PER TELEGRAAF. ken waarborgt. Het schijnt dat het ontslag van Jouberl een gevolg is van de verzoenende houding. FRANKRIJ K. In den Donderdagmorgen gehouden kabinetsraad diende generaal Cam- penon zijne plannen tot reorganisatie van het koloniaal leger in. liet totaal bedrag der credieten voor China, dat bij de opening der kamerzitting nog voor dit jaar zal worden aangevraagd, zal hel cijfer van tien millioen niet te boven gaan. Er is weder een aanslag door middel van dynamiet gepleegd. Ditmaal te Wiglenoble, in de nabijheid van Macon. De bewoners dier streek leden groole materieele schade. IPADJE. De Epocn meldt, dat de schatkist geenszins tot eene leening zal be hoeven over te gaan. Alle obligatiën zijn gemakkelijk betaald, ofschoon de genomen gezondheidsmaatregelen ten opzichte van de cholera eene vermin dering van 12 millioen peseta's in de staatsinkomsten veroorzaakten. Die vermindering van ontvangst is overigens tot staan gekomen. UVITICHLAIVn. Te Andreasberg, een stadje met 3600 inwoners, in Hanover, liggen meer dan honderd personen aan de trichinenziektc. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. De kunstschilder Hans Makart ligt op het uiterste. Hij lijdt aan hersen ontsteking en longaandoening. De geneesheeren verklaren, dat hij nog slechts eenige uren te leven heeft. Gisterennamiddag te 4y2 uur brak in het kasteel Christiansburg te Kopenhagen een brand cit. Het kasteel is volkomen vernield De schil derijen-verzameling en verscheidene kostbaarheden zijn gered. Het vuur is nog niet bedwongen, maar het weder is stil n de stad wordt niet bedreigd. De bezetting van het Russische oorlogschip, in de haven aanwezig, heeft aan de pogingen tot blussching ijverig deel genomen. HANOI, 4 Oct. Drie kanonneerbooten die voomitstoomdenterwijl de troepen naderden om in het dal van Lochnan een verkenning te doen werden door geregelde Chineesclie troepen aangevallen. Aan de zijde der Franschen sneuvelde een officier en werden dertig man licht gekwetst. Reeds is verster king aangekomen; nog meer versterkingstroepen onder generaal Négrier, verlaten Hanoi. I1VGEZIA1VDE1V. SPROKKELINGEN. Zwart was de lucht en dreigend waren de wolken in den vroegen och tend van gisteren. Doch neen. de westenwind stak op, deed blauw ont staan en weldra blonk het zonlicht. Nu had men wat bij eene feestelijke gelegenheid doorgaans gewenscht wordt. De vlaggen en wimpels wapperden en klapperden, de bloemslingers slingerden en de zonneschijn zette alles in kleur, zoodat de geschilderde wapenhorden en Van der Werven glommen, grachten en straten een lachend aanzien verkregen. Dat was nu alles zoo mooi als 'tkon en zoo begreep het stellig iedereen, want toen de dag was ingewjjd door het lossen des geschuts, het beieren der klokken, de koraal- muziek óp den toren van het raadhuis, toen wemelden de hoofdstraten van stadgenoot en vreemden; er was op sommige plaatsen geen doorkomen aan. Stel eens dat er op het gedrag van Van der Werf iets kon worden aan gemerkt. past dan op uw gevoelen voor het volk te verbergen. Want zoo men er aan mocht twijfelen, gisteren werd het duidelijk genoeg hoe hoog de geestdrift gespannen was voor den oud-burgemeester en als men de aan gebrachte versieringen hieraan wilde toetsen dan verloor het zeker de stand dien men gewoon is niet onder het volk te rekenen. Of zou de pen des geschiedschrijvers in staat zijn te malen hoe de Haarlemmerstraat door vlag gen, groen en eerepoorlen uitblonk? Hoe de Moriaansteeg in tegenspraak met haar naam schitterde van veelvuldige kleuren door allerlei versieringen aangebracht? En de Morschstraat dan, terwijl het volk Morsstraat schrijft, in een lusthof herschapen was van eerepoorlen, groen, vlaggen en bloemen? Zou