1884. W\ 235. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. MAANDAG 6 OCTOBER. l)e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents De pr\js der Advertenliên is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. By deze Courant behoort een Byvoegscl. STADS-BER1CII TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden, brengen bij deze Ier kennis van de kiesgerechtigden dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n'. 85) de verkiezing, ter vervulling der openge vallen plaatsen, tengevolge van het vertrek uit de gemeente van den Heer J. C. VAN DER ZWEEP, die in 1887, en van de Heeren J. SCHELTEMA en S. De CLERCQ Wz.t die in 1885 moesten aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 21»" October aanst. van des morgens negen tot des namiddags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 4 October 1884. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 4 October. De feestviering voor de onthulling van het gedenkteeken van Leidens ontzet werd in den avond van gisteren voortgezet. Te half zes vereenigde zich een negentigtal personen in het lokaal van den heer Wijtenburg op het Steenschuur, om deel te nemen aan den feestmaaltijd door den gemeen teraad aan de commissie voor de oprichting van het gedenkteeken van Leidens ontzet en eenige andere genoodigden aangeboden. Als een eigen aardigheid kunnen wij melden dat nog een tweetal afstammelingen van den wakkeren Van der Werf aan den disch vereenigd was, namelijk de minister van buitenlandsche zaken Van der Does de Willebois, die levens kan bogen Janus Doeza onder zijne voorvaderen te tellen en de heer Van der Worm, die in deze hoedanigheid uitgenoodigd was hel feest bij te wonen. De be roemde Duitsche auteur George Ebers, de schrijver van Die frah Burge- meisterin, heeft ook dezen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan, zooals bleek uit een door hem verzonden telegram, inhoudende een gelukwensch met dezen dag. Een resumé der verschillende hier uitgebrachte toosten te geven, het zoude ons te ver voeren. Bepalen wij ons met te zeggen dat gezelligheid te midden van dezen grooten vriendenkring heerschte. In de Stads-zaal was het mede lustig toegegaan. Van wege het gemeentebestuur was aldaar een concert door de muziek van de dd. schutterij aangeboden aan de leden der verschillende corporation, die aan den optocht hadden deelgenomen. Bij aankomst werd aan elk lid door de commissie voor dien optocht 50 cents vertering uitgereikt. Onder de vrolijke toonen der muziek, zaten de gasteD met hunne dames gezellig bijeen om uit te rusten van den tocht en in opgewekte stemming dezen feestdag te doen eindigen. De leden, die niet nagelaten hadden aan hunne bestuurders de welverdiende hulde te brengen voor hunne vele moeite en zorgen, verlieten na afloop van het concert de zaal en begaven zichvoorafgegaan door de muziek en begeleid door fakkellicht, in optocht naar de Ruïne ter bijwoning van het vuurwerk. Werd reeds onder het uitspreken der feestrede het weder minder gunstig, later in den middag vertoonden zich al meer en meer donkeren wolken en de regen viel somtijds in dichte stroomen neder, daarbij kwam nog dat een vrij hevige wind het aansteken der tallooze langs huizeH en grachten aangebrachte vetpotjes belette. Kortom de illuminatie is mislukt. Het Rapenburg, dat volgens de gemaakte toebereidselen op een gedeelte zelfs een zee van vuur en licht beloofde te zijn, bood niets schoons, niets aantrek kelijks aan. De prachtige versieringen op Breestraat en Haarlemmerstraat waren nauwelijks zichtbaar, dat vooral te bejammeren was daar onder scheidene bewoners niets onbeproefd hadden gelaten het hunne bij te dragen om meer luister bij te zetten. Zij die versieringen binnen aanbrachten, die ook velen warenwaren in dit opzicht gelukkiger. Op vele plaatsen zag men op die wijze hulde gebracht aan den held van den dag. Niettegenstaande dit alles, bewoog zich immer eene groote menigte door Leiden s straten, vooral de achterbuurten mochten zich verheugen in een druk bezoek, het was of Leiden's burgerij de bewoners van de GroencstegenJanvos- sensteeg en meer anderen, wilde tonen hoe zeer zij hunne vaderlandsliefde, zoo onwederlegbaar door de prachtige versieringen hunner stulpen, op prijs stelden. In den avond begaven de duizenden, waaronder vele van elders hier aange komen, naar de Beestenmarkt, waar de muziek van de jagers zich liet hooren, en van tijd tot tijd Bengaalsch vuur werd afgestoken; en naar de Ruïne, waar door