ZATERDAG 18 OCTOBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ut 1884. M\ 246. l)e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars 1.50, franco p. p. f 2.- a/zonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der wet van den 28" Juni 1881 Staatsblad N. 95). Brengen ter algemeene kennis dat door GEORG BEEK, een adres is inge diend, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Breestraat n". 49. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17 October 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 October. De arrond.-rechtbank te 's Hage heeft bij vonnis van heden den eisch toe gewezen van het gemeente Roomsch-Katholiek armbestuur te Leiden tegen de erfgenamen van wijlen den heer Van Gils, gedaagden, en het R.-K. Pa rochiaal armbestuur, intervenient, tot afgifte van het legaat, groot 5000, door den erflater vermaakt aan de Itoomsch-Katholieke armen te Leiden. Zooals men weet beweerde het Parochiaal armbestuur, in werking getreden eerst na den dood van den testateur, als Godvruchtige instelling van liefda digheid, eenig gerechtigde tol het legaat te zijn. De verliezende partij werd tevens veroordeeld tot betaling der kosten. - Omtrent de dienstbode, voorkomende in ons N'. van Woensdag 11., valt nog te melden, dat bij onderzoek door de politie is gebleken, dat deze zichbehalve aan den reeds vermelden diefstal ten nadeele harer patrones, ook ten nadeele van deze heeft schuldig gemaakt aan de ontvreemding van onderscheidene lijfgoederen en gouden voorwerpen, die zich in eene afge floten bergplaats bevonden, welke zij heeft geopend met een sleutel, zich bevindende aan een bos sleutels, eveneens door haar van hare juffrouw ont vreemd. Zoowel tegen haar als tegen hare moeder en oudere zuster is we gens het helen dier goederen proces-verbaal opgemaakt. - De Gehoorzaal leverde gisterenavond eene ware feestvreugde op voor Je vele onzer jeugdige vrienden, die daar verzameld waren. Het was het Marionetten-Theater van Richard Barnard, dat zoozeer hunne blijdschap, bonne vreugde opwekte. Te verwonderen was dit niet. Nimmer zagen wjj etne zoo keurige en nette collectie poppen en nimmer de bewegingen dezer loode beelden zoo kunstig en tevens zoo natuurlij», weergegeven als hier. Als een mechanisch kunstwerk bij uitnemendheid verdient voorzeker het Ittend geraamte eene bjjzondere vermelding. Elk nommer echter, zonder iilzonderingwerd uitbundig toegejuicht, niet het minst de Arlequinade, lie de vrooljjke stemming der dartele jeugd ten toppunt deed stijgen. De voorstelling werd besloten met eene groote transformatie-scène, //het Too- verpaleis der bloemen", dat, verlicht door verschillende kleuren, een prach tig effect teweegbracht. Allen, die hunne kinderen een recht gezelligen en tevens genoegelijken avond willen doen genieten, kunnen wij in vollen ernst Richard Barnard's Marionetten-Theater aanbevelen. - Wegens het groot aantal jongens bij de kweekschool voor zeevaart •er zal den 21»u° dezer een 20-tal naar elk der opleidingschepen Anna Piulowna en Admiraal van Wassenaer worden geplaatst. - Na zonsondergang was heden de westelijke hemel in rooden gloed, een Wsch(jnsel, zooals vaak in het vorige jaar werd opgemerkt en waarop scbrikbaarlijke storm volgde. - Bij de op 15 en 16 Oct. te 'sHage gehouden acte-examens zijn geëxa mineerd 16 candidaten7 werden afgewezen en 8 als onderwijzer toegelaten j namelijk F. D. Schmal, uit 'sHage; J. F. Brouwer, uit Waarder; E. Baretta, ui lil Delft; H. Parlevliet, uit Katwijk; P. Hoogstraatenuit Sassenheim; D. Van der Horst en J. G. Baart, beiden uit Voorschoten, en L. Hoogeveen, lit Bleiswijk. - Heden is het vergelijkend examen geëindigd voor den eersten ploeg de onderofficieren dingende naar den rang van officier van administra- lie. Maandag neemt het examen voor den tweeden ploeg een aanvang. Na OJ loop daarvan zal de uitslag bekend worden. 