1738 stemmen (aftredende leden). De heer Mr. A. 1. Roest (I.) bekwam 1164 en J. Van der Breggen Az. (I.) 1177 stemmen. Haarlem. Uitgebracht 2058 geldige stemmen. Gekozen de heer J. Duyvis (I.) met 1218 stemmen (aftredend lid). Herstemming tusschen de hh- VV. de Meijier (I.) met 863 stemmen, (aftredend lid) en jhr. mr. Rethaan Macaré (I) met 550 stemmen. Verder bekwamen de hli. mr. J. A. N. Tra- vaglino (k.) 478, A. A. Van der Aa (k.) 428, mr. B. J. H. baron De Geer van Jutphaas (a.-r.) 212 en H. VV. Van Marle (a.-r.) 199 stemmen. Deventer. Uitgebracht 2793 geldige stemmen. Gekozen de hh. mr. A. Van Delden (I.) met 1621 en mr. P. Blussé (l.) met 1572 stemmen (aftredende leden). De hh. A. baron Schimmelpenninck Van der Oye (a.-r.) bekwam 1193 en mr. A. P. R. C. baron Van der Borch van Verwolde (a.-r.) 1156 stemmen. Rotterdam. Uitgebracht 2495 geldige stemmen. Gekozen de hh. mr. J. Van Gennep (I.) met 1517, mr. H. C. Verniers van der Loell (1.) met 1514 W. A. Viruly (I.) met 1510 en R. P. Mees RAz. (1.) met 1509 stemmen (aftredende leden). De hh. mr. J. G. Bahlmann (k.) bekwam 570, dr. H. Schaepman (k.) 567, mr. W. K. Jansen (k552, mr. J. H. L. Haflmans(k.) 548, mr. L. W. C. Keuchenius (a.-r.) 398, jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman (a.-r.) 398, mr. U. H. Huber (a.-r.) 397 J. M. Voorhoeve (a.-r.) 396 stemmen. 77e/. Uitgebracht 2809 geldige stemmen. Gekozen de hh. jhr. mr. G. J. Tb. Beelaerts van Blokland, (a.-r.) (aftredend lid) met 1437, en T. W. J. Van Aylva baron van Pallandt, (a.-r.) met 1429 stemmen. De hh. mr. II. J. Djjck- meester, (I.) (aftredend lid) bekwam 1395, en mr. C. Pijnacker Hordijk (I.) 1337 stemmen. Hoorn. Uitgebracht 2918 geldige stemmen. Gekozen de hh. K. De Jong (I.) met 1893, en mr. VV. K. baron Van Dedem (I.) met 1892 stemmen (aftre dende leden). De hh. VV. Bos (kbekwam 872, en mr. A. H. M. Van Berckel (k.) 861 stemmen. Gorinchem. Uitgebracht 2553 geldige stemmen. Gekozen de hh. H. Seret (a.-r.) met 1747 en mr. L. VV. C. Keuchenius (a.-r.) met 1676 stem men (aftredende leden). De hh. J. J. Van Tienhoven van den Bogaard (1.) be kwam 803 en C. A. Jeekel (1.) 783 stemmen. Arnhem. Uitgebracht 3074 geldige stemmen. Gekozen de heer P. VV. Van der Sleyden (I.) met 1549 stemmen (aftredend lid). Herstemming tus schen de hh. A. baron Schimmelpenninck van der Oye (a.-r.) aftredend lid. met 1536, en W. Rooseboom (I.) met 1529 stemmen. De heer mr. VV. G. baron Brantsen van de Zijp (a.-r.) bekwam 1499 stemmen. Amsterdam. Uitgebracht 3409 geldige stemmen. Gekozen de hh. jhr. mr. J. VV. H. Rutgers van Rozenburg (I.) met 2497, J. Dirks (1) met 2470, A. Gildemeester (I.) met 2398, dr. H. J. Kist (1.) met 2365 stemmen (allen aftredende leden), J. T. Cremer (I.) met 2346, mr. VV. H. De Beaufort (I.) met 2316 en mr. J. G. Gleichman (1.) met 1890 stemmen. Voorts bekwamen de hh. mr, J. P. B. Tak Van Poortvliet (I.) 1085 (aftredend lid), VV. Hovy (a.-r.) 834, J. C. Fabius (a.-r.) 810, jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman (a.r.) 782, mr. A. VV. Van Beek Calkoen (a.-r) 776, mr. B. J, L. baron De Geer van Jutphaas (a.