deel ran Europa ongeveer vier weken geleden van Londen naar Calaiswan delden van daar naar Parijs, waar zjj acht dagen vertoefden en uitstapjes maakten in de omstreken. Van Parijs zetten zij hun reis voort over Rijssel, Brussel, Antwerpen, 's Hertogenbosch en Utrecht naar Amsterdam, waar zij jl. Zaterdag aankwamen. Eergisteren vertrokken zij weder van daar; nu is de reis gericht naar Hamburg, waar zjj Dinsdag 14 dezer denken aan te komen, om van daar per stoomboot weer huiswaarts te keeren. Den 1<" October is het rijks-krankzinnigen-gesticht te Medemblik in gebruik gesteld. Het zal in den loop dezer maand door ongeveer 150 lijders, thans in andere inrichtingen verblijf houden, worden betrokken. Eene zeer bejaarde weduwe te Montfoort, van wie het algemeen be kend was, dat zij zich veel aan sterken drank te buiten ging, had zich ook eergisteren (Maandag) daaraan weder schuldig gemaakt en is, van Woerden komende, te Linschoten in de rivier geraakt, doch daaruit bjjtijds gered, waarna z|j later, onder geleide van de politie van Linschoten, op een kruiwagen naar Montfoort en in hare woning is gebracht. Gisteren morgen bleek die vrouw, op haren stoel zittende, te zijn overleden. [U. D.) Eergisterenvoormiddag is door een jachtopzienerin een greppel in het bosch onder Soesterberg, behoorende tot het landgoed van jhr. Van den Bosch, een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk gevonden, waarbjj een jachtgeweer met dubbele loop en foudraal lag. Onmiddellijk begaven de burgemeester met den gemeente-geneesheer zich ter plaatse, en zijn maatregelen genomen om het lijk naar het lijkenhuis te vervoeren. Het signalement komt overeen met dat van een heer, voorkomende in het Algemeen Politieblad van 3 dezer; die in den ochtend van 22 September jl. de gemeente Dordrecht verlaten heeft, leeftjjd 40 jaren. Per telegraaf is de commissaris van politie aldaar met het een en ander in kennis gesteld. Door de gemeente Groningen zijn voor de tweede maal publiek verhuurd twee boerderijenwelke op de eerste verhuring uit gebrek aan belangstelling niet konden geplaatst worden. De eerste boerderij, die in in de laatste 6 jaren per jaar 1070 opbracht, is nu gegund voor ƒ555 'sjaars, terwijl de tweede, die anders ruim /900 opbracht, nu gegund is ƒ400 'sjaars. Te Maastricht zjjn in den jongsten tijd door de rijksambtenaren niet minder dan zestig bekeuringen ingesteld ter zake ontduiking van de belas ting op de dienstboden. Door eene nog onbekende oorzaak zjjn Zondag te Ambij, nabij Maastricht, twee woningen met haren gedeeltelijken inhoud eene prooi der vlammen ge worden. Alles was tegen brandschade verzekerd. s GRAVENHAGE, 8 October. Naar men verneemt zal de conferentie van afgevaardigden van ver schillende mogendheden tot het vaststellen van maatregelen ter wering van den drankverkoop op de Noordzeeheden nog niet bijeenkomenomdat alle betrokken regeeringen nog niet hare vertegenwoordigers hebben aangewezen. De bijeenkomst is eenigen tijd verdaagd. In de gisteren gehouden correctioneele terechtzitting van het gerechts hof alhier werd arrest gewezen in de jl. Dinsdag behandelde appellen. Het vonnis der rechtbank te Rotterdam in de zaak van den heer J. C. J. J. te Schiedam werd bevestigd, maar aannemende de goede trouw van bekl. werd dit als eene verzachtende omstandigheid door hel hof aangemerkt, op grond waarvan de straf van 15 dagen cel en 8 boete werd veranderd in eene boete van ƒ100. Hel vonnis derzellde rechtbank, waarbij A. v. d. P. en M. J. A. v. d. M. te Rotterdam waren vrijgesproken van de aanklacht als zouden zij in vereeniging een agent van politie in eene moddersloot hebben geworpen werd vernietigdterwijl de bekl. alsnog ieder lot drie maanden eenzame opsluiting werden veroordeeld. Een metselaar, werkzaam aan de in aanbouw zijnde Passage, aan de zijde van het Achterom, viel heden middag van eene duizelingwekkende hoogte en kwam terecht in een