PER TELEGRAAF. te herstellen. Kolonel Warren zal nu naar de Kaap gaan en zoo vele offi cieren en troepen meenemenals hjj voor de expeditie meent noodig te hebben. De heer Robinson is van oordeel, dat de rust aan deTransvaa'grens het best door eene gemengde Engelsche en koloniale strijdmacht zal kunnen hersteld worden. Engeland zal waarschijnlijk een of twee regimenten be reden troepen en eene halve batterij artillerie leveren, en de overige strijd macht voor de expeditie zal door het Kaap-gouvernement geleverd worden. Uit üongola wordt gemeld: Het bombardement en de inneming van Shendy en Metemmeh op 6 dezer, door generaal Gordon, wordt door koop lieden van Shendy bevestigd. Generaal Gordon doet tegenwoordig herhaalde lijk invallen, vermoedelijk om zich levensmiddelen te verschaffen. Te Hongkong heeft een oproer plaats gehad. Kinderen hadden Euro peanen met steenen geworpen, de politie was tusschenbeide gekomen en had op het volk geschoten. Een groot aantal Chineezen werd gedood. Uit New-York wordt bericht, dat niet minder dan 31 katoenspinnerijen weldra zullen sluiten ten gevolge van de crisis, waaronder de industrie ge drukt gaat. FRASKRU K. De senaat heeft besloten Maandag a. s. eene commissie van tien leden te benoemen, welke belast zal zijn met het onderzoek van het ontwerp van wet tot verandering van het bestaande kiesstelsel voor den senaat. Het Journal des Débats spoort de Fransche wijnbouwers aan om, met het oog op wering van de druifluis, het internationaal congres van wijnbouwers bjj te wonen, dat den 21,le° dezer te Turijn wordt geopend. De bekende Parijsche kunstkooper Albert Goupil is tengevolge van eene hersenontsteking door eene soort van verstandsverbijstering getroflen. Hjj wordt thans in een 'maison de santé" verpleegd. Een incasseerder te Parijs ging bij een wisselagent 5000 fr. ontvangen. Op de straat gekomen bleef hij een oogenblik staan voor de uitstalling van een winkel. Eensklaps voelde de man eene hand in de zak schuivenwaar zjjn geld in stak. Hij greep de hand en hield ze stevig vast. tot hjj den eigenaar er van aan een politie-agent had overgeleverd. De zakkenroller was een welgekleed persoon. In zijne zakken werden talrijke gestolen voorwerpen gevonden. Verleden Dinsdag heeft het werklieden-congres te Rennes zijne tweede vergadering gehoudenwelke zich niet door minder heftige redevoeringen kenmerkte dan de eerste. Er waren 58 gedelegeerden aanwezig, die 125 vereenigingen vertegenwoordigden. Een der sprekers drong aan op volko men vrjjheid van vereeniging, ook voor buitenlanders. Men ging uiteen onder den kreet: «Leve de sociale revolutie"! De Fransche kolonie te Port-Said heeft eene commissie gevormd tot het stichten van een Fransch ziekenhuis in die stad. De onderneming staat onder het beschermheerschap van de hh. De Lesseps en Camille-Barrère. De Parijsche pers is door de commissie uitgenoodigd, inschrijvingen te openen. Het gerechtshof te Venetie heeft zekeren Weintraub van rechtsvervolging ontslagen, die zjjne vrouw vermoord had en daarna uit de vierde verdieping was gesprongen. Deze sprong waarbjj hij zich slechts licht verwondde, schijnt den moordenaar als eene verzachtende omstandigheid te zijn aangerekend, daar hjj geacht werd alles in eene vlaag van krankzinnigheid te hebben gedaan. DVITICHLAND. De groote stallen der Berljjnsche Tramway-maatschappjj zjjn Maandag door brand vernield. De paarden werden gered. De bekende romanschrijver George Ebers zal te Leipzig eene gevaar lijke operatie ondergaan. Naar men weet lijdt Ebers aan eene verlamming van hel onderste gedeelte van het lichaam. Daardoor is de toestand van zjjn gestel zoo slecht geworden, dat het noodig wordt geacht om eene ope ratie