daarbij de Groenesteeg haar naam niet gestand doen en hoezeer dan oók van het midden der stad verwijderd, in dorheid uitmunten? Ook daar was de geestdrift niet minder groot, zelfs een bomschuit, men gelieve hierbij op te merken in miniatuur, met haring en witte brood, was er als een triomfboog opgehangen. Niet dat wij onze welgestelde burgers een verwijt zullen doen van nalatigheid, dat zou onheusch zijn. want niemand bleef achter, maar de geestdrift onder het zorgelooze volk. en dat is tegelijk eene verontschuldiging, uitte zich door versiering niet weinig. De geheele voorraad van eerepoorten, gebruikt bij het bezoek van koning Willem II voor ruim 40 jaren, aan Leiden, werd thans uil de Sladstimmerwerf veroverd. Nu kwamen de hoeren ook nog in stad met de frissche dochters, die zoo graag voor den «fiedel" staan en van heidens ontzet, met een kermis en een optocht gehoord hadden. Zij gebruikten een wandelend ontbijt van krentebrood, bij welke gelegenheid hun wangen nog boller werden dan ge woonlijk, of zij maakten ruim baan naar de poffertjeskramen waar zij ston den te springen van ongeduld, ofschoon het vaderlandsch gebak siste in de pan dat half gaar werd opgedischt om bij de veelvuldige vraag paal en perk aan dat ongeduld te stellen. Dan waren er weer anderen, die niet tot den boerenstand behoorden en wier ongeduld mede op de proef werd gesteld door een feestrede, waarvan men toch niets verslaan kon, terwijl de vlaggen en wimpels klapperden nu nog veel harder dan 'sochtends, want het weer begon parten te spelen. Vervolgens werd de vraag gedaan of de optocht zou slagen, niet wat de orde betreft, maar of men den weg niet zou be korten of vluchten voor de droevige herfstvlagenEi. hoe men het mis had. Claudius ürusus Germanicus. Clovis en Hengistus verloren niets van hun manhaftigheid; Prins Willem I niets van zijn stilzwijgendheid en met andere edelen, zooals Claes Dirksz. Van Montfoort. P. Adriaensz. v. d. Werff en Louis Roisot toonde hij zich van zijne eigenwaarde bewust. Deze laatste had, zonder van den prins kwaad te spreken, wat zijn plechtgewaad en figuur betreft wel voor den echten Boisot kunnen doorgaan. Was er ooit waardiger stedemaagd in een stoet dan deze Leidsche, of vromer bisschop dan vader Godebald, die met den kromstaf onder den purperen draaghemel zoo statig voortschreed? En was de bode van de Rederijkerskamer: «In liefde bloeiende", niet een aardige, onbetaalbare bode? Daar kwam de op tocht na een zoo langen weg te hebben afgelegd, op het Pieterskerkhof aan en niemand kon ontwaren dat er aan eenig tijdvak ook iets haperde. Toen sloeg de «eerwaerdighe Heer ende Vader in Gode" Godebald zijne oogen op naar de Pietetskerk. die hij als Utrechts kerkvoogd voor bijna acht eeuwen gewijd had, maar hij herkende haar niet meer. Door vrrgrooting en ver bouwing was de voormalige Sint-Pieterskerk zóó veranderd, en als hij dat bedehuis nu eens inwendig beschouwd had! Hij zou zijne oogen naar den hemel geslagen en verzucht hebben: o lang vervlogen tijden waar zijn ui geheiligde kunstwerken gebleven! Wij hebben hooggeplaatste kerkvorsten in optochten gekend die de rii sche wijnflesch aan den mond zetten, ten aanschouwe van een iegefi Verloren deze hunne waardigheid niet min of meer uit het oog en staat; nu voor een bisschop? Hier was van het begin tot het einde geen smet. blaam te werpen op de deelnemers, en de president, die wel gebukt hi mogen gaan van afmatting na zooveel bemoeiing, derfde niets van zr jeugdigen ijver. Het is een vreemd geval dat men, en nog wel in Leiden, zoo weiai schijnt vertrouwd te zijn met een goede beeltenis van Van der Werff, i( wijl er toch welgelijkende afbeeldingen van hem bestaan. Uit één vorm goten vertoonde deze