-r.) 767, mr. J. J. W. Van den Biesen (k.) 612, mr. J. A. N. Travaglino (k.) 598, H. VV. Van Marle (a.-r.) 332, mr. A. baron Van der Borch van Verwolde (a.-r.) 316 en jhr. H. O. Wichers (1.) 273 stemmen (aftredend lid). Breda. Uitgebracht 2366 geldige stemmen. Gekozen de hh. dr. H. J. A. M. Schaepman (k.) met 1951 en mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven (k.) met 1934 stemmen (aftredende leden). De hh. J. J. Den Beer Poortugaal (1) be kwam 392 en R. A. J. Kallenberg van den Bosch (I.) 390 stemmen. Appingedam. Uitgebracht 2003 geldige stemmen. Gekozen de hh. J. Schepel (I.) met 1349 en mr. D. de Ruiter Zrjlker (I.) met 1334 stemmen (aftredende leden). De hh. jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman (a.-r.) be kwam 646 en ds. J. Nederhoed (a.-r.) 642 stemmen. Zutphen. Uitgebracht 3077 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. VV. G. baron Brantsen van de Zijp (a.r.) met 1545 stemmen (aftredend lid). Herstemming tusschen de bh. mr. S. M. S. De Ranitz (I.) met 1530 en mr. B. J. L. baron Lintelo de Geer (a.-r.) met 1508 stemmen. Sneek, Uitgebracht 3850 geldige stemmen. Gekozen de hh. S. Wpenga (1.) met 2134, mr. Pb. Van Blom (I.) met 2138 en mr. A. Buma (l.) met 2134 stemmen. De hh. W. M. Oppedijk (a.-r.) bekwam 1710, mr. U. H. Huber 1696 en jhr. A. Lyckalma a Nyeholl (a.-r.) 1661 stemmen. In stillen eenvoud werd hedenmorgen op de begraafplaats aan de Groenesteeg aan de kille aaide toevertrouwd het stoflelijk overschot van wjjlen den heer d'. F. H. G. Van Iterson, emeritus predikant bjj de Ned. Herv. gemeente alhier. Onderscheidene leden van den kerkeraad dier ge meente en andere belangstellenden hadden zich op dien doodenakker ver- eenigd om nog eene laatste hulde te brengen aan dien waardigen afgestor vene. Toen de Ijjkkist in de groeve was nedergelaten was het dr. H. G. Hagen eene behoefte een enkel woord te wjjden aan de nagedachtenis van den man dien hij als vriend had leeren hoogachten. Dankbaarheid, zeide spreker, moest ieders hart vervullen, wanneer men bedenkt hoe 24 jaren geleden eene zware ziekte den man had aangetast, waarvan niemand kon vermoeden hij nog herstellen zoude, toch was hjj nog een vierde van eene eeuw gespaard gebleven. Vervolgens herdacht spreker den afgestorvene in zijn waren eenvoud, liefde voor de wetenschap en oprechten christenzin en wees er op dat zeer veel door hem was gedaan ten dienste van de kerk en hare geschiedenis. Ook in zijn huisgezin deed hij zich kennen als een edel mensch, als een waardig vader. Nimmer zoude spreker den vriendelijken blik vergeten, waarmede hij ieder ontving. Het moge dan ook de kinderen tot dankbaarheid strekken zulk een vader te hebben bezeten en ten spoor slag wezen zjjn voetspoor te volgen. Wanneer men zoo geleefd heeft, zeide spreker, is zulk een heengaan geen sterven meer. maar een voortbestaan in de harten van allen die hem in zijn edelaardig karakter hebben gekend. Diep geroerd riep spreker den trouwen vriend een laatst vaarwel toe. Vol aandoening dankte een der zonen van den overledene voor de hulde aan de nagedachtenis van hunnen onvergetelijken vader betoond. Gisterenavond trad de heer J. C. De Lange, van Rotterdam, in eene buitengewone