1.6 - De Willem Barends is hedenmiddag te IJmuiden aangekomen, si® - Het stoomschip Burgemeester den Texvan Batavia naar Amsterdam, triveerde te Nisida (de quarantaineplaats voor Napels) den 16" Oct. en ver tik denzelfden dag. De Koningin Emma passeerde gisterenavond elf uur Migeness, en kan dus behoudens tegenspoed, dezen avond in IJmuiden en 4 orgea tjjdig in Amsterdam aankomen. Hl Het nieuwe wetsontwerp tot regeling van het notarisambt, oorspron kelijk zamengesteld door den heer H. W. J. Sannes, te Steen wijk, en thans ingevolge nadere opdracht van den minister van justitie herzien door den zamensteller en de hh. A. G. Bodaan en A. Moll, notarissen te 's Gravenhage en Arnhem, handhaaft de hoofdbeginselen in het oorspronkelijk ontwerp van den heer Sannes vooropgesteld. De commissie is ook van oordeeldat het beginsel van het notariaat, zooals het thans bestaat, onaangetast moet blijven en dat mocht het denkbeeld der zoogenaamde vrijverklaring, noch dat van den notaris tot bezoldigd rijksambtenaar te maken, eenige instem ming verdient. Desniettemin acht zij geheele herziening der wet noodzake lijk. Eenstemmig acht de commissie bestendiging van het toezicht, zooals het is geregeld bij de wet van 1842 en opdracht van dat toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen aan kamers van toezicht wenschelijk. Zjj handhaaft dus het stelsel van den ontwerper, maar wenscht door wijziging van een artikel de regeering in staat te stellen ook ontvangers der registratie iu die kamers zitting te doen nemen. Ten aanzien van een tweede hoofd punt: de kassierderij der notarissen helde de meerderheid der commissie aan vankelijk er toe over om met 'toog op de moeielijkheid van afdoende be palingen te maken tegen de in het notariaat ingeslopen misbruiken, te ad- viseeren om hoofdstuk X van het ontwerp te doen vervallen. Te Hazerswoude brak eergisteren brand uit in eene arbeiderswoning, welke met den inhoud in korten tijd geheel werd in asch gelegd. Alles was verzekerd. Door der kolonel-directeur der artillerie-, stapel- en constructie-maga zijnen te Delft is gisteren o. m. aanbesteed: l,le perc. 13 kleine brandspuiten met toebehooren: 2dc perc. 10 dito; 3de perc. 10 dito. Minste inschrjjver voor de 3 perceelen de heer B. J. Oleff, te Leiden, a f 348 per stuk. Gisterennamiddag ontstond er brand in de vernisfabriek aan de Cool- scheslraat te Delftshaven. Hoewel de brand in den beginne een dreigend aanzien had, heeft hij zich door de spoedige werking van de spuit tot ge noemde fabriek bepaald, die geheel is uitgebrand. Gisterennacht omstreeks 1 uur is eene poging lot inbraak gepleegd ten huize van den commissionair in effecten v. B. in de Schagchelslraat te Haarlem. De dader werd echter op heeterdaad door de politie betrapt. Hjj is genaamd B. H., oud 31 jaren, van beroep smid, en heeft reeds meer malen wegens diefstal gevangen gezeten. Eene glasruit aan de straat had hij reeds verbrijzeld, en bij zijne aanhouding was hij bezig de voordeur met geweld open te maken. Hij is naar het huis van arrest overgebracht. Gisterenavond, omstreeks 8% uur, is eene landbouwersbehuizing aan den straatweg van Nijmegen naar Arnhem, nabij de herberg //Het Rustvat", onder Eist, tot den grond toe afgebrand. Al het voorhanden hooi, stroo en de verdere landbouwproducten en drie kalveren werden eene prooi der vlammen, terwijl slechts enkele stukken huisraad werden gered. Een zestal kinderen, die reeds te bed lagen, konden slechts geheel ontkleed het bran dende gebouw ontvluchten. Gebouw en inboedel zijn tegen brandschade verzekerd, doch de landbouwproducten niet. Oorzaak onbekend. Zondagnamiddag ontstond er door eene onbekende oorzaak brand in de petroleum-gasfabriek te Hoogezand. Het weinige brandbare in het ge bouw, zoomede de daarin aanwezige petroleum, is eene prooi der vlammen geworden, sommige werktuigen zijn beschadigd. Het zuiveringshuis is door het nemen van gepaste maatregelen behouden, terwjjl door het dadelijk af sluiten van de gasvergaarbakken groote onheilen zijn voorkomen. De fabriek was verzekerd. De schade, door de mailboot Prins Hendrik der maatschappij Zeeland voor eenige dagen beloopen, tengevolge der aanvaring met het stoomschip Lord John Russell, is thans in zóóver hersteld, dat de boot heden weder in geregelde vaart zal worden gebracht. 8 GRAVENHAGE, 17 October. Door Z. M. is aan J. A. Alberdingk Thijm, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde van Belgie. Door Z. M. is de commies bij het departement van marine J. A. Sil- levis, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit zjjnevoorschreven betrekking ontslagen, en zijn met ingang van 1 November 1884, bij gemeld departement bevorderd: tot commies, de adjunct-commies F. J. Vernéde; en benoemd: tot adjunct-commies, de eerste klerken J. E. Van Loo, H. P. A. Van Daalen Welters en A. J. Van Gogh. Door Z. M. is de adjunct-commissaris der loodsen te Rotterdam h:

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1