de muziek van het 4dt reg. infanterie, en van het 3« reg. huzaren mede eenige nummers werden uitgevoerd, en het straks ont hulde beeld door electrisch licht schitterend werd verlicht. Al naarmate de tijd vorderde werd de massa grooter dat met ongeduld den klokslag van 10 uren verbeidde, wanneer een vuurwerk zou worden afgestoken. Gelukkig dat men ook hier niet te vergeefs had plaats genomen. Het vuurwerk voldeed uiter mate, zooals duidelijk bleek uit de toejuichingen der digt saamgepakte menigte welke telkens verrezen. Vooral het eerste, Gloria, waarbij het beeltenis van den kloeken Van der Werf den duizenden toeschouwers voor oogen werd gestelden het laatstewaarbij in vurige letters hulde werd gebracht 'aan ons voorgeslacht" met de jaarcijfers 1574—1884, werden met uitbundig ge juich begroet. Leiden heelt gisteren feest gevierd. Leiden heeft gisteren het moedig voorgeslacht hulde en eer bewezen. Leiden heeft gejuichtgejubeld en op eene wijze, die haar tot eer verstrekt. Zoowel de commissie tot oprichting van het monument als die van het feest mogen met welgevallen op den dag van gisteren neêrzien. Wij meenen dan ook gerustelijk als onze meening te kunnen nederschrjj- ven dal Leidens ingezetenen dankbaar zijn voor de wijze waarop dit feest is gevierd. Ook de commissie voor den optocht deelt daarin. Haar voor zitter, de heer Goedeljee, toch was steeds met onvermoeiden ijver bezield den voorgenomen optocht zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. De voor lichting van een tweetal onzer stadgenooten mocht hij in deze op ondubbel zinnige wijze ondervinden. Ook voor die heeren moge den goeden afloop eene zelfvoldoening zijn. D». L. Van der Valk, pred. te Delft, heeft voor het beroep naar de Christ. Geref. gemeente alhier bedankt. Wij zijn verzocht mede te deelen, dat abusievelijk op het lijstje van predikbeurten is vermeld, dat den dienst bij de Remonstr. Gerei, gemeente morgenochtend te 10 uren aanvangt; dit moet zjjn half elf. Door de geneeskundige staatscommissie alhier zijn tot arts bevorderd de heeren N. M. Josephus Jitta, F. J. Muller en A. J. Olivier, doctorandi; toegelaten voor het geneeskundig gedeelte de heeren H. Pinkhof en A. C. Hartevelt, doctorandi. De luit. ter zee 2' kl. J. W. Doyer, dienende a/b. Zr. M». schroef- stoomschip Bonaire, wordt met den 25en dezer gedetacheerd bjj de kweek school voor zeevaart alhier. De officier van justitie te 'sGravenhage heeft gisteren aan de recht bank aldaar zijne conclusie voorgedragen in zake den eisch van de Roomsch Katholieke armeninstelling te Leiden tegen J. Van Gils c. s. en het R. K. Parochiaal armbestuur tol uitbetaling van een legaat, nagelaten aan de Roomsch Katholieke armen te Leiden. De ambtenaar van het openbaar ministerie betoogde uit de bewoordingen van het testament, dat de erflater, toen hij het legaal van ƒ5000 aan de Roomsch Katholieke armen te Leiden vermaakte, slechts kon bedoeld hebben de toen uitsluitend te Leiden be staande instelling voor R. K. armenzorg, zijnde eischeresse, terwijl de op richting van het Roomsch Katholiek Parochiaal armbestuur eerst na den dood van den testateur dagteekent. Mitsdien concludeerde hjj tot toewijzing van den eisch met veroordeeling van intervenient in de kosten. De uitspraak zal later geschieden. Heden morgen is uit het water aan den Ouden Rijn opgehaald het lijk van een onbekend man, wiens signalement is als volgt: ouderdom tusschen 50 en 60 jaar, lengte tamelijk, oogen grijsneus breed, haar grijsachtig dun, gekleed met zwarte jas, dito broek op een der knieën gestopt, blauw geruit vest. zwarte pet. blauw gestreept boezeroen aan de mouwen ver steld, wil katoenen hemd en hooge laarzen. De commissaris van politie alhier verzoekt inlichtingen. Naar men verneemt zou heden morgen in den Rijn, onder de ge meente Leiderdorp, het lijk opgehaald zjjn van een man. Nadere bijzon derheden ontbreken vooralsnog. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 67 volwassen personen en 7 tot 13 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt genomen 79 zwembaden door heeren en 5 door dames. Temperatuur van hel Rijnwater 16° Celsius. In het ge heel werden deze zomer 13712 zwembaden door heeren en 1388 door dames genomen. In deze week slaagden nog in het eerste gedeelte van het notariëel examen de heeren: 11. N. De Wilde en J. N. S Spierings te Utrecht en P. Engwirda te Alkmaar. Het examen is hiermede geëindigd. Zie verder het Bijvoegsel)

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1