LEIIISCHE COURANT. 1884. I*. 257. VRIJDAG 31 OCTOBER. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeelt jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels I.iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden, doen te welen dat, ingevolge art. 11 van het koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad n". 142) in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augus tus 1859 Staatsblad n°. 80), op Zaterdag den 29,"° November a. s. 's mid dags te twaalf uren op bet Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de lleeren: A. HARTEVELT Jzn., L. 6. LE POOLE. P. J. DE FREMERY, C. J. LEEMBRUGGEN en H. C. JUTA, die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zjjn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waarlegen be zwaren kunnen worden ingebracht bg het gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovenge- noemden dag geschiedt van 12-2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 29 October 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der wet van den 28" Juni 1881 Staatsblad N. 97). Brengen ter algemeene kennis dat door HENDRIK GERARDUS WECKWERDT een adres is ingediend, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Kraaiersiraat n°. 13. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 30 October 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herinneren bij deze de ingezetenen der gemeente aan de bepalingen van art. 201 der Algemeene Politicverordening van den 6'° November 1879 Gemeenteblad n°. 4) houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, Schoorsteenen en Stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Leiden, 30 October 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 30 October. Uitslag der verkiezingen voor leden van de tweede kamer der staten- generaal: Zierikzee. Uitgebracht 1194 geldige stemmen. Gekozen de heer J. J. Van Kerkwijk (I.) met 784 stemmen (aftredend lid). De heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman (a.-r.) bekwam 40S stemmen. dlkmaar. Uitgebracht 2663 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. W. Van der Kaag (I.) met 1568 stemmen (aftredend lid). Herstemming tusschen de hh. mr. J. L. De Bruyn Kops (I.) (aftredend lid) met 1167 en W. Bos (k.) met 788 stemmen. De hh. J. A. N. Travaglino (k.) 755, jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman (a.-r.) 293 en mr. B. J. Lintelo de Geer (a.-r.) 279 stemmen. Goes. Uitgebracht 1898 geldige stemmen. Gekozen de hh. jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort (a.-r.) met 1289 en jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman (a.-r.) met 1245 stemmen (aftredende leden). De hh. J. M. Kake- beeke (I.) bekwam 591 en mr. L. A. Bjjhau (I.) 554 stemmen. Dokkum. Uitgebracht 2112 g- 'ige stemmen. Gekozen de hh. E. J. Attema (1.) met 1197 en J. J. Kielstra (1.) 1172 stemmen (nieuw gekozen leden). De hh. J. C. Fabius (a.-i bekwam 861 en dr. J. De Jong (a.-r.) 856 stemmen. Middelburg. Uitgebracht 2317 geldige stemmen. Gfkozen de heer mr. P- C, 't Hooft (a.-r.) met 1209 stemmen (aftredend lid;, herstemming tus schen de hh. mr. L. W. C. Kenchenius (a.-r.) met 1156 en mr. D. Van Eek (1) (af'redeud lid) met 1128 stemmen. De heer A. Smit (1.) bekwam 1117 stemmen. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de hh.: Groll, Bool, De Fremery, Juta, Wilhelmy Damsté, Zaayer, Land, Van Dissel, Buys, Bredius, Le Poole, Donner, Knappert, Zaalberg, DeGeus, De Goeje, Was, Van Wensen, Verster, Cock en de voorzitter. De hh. Ilartevelt en Driessen hadden kennis gegeven dat zij verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Ingekomen was eene missive van ged. staten, houdende goedkeuring der rekening van 1883. Alsnu was aan de orde de behandeling van de be grooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Leiden voor den dienst van 1885. Niemand wenschtc het woord bij de algemeene beschouwingen, zoodat ter stond werd overgegaan tot de behandeling der afzonderlijke deelen. Eerst werd in behandeling genomen de uitgaven. Bjj volgnummer 77 stelde de heer Cock voor, vermits in 1885 geene verkiezingen zullen plaats hebben, de post van 350, door burg. en weth. voorgesteld, met 150 te verminderden. Dit amendement werd door burg. en weth. overgenomen. Op denzelfden grond werd volgnummer 80 naar eene aanmerking van den heer Juta met 50 verminderd. Bij volgn. 