LEI IKS II COL DONDERDAG 2 OCTOBER. STADS-BERICIÏTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1884. lï*. 233. Dt Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prgs der Advertentiön is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Beestenmarkt en de kaasmarkt, die op Vrijdag 3 October a. s., den gedenkdag van Leidens Ontzet, zouden aioeten plaats hebben, dit jaar zullen worden gehouden op Woensdag 1 October te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden18 September 1884. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris Onthulling van het Gedenkteeken van Leidens Ontzet op Vrijdag 3 October 3834 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat de toegang tot het afgesloten terrein op de Ruïne aan de zjjde van de Garenmarkt bij de Groenebrug is bestemd voor de houders van Oranjekaarten (gereserveerde tribune), het KinderkoorLeidens Mannen koor en de deputatiën der verschillende vereenigingen; de toegang aan de zjjde van de Doezastraat bij de Nieuwsteegsbrug voor de houders van de andere kaarten, en de toegang aan de achterzijde voor de deelnemers aan den optocht. De onthullingsplechtigheid vangt aan te half eenterwijl vóór elf uren niemand lot het afgesloten terrein wordt toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 1 October 1884. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, brengt ter algemeene kennis, dat het Bureel van den Burgerlijken Stand op aanstaanden Vrijdag den 3'° October uitsluitend geopend zal zijn, van tien tot elf uren des voormiddags. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 1 October 1884. DE KANTER. LEIDEN. 1 October, lieden aanvaardde de heer dr. J. Van Leeuwen het hoogleeraarsambt bjj de faculteit van letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit alhier met het houden eener redevoering, getiteld: »De arte discendi". Voor het tijdvak van 1 October 1884 tot en met 31 December 1885 is benoemd tot adsistent voor de sterrenwacht aan de rijks-universiteit te Leiden, W. Massink, civiel ingenieur te Zutfen. De toebereidselen tot de feestviering overtreffen de verwachting, er is wedijver ontstaan zoowel langs aanzienlijke straten als aan eenvoudige grachten of stegen, om door versiering of verlichting, de stad een feestelijk aanzien te geven. Over het water op het Rapenburg zijn kronen opgehan gen, in de wandeling crinolines genoemd, die 'savonds zullen verlicht wor den. Op andere plaatsen doet men evenzeer in de verlichting mee of men plant eerebogen en eerepoorten met vlag en wimpel en groen. Dan wordt het daarbij nog half kermis. Er komen poffertjeskramen, koekkramen, zelfs... oliebollenkramende schoorsteenen rooken al en het gebak snerkt in den pot; en aan draaimolens zal het niet ontbreken. Dan komt er nog veel meer, te veel om te melden en iedereen zal Leidens Ontzet jubelend vieren-, niet één ingezetene zal nalaten de vlag te ontplooien. Haring en wittebrood zullen ongetwijfeld op den 3dtn het hoofdgerecht uitmaken, de fPÜs, die het uitgehongerde volk bij zijne redding werd toegeworpen, en zulk een gerecht is dan ook voor den Leidenaar karakteristiek. Maar huts pot dan? Dat was de spijs der Spanjaarden, witte peen met gekruid vleesch door elkander, en zulk een pot vond Gysbert Cornelisz. Schaek, de wees jongen, in de verlaten schans te Lammen. Niet dat wij onze ingezetenen het genot van hutspot zouden willen ontzeggen of onsmakelijk maken, dat zij verre; de helder roode peen, die de stad wordt binnengevoerd moet iedereen tegenlachen en aan hoopen witte peen ontbreekt het ook niet, naar wij eten eigenlijk, plus de aardappelen (zelfs geen Spanjaard deed in 1574 aan aardappelen) uit één pot met onze vijanden. Dat is nu wel voor komend, maar met onze voorvaderen van eenzelfden stam haring en witte brood te eten, valt toch nog beter. Hel is te wenschen dat de weerkun- idigen nu niet al te slecht gemutst zullen zjjn en ons depressies op het dak jagen, want dat zou droevig zjjn bjj zooveel eensgezinde feeststemming. Een beetje vrees voor geen mooi weer bestaat er echter wel en op de maan te rekenen, die anders nog wel eens meehelpt om de wolken te verdrjjven, is wel wat gewaagd. Bij de uitgegeven programma's van 3 October, roet gekleurd omslag, waarop het monument is afgebeeld, werd opgemerkt dat het boekje verdient als aandenken aan dezen