1884. V. 248. DINSDAG 21 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. STADS-BE RICH TEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p, p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 20 October. Door den heer L. P. H. Eykman, leeraar in de Engelsche taal en schoonschrijven aan de hoogere burgerschool alhier, is ontslag uit die be trekking gevraagd, wegens zijne benoeming te Amsterdam. Op een verzoek van den heer J. C. P. Steenhauer, om bij de demping van tie sloot aan den Morschsingel in het plan van demping te worden opge nomen met drie huisjes aldaar gelegen en den verderen grond voor genoemde huisjes in gebruik te mogen nemen, adviseeren burg. en wetli., in overleg niet de commissie van fabricage, afwijzend op dat verzoek te beschikken, in zooverre dat dit zou geschieden voor rekening der gemeente, alleen voor het overwulven voor eigen rekening kan vergunning worden verleend. De commissie van financiën geelt aan den gemeenteraad te kennen geene bedenkingen te hebben tegen het verzoek van den heer J. II. Zitman, om continuatie tot de levering van schoolboeken enz.' Naar aanleiding van de voorgestelde tractementsverhooging van den com missaris van politie, meent de commissie voornoemd aan den gemeenteraad te doen opmerkendat, hoewel dit salaris sinds zijne indiensttredingDecember 1873, met 1000 is verhoogd, dit evenwel te gering zou kunnen zijn en niet geevenredigd aan de dienstendoor den titularis te praestceren en werkeljjk gepraesteerd. De commissie is echter door de aangevoerde gronden BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden, brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n". 85) de verkiezing, ter vervulling der openge vallen plaatsen, tengevolge van het vertrek uit de gemeente van den Heer J. C. VAN DER ZWEEP, die in 1887, en van de Heeren J. SCHELTËMA en S. De CLERCQ Wz., die in 1885 moesten aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 21'° October aanst. van des morgens negen tot des namiddags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. Leider, 4 October 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat ter Secretarie verkrijgbaar is gesteld de Statistiek van Lelden, bewerkt door den heer Wethouder H. J. BOOLtegen be taling van ƒ0.50 per exemplaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTËR, Burgemeester. Leider, 20 October 1884. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 23 Oc tober 1884. des namiddags te twee uren. 1. Benoeming van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. (160) 2. Voordracht betrekkeljjk de jaarwedde van den Commissaris van Politie. (141 en 157) 3. Idem tol verplaatsing van de bloemmarkt naar den Apothekersdijk. (142) 4. Idem tot terugbetaling van een gedeelte der bijdragen in de kosten van demping enz. der sloot langs den Stationsweg. (147 en 156) 5. Verzoek van J. H. Zitman, om continuatie van de levering van school boeken enz. (148 en 156) 6. Idem van Gebrs. Reinke, om een keldergat te maken in de Dwars- koornbrugsteeg. (149) 7. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1884, van het H. G. Wees huis. (150) 8. Verzoek van L. P. H. Eykman, om ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (151) 9. Begrooting voor 1885 van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. (152) 10. Idem van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis. (152) 11. Idem van het Nederl. Israëiietisch Armbestuur. (152) 12. Idem van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (153) 13. Idem van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwen huis. (153) 14. Idem van het R. K. Armbestuur. (153) 15. Idem van Vrouwen-Kraammoeders. (153) 16. Idem van het Stedelijk Werkhuis. (154) 17. Idem van de Bank van Leening. (159) 18. Verzoek van J. C. P. Steenhauer, betrekkeljjk eene demping van een gedeelte sloot langs den Morschsingel. (155) 19. Idem van de firma P. Clos en Leembruggen, tot het leggen van een stoombuis enz. over de Langegracht. (162) 20. Voordracht tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de Leerschool. (158) 21. Idem tot het verleenen van eene toelage aan de Waagwerkers. (161) 22. Idem betrekkelijk de tijdelijke benoeming van een derde Leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (112) niet volkomen overtuigd van het bestaan van dergelijke onevenredigheid. Mochten in Utrecht en Groningen de jaarwedden grooter zijn, de hoogen huurprijs van de woningen aldaar maken dien toestand gelijk. Hoewel overtuigd dat bedoelde ambtenaar zijne betrekking op allezins loffelijke wijze waarneemt, meent de commissie dien lof ook aan de overige ambtenaren der gemeente niet te mogen onthouden. Wat betrelt de uitstekende zorg bij de vergiftigingszaak, zij meent dat voor dergelijke bemoeiing eerder eene buitengewone erkenning gepast is voor dezen ambtenaar en voor de velen die zich in deze zaak moeite moesten