sous-terrain. De ongelukkige gaf kort na het gebeurde den geest. Hij laat eene vrouw en een talrijk gezin na. BUITENLANDSCHE BERI CU TEN." ENGELAND. Aan Daily News wordt uit St. Petersburg gemeld, dat eergisteren aldaar, met gesloten deuren, het verhoor begonnen is van zeven officieren van de garde, de marine en de artillerie, die van deelneming aan revolutio naire woelingen beschuldigd worden. Eenigen hunner zouden eene schuilplaats hebben verleend aan Degajief, den moordenaar van Sudeikin, na zijne ont snapping uit St. Petersburg. Onder de gevangenen bevindt zich een kolonel. Naar men uit Cairo verneemt stelt lord Northbrook voor, het ge- beele Egyptische leger af te schaffen en te vervangen door eene politie macht van 9 duizend man. De Egyptische regeering moet tegen dit voor stel zijn. Eene zeer origineele poging om de nationale bank te Las Vegas te berooven. Een aantal spitsboeven had, van een in de nabijheid der bank staand huis uit, een tunnel tot nabij de kelders gegraven. De tunnel was 60 voet lang en men had er levensmiddelen en water in gebracht. De po ging van de inbrekers werd ontdekt en een wacht in het keldergewelf ge plaatst. Toen de dieven binnenkwamen, werd een hunner, een metselaar, die bij den bouw werkzaam was geweest, door de wacht doodgeschoten, waarop de overigen de vlucht namen. Uit Peru is bericht ontvangen, dat de zuidelijke provinciën zich van Iglesias afkeerden en Caceres als president erkenden. Deze wenscht den vrede met Chili te erkennen, maar tuchtiging van hen, die het verdrag onderteekenden. De Argentjjnsche republiek is in de vorige week door overslroomingen zwaar geteisterd. Elf dagen achtereen was het verkeer tusschen de provincie Buenos-Ayres en vele steden afgebroken. De schade is verschrikkelijk groot. Geheele gezinnen zjjn verdronken en vele menschen sterven van honger. Op Ty-pin-san, een der aan Japan schatplichtige Majokosuna-eilandea aan de Oostkust van Azië, staat een groot monument van graniet, meteene marmeren plaat, dat de Duitsche keizer daar heeft doen oprichten, als her innering aan de hulp, in 1873 door de bewoners van het eiland bewezen aan de bemanning van een Duitschen schoener, welke aan die kusten schip, breuk leed. Ongeveer 8 jaar geleden ontving het eiland een bezoek van een Duitsch schip, dat als bewijs vau erkentelijkheid, aan de voornaamste per sonen geschenken, als horloges, geweren enz., bracht, en toen werd tevens het te Shanghai vervaardigde monument opgericht. De onbeschaafde eilanders waren kinderlijk blijde met de geschenken en ook op het gedenkteeken zjjn zij, nadat men hun de beteekenis er van verklaard heeft, niet weinig trotsch. Te Grand Bassa, in de Alrikaansche republiek Liberia, is een oproer onder de inboorlingen uitgebroken. Het belastingkantoor werd in de asch gelegd, maar de ontvanger wist te ontkomen. Er zjjn 300 man troepen uitgezonden om de rust te herstellen. FRANKRIJ K. Het Journal Officiel meldt, dat de geestelijke zuster Saint Julien, opperste der zusters van den H. Vincentius van Paulo, in het militairhospi taal van Marseille, het ridderkruis van het Legioen van Eer heeft ontvangen, wegens de uitstekende diensten bij de cholera bewezen. L'Agence Havas meldt uit Cairo dat Barrère Maandag een telegram ontvangen heeft, waarin gemeld wordt dat Herbin, de Fransche consul te Khartoem, met Stewart vermoord is, en dat dit bericht, ofschoon nog niet bevestigd, niet onwaarschijnlijk lijkt. De groothertog en de groothertogin van Mecklenburg-Schwerin, ver gezeld van hun twee kinderen, hebben zich van Parjjs naar het zuiden van Frankrijk begeven, waar zij zes maanden zullen vertoeven. De aanleiding tot deze reis is het teringachtig gestel van den groothertog. Üp het kerkhof te Montrettil heeft weer eene gedachtenisviering plaats gehad ter eere van de soldaten, die in den oorlog tegen Duitschland geval, len zjjn. Een stoet onder aanvoering van den maire, ging