WOENSDAG 15 OCTOBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voer 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN. 14 October. In den afgeloopen nacht is de visscher P. L. en diens zoon J., alhier woonachtig, die onder de gemeente Koudekerk aan het visschen waren, mishandeld door S. S. en de gebroeders S.eveneens visschers van beroep, mede in deze gemeente wonende, en wel zoodanig, dat P. L. twee bloe dende wonden aan het hoofd en eene kneuzing aan het rechterbeen be kwam, terwjjl J. L. zoodanig op zijn hoofd is geslagen, dat hij bewusteloos is geraakt en eene lichte hersenschudding heeft gekregen. De daders, die zich inmiddels weder naar deze gemeente hadden begeven, zijn, nadat van het voorgevallene kennis was gegeven, in voorloopige politiebewaring geno men en is tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Eveneens is proces-verbaal opgemaakt legen de 17-jarige dienstbode C. v. R.die zich aan verschillende diefstallen van geld ten nadeele harer meesteres heeft schuldig gemaakt. De hoogleeraar m'. S. J. Fockema Andreae, alhier, is door de kies- vereeniging //Staatsburgerschap" te Heerenveen, o. m. tot candidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing van leden van de tweede kamer der staten- generaal voor het hooldkiesdistrict Sneek. Bjj het te 's Ilage gehouden acte-examen is als onderwijzer toegelaten den heer J. Den Oudenalhier. Met ingang van 15 dezer wordt te Leidschendam een rijkstelegraaf- kantoor met beperkten dagdienst, ingericht voor telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zjjn geregeld als volgt: op werk dagen van 8% tot 11 uren voor- en van 1% tot 2% en 5 tot 7 uren na middags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 1 lot 2 «ren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraaf kantoren in Nederland is het uniforme tarief van 0.15 gl. per telegram, ver meerderd met 0.01 gl. per woord, van toepassing. Het stoomschip Padang, van Amsterdam naar Java, vertrok gisteren van Pauillac. De Batavia, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southampton. De minister van financien maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 11 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank f 7.020,626.78% en bij de betaalmeesters 1,892,441.02% te zamen /8,913,067.81. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels der Staatscourant van heden opgenomen staten, betredende: den in- en uit voer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedurende de maand Juni en de eerste zes maanden van 1884, vergeleken met dien over geljjke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; den invoer der voor naamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soera- baia, gedurende de maand Juni en de vorige maanden van 1884 Ie zamen. In het Staatsblad n». 213 is opgenomen de wet van 7 dezer, hou dende goedkeuring der toetreding door Nederland lot het door Frankrijk gedaan voorstel, om de Nederlandsche onderdanen in het regentschap Tunis aan de aldaar ingevoerde Fransche rechtsbedeeling te onderwerpen. Bjj ministerieele beschikking zjjn de navolgende cadetten aan de kon. mil. akademie overgeplaatst: H. Ch. Taunay, W. H. J. Van de Poll, J. M. H. Van Lelyveld, Th. L. S. ridder Nedermeijer van Rosenthal en G. J. A. A. baron Van Heemstra van de infanterie bij de cavalerie hier te lande en P. Van der Molen van de cavalerie bjj de infanterie hier te lande. Genoemde cadetten behooren allen tot het le studiejaar. Naar de N. R. Cl. verneemt, zal Z. M. de koning de nieuwe zitting tier staten generaal op 17 November in persoon openen. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 6 tot 13 dezer zijn alhier 22 bomschuiten aangekomen, te zamen met 4430 kantjes pekel- en 501.400 stuks steurharing. Nog heden aangekomen met zeer hooge zee 3 bomschui ten met 518 kantjes pekel- en 113,000 stuks steurharing, benevens 15 ton makrelen. Eenige parljjen pekelharing werden voor onbekende prijs ver bocht. Besteed werd voor volle steurharing f 9.50 15.50 en voor ijle steurharing 8 a 9 per 1000, voor makrelen, behalve de ledige ton, 10.50 per ton. Van schipper G. Van der Plas, in IJmuiden binnengeloopen, werd het treurig bericht ontvangendat de matroos Arie Messemaker door eene hevige stortzee over boord is geslagen en verdronken, nalatende eene vrouw met ilrie jonge kinderen. D'. J. J. Van Noort, predikant te Eemnes-Binnen, heeft voor het be roep naar de