IJ; IDS (131; 1884. M\ 236. DINSDAG 7 OCTOBER. STADS-BE RICHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. a/iouderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr\js der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden ach ten het zich een aangenamen plicht, na afloop van de feestviering bij gelegenheid der plechtige ONTHULLING VAN 83KT GEHKNKTEEKEN VAN LEI S3 EN'S ONTZET, den ingezetenen dezer gemeente, ook namens den Gemeenteraad, hunnen dank te betuigen voor de goede orde die allerwegen heeft geheerscht en de algemeene medewerking tot bevordering van het welslagen der feestelijkheden ondervondenwelke door het Ge meentebestuur op hoogen prijs worden gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leider, 6 October 1884. DE KANTERBurgemeoster. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 October. Na de onthulling van het meergenoemde Gedenkteeken op de Ruïne heelt een belangstellend bezoek, dat zelf bjj maneschijn werd voortgezet, zich geuit in bewondering, cn mag het monument dan ook de goedkeuring van bet publiek ten volle wegdragen. Maar de klacht rees uit aller mond dat het zooveel uit het midden van de Ruïne en zoo dicht bjj den waierkaut was gezet. In ons feestnommer vermeldden wjj, dat bij het passeeren van den ge- kostumeerden optocht op de Steenstraat door den heer Steenhuizen een krans werd gehecht aan het vaandel van de werkmansvereeniging «Nut en Genoegen". Wjj rectiflceeren dit bericht in dier voege, dat genoemde ovatie werd gebracht namens bewoners der Steenstraat. Mocht de avondfeestviering Vrijdag, wat de illuminatie betreft, als het ware geheel mislukken, men wenschte het echter niet als gedaan te beschouwen. Zaterdag- en gisterenavond was menige buurt en eereboog verlicht en waren de geburen in opgewekte stemming bijeen. Hedenavond maakte men een aanvang met de verlichting van een gedeelte van het Ra penburg en de Haarlemmerstraat. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34, ƒ17.50, /3.70 en ƒ1.90, de laagste prjjzen ƒ34, ƒ17.50, 3.60 en ƒ1.85. -- «Le comte de Saini Germain" was een dertigtal jaren geleden een dier tooneelstukkenwelke geheel Parijs ten schouwburg deed gaan. Het bezat toen actualiteit. Elk en een iegelijk wist wie door la marquise Appiani verpersoonlijkt werd, ieder kon Petri en, niettegenstaande deze actualiteit op het oogenblik niet beslaat, is «De graal de Saint Germain, de duivel van Parijseen dier stukken geblevensteeds door het volk met welwillendheid ontvangen, zooals o. a. ook gisterenavond bleek bij de opvoering van dit drama door het Hollandsch tooneelgezelschap van den heer A. Van Lier, van het Grand Thédtre van Amsterdam. De schouwburg was, wij verheugen ons dit ook eenmaal te kunnen zeggen, vrij goed bezet. De titelrol was in han den van den bekenden marqué Veltman, die haar, niettegenstaande de moeielijkheid hieraan verbonden, volkomen tot haar recht deed komen, eene meening, die ook volkomen gedeeld werd door het publiek, zooals de toe juichingen bewezen. Waardig werd hij ter zijde gestaan door den heer Fedi, als Papillon, en mej. Grader, als Jeanne. Zoodanige volksvoorstellingen zijn, naar ons bescheiden oordeel, zeer aan bevelenswaardig, zij zijn voor het volk eene ontspanning, die niet alleen aangenaam, maar tevens nuttig is. Men drage echter zorg dat dit het ge val blijve. Het debiteeren van een anachronismus als die van den heer Velt man, die Karei den Stoute de slag van Pavia doet verliezen, is eene absur diteit, die vooral op het tooneel, dat tot ontwikkeling en voorlichting van het volk moet dienenniet mag plaats grijpen. Mochten de bewoners der Groenesteeg den roem wegdragen van hun bant veel te hebben bijgedragen tot verhooging der feesten bij gelegenheid der onthulling van het gedenkteeken van Leidens ontzet; het einde toch liep minder gunstig al. Zaterdagavond zou de bus worden geledigd, door ben geplaatst tot inzameling van eenige gelden ter tegemoetkoming in de uog al vrij aanzienlijke kosten. Zooals meermalen gebeurd in dusdanige gevallen, ontstond er quaestie tusschen zekeren D. T. en de familie N., met het gevolg dat T. ernstig aan het hoofd werd verwond. Tusschen eenige jongens ontstond gisterennamiddag eene quaestie in de Rijnstraatwaarbij een hunner een anderen jongen over de wang heeft gesneden. Hedenmorgen ontstond er brand