vergadering der leden van de afdeeling Leiden en omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde als spreker op. Als onderwerp zijner rede had hij gekozen: De geschiedenis der tuinbouw-archi- tectuur. Alvorens de geschiedenis zelve in behandeling te nemen schetste spreker de tuin zelve; hij gaf zjjne toehoorders een zuiver begrip van het geen de tuin is. Overal, zeide bjj, vindt men de tuinen, zoowel op bet platteland als in de stad, geen villa, geen kasteel heeft recht van beslM zonder tuin, kortom de tuin is de tempel der gastvrijheid. De invloedu tuinen doet zich dan ook overal gevoelen; zoowel voor gestichten, pens# naten en alle soortgelijke inrichtingen is het eerste vereischte een tuin, zelfs wanneer het laatst vaarwel beeft geslagen dan is het een tuin die ci wacht. Na deze inleiding gaf spreker een overzicht van de geschiedenis der tuinei hjj voerde ons in de tuinen der oudste volken, der Chineezen, Perzen, ti byloniërs, Grieken en Romeinen, hjj somde de gebeurtenissen en omstanit heden opdie van invloed waren geweest op de architectuur in lateren ij hjj herinnerde aan de mannen, die het hunne hadden bjjgedragen totl vordering en ontwikkeling der tuinbouw-architectuur, waaronder Le Nöt eene eerste plaats innam, hij gaf een denkbeeld van diens systeem. Wg het talent van dezen algemeen op het vasteland van Europa bewondit niet minder werd in Engeland de groote Kent geprezen. Spreker schee het verschil in opvatting en uitvoering dezer beide mannen. Was de een een bouwkunstenaar, de tweede daarentegen was een landschapsschil) zeide hij. Eindelijk vroeg hjj of de tuin van dezen laatste, de landscbj; tuin. de tuin der toekomst zoude zijn. Deze vraag meende hij bevestigg te kunnen beantwoorden; een stjjl toch die voor vrijheid vatbaar is, m ieders denkwijze, ieders smaak kan ingevoegd worden, is volmaakt in ou eenkomst met den liberalen geest der negentiende eeuw; buitendien bt zij het enorm groote voordeel van goedkoop te zjjn. Ten slotte dn spreker ten sterkste er op aan dat men door gemeenschappelijken art» van den staat zoude kunnen verkrijgen het oprichten eener tuinbouwsck welke tot opleiding en vorming zoude kunnen dienen van degeljjke art) tecten. In de Staatscourant van 29 dezer zijn opgenomen de verslagen 1883 betreflende het oud-provinciaal archief in Gelderland en het voorat Geldersch Overkwartier te Roermond. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, trok 27 October van Colombo. De Sumatra, van Batavia naar Amsterdg arriveerde te Nisida (de quarantaineplaats voor Napels) den 27" October vertrok denzelfden dag. Voor de acte als onderwijzer werden te 's Hage op 27 en 28 Octd 16 candidaten geëxamineerd; 7 werden afgewezeu en 9 toegelaten, nl. heeren: B. Kleywegt, van Roosenburg; A. E. Ualkes, van Vlaardinger-A bacht; K. Labije, van Zuidland; P. C. Sjjlmans, J. L. Slavenburg en1 Van der Heyden, allen van Rotterdam; L. P. De Jong, van Bolnes; G. ïi kuilen, van Waddinxveen, en D. J. A. De Vlaming, van Krimpen a. d. li De onderofficieren van de 3e ploeg infanterie, herkomstig van d hoofdcursus te 's Boschdie te 's llage het examen voor den rang van! luit. hebben afgelegd, zjjn