VRIJDAG 24 OCTOBER/% STADS-BERICIITEN. Ï884. IV0. 25!. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Dc prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote lellers berekend naar plaatsruimte. B 1N N ENLANDSCHE BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dal de herstemming ter ver kiezing van drie leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag den 44eD November a. s. Burgemeester en Wethouders van Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 October 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 23 October. In de lieden gehouden zitting van den gemeenteraad waren aanwezig de lih.De Fremery, Hartevelt, Bool, Groll, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Zaayer, Van Dissel, Land. Le Poole, Verster, Van der Hoeven. Knappert, De Goeje, Was, Driessen, Van Wensen, Cock, Zaalberg en de voorzitter. De beer De Fremery wenschte, alvorens men tot de orde overging, den voorzitter geluk met zijne benoeming als ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw; hij nam deze gelegenheid le baat om tevens den wensch uit te spreken dat de burgemeester nog lang voor het welzijn der gemeente mocht gespaard blijven en nog lange jaren de voorzittersstoel zal blijven innemen (applaus). De voorzitter bracht zijnen hartelijken dank aanden heer De Fremery voor de gesprokene woorden en den leden van den raad voor de door hun hiermede geloonde instemming. De onderscheiding hem le beurt gevallen, hij stelde die op hoogen prijs, maar op nog liooger prijs stelde hij de blijken van belangstelling, welke lijj zoo veelvuldig beeft mogen ondervinden. De zinspreuk op liet kruis, hem door Z. M. geschonken, «Virtus nobiliiat". deze zinspreuk te verdienen zal steeds zijn streven zijn, dit streven kan echter niets balen zonder de welwillende medewerking der leden van den raad. Deze welwillende medewerking, steeds zoo ruimschoots door hem ondervonden, hij hoopte op deze bij voortdurig le mogen rekenen. Deze woorden werden mede met applaus begroet. Ingekomen was o. a. eene missive van Z. M. den koning, houdende eene dankbetuiging voor den heildronk op hem gebracht op den feestmaaltijd ge houden op 3 October II. De voorzitter deelde nog mede dat eene som van 65,000 in prolongatie is belegd. Overgaande tot de aan de orde gestelde onderwerpen werd als lid van de plaatselijke schoolcommissie benoemd de heer J. A. Van Hamel. Aangaande de voordracht betrekkelijk de jaarwedde van den commissaris van politie vroeg de heer Was het woord. Hij was hel volkomen eens met het door de commissie van flnancién geuit gevoelen, dat het dikwijls zeer moeielijk is eene jaarwedde met juistheid te bepalen, maar in casu schroomde hij niet, met het oog op de billijkheid en op het welbegrepen belang der gemeente, het voorstel van burg. en welh. te ondersteunen. Met het oog op de billijkheid, wegens de uitgebreidheid van den werkkring en de loffelijke wijze waarop de commissaris van politie deze waarneemt, mag het niet anders dan billijk genoemd worden, dat zijn salaris in evenredigheid is met de jaarwedden van andere commissarissen van politie in groote gemeenten en dan heeft hij alles zins volkomen aanspraak op eene som van ƒ3000. Niet alleen echter is het billijk, maar ook in het welbegrepen belang der gemeente achtte hij het ten zeerste wenschelijkdal hel voorstel van burg. en wetli. algeaieene in stemming vond. Wij hebben toch, zeide spreker, in dezen commissaris een ntan, die met bijzonder veel ijver, tact en welwillendheid zijn ambt waar neemt, en daarom is het aan ons alles in bet werk te stellen om dezen in ons midden te houden. Wij moeten er derhalve voor waken dat hij niet naar een meer lucrativen werkkring uitziet, iets waarin hij ongetwijfeld spoedig zoude slagen, daar hij algemeen bekend staat als een zeer ijverig ambtenaar. De heer Zaayer was gedurende vele jaren getuige geweest van de uitstekende diensten, welke den commissaris van