VOEGSEL behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 6 October 3884If°. 235. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van be voegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Grootegast ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens tot mededinging bevoegd zijn, zich nog daarvoor tot 15 October e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. De minister van financiën maakt bekend, dat b(j hem, lot voldoening van verschuldigd successierecht, is ontvangen eene som van 112.375, door een onbekende bij den minister van binnenlandsche zaken ingezonden. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië ont vangen telegram wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 1,031,000 pikols. St.-Ct Door den heer D. F. A. Bauduin te 's Gravenhage is aan de rijks-land bouwschool ten geschenke gegeven de door hem in 1883 en 1884 ten be hoeve van een internationaal landbouwmuseum bijeengebrachte verzameling van granen, zaden, vezelstoffen, meststoffen, gereedschappen, werktuigen en modellen, alsook van woningen. Aan de instelling voor onderwijs in de taal- land- en volkenkunde van Nederlandsch-lndië te Delft waren op 1 October 11. honderd studenten inge schreven. De weduwe Siebrands— Hagman, wier echtgenoot in de maand Mei II. werd gedood door een van het in aanbouw zijnd Waaggebouw te Alkmaar afgevallen balk. heeft de gemeente derwege gedagvaard voor de arr.-recht- bank. Zij eischt eene schadeloosstelling van 12,000. Op een der laatst gehouden wedrennen op Clingendaal bij 's Graven hage deed een vreemdeling zich voorstellen o. a. aan een ingezetene van Haarlem. Hij deed zich zoo gunstig voor. dat laatstgenoemde niet het minste bezwaar maakte, zijn nieuwen bekende in den loop van den dag voor ge maakte verteringen eenig geld te leenen. Na eenige dagen vervoegde zich de vreemdeling met groote vrijmoedigheid ten huize van den bedoelden inge zetene te Haarlem, sprak over de genoegelijke urenwelke zij samen hadden doorgebracht, en wist nog eene aanmerkelijke som door middel van een wissel in handen te krijgen. Kort daarop bleek het, dat de wissel valsch en de oplichter onnaspeurlijk verdwenen was. Op uitnoodiging van generaal Smit zullen binnenkort weder vijf wees jongens, alle timmerlieden, en eenige weesmeisjes uit dc weesinrichling te Neerbosch naar Transvaal vertrekken Te Egmond aan Zee is aangespoeld het lijk eener dame, vermoedelijk de dame uit Haarlem, die zich naar Zandvoort had begeven en sedert ver mist werd. Eergisteren bespeurde de zoon van mevrouw R. te Utrecht, dat ten haren huize op den Maliesingel, tijdens hare afwezigheid, was ingebroken en dat de dief ol dieven zich aan den inhoud van de provisiekast hadden Ie goed gedaan. De daders schijnen door verbreking van paneelen de achterzijde van het huis te zijn binnengegaan en de voordeur uit. Kasten en kamers zijn terdege nagesnuffeld. Wat er ontvreemd is. is nog onbekend. De politie heeft terstond nasporingen ingesteld. Voor het hof te 's Heriogenbosch stonden eergisteren en gisteren terecht B. en H. F., kassiers en effectenhandelaars te Breda. Zij werden beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk door, terwijl zij te zamen het beroep van kassiers en effectenhandelaars uitoefenden en voor hunne werkzaamheden loon ge noten, ten nadeele van verschillende particulieren de hun toevertrouwde effecten ten eigen bate aangewend en bedriegelijk verduisterd te hebben; voorts ten nadeele der Zuider-Stoomtramwegmaatschappijgevestigd te Breda wier kassiers zij waren, een kapitaal van ƒ346,500 in aandeelen van die maatschappij ten eigen bate aan te wenden en er hunne schulden mede te betalen, welke aandeelen bij inwisseling tegen stukken van 100 