te beproeven, waardoor de kwaal wellicht kan worden weggenomen. De toestand van den hertog van Brunswjjk is hopeloos. Te Homburg overleed landgraaf Frederik Willem George Adolf Van Hessen, bloedverwant van de Engelsche koninklijke familie. Het Ijjk van den advocaat dr. Sigmund Kosel, die den 23,,t0 Augustus uit Weenen vertrok om een Alpentochtje te maken en sedert 7 September werd vermist, is gevonden, en wel dicht bjj de plaats waar hij het laatst is gezien. In de nabijheid van Gestallerboden, van waar hjj naar Weenen wilde terugkeeren, na eerst nog een klein uitstapje in de Alpen gedaan te hebben, werd hjj het laatst gezien door een houthakker, wien hjj den weg vroeg. Op deze laatste wandeling stortte de advocaat in een afgrond, zon der dat men aanvankeljjk eenig spoor van hem kon ontdekken. Johann Strausz, »de koning der walsen" vierde den 15del1 dezer zijn 40-jarig jubilé als kunstenaar. De stad Weenen verleende hem het burger recht «zonder kosten", leden der keizerlijke familie zonden hem geschenken en telegrammen, en voorts regende het dien dag in zijne woning geluk- wenschen uit alle landen der wereld, waaronder een aantal van beroemde kunstenaars, muzikale genootschappen, enz. Hjj was den 15d,n October 1844 19 jaren, toen hjj voor het eerst als componist en dirigent te Wee nen optrad. Te Vesemberg (Esthland) hebben verscheiden nachtelijke aanvallen plaats gehad op huizen van Israëlieten en synagogen, waarvan de ruiten werden ingeslagen. BRUSSEL, 18 Oct. Het blad le Mouvement Géographique meldt dat de expeditie, onder bevel van luitenant Delizie, die van de kust van Loango vertrokken was om de zending van Brazza te Stanley-Pool van leeftocht te voorzien, door de tweehonderd inboorlingen, welke zij als dragers had mede genomen. verlaten is geworden aan de oevers van het meer Loudina. Den 18 Juli is zij aangekomen te Manyango, een station van de internationale maatschappij aan den Congo, waar zjj opnieuw samengesteld zal worden. BERLIJN, 18 Oct. De hertog van Brunswijk is in den afgeloopen nacht te IK uur overleden. INeEZtlNDEIV. GEMEENTEWERKEN. Bjj de beoefening der statistiek komt het er vooral op aan, dat men be kend is met al de factoren, die de verkregen uitkomsten hebben aan het licht gebracht, en in een zeer nauw verband staan met de gevolgtrekkin gen die men daaruit maakt. Zoo bijv. is de statistiek der geborenen en overledenen binnen Leiden niet juist, wanneer daarvan niet worden afge trokken, die in 's rijks ziekenhuis, van elders komende, zijn geboren en over leden. Zoo is het ook met de vergelijking der cijfers van de gemeentebe- grootingen van 1848 en 1885, waarop van toepassing is het spreekwoord: «die wel onderscheidt oordeelt wel". Het model der begrooling van 1848 is in dit opzicht juister en doeltreffender ingedeeld in hoofdstukken dan van 1885 en dat geldt vooral wat betreft de uitgaven voor de gemeente^ kendie men strikt in acht namhet onderscheid tusschen die naar het burgert recht gemeente-eigendom en die tot openbaren dienst bestemd zijn. zjjn naar burgerlijk recht beschouwd de Stads-Waag, de poorten, de tori enz., die publiekrechterlijk eigendom voor den openbaren dienst bestemdr en de dag- en weekloonen van Stads-werklieden, die zoowel al de laatst doelde werken als de eerstgenoemde betreden, waardoor men buiten st. is met juistheid te berekenen, hoeveel die werken kosten aan onderhui zoowel voor arbeidsloon als voor materialen. Zooveel zulks mogeljjk wordt daaraan tegemoetgekomen door de volgende berekening en vergeljjkii 1848. Wedde Architectƒ2350 Opziener voor de metsel- en slraat- makerswerken600 Wedde Opziener voor de wegen en plant soenen 550 Wedde Bewaarder van Stads Timmerwerf156 1885. 