjj toe, dat met de kleine opbrengst voor de aandeelhouders gerust kan aangenomen worden dat zjj balanceert op de punt van een naald; aan ons is het derhalve die naald niet weg te nemen, zeide spreker. In stemming gebracht werd de motie van den heer Van Dissel verworpen met 13 tegen 8 stemmen. Volgn. 177, aankoop van inschrijvingen op het grootboek. Dit moet ver meerderd worden met eene som van 2280, zijnde deze afkomstig van on gebruikte gelden door geldleening verkregen, en welke de commissie van financiën had voorgesteld niet aan te wenden tot bestrijding van gewone uilgaven op den dienst 1885, maar bestemd moest worden tot kapitaalbe legging of aflossing van schuld, met welk voorstel het dageljjksch bestuur zich had vereenigd. De heer Cock zag meer voordeel in het aflossen vt bestaande schuld. De voorzitter daarentegen zeide, dat, mocht de gemeen wederom geld noodig hebben, het voor haar oneindig voordeeliger zoude zj geld bij de hand te hebbendan eene nieuwe leening te moeten sluite De heer Van der Hoeven verklaarde zich thans volkomen tegen hetgevoeli van de commissie van financiën en het dagelijksch bestuur; nadat hem ei vooruitzicht voor oogen was gesteld dat er eene nieuwe leening zal moeti gesloten worden; als een protest daartegen stelde hij derhalve dan ookvo deze som van ƒ2280 niet bij deze post te voegenmaar daarentegen in b volgnummer 162, handelende over de aflossing van de geldleeningen ter voo ziening in buitengewone werken. De heer Groll zeide, wanneer wij nu de noodzakelijkheid komen om te leenen, dan zal het de gemeente veel me te staan komen dan indien wij dit geld behouden. De heer Van der Hoen zeide niet te willen leenen; hij zal steeds zijne stem aan elke voorgestel leening onthouden, zoolang de financiëele toestand der gemeente niet bet is. De voorzitter bleef het door hem voorgestane gevoelen verdedigen. H amendement van den heer Van der Hoeven werd daarop verworpen met tegen 5 stemmen. Na de behandeling der uitgaven ging men tot die der ontvangsten ove waarmede de begrooting was afgehandeld. Morgen deelen wij den uitsla daaromtrent mede. Gisteren ^ijn alhier voor het l"s gedeelte van het geneeskundig staat examen toegelaten de heeren Th. J. H. Snijders, doctorandus en P. Westra candidaat-arts. De minister van binnen), zaken brengt ter algemeene kennis, dat vei zoeken om toelating tot de in November en December e. k. te houden exa mens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van mii delbaar onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen en har letterkunde, niet meer kunnen worden ingewilligd. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsel der Staatscourant van heden opgenomen staten, betreffende: den in- en uil voer der voornaamste handelsartiken op Java en Madura, gedurende d maand Juli en de eerste zeven maanden van 1884, vergeleken met dien ove gelijke Ijjdvakken van de beide voorgaande jarenden invoer der voornaamst katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaia, gedu rende de maand Juli en de vorige maanden van 1884 te zamen. Hel stoomschip Batavia, van Rotterdam naar Java, arriveerde 29Oct te Port-Said. De Prinses Amnliavan Amsterdam naar Batavia, vertrol van Suez 28 Oct. De Poorwaarts vertrok gisteren van Batavia naar Am sterdam. Het provinciaal kerkbestuur te Groningen heeft tot de evangeliebedie ning toegelaten de candidaten De Boer te Leiden en Wieringa le Groningen. Op een schrijven dd. 16 Oct. van het Ned. Genootschap t/b der Chris telijke heiliging van den Zondag aan den minister van waterstaat enz., waarbjj verzocht werd meerdere beperking van den dienst der posterijen op Zondag, is onderstaand antwoord ingekomen van den minister, dd». 