BIJVOEGSEL behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 27 October dHH-i-TV11. <H53. BUITENLANDSCHE berichten. Bjj de door bestuurderen van het werkhuis gehouden aanbesieding voor de levering van levensmiddelen van 1 November 1884 tol 31 October 1885. zijn deze gegund lot de navolgende prijzen: ruiuMeesch /0.73. rumlvet f0,60, aardappelen ƒ0,0375, groenten /0,0448, gort /0,1340, lijst, /0,1185, groene erwten ƒ0,1240, capucijner erwten ƒ0,1350bruinihoot'ien /0,1375, koffie 0,75, cichorei ƒ0,18, siroop 0.1040, peper ƒ0,90. alles per kilo; zoetemelk ƒ0,0750 per liter, karnemelk ƒ2,75 de 100 liter. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 67 volwassen personen en 7 lot 14 kinderen. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accjjnzen, dat wegens liet ontbreken van be voegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Grave, ontvangers en andere ambtenaren die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komenonverschillig ot zij overigens bevoegd zjjn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 10 Novem ber e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. Een aantal personen of hunne erfgenamen worden in de Staatscourant van 25 dezer uitgenoodigd zich bij ongezegeld adres tot het departement van koloniën te wenden, ter bekoming van uitkeering van de hun toekomende buitgelden enz., onder overlegging van de noodigc stukken lot staving van hunne aanspraak. Voor zoover die gelden aan overledenen toekomen en niet meer bedragen dan 25. kan worden volstaan met de inzending van eene door een burgemeester afgegeven verklaring op ongezegeld papier, waaruit blijkt wie, volgens diens gemoedelijke overtuiging, met uitsluiting van alle anderen, tot de ontvangst van die gelden zijn gerechtigd. In een afzonderlijk bijvoegsel der Staatscourant van heden wordt medegedeeld het verslag van het examen tot toelating als adspirant adaiini- strateur bij de Kon. Ned. zeemacht aan de opleiding te Willemsoord in het jaar 1884, opgemaakt naar aanleiding van de beschikking van Z. Fxc den minister van marine van 25 Juli 1884, n°. 57. Ongetwijfeld mag het als een gunstig verschijnsel en een bewijs van gezondheid beschouwd worden, dat Z. M. de koning zich gisteren met een extra-trein van Colmar-Berg, in Luxemburg, naar Walferdange heeft bege ven, ten einde op jacht te gaan. Heden is het examen afgeloopen voor onderofficieren ter verkrijging van den rang van 2e luitenant der artillerie, waaraan door de laatste onder officieren van den vroegeren cursus te Delft werd deelgenomen. Zij hebben allen met gunsligeu uitslag bedoeld examen afgelegd te weten: de sergean ten Ranneft, Nepveu, Koopmans en Selhorst, bestemd voor den dienst hier te lande, en de sergeanten Smits en Kreischer, bestemd voor den dienst in Ned. lndië. In verband met de reorganistie, die vermelde Cursus 1 October j, 1. heeft ondergaan zullen in 1887 de leerlingen welke op genoemden datum daarop werden toegelaten, aan het officiers-examen kunnen deelnemen. In 1885 en 1886 zal dus voor de aanvulling van het officierskorps b(j gezegd wapen alléén op de Kon. Ned. Akademie hunnen worden gerekend. Onmiddellijk na haar aankomst te Amsterdam heeft H. K. H. prinses Hendrik haar schilderlessen hervat, op het atelier van mej. Thérèse Schwartze. [IJ.) E Sedert Zondagavond wordt te Amsterdam vermist een zeer oppassend jongmensch, genaamd G. S., oud 21 jaar. Te 7 uur verliet hij in kalme stemming zjjne woning, zonder dat iemand weet, waarheen hij zich begeven heelt. Daar zjjne zaken in de beste orde zjjn bevonden, vermoedt men, dat bjj een ongeluk heeft gekregen. Hij was gekleed in eene donkerkleurige l(]([ phantasiejas, bruine pantalon en rond hoedje, waarin de naam van een leve- M rancier te Assen. Ilt De Zuiderzeeharing schrjjft men aan het D. v. Z. en 's Gr. j komt langzamerhand de zeegalen binnen. Reeds worden er eenige tallen ,{l buit gemaakt, die in het