in hunne handen waren gekomen, terwijl beschuldigden, niettegenstaande herhaalde aanmaningen, in gebreke waren gebleven, die aandeelen aan de maatschappij terug te geven. Een en dertig getuigen waren in deze zaak gehoord. De be schuldigden bekenden alle feiten, doch beweerden niet te kwader trouw te hebben gehandeld er. zelfs zou volgens hun bewering de zaak nog geheel in orde zijn gekomen, indien men hun nog slechts acht dagen in vrijheid had gelaten. De oudste der twee beschuldigden, B. F., trachtte dit in eene uitvoerige memorie, die hij aan het hof overlegde, aan te toonen. De ad vocaat-generaal jit®. mr. P. Van Meeuwen hield de aanklacht op alle punten vol en eischte voor B. F. eene gevangenisstraf van zes en voor H. F. van vijf jaren. Als verdediger trad op mr. Van Mens uil Breda, die in eene uitvoerige rede trachtte aan te toonen, dat een noodzakelijk vereischte voor bedriegelijke bankbreuk hier ontbraknl. kwade trouw. De beschuldigden wisten volgens hem niet dat hunne zaak insolvent was zij handelden onvoor zichtig, roekeloos zelfs, maar zjj waren niet misdadig. Hij concludeerde mitsdien tot vrijspraak. 's GRAVENHAGE, 4 October. Door Z. M. is aan den heer H. B. A. Sassen, te Brussel, verlof ver leend tot het aannemen der versierselen van ridder 2de kl. der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Shah van Perzië geschonken. Door Z. M. is benoemd bij het 4' reg. infanterie, tot majoor, de kapi tein Lutz, van het reg. grenadiers en jagers. Door Z. M. is de 1"® luitenant F. W. Van Wijk, van het 2"' reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der inlanterie van het leger in Nederlandsch-Indie. Bij beschikking van den minister van marine is de militaire student voor den geneeskundigen dienst der zeemacht G. J. Resler, eervol uit die betrekking ontslagen. In de gisteren gehouden zitting van de eerste kamer zjjn alle nog aan hangige wets-ontwerpen. waaronder die betreffende de uitbreiding van het personeel der rechtbank te Amsterdam, de toetreding lot de Fransche recht spraak in Tunis, de overeenkomst met Italië omtrent de kostelooze proce dure, aangenomen. Met 33 tegen 3 stemmen bekrachtigde de kamer het ontwerp betreffende de wijziging van art. 198 der Grondwet, nadat de minister van binnenl. zaken had medegedeeld, dat de voorstellen der regee ring tot algemeene Grondwetsherziening in handen van den raad van state zijn. De kamer is lol nadere bijeenroeping gescheiden. Een Duitsche stoker, genaamd W. IL. die zich te Dordrecht schuldig maakte aan diefstal van een gouden remontoir-horloge, is heden door het gerechtshol te 's Gravenhage tot 3 maanden eenzame opsluiting veroordeeld. Dezellde straf werd opgelegd aan den metselaar L. De W. uit Slikkerveer, ter zake van poging tot diefstal bij nacht in een bewoond huis met in klimming. In de daarna door het hof gehouden correctioneele terechtzitting kwamen o. ade volgende appellen in behandeling: Het eerste betrof eene veroor- deeling tot jaar celstraf van een sjouwer uit Leiden, door de Haagsche rechtbank uitgesproken, wegens diefstal van geld uit de toonbanklade eener tapperij te Leidenalwaar hij zich als gelagmakend persoon bevond. Het andere was ingesteld door een nog jeugdigen Haagsche kleermaker tegen een vonnis der rechtbank te dezer slede, waarbij hem e'én jaar een zame opsluiting twee boeten van 12 50 en eene boete van 25 werden opgelegd, omdat hij kleedingstukken die hem ter herstelling waren toever trouwd en een stuk laken dat hem ter verwerking was ter hand gesteld ten zijnen bate had beleend, 'terwijl hjj met aanneming van een valsche hoe danigheid ten nadeele van een winkelier 18 meter boorlint had weten te bemachtigen. De beklaagde in de eerste zaak ontkende aan den hem ten laste gelegden diefstal schuldig te zijn. Adv.