in optocht ei met banieren naar den doodenakker, waar aan den voet van het voorde gevallenen opgerichte gedenkteeken toespraken werden gehouden. Een hunner eindigde met de woorden: "Bismarck is de grootste barbaar onder de Teu- tonen; hij moet weten dat het republikeinsche Frankrijk zich toerust voor de wraak. Hij zal vernemen, wat dal betcekenl". Gok een knaap vaneee der schoolbataljons, omstreeks 9 jaar oud, las, het kleine geweer in den arm. eenige wraakademende verzen voor. Van eene nieuwe bende inbrekers, die reeds lang Passy, Anteuil tt Neuilly (voorsteden van Parjjs) onveilig maakten, zjjn Vrijdagnacht alle leden, ten getale van zes. in een wijnhuis te Grenelle door de politie geval. Zij boden hevigen weerstand met revolvers en dolken, doch desniettegen staande gelukte het der politie hen te bemachtigen. Te Passy is Maandag een drietal vreemdelingen gevangen genomen, dat zich onledig hield met hel maken van valsche bankbiljetten. Eene vrouw, die zij met het inwisselen belast hadden, werd betrapt en bracht de polilit op het spoor der misdadigers. Officiëel wordt thans het aantal werklieden zonder werk te Lyon op 15000 aangegeven. Donderdagmiddag heeft in de glasblazerij der firma Schmidt-Devillet, te Damprémy, bij de verandering van een oven, die met steenkolen gestookt werd, in een gasoven, eene instorting plaats gehad, tengevolge waarvit vjjf werklieden onder het puin werden begraven. Vier hunner kwamen met ernstige kneuzingen af. doch van den vjjfJe, zekeren Lachapelle, werf slechts het lijk gevonden. Maandag zijn in Italië 113 personen aan de cholera overleden, waarvu j 27 te Napels en 17 te Genua. DUITSCULAND. De Norddeutsche Allg. Zeitung meldt, dat de heer Von Schlözer, Pruisische gezant bjj het Vaticaan, aan kardinaal Jacobini noch nieuwt candidaten voor de aartsbisschoppelijke zetels van Keulen en Posen heelt voorgedragen, noch hem een vredes-programma heeft voorgelegd. Voorts 1 spreekt het blad de bewering tegen, dat er eene diplomatieke wending o| handen zou zijn. Bij de St. Josephskerk te Bremen werd eenige dagen aangetroffen ett zesjarig meisje, dat opgaf Johanne Meijer te heeten en dat geheel verlaten was. Ze zei, dat haar mama ook Johanne en haar papa Gustaaf heette; eene tante die zij niet bij naam kende had haar naar Bremen gebracliL Men vond een brief bjj haar van eene "Onbekende vriendin aan eene zustet in 't katholiek ziekenhuis", wie het kind werd aanbevolen, wijl de moeder te Bremerhaven gestorven was en de schrijfster er niet voor zorgen kon, want zij had er haar reis naar Amerika reeds acht dagen om uilgesleli Het kind had blond haar, dat een dame, met wie "tante" samen reisde,ii den trein had algesneden; ze hadden over Amerika gepraat. Het kind, fit welopgevoed is en net gekleed was, vertelde dat ze het laatst aan het strand was geweest, waar muziek werd gemaakt; daar had ze met "tante" ij Herman Meijer gewoond en met Helena, Anna en Gustaaf, zijne kinderen, gespeeld. Vóór haar vertrek had "tante" eene naaister gehad, die veel jt' ponnen voor haar maakte, welke in een koffer waren gepakt. Sedert weken zoekt de politie van schier alle groote Duitsche steden te vergeelt het spoor van de "tante" en haar reisgezellin of van de ouders der klein Johanne. In een de ellende nabijkomenden toestand is te Weenen overleden prinses Stéfanie De Rohan-Guemenée-Rochefort. De prinses was sindt 1840 weduwe. Haar echtgenoot, prins Benjamin De Rohan, van den Oot- teniijkschen tak der familie, was door een ongeluk verdronken. Achter' gebleven met verscheiden kinderenwist de prinses noch haar fortui' te beheeren noch haar zoons op te voedenzoodat weldra haar hois te' onder ging. Men moest het kasteel Lissain Bohemeu, met al zjjoe onderhoorighedenverkoopen; achtereenvolgens verdwenen de paarde», de rijtuigen, de kleinoodiën. Ten slotte bleef der weduwe niets meer over,

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2