tlerv. gemeente te Woubrugge bedankt. Eenige bewoners van Heeren- en Keizersgrachten te Amsterdam zjju uit voorzorg voor mogelijke gebeurtelijkhedenin overleg getreden om voor eigen rekening personen in dienst te stellen, die gedurende den a.s. winter 's nachts voor hunne woningen de wacht zullen houden. Te 7 uren kwamen Zondagavond met een der treinen aan het Centraal station te Amsterdam een man, eene vrouw en vjjf kleine kinderen, allen zeer schamel gekleed; zij spraken eene taal, waarvan geen der omstanders iets begreep. De man verwijderde zich en kwam niet terug, en eenige om standers ontfermden zich toen over de achierbljjvenden en voorzagen hen van brood en geld. Uit Urk wordt gemeld: Bij het graven van een kelder ter diepte van 2 meter, in de onmiddellijke nabjjheid eener woning, stortte op 11 dezer de muur dier woning, waarlegen zich eene bedstede bevond, naar beneden, waardoor man, vrouw en kind onder het nedervallend puin als bedolven werden. De man is er met den schrik afgekomen, terwijl de vrouw nogal kneuzingen bekwam en het kind dadeljjk onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De laatste trein van Rotterdam naar Utrecht is Zondagavond tusschen Nieuwerkerk en Moordrecht ontspoord en de machine in het zand geloopen. De conducteur der brievenmalen werd ernstig gewond. De reizigers kwamen 's nachts half drie te Utrecht aan. De heer C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der rijkslandbouwschool die sedert eenigen tjjd in het buitenland vertoeft, zal binnen enkele dagen weder te Wageningen aankomen. Zjjne gezondheid is echter nog niet vol komen hersteld, om dan reeds weder het directoraat op zich te nemen. Voorloopig blijft dat dan ook nog in handen van den heer D. J. Andrea, aan wien het sedert 6 Juli was opgedragen. UD.) Een artillerist en een mineur hebben Zondagavond te Arnhem gevoch ten. De laatste sloeg daarbij zjjnen krijgsmakker met de sabel een been stuk. De patiënt moest naar het hospitaal vervoerd worden. Het water op den Gelderschen IJsel is tot zulk eene laagte gedaald, dat er van scheepvaart bijna geen sprake meer is. Op verschillende plaatsen beneJen en boven Doesburg zitten schepen aan den grond. Eene stoomboot met vrachtgoederen naar Doesburg kan het niet verder dan tot Arnhem brengen en zal van daar uit hare goederen per as moeten doen vervoeren. Ook de lage waterstand op de Waal berokkent den schippers veel ongerief. Even beneden Ochten zijn waterstaatsbeambten met rijkspolitie gestationeerd, die de afkomende schepen meten. Liggen ze dieper dan zes voet 2 a 3 duim, dan mogen ze de droogte niet passeeren, en moeten blijven liggen of zich doen lichten. Bij een landbouwer te Doorwerth heeft eergisternacht een brutale diefstal plaats gehad. Een of meer dieven zijn door een raam in de woningen ge slopen en hebben zich meester gemaakt van boterspek en vele levensmid delen. Niettegenstaande de landbouwer en zijn geheele gezin, tot hetwelk ook twee knechts en eene dienstbode behoorensliepen in de onmiddellijke nabijheid waar de diefstal is gepleegd, werden zij eerst des morgens gewaar wat er had plaats gehad. Gisterenmorgen vertrok, ter opening van het Geldersch-Overijselsche Locaalspoor, de feesttrein van het met eerebogen versierde station Ruurloo. Onder de aanwezigen merkte men o. a. op den minister van waterstaat enz., alsmede de commissarissen des konings in Gelderland en Overijsel. Zondagavond werden eenige jongelieden uit Osch, die een bezoek had- hadden gebracht te Heesch, even buiten de gemeente zonder eenige aan leiding door enkele personen, met knuppels gewapend, aangevallen. Twee der aangevallenen wisten, ofschoon gekwetst, te ontkomen; maar de derde, die bij de eersten slag ineenzakte, is gisterenochtend niet ver van zjjne woning bewusteloos gevonden en heeft eenige uren daarna den geest ge geven. De naar aanleiding van de vermiste 3641 mark te Maastricht gearres teerde spoorwegbeambte, zekere L., 20 jaar oud, had in den loop van de vorige week o.a. een gouden ring gekocht voor 9 gulden, die volgens den goudsmid met een gouden 20 mark-stuk betaald werd. L. echter bekent wel, een ring gekocht te hebben, maar beweert met Fransch goud betaald te hebben. Bij huiszoeking is geen Duitsch geld gevonden. L. is in ver zekerde bewaring gehouden. 's GRAVENHAGE, 14 October. Door Z. M. is aan C. M. OliGers, te 'sGravenhage, verlof verleend tot

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1