begin natuurlijk zeer duur zijn; maar spoedig gaat j, de geheele Marker vloot er op los en zal het zeebanket weldra onder ieders m bereik komen. Te Monnikendam werden eergisteren 8600 stuks aangevoerd, Hl! die tegen 7.70 de 200 werden algeslagen. In de vleeschfabrieken aan den IJsel heerscht eene buitengewone drukte. Alle vleeschwaren zijn zeer gevraagdmaar de prijzen dalende. Vele arbei- ders, die anders zonder werk zouden zjjn, verdienen thans daaraan een JU matig daggeld. De gemeente Kampen heeft volgens de begrooting over 1885 een inko- men aan pacht van erven en landerijen van ƒ393,357.50. M' Op last van de justitie te 's Bosch, die weder een onderzoek heeft in- gesteld, zjjn te Heesch drie personen gearresteerd en naar 's Bosch overge bracht, als vermoedelijke daders van den moord, op Zondag den 12d"> dezer gepleegd. Bjj de voortgezette verkooping der roerende goederen van jhr. G. Van Berestein te Vucht, zijn 2 familieportretten van Rembrandt verkocht voor ƒ75,000. De portretten van Maarten Harpertszoon Tromp en zjjne echtge- 111 noote brachten 2500 op. Een bloedkoralen collier van het geredde kind uit den St. Elisabeths-vloed werd voor 115 aangekocht voor 's Rijks- Museum. (/V. K. Ct De Pruisische politie bracht eergisteren per vijf voertuigen even zoo- jjl 'eel huisgezinnen te Venloo aan, die, als zjjnde niet genaturaliseerd en i0ll tegen den winter in armoede dreigende te vervallen, over de grenzen ge- rj Bracht werden. Met geheel hun huisraad en 27 personen sterk werden zij op de markt afgeladen, van waar zij later naar hunne geboorteplaats ver- e(, zonden werden. >D« 's GKAVENHAGË, 25 October. De officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht J. M. Korver, ge- plaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, en de luitt. ter zee 2» kl. J. M. Phafï en M. E. B. J. Kluit, behoorende tot de rol van Zf M'. wachtschip te Amsterdam, worden met den laatsten dezer op non-activiteit eesteld. Met 27 dezer worden geplaatst op Zr. M«. schroelstoomschip Som- melstijkde luit. ter zee 2e kl. N. M. Japikse, en in de rol van Zf. M\ wachtschip te llellevoetsluis, de adelborst le kl. jhr. E. G. Wichers. - Gisteren verscheen voor het gerechtshol zekere D. A. D.OHd 18 jaren, sjouwer te Rotterdam. Hem werd ten laste gelegd: valschheid intweeonder- handsche geschriften en des bewust gebruik maken van de valsche stukken. Den 1(° Mei jl. schreef hij een briefje dat hij met de naamteekening voorzien van zijn vroegeren meester A. H., door een op straat aangekomen jongen deed aanbieden aan den winkelier C. A. v. S. In dat schrijven verzocht hij de afgifte van 12% kilo witte melis. Op straat de wacht houdende om het verlangde in ontvang te nemen, bemerkte hjj al spoedig dat zijne poging was mislukt en den jongen niet ziende terugkeeren zorgde hjj er voor niet met de politie in aanraking te komen. De knaap evenwel die de bood schap deed werd door den geadresseerde verdacht en door de politie aange houden, maar ook spoedig weder in vrjjheid gesteld. Na deze mislukte poging beproefde de besch. den 16 Mei het andermaal om zich op eene ge makkelijke maar gevaarlijke manier in 't bezit van eens anders eigendom le stellen. Ook nu schreef hij een briefje waarin eene bestelling van 15 kistjes sigaren werd gedaan cn waaronder hij de handteekening van A. S. plaatste. Wederom gebruikte hij voor de bezorging een jongen die echter onbekend bleef. Dit schrijven was gericht aan den sigarenhandelaar P. in de Raamstraat. Deze gaf den jongen echter te kennen dat het bestelde wel zou worden bezorgd, maar met die boodschap stelde besch. zich niet te vreden. Hij zond den jongen terug naar den winkel van P. deed hem zeggen dat er haast bij was en S. op de sigaren wachtte. Toen gelukte zijn bedrogeen bediende van P. die in last had de sigaren bij S. te brengen wist hjj te bepra ten hem vijf kistjes over le geven in het bezit waarvan hjj zich ver wijderde, terwijl hij de 500 sigaren voor 3 verkocht. Thans kon besch. zich niet lang schuil houden. De valschheden waren spoedig ontdekt, maar tevens bleek duidelijk dat hij de falsaris was. Beschuldigde bekende volledig zijn schuld. Adv.