politie op justitieel gebied heeft gepraesteerd, waarbij hg steeds de duidelijkste bewijzen heeft geleverd van zeer veel tact en zeer veel bezadigdheid Ie bezitten, ook hij ondersteunde het voorstel van ourg. en weth. De heer Damsté zeide dat bet wel verre van hem was iets te kort te doen aan de verdiensten van den heer Van der Maaren, maar geloofde niettemin dat men te rade moet gaan met de plaatselijke omstandigheden. Een huis, waarvoor men hier een huurprijs van ƒ400 moet betalen, doet minstens in Groningen en Utrecht een huur van ƒ800, zoodat met het oog hierop liet tractement van den hier gevestigden commissaris van politie gelijkstaat met dat van dien te Groningen. De heer Bredius begon met alle mogelijke loftuitingen den requestrant toe te zwaaien, om ten slotte te eindigen dat bjj toch van tractementsverhooging niets wilde weten en wel omdat de financiëele toestand van de gemeente zulks niet toeliet. De heer De Goeje merkte aan dat in 1881 het tractement van den commissaris van politie is Besteld op 2600 en thans wordt wederom een hooger subsidie gevraagd. Spreker vroeg of dit was omdat zijn werkkring is uitgebreid of is dat meer speciaal als eene hulde aan zijn ijver te beschouwen Dc voorzitter 'erklaarde in staat te zijn geweest de verdiensten van den man le beoordeelen. Sinds de enkele jaren dat hij met hem zamenwerkte, heelt hij niets anders dan zijn lol te verkondigen. De aanleiding tot dit door burg. en weth. ge daan voorstel bestond zoowel in de uitstekende verdiensten van den man als in de verbroken verhouding tusschen dezen ambtenaar en zijne ambt- genooten in andere steden. Wat het argument van den heer Damsté aan gaat, toevallig was hij in staat dit te kunnen wederleggen, hij had toch vernomen dat èn de commissaris van Groningen èn die van Utrecht, beiden «en even groot huurprijs betaalden als deze. Ten slotte werd het voorstel van burg. en weth. aangenomen met 15 tegen 6 stemmen. Tegen slemden de heeren Bredius, Juta, Damsté. Land, Knappert en Cock. Vervolgens werden door den raad goedgekeurd dc volgende op de agenda voorkomende onderwerpen, en wel: voordracht lot verplaatsing van de bloem- markl naar den Apothekersdijkidem lot terugbetal.ng van een gedeelte der bijdragen in de kosten »an demping enz. der sloot lanus den Stationsweg (bij de behandering van dit punt hield de lieer De Fremery zich buiten stemmina); verzoek van J. 11. Zitman, om continuatie van de levering van schoolboeken enz.; idem van Gebrs. lleinke. om een keldergat te maken in de Dwarskoornbrugsleeg; suppletoire staat van besrooting, dienst 1884, van het H. G. weeshuis; verzoek van L. P. H. Eykman, om ontslag als leeraar aan de hoogere burgerschool voor jongens; begrooting voor 1885 van het 11. K. wees- en oudeliedenliuis; idem van liet Evangelisch Luthersch wees- en oudeliedenhuis; idem van het Nederl. Israëlietisch armbestuur; idem van liet 11. G. of arme wees- en kinderhuis; idem van liet Gereformeerd minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis; idem van bet R. K. armbestuur; idem van Vrouwen-kraammoeders; idem van liet stedelijk werkhuis; idem van de bank van leeuing; verzoek van .1. C. P. Steenhaner. betrekkelijk eene demping van een gedeelte sloot langs den Morschsingelvoordracht tot uitbreiding van hel onderwijzend personeel aan de leerschool, en idem lol het verleenen van eene toelage aan de Waagwerkers. Het verzoek van de firma P. Clos en Leembruggen tot het leggen van een stoombuis enz. over de Langegracht werd mede toegestaan, met eene kleine wijziging in de voorwaarden. Omtrent de voordracht, betrekkelijk de tijdelijke benoeming van een der den leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool voor jongens al hier, vroeg de heer Zaayer, waarom niet ingevolge het raadsbesluit van 7 Augustus II. deze zaak gelijktijdig met de begrooting werd behandeld. De voorzitter antwoordde, dat dit de gewoonte was, opdat er bij de bezroo- ling