BIJVOEGSEL behoorende lot de Leidsche Courant van Maandag 20 October d884A'°. 247. BINNENLANDSCHE BERICHTEN'. B UITEN LAND SCHE BERICHTEN. ENCfELAlirD. LEIDEN, 18 October. D'. T. H. Herfkens, pred.' te Rhenen, heeft voor het op hem uitge- rachte beroep naar de Ned. Herr. gemeente alhier bedankt. Morgen zal in de kerken der Christ. Geref. gemeenten alhier het vijf jarig bestaan der Christ. Geref. gemeenten in Nederland worden ber icht. Door de kiesvereeniging /'Algemeen Belang" z ijn als j candidaten jor de tweede kamer gesteld de heeren: D. Harte velt, te Leiden en J. Van !r Breggen Azn., te Waddinxveen en door de kiesvereenising "Nederland Oranje" de hh. 0. baron Van Wassenaer van Catwijck en J. 11. (tonner litredende leden). De heer E. J. Van Sonsbeek, te Leiden, is benoemd tot hoofd der :hool voor m. u. 1. o. aan den Burg op Tessel. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende tze week dagelijks van 45 tot 66 volwassen personen en 10 tot 14 kinderen. Door de erfgenamen van jhc A. Martini Van Geilen, van den huize iacenza onder Vucht, zijn ten behoeve van het depot der oude rijksarchieven i Noordbrabant ten geschenke aangeboden eenige oude bescheiden, waarvan itvoerige opsomming geschiedt in de Staatscourant van 18 dezer. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, asseerde gisterenmorgen Tarifa. De Utrecht, van Java naar Rotterdam, ertrok 17 Oct., des middags, van Port-Saïd. Door de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij werden in de maand eptetnber 1884 vervoerd 446,419 reizigers. De opbrengst was: reizigersver- oer 433,856.28, goederen 153,810.75, diversen 9,261 53. Totaal 596.928.56. Sedert 1 Januari II. bedraagt het aantal vervoerde reizigers ,244.504 en het bedrag der ontvangsten 4,799,248.98. Z. M. de koning wordt, naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt, 15 of 6 November a. s. uit Luxemburg in Den Haag verwacht en zal alsdan 8 lagen in de residentie vertoeven. De hoog-cerw. heer A. J. Brouwer, regent van het seminarie Ilageveld, s benoemd tot kanunnik van het Kathedraal kapittel van Haarlem. Ter vervanging van den heer J. H. Böhringer, wiens diensttijd ver treken wasis als algemeene voorzitter der Maatschappij tot Nut van 't ilgemeen opgetreden de heer mr. H. P. G. Quack. 0 De le luit. der cavalerie Van Bothnia Andreae, die onlangs van zijne letacheering in O. 1. terugkeerde en ingedeeld werd bij het 3e reg. huzaren e'sllage, heeft, naar de y. R. Ct. verneemt, wegens ziekte non-activiteit langevraagd. De Willem Barents is gisterenmiddag te IJmuiden geschut en naar tmsterdam vertrokken. D». S. J. du Toit, lid der Transvaalsche deputatie, heeft onder den litel "Looverkransen, voor Transvaal gevlochten en der deputatie aangeboden lijdens haar bezoek in Enropa ten jare 1883 en 1884" een bundel uitge geven waarin hij een aantal verzen bijeenverzamelde, die toen ter eere van ie dedutatie gedicht zijn. llel was hem door verschillende omstandigheden niet mogelijk, die verzameling thans volledig te doen zijnhij hoopt, dat dit hersteld zal kunnen worden, indien er ooit eene tweede oplaag van deze «Looverkransen" noodig mocht zijn. De Rotterdamsche politie heeft dezer dagen twee beruchte Duitschers gearresteerd. De een, die door haar was aangehouden als verdacht van diefstal met braak bij nacht, is gebleken dezelfde persoon te zijn, die zich terleden jaar te Bremen aan valschheid in geschrifte zou hebben schuldig ;emaakt, voor welk feit door de Duitsche regeering reeds zijne uitlevering s aangevraagd. De tweede, eergisterenavond gearresteerd, is een 20-jarig ongmensch, die zich in zjjn geboorteland aan een diefstal onder verzwa- •ende omstandigheden zou hebben schuldig gemaakt, voor welk feit zijne titlevering door de Duitsche regeering zou worden aangevraagd. De rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak tegen t. d. V., die de vorige week terecht stond, omdat hij, door zich voor te loen als de lasthebber van eene rijke jonge dame, verschillende leveranciers tad opgelicht. Hij werd veroordeeld tot een jaar cel en ƒ25 boete. Door het breken van een steiger aan de nieuwe gasfabriek te Amstcr- lam, zjjn gisteren vijf werklieden naar beneden gevallen. Vier werden rerschrikkelijk gewond, en één bleef op de plaats dood. Het is gisterennacht aan de Amsterdamsche politie gelukt een paar inbrekers in handen te krijgen. Sinds eenige dagen hadden de gangen en verteringen van een paar