24 Oct.: 'Naar aanleiding van zijn nevenvermeld schrijvenheb ik de eer het genootschap te kennen te geven, dat het voornemen bestaal om, waar dit met de be langen van den dienst is overeen te brengen, door beperking van het brieven vervoer en van de uren van openstelling der postkantoren, zoowel als door vermindering van het aantal bestellingen en buslichtingen op Zon- en feest dagen, den dienst der postambtenaren te verminderen, en dat bereids ten aanzien van vele postboden aan dat voornemen begin van uitvoering is ge geven." (Std.) Een kiezer van Kinderdjjk is Dinsdag, toen hij met paard en wagei van de stembus kwamop hol geraakt en met den wagen in de Noord ge raakt; het paard verdronk. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft er te Schoonhoven een vrij belangrijke diefstal plaats gehad. Bij den koopman in gouden en zil veren werken A. K. zijn acht horloges en eenige andere gouden en zilveren voorwerpen, eene totale inkeopswaarde van ruim 200 vertegenwoordigende, gestolen. Door verbreking eener glasruit, die men vooraf behendig met een met zeep besmeerd papier had bedekt, heeft men de voorwerpen, die voor het raam uitgestald waren, weten te bereiken. De politie doet onderzoek, maar men is den dader of daders nog niet op het spoor. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren J. Wijtman lot eene tuchthuisstraf van 5 jaar. De kroonprinses van Zweden is Dinsdag van Amsterdam naar Keulen vertrokken, van waar zij over Hamburg en Kiel naar Stockholm terugkeert. De kroonprins blijft nog eenigen lijd onder behandeling van dr. Mezger. Ni een verblijf van 6 weken te Amsterdam, vertrokken gisteren de Russische grootvorst Michael en zijne gemalin Olga per Rijnspoor van 10.35 naar Baden- Baden, om van daar over eenige dagen over Stuttgart en Berlijn naar Rusland terug te keeren. De in het Doelen-Hotel vertoevende bloedverwantenalsmede prinses Hendrik met gevolg en de kroonprins van Zweden, de consul van Rusland te Amsterdam en de leden der Russische legatie te 's Hage waren aan het station om bij de afreis tegenwoordig te zijn. Naar men verneemt komen de vorsten vermoedelijk begin Januari nogmaals te Amsterdam. Dinsdag kreeg een werkman in de zwavelzuurfabriek aan de Nassau- kade te Amsterdam een gedeelte van het vocht door eigen onvoorzichtigheid over het lichaam en moest hij met hevige brandwonden in het Binnengast huis worden opgenomen. Te Alkmaar is gevankelijk binnengebracht zekere M. v. W.koopmao te Heiloo, die heeft erkend gedurende vier jaar zijn toenmaligen patroon, den gemeente-ontvanger S., herhaaldelijk bestolen te hebben. De ontvreem dingen hadden plaats met behulp van een valschen sleutel. Het gestolen be drag gaat, zooals reeds bleek, de som van ÏOÖO te boven. Gisterennacht is ingebroken in de R. K. kerk te Nieuwendam. De diel of dieven waren blijkbaar met de gesteldheid bekend, daar eene trap, dit achter het gebouw in eene steeg stond, gehaald is en achter tegen het ge bouw is geplaatst. Eene ruit werd met zeep ingesmeerd en uitgenomen, waardoor niet anders dan een jongen heeft kunnen binnendringen, die dns de deuren van binnen ontgrenteld heeft, zoodat een ander grooter persoon kon binnenkomen. De deuren stonden des morgens alle wijd open. Alleen van één offerbus hebben zjj zich meester kunnen maken, de sieraden waren alle goed weggesloten; zij hebben daar vergeels naar gezocht. Onder het dorp Bakkeveen is Maandag jl. een arbeider onder weg door den bliksem doodelijk getroflen. Hij laat eene hulpbehoevende weduwe met vier kinderen na. De vlashandel neemt in Friesland alle jaren belangrijk af, zoodat hij van weinig beteekenis meer is. Vele boeren zien van de vlas-cultuur geheel af, omdat de oogst jaren achtereen slecht was, ja! soms nauwlijks de kos ten van verbouw opbracht. Jammer ook dat daardoor tal van arbeiders ge durende het winter-seizoen werk verliezen en de armvoogdjjen bezwaard worden. Uit Leeuwarden wordt aan het Hbl. gemeld: Het i* thans gebleken;

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2