getroosten. De commissie meent derhalve te moeten adviseeren, dat in de gegeven omstandigheden geene vol doende termen bestaan om de gevraagde verhooging in gunstige overweging te nemen. Door de plaatselijke schoolcommissie wordt ter benoeming van een lid in haar college, in de plaats van den heer dr. W. P. Weebers, het volgende dubbeltal voorgedragen: de hh. J. A. Van Hamel, notaris, en dr. H. Treub, beiden alhier. Door de waagwerkers is aan den gemeenteraad onlangs een adres gericht, houdende verzoek om tegemoetkoming in de kosten van wagens, gereed schappen enz. Burg. en wetli. geven, na een ingesteld onderzoek, te ken nen, dat er allezins termen beslaan tot inwilliging van dit verzoek. Tot heden ontvingen die werklieden eene bezoldiging van 240 's jaars, voor het verrichten van eenige werkzaamheden. Concurrentie heeft echter te weeggebracht dat hun weekloon thans niet meer bedraagt dan ongeveer f 5 per week. Het komt het dagelijksch bestuur uit dien hoofde billjjk voor dat de toelage van 240 verhoogd worde lot 520 'sjaars; in dit geval zullen nog de uitgaven en ontvangsten van de Waag geljjk zjjn. Door de firma P. Clos en Leembruggen is vergunning verzocht om van hare fabriek aan de Langegracht een stoombuis en beweegkracht over te brengen naar de nieuw te bouwen fabriek aan de Binnenvestgracht. Naar aanleiding van eenige bedeukingen tegen dit verzoek ingebracht, stellen burg. en weth., in overleg met de commissie van fabricage, voor vergunning te verleenen tot het gevraagde verzoek, met dien verstande, dat palen zullen worden geplaatst aan de beide zijden van de Langegracht, aan elkander verbonden door een dwarsbalk, waar langs de peezen worden geleid, ook zal een toestel moeten worden aangebracht om de peezen bjj eventueel bre ken of springen op te vangen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 37, 19 ƒ3.90 en ƒ2, de laagste prijzen ƒ36, ƒ18, ƒ3.60 en ƒ1.85. Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat in een tuin aan het Bro^derpad alhier 2 Irambozenboomen en eene vjjgeboom voor de tweede maal in dit jaar vruchten dragen. De eerstvolgende verzending van brievenmalen naar Curasao langs den weg van New-York, zal plaats vinden op Woensdag 22 October a. s. met den trein, die 7.5 a. van Rotterdam naar Vlissingen vertrekt. Te Delftshaven heeft gisterennamiddag een ongeluk plaats gehad. Een man sprong van het balcon van de stoomtram, juist toen deze den oprei opreed; hij nam zijn sprong in de verkeerde richting, en dit had het onver mijdelijk gevolg dat hij viel en onder de tram geraakte. Met een gebroken been en arm werd hjj opgenomen en in het wachthuisje van den tramdienst gebracht, waar hem spoedig heelkundige hulp verleend werd. De heer D.gedelegeerde der staatsloterij, op het Rokin te Amsterdam, deed Vrijdagavond de onaangename ontdekking, dat hem eenige loten, waarop prijzen gevallen waren, zijn ontstolen; de dader wordt gezocht. Te Roswinkel is Vrijdagnacht de woning van den arbeider W. Ren- gers, door onbekende oorzaak, eene prooi der vlammen geworden. Het treurigste voor het al te laag verzekerde gezin was, dat bjj de ramp ook hun zesjarig kind is verbrand. Uit neeuwarden wordt i. d. 18 Oct. gemeld: Gisterenavond is alhier met den laatsten Groninger spoortrein aangebracht en naar het stadszie kenhuis getransporteerd een 45-jarige Duitscher, die gisurenochlend van Groningen komende, bij Tietjerk uit den in vollen gang zjjnden trein was gesprongen en daarbij het rechter scheenbeen had gebroken. In den loop van den dag werd hem daar, van uit het naburige dorp Bergumde eerste heelkundige hulp verleend, door het aanleggen van een gipsverband. De ge noemde persoon geeft als reden van zijne wanhopige daad op, dat hij, om eene gevangenisstraf van vijf maanden te ontgaan, zijn land (Thiiringen) was ontvlucht, en plan had zich via Harlingen naar Amsterdam te begeven, om daar als kleermaker, zijn beroep, den kost te verdienen. Hoe meer hij echter Leeuwarden naderde, des te meer beangst werd hij, daar te worden aangehouden, en van daar zijn gevaarlijke sprong. Hij verklaart verder eene vrouw en vier kinderen te hebben. Hij was in het bezit van 2 rijksdaalders. 2 guldens, 3 tiencentstukken en eene kleine Duitsche munt. Men schrijft aan de /V. B. Ct. uit Sittard: liet vreeselijk drama, hier in de vorige week afgespeeld, is nog steeds het onderwerp aller gesprekken. Veel meer licht is echter in de zaak nog niet verspreid, de vermoedelijke bedrijver van het gruwelstuk, legt de grootste onverschilligheid aan den dag, zingt nu en dan zelfs een deuntje, en blijft tot heden alle schuld ont kennen. Uit de gevangenis te Maastricht werd hij Zaterdag weder herwaarts gebracht om een tweede voorloopig verhoor te ondergaan. Verschillende personen, voornamelijk herbergiers, legden weder de meest bezwarende ver-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1