Fransche werklieden, te Amsterdam aan den Dam woonachtig, de aandacht der politie getrokken. Blijkbaar zonder behoor- Ijjk beroep, werden zij toch op alle uren van den dag in koffiehuizen aan getroffen. De politie besloot hunne gangen eens nauwkeurig na te gaan en daarom werden gisterennacht de heeren in den omtrek van hunne woning opgewacht. Te half drie verlieten zij hunne kamer, onkenbaar gemaakt door valsche baarden, en begaven zich, door de dienaren der gerechtigheid gevolgd, naar het verkooplokaal van Amerika op de Utrechtschestraat. Met een stuk was werd daar een afdruk van het sleutelgat genomen en deze vergeleken met een der twintig sleutels, die zij bij zich droegen. Op dit oogenblik vond echter de politie het gepast, hen in hunne bezigheid le sto ten en werden beiden gearresteerd. Dat met hunne arrestatie echter nog niet alle inbrekers achter slot zijn gebracht, blijkt uit het feit, dat gisteren nacht in de tapperij "de Ruiter" op de Prinsengracht een brutale diefstal is gepleegd. De dader ol daders zijn door het openschuiven van een raam in een naast het perceel gelegen gang weten te komen, waardoor zij in de keuken terecht kwamen, alwaar de bewoners sliepen. Daar voorbijgaande, kwamen zjj in eene benedenkamer, waar een kabinet stond, dat door ver weking van het slot is geopend en waaruit is ontvreemd een zakje inhou dende ongeveer 100 aan geld en muntpapier, een paar gouden oorbellen, ten zilveren knipje met beursje, een gouden horlogeketting en vier mesjes ®et zilveren hechten. Vervolgens hebben de heeren zich begeven naar de lapperjj en de winkellade geledigd. Begrijpende, dat de ontdekkingstocht hiermede volbracht was, zijn zij gegaan gelijk zij gekomen waren. Imst Voor het hof te 's Hertogenbosch stond eergisteren terecht P. A. H., and 53 jaren, geboren te Beverwijk, laatst wonende te Helmond, ontslagen boekhouder bij de firma Prinzen en Van Glabbeek aldaar. De beklaagde was een oud bekende der justitie. Door rechtbanken van Haarlem en van afiage was hij vroeger reeds veroordeeld, telkens tot 2 jaar gevangenisstraf. ?n door het voormalige provinciaal gerechtshof van Noordliolland tot 5 jaren tuchthuisstraf. Hij stond thans terecht ter zake van tien malen uit de door genoemde firma aan andere kantoren geëndosseerde wissels de namen dier firma met chloor te hebben uitgewischt en zijn eigen naam P. A. H. in de plaats te hebben gesteld en zich de waarde der aldus vervalschte wis sels, voor een bedrag van ongeveer 6000, te hebben toegeëigend; boven dien ter zake van dielstal in dienstbaarheid, voor een bedrag van p. m. 300 De beschuldigde genoot bij de firma P. en G. een salaris van f 1200, bene vens vrije woning. Hij ontkende de vervalschingenmaar bekende verschil lende handteekeningen onder endossementen van zijne patroons bij overrom peling te hebben verkregen. Het was zijn doel, zoo beweerde hjj, hun eens een lesje te geven, hoe noodzakelijk het voor hen was eene andere wjjze van boekhouding in te voeren en hoe gemakkelijk het thans was hen te bedriegen. 5 getuigen a charge en 3 a décharge waren gedagvaard, bene vens 4 deskundigen. De advocaat-generaal, jhr. mr. P. Van Meeuwen, toonde het onhoudbare van deze en meer andere beweringen van den beschuldigde aan. hield de aanklacht op alle punten vol, en eischte, met het oog op de antecedenten van den beklaagde, eene tuchthuisstraf voor den lijd van 12 jaren. Mr. Wenmakers trad als verdediger op; hij achtte de ten laste ge legde feiten niet bewezen en verzocht vrijspraak. A. s. Donderdag uitspraak. Gisterenmorgen ongeveer 3.45 werd te Soerendonk en omstreken een hevige aardschok waargenomen die omstreeks 10 seconden aanhield. Berichten uit Paramaribo, van 25 Sept. 11., bevatten het volgende: üp Vrjjdag 5 September hebben de koelies op plantage "Zoelen" zich ern stig verzet tegen de districtsautoriteiten en den directeur dier plantage. De commissaris bekwam onderscheidene kneuzingen, vooral aan het hoold, ter wijl het sleutelbeen gebroken is, de secretaris heeft eenige wonden aan het hoofd en scheenbeen ontvangen, doch niet van ernsligen aard, en de direc teur is zoodanig afgeranseld, dat zijn lichaam geheel en al met builen is overdekt. Door de hulp van de militaire macht werden de belhamels tot bedwang gebracht. Negentien koelies zijn gearresteerd. Ook onder de koelies op plantage "Zorg en Hoop" is verzet uitgebroken. Verschil omtrent de werkzaamheden had aanleiding gegeven om een