burgervader zich in gips, in zeep en nog eens in als een heerschap dat lol lager wal gekomen, en met een kleinen kop,'4 door zijn haar gegroeid is. levens met een romp zóó mager dat daarin zeli geen longen mogen verondersteld worden aanwezig te zijn. Heeft ui daardoor Leidens geleden hongersnood in één persoon en dan nog wel dien van den burgervader willen vertegenwoordigen? Om niet te sprek van Van der Wei ven in koek, in hout of geschilderd, waarbij men nj verzuimd had hem zooveel mogelijk sctieel te laten zien. Gelukkig dat onder geschreven stond wie dat voorstelt, anders zou men het niet wette een eigenschap, die ook de tallooze heiligenbeelden in dit tranendal, oi vooral van de gelijkenis te zwijgen, met elkander gemeen hebben. ter markt te leiden aangevoerd. 4 October. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte u Duivenboonen l'aardenboonen Uoter (l"e qualiteit (2dt 54 (l"e per kil.) U (2öe K Turf haardbr. 1'" soort (grauwe Lange zwarte BEURSPR1JS VAN SCHULDBRIEVEN. Amsterdam, Staatsleeningen. EUROPA. Nederl. Cert. W. S. 2% pCt. Dito dito3 Dito dito4 Dito dito 1878 4 [tal. Insch. 1862/81 5 Oosten. O.pap Mei/Nov. 5 Dito Zilver Jan. Juli 5 Dito in Goud 4 Portug Ob.1853 1880 3 RusL.,llopel/98/1815 5 Dito dito 6' ser. 1855 5 Dito 1864 /1000 5 Dito 1866 1000 5 Dito 1877 £20-100 5 Dito Oostersche leen. 5 Dito 1873 geconsolid. 5 Dito 1875 50-100 4 Dito leening 1867/69 4 Spanje, Obl. perpet. 4 Dito buiten!. 18/6 2 Turkye, O. Alg. S.1865 5 Dito' geregistreerde 5 Dito 1869 6 Dito geregistreerde 6 AFRIKA. Egypte, o. leen. .876 4 Spoorweg dito 1876 5 NOORD-AMERIKA. V.-Staten, Obl. 1876 4% Florida, Cert. 8 Louisiana geconsolid. 7 Mexico, Obiig. 1851 3 Dito 1864 3 ZUID-AM ERIKA. Brazilië,O.Loud. 1865 5 Columbia, Obligat. 4%« Peru, Oblig. 1870 6 Dito dito 1872 .5 Venezuela, 0.1881 4 Intl. en fin. Ondernemingen. Ned., Afr. Hand. Venn. Aand. Amst. Kanaalm. Aand Ned. Handclm. op rescontre Oostenrijk, O. H. Bank-Aand. Amerika, Col. Land-M. O. 7pCt. Aand. Maxw. L. G. Comp. Dito Incomcbonds Spoorwegleeningen. Nederl., M. t. Exp.St.-Sp. Aand Dito dito 1879/81 Obl. 5 pCt. 6674 78% 101 1017fe 91 67% 67% 4954 84% 99lyfe 99 57% 94 87 54 82% 58 5£c 45% 8% '16 11 -j-fis i57f6 5954 23 10?fc 33 154 106% 119% 854 41 October. Ned. Ceutr.-Spw.-Aand Dito Oblig Dito u io Gestemp Acd.-Ind. Spw.-Aand Dito Obl. 1869 4% pCt. Noord-Brab. Bokstel Aand. Dito Obl. 1875 5 pCt. Hong., Theiss-S. Obl. 5 Italië, Vict. Em. Obl. 3 Zuid-Ital Sp. Obl. 3 Polen, Wars.-Weenen Aand. Rusl.. Gr. S.-M. Aand. 5 pCt. Dito Hypoth. Obl. 4% Baltisclie Spoorweg Aand. Brest-Grajewo Oblig. 5 pCt. Chark.-Az. dito 100 5 Jelez-Griasi dito 5 Jelez-Orel dito/1000 5 Kursk Ch.Az.O.£100 5 Losowo-Sew.d./1000 5 Morsch.-Sysran Aand. 5 Mosk.-Jaroslaw Obl. 5 Orel-Vitebsk. Aand. 5 Poti-Tiflis Obl. ƒ1000 5 Riaschk-Wiasma Aand Z.W.Sp.-M. 100-1000 5 Amerika, Atl. P. W.D. 6 Central Pacific Oblig Canada St. Spui. C. Aand. Chic. N. W. Commonst Dito Mad. Extens Obl. 7 pCt. Dito South West dito 7 Denv.-Rio-Grande dito Illinois Cert. v. Aand St. Louis en Cairo Aand Miss. Kan. Texas Aand. Aand. N. Erie W. Spw. Aand. Oregon California Aand. St. I'. M. en Man. Cert. v. Aand. Union Pacific Hoofdl. Aand. C. v. A. Wabash St. L. P. Premieleeiiingen Nederl..St.Amst. 3 Siad Rotterdam 3 OosTENR.,Staatsl. 1854 4 Dito 1860 5 Dito 1864 Dito Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsl. 1864 5 Dito 18665 Spanje Madrid 1868 3 Turkije, Spoorwegl. 3 Zwitserl., St. Gen. A. 5 45 721 9% 575 60(5 122% 575» 96 95% 53 102 95 53% 58 k 81 109 10% 1854 14% 8 13 pCt. 105 n 100 0 103% 142% 103 pCt. 1321 H 12854 n 46% 0 0 1054 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. DkaBBE.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6