3656 Wedde Architect3000 Hoofdopzichter1400 le Opzichter1100 2« '900 3* 800 Bewaarder van Stads Timmerwerf550 Belooning Teekenaar ƒ7750 500 Onderhoud Gemeentewerken 1848. Gebouwen Klokken Straten, wegen, wandelplaatsen en voet paden Bruggen, riolen en pompen Havens, kaaimuren, sluizen enz. Kazernen en stallen Schuiten ƒ8250 1885. 6600 800 14000 9500 1180 3500 700 36280 Raadhuis1842 Gebouwen2740 Straten7990.25 Wegen en voetpaden3360 Wandelplaatsen 800 Bruggen3900 Pompen en riolen7920 Havens, enz4500 Klokken700 Vaartuigene 700 Riolen Liernur1760 Arbeidsloonen voor alle werken 17692 55904.25. Buitengewone uitgaven voor vermindering enz. zijn onder die cjjferi begrepen, zoodat alleen gewoon onderhond wordt vergeleken. Het verschil in! de kosten van toezicht en beheer is zeer aanmerkt! maar ook voor een groot deel veroorzaakt door de maatregelen on werken in onderhoud aan te besteden bjj openbare mededingingwu uitgebreider toezicht op de slipste vervulling der aangenomen voorwaar! terwijl vroeger veel geschiedde onder eigen beheer door baas-werklied» particulieren werkbazen. De gemeentewetgever heeft zulks bjj art. Ill art. 194 1'. verordend. In hoever evenwel aanneming van onderh dat bij de bestekken niet zoo juist kan worden onderscheiden van hen ling of vernieuwing, op den duur te verkiezen is. bljjft hoogst twijfelad De verhouding tusschen aanbesleder en aannemer is geheel anders al> van den werkbaas tot den begunstiger, die door deugdeljjk werk la billijke berekening van kosten voor behoorlijk onderhoud is gewaarbogl Sedert de militaire gebouwen aan het Rijk zijn in gebruik gegeven,» de gemeentekas ontlast van de kosten van onderhoud, waardoor jaarl werd bespaard 3500 voor gewoon onderhoud, behalve de builengewoot gaven die nieuwe aanbouw of verbouwing veroorzaakt. Het onderhoud der straten, wegen, voetpaden en plantsoen is kostba» geworden, ten gevolge van de rjjzing der prijzen van materialen dei breiding en verfraaiing, die door het slechten van poorten, het dempen grachten, het bebouwen van pleinen en vestwallen en in het algemeet in het belang der openbare reinheid, veiligheid en gezondheid van gemtti wege moet worden bekostigd. Leiden is uiterljjk zoo veranderd fraaid, dat bij vergelijking met 40 jaren vroeger de restauratie zeer ii oog loopt. De Gemeentekas heeft evenwel daarvan niet zooveel voordeel getrold ofschoon het getal opcenten op de hoofdsommen en der grondbelasting» op het personeel zijn verhoogd, zijn die hoofdsommen toch niet vermeert In 1848 brachten vijf opcenten van de grondbelastingen op3000 en van het personeel5800 In 1885 wordt geraamd den 40 opcenten grondbelasting24242 50 opcenten personeel64930 maar daarentegen was de huur der Burg 820 in 1848 3000 in 1885 Gehoorzaal440 nas 3250 Land in de Boshuispolder 95 284 Stadspolder 104 275 Pesthuispolder 195 220 Gasfabriek 7500 60685 't Is opmerkelijk, dat het cijfer der bevolking van 1848 bedragende 3! zielen, op 31 December 1883 niet meer beloopt dan 42963 zielen en d' de 35 jaren niet meer dan 9.7 pCt. is toegenomen, niettegenstaande in den regel het getal geboorten dat der overledenen met 500 overtref!, in 1883. De verandering in het verhuizen is daarvan vermoedeljjk oorn want sedert 1848 is verbazend toegenomen het aantal woningen die au buitensingels onder de rook der stad. onder de gemeente Leider* Oegslgeest en Zoeterwoude zijn gebouwd, dat de verhuizing veroorzaak In de laatste vier jaren is de verhouding tusschen het aantal overledf en het cijfer der bevolking veel gunstiger geworden, en wel van H 36 tot 1 op de 41 zielen. M. Te Leiden ter Boekdrukkerij ven GEBROEDERS MUR E, voorbeen i. C. Rb

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6