-gen. mr. Bij le velddie de bekentenis volledig bevestigd oordeelde door de getuigen-verklaringenwees vooral op de listige wjjze waarop besch. bij de tweede valschheid had weten te bewerken, dat de goederen aan hem werden afgegeven. Hij eischte zijne veroordeeling lot 18 maanden celstraf en vier boeten van f50. Mr. Maclaine Pont, die als ver dediger optrad, trachtte aan te toonen, dat men hier meer met een bengel dan met een misdadiger te doen had. Ook met het oog op de langdurige preventieve gevangenis hoopte pleiter dat een lichte straf zou worden af gelegd. Aanst. Donderdag uitspraak. BELGIE. De ministeriëele lijst is den koning door den heer Bernaert aangebo den. Het ministerie zal vermoedelijk bestaan uit de H. H. Beernaert, finan ciën en president; Thonissenbinnenlandsche zaken; Fries of Debecker, justitie; De Bruyn, landbouw; generaal Pontus, oorlog; Van den Peereboom spoorwegen; Mureau, buitenlandsche zaken. De lnriépendance beige zegt, dat het nieuwe ministerie twee wijzi gingen in de schoolwet zal voorstellen. De eerste zou strekken om te be palen dat ieder congreganistisch of leeken-onderwijzer de Belgische nationa liteit moet bezitten. De tweede zou ten doel hebbenverhooging van wacht geld aan de onderwijzers, die op disponibiliteit zijn gesteld. ËNCfELAND. De heer Ashley deelde in het lagerhuis mede, dat het protectoraat over Nieuw-Guinea zich uitstrekt van den 41"eD meridiaan Ooster Lengte tot aan de üoslkaap in de Goschenstraat en over de nabijgelegen eilanden. De al ba kening der grens in het binnenland hangt van plaatselijke toestanden af. Aan de Brilsche overheid is de jurisdictie over de volkplantingen van buiten landers en inboorlingen nog verboden. Latere schikkingen zijn voorbehou den. De regeering heeft met Duitschland geen overeenkomst getroflen over Duitsche bezetting van het noordelijk deel des eilands. Lord E. Fitz Maurice zeide, dal Engeland aan de conferentie over West-Afrika deelneemt, zonder op de jongste schikking betreflende den Niger vooruit te loopen. Sir E. Malet ontvangt dienaangaande instructiën; doch bij de toetreding tot de con ferentie in het algemeen is geen voorbehoud gemaakt. De heer Churchill kondigde aan, dat hij bij de tweede lezing der reformbill zal voorstellen om het regeeringsontwerp onaannemelijk te verklaren, zoolang het niet de nieuwe indeeling der kiesdistricten omvat. Daarna werd het debat over het adres van antwoord voortgezet en ten slotte tot aanstaanden Maandag ver daagd. Aan het einde der zitting werd de reformbill, na korte discussie, voor de eerste maal gelezen. Naar de Daily Neius verneemt, heeft de regeering besloten in den loop der aanslaande parlementszitting geen wetsontwerp voor de nieuwe indeeling van de kiesdistricten in te dienen. De te Liverpool aangehouden Hongaar Ondron Chowaney, onder be schuldiging van onwettig bezit van dynamiet, is op vrije voeten gesteld. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat de Transvaalsche volks raad den heer C. Joubert tot secretaris voor de inboorlingzaken, en den heer P. Cronjé tot oppercommandant heeft benoemd, beiden in de plaats van den heer P. Joubert. The Times ontving hel volgend telegram uit Amoy van den 22"1: Op dit oogenblik bevinden er zich slechts twee Fransche oorlogschepen voor Tamstii. Een storm, die zes dagen duurde, heeft de militaire operatiën ge schorst. De Chineezen hebben daarvan partij getrokken om hunne aardwer ken te herstellen, hun verdedigingsstclsel te reorganiseeren en opnieuw in den mond der haven jonken te doen zinken. Een groot aantal bergbewo ners komt uit het binnenland naar de kust stroomen. Generaal Lui heeft

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5