der blankofficiers duchtig te mishandelen. Toen de gerequireerde districtscom missaris daarop met zes gewapende maréchaussees op die plantage aankwam, om een onderzoek in te stellen, posteerde eene gewapende koeliemacht zich tegenover hem. Een militair detachement, sterk 50 man, onder bevel van den 1<B luitenant Van Pesch, is naar genoemde plantage vertrokken. In den namiddag van 19dtl1 September heeft op plantage "Mariënburg" een gruwelijke moord plaats gevonden, onmiddellijk daarop door zelfmoord ge volgd. Uit minnennijd bracht de koelieman Sookram zijn ontrouwe Janky, door middel van een houwer, aan den hals en op andere gedeelten van het liehaam belangrijke verwondingen toe, die onmiddellijk den dood ten ge volge hadden, ten einde zich aan de gerechtelijke straf le onttrekken, heeft de moordenaar zich van het leven beroofd, door zich den buik open te sngden. 's GRAVENHAGE, 18 October. Bjj beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is aan G. A. F. Molengraaf!, met ingang van 1 December e. k., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent voor de botanie aan de rjjks universi teit te Utrecht. De luitenant ter zee 2d' kl. J. C. P. Kraijenhoff van de Leur, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De plaat sing van den adelborst l"e kl. C. W. Broers, met 1°. November a. s.aan boord van Zr. M'. schroefstoomschip Bonaire, wordt ingetrokken. Op dien bodem wordt met gemelden datum geplaatst de luitenant ter zee 2de kl. F. Bauduin. De terechtstelling van beschuldigde Roos in crimineele zitting van het hof te 'sGravenhage, ter zake van moedwillige verwonding en doodslag op den bewusten Zondag in het Lamgroen, is bepaald op Donderdag 6 Novem ber. Als ambtenaar van het openbaar ministerie in deze zaak zal optreden de advocaat-generaal mr. Gregory. Door de kiesvereeniging "Vaderland en Koning" zijn candidaat gesteld voor de aanst. verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten-gene- raal, de hh. mr. R. J. graaf Schimmelpenninck en m'. W. Wintgens, afge treden leden. De te Amsterdam vertoevende grootvorst van Rusland bracht gisteren middag een bezoek aan H. K. H. prinses Hendrik, die den Russischen vorst ten 4.38 aan het station van den Hollandschen spoorweg opwachtte. Per trein van 6.49 keerde de grootvorst naar Amsterdam terug. H. K. H., ver gezeld van haar broeder prins Leopold van Pruisen, begeleidde hem tot aan het spoorwegstation. Morgen ontvangt de residentie een bezoek van vorst en vorstin van Reuss, thans te Amsterdam verblijf houdende, die verder den dag met H. K. H. prinses Hendrik doorbrengen en des namiddags haar tafelgasten zullen zjjn. Aanstaanden Woensdag vertrekt H. K. H. prinses Hendrik naar Am sterdam. Aan de kust te Scheveningen spoelen verscheiden stuks vee aan: vóór het hotel Zeerust een schaap, iets verder bij de kanonstukken 10 tot 12 schapen, verder aan het strand een kalf, enz. MeR onderstelt dat die bees ten door eene op Londen varende boot zijn over boord geworpen. BELttlE. Het Journal de Bruxelles bericht, dat de regeering, de staatsbegrooting voor het volgende jaar bewerkende, voornemens is, op de gewone uitgaven eene bezuiniging van meer dan 8 millioen te verkrijgen. L'Organe de Mons meldt, dat bij een bezoek, door den heer Van den Peereboom, minister van openbare werken, aan Cuesmes (Henegouwen) ge bracht, naar zijn rijtuig met steenen werd geworpen. De glazen werden verbrijzeld en het rijtuig werd met modder bedekt. Het "Blauwe Boek" is gisteren openbaar gemaakt. Het bevat de dépê ches, welke van Maart tot Augustus 1884 zijn gewisseld tusschen de ministe- riën van oorlog in Indië en de koloniën, over de verdediging der bezittingen en den Britschen handel in het buitenland. Ook komt daarin voor het rap port van den inspecteur-generaal der fortificatiënwiens conclusiën zijn goed gekeurd door het comité voor de verdedigingwaarvan de hertog van Cam bridge voorzitter is. De kosten bedragen in het geheel 890,000 verdeeld over Aden, Ceylon, Singapore, Hongkong, Sierra Leona, St. Helena, Kaap Mauritius, Jamaica cn St. Lucia. Met de verdedigingswerken van Aden, Singapore en Hongkong zal onmiddellijk een aanvang worden gemaakt. The Pall Mall Gazette verneemt, dat sir Hercules Robinson aan de Engelsche regeering dringend heeft verzocht om den bekwaamsten man, die maar gemist kan worden, naar Bechuanaland af te vaardigen om er de orde

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5