in eene woning aan de Oranjegracht, doordien twee jeugdige kinderen, aldaar achtergelaten, met lucifers hadden gespeeld. Door de buren is de deur ingetrapt en zijn de kinderen gered, terwijl de brand spoedig door de aanwezige spuit werd gebluscht. Een sterrenwichelaar meldt ons: De maan werd den 4d,D geheel ver duisterd, geljjk beschreven is, hetwelk totale-maaneclips wordt genoemd en in deze eeuw niet zoo volkomen meer voor dit gedeelte van den aardbol zal plaats hebben. Er waren te veel wolken aan de lucht om het middenhet ware midden, der verduistering te kunnen waarnemen, zoodat men zich met het einde moest vergenoegen, toen de lucht veel opklaarde. Met eenige verbeelding echter kwam de niet-oningewijde spoedig tot den totaal-indruk. Voor twee honderd jaar zouden de «eerwaardige doctoren in de medicy- nen" een ieder bekend gemaakt en gewaarschuwd hebben, dat wegens de groote vurigheid der lucht vergiftigheid kon ontstaan, zoowel schadelijk aan mcnschen als aan beesten. Men moest zich zeer matig en deuren en vensters gesloten houden, de beesten op het veld inhalen, liefst niet eten of drinken, geen ooft plukken of groenten binnenhalen, opdat men zich niet aan eene vurige ziekte zou blootstellen. Wegens de inwerkingtreding der wet nopens art. 198 der grondwet en de daaruit voortvloeiende kamerontbinding is bepaald, dat de sluiting der zitting van de staten-generaal zal plaats hebben op 11 October aanst.de nieuwe verkiezingen voor de tweede kamer op 28 October en de herstem mingen op 11 November daaraanvolgende. De keuze van leden voor de eerste kamer zal op 5 November plaats hebben; terwijl de opening der nieuwe zitting is bepaald op 17 November. De minister van financiën maakt bekend, dat door hem ontvangen is een bij den minister van justitie door een onbekende ingezonden bedrag van 10 wegens verschuldigde geldboete. Het transport van 20 machinisten en machinist-leerlingen der Kon. Ned. marine, dat naar Oost-Indie zal worden uitgezonden, zal den 22»l,n November a. s. derwaarts vertrekken per stoomschip Soerabaia. Het stoomschip Koning Willem III, van Java naar Amsterdam,arri veerde gisterenochtend te Suez. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap St. Vincent 5 October. De Padang, van Amsterdam naar Java, arriveerde 5 dezer des morgens 9 uur te Londen. De Samarang, is 4 October van Batavia naar Rotterdam vertrokken. De Soerabaja, van Java naar Rotterdam, arriveerde 5 dezer te Suez. In verband met eene aanschrijving van den minister van waterstaat enz. aan de verschillende Nederlandschc spoorwegmaatschappijen, is door de Hollandsche spoorwegmaatschappij bepaald, dat, ter bevordering van de Zondagsrust van haar personeel, uitsluitend die bestelgoederen op Zon- en feestdagen aan huis zullen worden bezorgd, welke met den laatsten trein van den vorigen werkdag op een station zijn aangekomen, terwjjl mede op die dagen de bestelkantoren in de steden en het vervoer van vrachtgoederen gesloten zal zijn. Gisteren werd aan de 's Molenaarsbrug, onder Oudshoorn de jaarlrjksche wedstrijd gehouden door den Nederlandschen Studentenroeibond. In de uni- versiteits-race, waarvan de deelneming daarvan verplichtend was gesteld voor de drie studentenroeivereenigen «Njord", te Leiden; «Laga" te Delft en «Triton" te Utrecht, werd de prijs, het eere-diploma van het bond voor de vereeniging en de groote gouden medaille voor den stuurman van eiken roeier behaald door de Sans Nom van de vereeniging «Njord" te Leiden, geroeid door de hh. P. II. Damsté, R. J. G. Damsté, W. T. De Vogel en J. B. A. Vreede; de heer A. A. Humme, stuurman. Na de pauze roeiden de tweeriems Juniores, en werd in de afd. «oude twee" de reis door Leiden in 16 m. 52 sec., Delft in 17 m. 1 sec. eu door Utrecht in 17 m. 55 sec. afgelegd. De dag liep verder vroolijk ten einde; die geest heerschle niet het minst in St. Joris te Alfen. waar de strijders zich aan een kameraad- schappelijken disch vereenigden. Wederom wordt geklaagd over de schade, welke door vreemde visschers op de Noordzee aan een Scheveningsche haringschuit werd toegebracht. De stuurman dezer schuit, die Donderdag te Scheveningen aankwam, rapporteert, dat een Engelsche kotter hem 40 nelten heeft afgekapt. Zaterdagochtend is in den benedenmond van de Dordtsche Kil bjj

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1