allen in dat examen geslaagd, te weten: den geanten graaf Du Monceau, Schütt, Van den Belt, Krugers, Mengel,! Koetsveld, Van Ankeren, Schauikes, Groote en Storm de Grave. Het hof te Amsterdam veroordeelde gisteren den scheepshofmee Lindgreen tot 2 jaar celstraf wegens poging tot moord op zjjne schoonxui De heer Boas Berg, antiquaar le Amsterdam, heeft het Saksisch li servies, dat in de veiling van den boedel van baron Bosch van Draken /4800 gegolden had, aan den grootvorst van Rusland, die te Amsterl vertoeft, verkocht en zulks voor den prijs van tienduizend gulden. Te Nieuwediep zjjn Zondag drie jongens, die met een vlet in dehi< aan het varen waren, door de sterke strooming meegevoerd geworden, schoon spoedig een twaalllal mannen met eene trekkersboot ter opspor: van de knapen de haven verliet, werden deze eerst tegen den avond ter gevonden. Het ranke vaartuigje was reeds half vol water geloopeu en t het niet lang meer tegen wind en golven hebben volgehouden, indien hulp niet tpig was gekomen. In een huis op den Maliesingel te Utrecht is, tijdens de bewooml geruimen ijjd afwezig was, een groot getal zilveren voorwerpen ontvreet Aan den veld-artillerist H. J. I.ups, (een nummerverwisselaar) vaal le reg. veldartillerie in garnizoen te Amersfoort, werd in den nacht van li derdag jl., volgens zijn beweren, door een boer met een pistool een ving zijner linkerhand afgeschoten. Eergisteren is het echter den brigadier-tnajt C. De Lange na vele bemoeiingen gelukt op te sporen, dat Lups, nar pistool met kruit te hebben gekocht, zelf zich opzetteljjk een zjjner ving heeft afgeschoten, ten einde door deze verminking uit den militairen dien ontslagen te worden. Te Rijsenburg heeft Zondagavond een ongeval plaats gehad. De slot tram, die van den laatsten trein naar Amerongen vertrok, heeft bjj dat/a een man overreden. Een der passagiers op de tram, in stede van te wadi dat de trein stilstond, sprong er af, met het ongelukkig gevolg, datdetrt over den arm van den man heenging. De lijder is naar Utrecht getransporld geworden, waar waarschijnljjk de arm afgezet zal worden. Onder Blokzijl zijn de Uiterwaarden, waarop honderden stuks graasden, overstroomd. Door het hooge water is de spoorwegbrug, tb Zutfen zoodanig verzakt, dat de trein, die Maandagavond te 8 u. 8 van Ztrt vertrok naar Almeloo, de reis niet kon volbrengen en moest terugkeer naar Zwolle. Bjj het onweder, dat Zondagavond en nacht woedde, werd de boera plaats van Jan Venema te Harkstede (Groningen) door den bliksem getrolït De kapitale plaats was in een oogenblik eene prooi der vlammen. Drie varka kwamen in het vuur om. De losse en vaste goederen van Venema win verzekerd voor ƒ6500. Nauwelijks van den eersten schrik bekomen, weri de bewoners van Scharmer gealarmeerd door het brandgeroep. Hier» het de behuizing van G. II. Gooijert, waar even na het onweer de vit uitsloeg. Door moedige hulp werd dit gebouw behouden; men geeftt oorzaak «broeien van haver" op. Was tot hiertoe de bouw der cellulaire gevangenis te Breda zondt 1 ongelukken afgeloopen, eergisterenavond kostte bjj een offer, doordien' 1

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2