-gen. mr. Gregory eischte bevestiging van beide vonnissen. De uitspraak is bepaald op aanst. Zaterdag. De zaak van den in voorloopige hechtenis gehouden Roos is door de raadkamer van de arrond.-rechtbank alhier verwezen naar den procureur- generaal bij het gerechtshof te 's llage. Hem werd ten laste gelegd moed willige doodslag gepleegd op Staas, benevens moedwillige verwonding van een ander persoon. Donderdag middag 4 uur legde zich een man ter hoogte van het Her tenkamp op de rails van de stoomtramlijn Den Haag-Scheveningen, juist toen een tram aankwam. De machinist stopte echter nog bijtijds om een ongeluk te voorkomen, terwijl de man met geweld van de rails moest ver wijderd worden. De luitenant-kolonel in Britsch-Indischen dienst, baronet Edw. Coron, is in deze residentie aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het Hotel den Ouden Doelen. BEL, «IE. De heer Detré, Fransch onderdaan en redacteur van het Journal national, is door de Belgische regeering het land uitgewezen en gisteren namiddag te 6 tl. 30 m. met den Noorderspoorweg naar Rozendaal (Neder land) vertrokken. Een vrij talrijke groep vergezelde hem naar het station, onder het aanheffen van den kreet: «leve de republiek!" en het zingen der Marseillaise. Het station was door grenadiers en gendarmen afgezet. Een deel der groep maakte daarna nog eenige demonstratie voor het paleis en de bureelen der Patriote. ENGELAND. De regeering heeft van den heer Baring een bericht ontvangenwaarin het bericht van de herovering van Berber wordt bevestigd. Gordon had de stad eenigen tijd beschoten en was haar toen binnengetrokken. De opstande lingen en de vijandelijk gezinde inwoners hadden na het bombardement hun heil in de vlucht gezocht. De gezagvoerder der van IJsland te Leith aangekomen stoomboot Craigforth maakt melding van een vreeselijken orkaan, welke het eiland op 11 Sept. heeft geteisterd. Negentien schepen, voornamelijk Noordsche, gingen te gronde, en 32 zijn zwaar beschadigd. Zestig kleine visschers- vaartuigen zijn totaal vergaan. Een groot aantal menschen hebben daarbjj het leven verloren. De Times meldt uit Tientsin van Donderdag: «De gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is, tengevolge de hem uit Washington gezonden instructiën, te Londen aangekomen en heeft aan Li-Hung-Chang te kennen gegeven, dat Frankrijk de bemiddeling van Noord-Amerika wenscht. Li- Hung-Chang vroeg inzage van het telegram dat die instructie inhield en be tuigde zijne verrassing over den inhoud, welke slechts eene herhaling is van den eisch door Frankrijk in het ultimatum van 19 Augustus gesteld, met de bijvoeging dat admiraal Gourbet zijne operaliën zal voortzetten". --- De Khedive heeft het bericht ontvangen, dat Berber heroverd is, doch dat de opstandelingen er in waren geslaagd de krijgskas meê te nemen. Uit Kaapstad wordt gemeld: De Hamburger koopman Liideritz heeft den Engelschen kapitein Spence, gedurende vele jaren pachter van gronden in de nabijheid van Angra Pequena, belendende aan de guano eilanden, welke aan Engeland en de Kaap behooren, opgeëischt die streek te verlaten. De Times bevat eene dépêche uit Durban van gisteren, waarin gemeld wordt, dat de Volksstem zich uitlaat op eene wijze die doel gelooven, dat de Transvaal van plan is het gebeurde in Bechuanaland te verklaren door den aard van de protectie die de Transvaal over dat land uitoefent. De Volksslem zegt, dat het optreden van de Transvaal slechts een tijdeljjk ka rakter draagt en dal, zoo Engeland zich er tegen verzet, dit goed is, mits het dan ook de verantwoordelijkheid op zich neemt en de rust in die slre-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5