zelve minder gediscussieerd zoude worden. De heer Zaayer verklaarde zich hierbij neer le leggen en wenschte thans het woord om over de zaak zelve te spreken. Volgens hem was de taak der leeraren in de wiskunde alhier zeer zwaar, zelfs te zwaar; met het correctiewerk dat hun bovendien is opgedragen, hebben zij minstens 5 uur daags ingespannen arbeid; bij vergelijking van andere gemeenten verkeeren dezen in een zeer ongunstigen toestand, elders hebben zij minder uren en meer traktement, hetgeen als noodzakelijk gevolg moet hebben dat er onder het onderwijzers-personeel voortdurend mutatie moet plaats hebben, hetgeen niet anders dan nadeelig kan werken. Hij vestigde de aandacht der leden op een pas uitgekomen werkje van dr. De Loos, waarin deze aantoont hoevele vruchten dit onderwijs aan deze burgerschool heeft aigeworpen. Aan een voordracht van den heer De Loos, die een groot gedeelte van zijn leven aan het onderwijs heeft geofferd moet volgens spre ker, met al de vrijheid en zelfstandigheid, die de raad bezit, niet le weinig gehecht worden, maar voorzeker een belangrijke invloed uitoefenen op dc beslissing. De heer Was had het eenigzins verwonderd, dat, ofschoon bij besluit van 7Augustus dit onderwerp is verdaagd op grond dat het niet genoeg gemotiveerd was, er na dien tyd geen nieuwe argumenten van de zijde van den directeur zjjn te berde gebracht, noch een nieuw adviee door burg. en weth. is gegeven. Dat buitendien de leeraren zelve het gevoelen van den directeur niet zijn toege daan, blijkt dat voor de laatste benoeming 17 sollicitanten waren. Ten slotte werd het voorstel van burg. en weth. met 12 tegen 9 stemmen verworpen. Vóór het sluiten der vergadering vroeg de heer Le Poole het woord, die te kennen gaf dat het hem getrollen had eene advertentie gelezen te hebben onderteekend //de stedelijk aangestelde noodigers ter begrafenis". Deze titel bestond niet en ongaarne zag hij dat er dan misbruik van gemaakt werd. De voorzitter zeide dat deze zaak reeds een punt van onderzoek bij het dagelijksch bestuur uitmaakte. Vroeger hadden deze personen werkelijk beslaan, en misschien waren er thans nog die zoodanige aanstelling had den verkregen; dit zoude onderzocht worden. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is gisteren tot arts be vorderd de heer A. J. Jelgersma, med. doctor. Tot onderwijzer alhier is benoemd de heer T. Scheer, onderwijzer aan de school voor m. u. 1. o. te Oud-Beierland. Gislerennamiddag te ongeveer 5 uren is uit het water aan de Haven opgehaald het in staat van ontbinding verkeerende lijk van D. P., oud 51 jaar, timmerman, te huis behoorende te Amsterdam. De ongelukkige, hier ter slede werkzaam, werd reeds sedert eenige dagen vermist. Het lijk is onder toezicht der politie naar de loods voor drenkelingen overgebracht. In bijvoegsels tot de Staatscourant van 23 dezer zijn de opgaven opgenomen, bedoeld in art. 12 der wet van 28 Juni 1881 Staatsblad n° 97) betreflende vergunningen tot verkoop van sterken drankover 1883. Met het stoomschip Zeeland zal 25 October aanstaande, 's namiddags te 2 uren, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. De Engelsche visschers maken zich nog bij voortduring schuldig aan diefstal van netten ten nadeele der Hollandsche visschers. Gisteren werd bij den waterschout te Scheveningen aangilte gedaan door schipper Roos, varende voor den reeder W. Groen, dat hem door een vischsmak van Grimsby met opzet groote schade aan zijne vleet werd toegebracht. De gisteren voor het gerechtshof te Amsterdam behandelde zaak van den commissionnair Wijtman werd door eene overtalrijke menigte bijge woond. De eisch van het M. is zes jaren tuchthuisstraf. Tot leeraar in de klassieke talen aan het gymnasium te Amsterdam is benoemd dr. C. J. Egginkconrector aan het gymnasium te Delft. Omtrent de arrestatie te Amsterdam van de twee Franschen, wordt

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1