feestdag bewaard te blijven. Thans is verschenen eene plaat: Leidens wording en vergrooting; Optocht gehouden door werk lieden van verschillende vereenigingen den 3den October 1884, bijgelegenheid der onthulling van het standbeeld van Pieter Adriaansz. Van der Werf. De plaat is niet groot, behoeft zelfs niet eens te worden uitgeslagen, maar kost zelfs geen gulden, neen slechts het tiende daarvan en dan is wezenlijk hare waarde niet geevenredigd aan den prijs, waarvoor zij te koop is. En dat is niet te sterk uitgedrukt. De plaat is zeer aardig opgevat, de ver schillende groepen zijn goed geteekend, daar is in de beweging der beeldjes verdiensten zelfs en het geheel ziet er ook op getint papier behaaglijk uit.' Verdient het opgemelde boekje als aandenken aan dezen feestdag bewaard te blijven, niet minder de plaat; zjj behooren bij elkander, en dan nog welk een prijsMoge zij bjj duizeudtallen verkocht en de heer P. J. Mulder als uitgever, de heer H. Verlint als teekenaar en lithograaf, althans zooveel voldoening hebben van hun arbeid, dat men niet zonder waardeering hieraan zijne aandacht schenkt. De onontbeerlijke hulp en aanwijzing verleend door een paar stadgenoten en historiekenners bij het ontwerpen van zulk een optocht en deze zooveel mogelijk historisch getrouw voor te stellen, heeft den teckenaar bjj het samenstellen van zijne plaat ook niet ontbroken. Het laat zich aanzien dat deze onze stadgenoten eer zullen hebben van hnn werk, geljjk van de deelnemers aan dien optocht orde en regelmaat, zooals vroeger het geval was, een volharden tot het einde toe, mag verwacht worden. Daar zijn optochten geweest en zij zullen er nog zjjn, waar men van wanorde en onregelmatigheid weldra in 't honderd liep, of waar geheele groepen verdwenenalsof zij nooit bestaan hadden. En wat heeft men nu aan een historischen optocht, waar b. v. een geheele eeuw als in nevelen is opgegaan. Gedurende het derde kwartaal dezes jaars is 's rjjks museum van natuurlijke historie alhier bezocht geworden door 3097 personen. Gisteren werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg alhier het stof felijk overschot van den heer II. F. Schlette ter aarde besteld. Een tal van belangstellenden had zich om de groeve vereenigd, waaronder regenten, weezen en oude lieden van het Evang. Luthersch weeshuis alhier, waarvan de overledene bijna vijf en dertig jaren regent was geweest. Met gevoel volle woorden schetste d'. Rümke in korte trekken de onvermoeide jjver en liefde steeds door den overledene voor het gesticht aan den dag gelegd, tot welks tegenwoordigen bloei hij zoozeer heeft bijgedragen en waardoor hij zoovelen aan zich heeft verplicht. Door den president-regent van voornoemd geslicht werd namens regentessen een prachtige krans op de kist gelegd als laatste groet aan den zoo hooggeachten vriend en mederegent, wiens afster ven voor het geslicht een gevoelig verlies is. Gisterenavond werd uit het water der Langegrachtnabij de Houtmarkt, een ruim 5-jarig jongentje opgehaald. Men kwam op het denkbeeld, toen ontdekt werd dat het knaapje afwezig bleef, aldaar te gaan zoekenaan gezien men meende hem op eene schuit te hebben zien spelen. Spoedig bleek dat vermoeden niet zonder grond te zjjn geweest. Bij den apotheker Fornara, aan de Haarlemmerstraat, werden alle mogeljjke pogingen aan gewend de levensgeesten op te wekken, doch te vergeefs; men kon slechts zijn lijk aan de bedroefde ouders overhandigen. De minister van oorlog heeft o. a. benoemd tot adjudant bjj het corps, den ritmeester R. F. G. baron Bentinck, van het 3' regiment huzaren, en in aciieven dienst hersteld, den l" luit. T. P. Almerood; gedetacheerd bjj de 2' afdeeling krijgsschool, de 2e luit. J. 11. Huisken, van het 4' reg. infan terie; bij de militaire verkenningen den 1'° luit. R. G. Moerbeek, van het 4e reg. inlanterie. De minister van oorlog heeft openljjk zijne tevredenheid betuigd aan den kapitein C. A. H. Van Bart, van het 6e reg. inf., voor den jjver en de toewijding, waarmede hij bij dat corps, zoowel practisch als theoretisch werkzaam is geweest tot oefening van de officieren en het kader van het corps. Te beginnen met 1885 zal het toelatingsexamen voor de tweede afd. der krjjgsschool en voor den intendance-cursus, voor zooveel betreft de in

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1