91onderhoud van bruggen en overzetverenvroeg de heer Juta het woord, veel zal hij hierover niet in het midden brengen, daar reeds alle argumenten over en weder het vorige jaar zijn aangevoerd. Evenmin als het vorig jaar acht hij het noodig tot de verlaging van de brug over het Leven daal bij de Kraaierstraat over te gaan. Hg stelde daarom voor deze post te verminderen met een bedrag van 1400welk amendement werd onder steund. In stemming gebracht werd het aangenomen met 13 tegen 8 stem men. Volgn. 108. Jaarwedde van den commissaris van politie. Het trac- tement van den heer Van der Maaren met 40J verhoogd zjjnde, stelde een der leden voor deze post met f 400 te vermeerderen. De heer Donner achtte het wenschelgk dat deze post werd overgebracht bjj de onvoorziene uitgaven, waarop de heer Damslé zeide dit reeds in overweging genomen te hebben, de raad sloot zich hiermede aan. Deze post bljjft dus on veranderd. Bij volgn0. 109. Belooning van inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie enz., stelde de heer Damsté voor, deze post te verminderen met ƒ2460, welke som zoude kunnen gevonden worden door geene politiedienaren meer aan het station te plaatsen, zijnde dit gelegen in de gemeente Oest- geest. Op dusdanige wgze heeft dus eene audere gemeente voordeel van het geen door deze gemeente wordt betaald. Het amendement werd niet onder steund. zoodat het geen punt van beraadslaging kon uitmaken. Instemming gebracht werd het met 21 stemmen, tegen 1, die van den heer Damsté, aan genomen. De heer Donner vroeg stemming bij volgnummer 121handelende over de kosten van toezicht der openbare huizen. Met 19 tegen 3 stemmen werd de voordracht van burg. en weth. goedgekeurd.. Volgn0.124, kosten voor het gymnasium, moet verminderd worden met ƒ400. Tengevolge van eene benoeming van een leeraar in de raadszitting van 11 Septem ber jl. in de Nederlandsche taal- en letterkunde, die nog geen aanspraak had op periodieke tractementsverhooging. Volgn". 125, kosten voor de middelbare scholen, moet met ƒ200 verhoogd worden, voor een leeraar, welke in de termen viel tot deze verhooging. De heer Donner stelde voor, deze post te verhoogen met rlOO, voor den concierge van de hoogere bur gerschool voor meisjes. De concierges der andere scholen hadden meer, hij zag er dns geen reden in ook deze niet beter te salarieeren. Het amende ment werd ondersteund. De heer Damsté verklaarde zich er tegen, vooreerst omdat hij zijnen werkkring nog le kort vervuld had om reeds voor ver hooging in aanmerking te komen; buitendien is het niet te verwonderen, dat de concierges van andere scholen een hooger traktement genieten; bg deze is oneindig veel meer werkzaamheid dan bij de hoogere bnrgerschool voor meisjes. De heer Buys ging in deze volkomen mede met de commissie van financiën. In stemming gebracht werd het amendement van den heer Donner verworpen met 18 tegen 3 stemmen. Volgn. 127, jaarwedden der onderwijzers. De heer Donner stelde voor om het getal onderwijzers der 3de en 4de klasse in overeenstemming te brengen met hetgeen de wet op het lager onderwjjs vorderde, echter achtte hij het wenschelijk dat dit voorstel niet op het oogenblik, maar in eene vol gende vergadering in behandeling zal genomen worden. Bij volgn. 132 gaf de heer Damslé tot zijn leedwezen te kennen te hebben gezien dat de school in de Van de Werfsiraat een nieuwe vloer noodig heeft. H(j vroeg of de uitgetrokken som wel groot genoeg was. De voorzitter zal den architect hierover raadplegen. Volgn. 141, kosten voor het onderwjjs in kunsten en wetenschappen. De heer Cock verlangde stemming; hij kon niet medegaan met de door bnrg. en weth. voorgestelde som van ƒ250, niteetrokken voor de toelage aan het bestuur der vereeniging tot geregeld schoolbezoek, ten behoeve der herhaïingschool, krachtens raadsbesluit van 1880. Er is reeds vroeger te veel over dit onderwerp gediscussieerd om wederom in eene uit gebreide bespreking te komen. De heer Donner ging verder en stelde als amendement voor deze kosten met ƒ250 te verminderen. Het amendement werd ondersteund, en in stemming gebracht, met 13 tegen 8 stemmen ver-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1