MAANDAG 29 EPTEMBER. ADVERTENTIE N. 1884. W. 230. l)t Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Oprijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke twmmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regemeer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. By deze Courant behoort een Byvoegscl. BINN ENL AN DS C H E BERICHTE N. LEIDEN, 27 September. Woensdag den leo October a. s., des namiddags te 2 uren. zal de heer J. Van Leeuwen Jr. het hoogleeraarsambt bij de faculteit van telleren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit alhier aanvaarden met het houden eener redevoering in het groot auditorium van het akademiegebouw. In de deparlementsvergadering van den 25""1 Sept. II. werden door den voorzitter eenige mededeelingen gedaan aangaande de wijze, waarop men het 100-jarig bestaan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier hoopt te gedenken. De feestviering zal op nader te bepalen datum van de maand November plaats hebben in de Stadszaal Als feestredenaar zal, op niinoodiging van het departementsbestuur, de hoogleeraar J. T. Buys op treden. Verder bestaat het vooruitzicht dat bij die gelegenheid de feest cantate van den heer Dan. De Lange voor koor en orkest door de zangver- eeniging van de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, onder leiding van den componist, zal worden ten gehoore ge bracht. Hel een en ander beloolt een Leiden en het departement waardige feestavond. De leden krjjgen met céne dame vrijen toegang. Meerdere dameskaarten zullen uilsluitend voor leden van het Nut, voor zoover de plaatsruimte toelaat, bij inteekening a 1 verkrijgbaar zijn. Hedenmiddag werd in de zaal van Zomerzorg de negende algemeene vergadering der Vereeniging voor Lijkverbranding gehouden. Ingekomen was een telegram uit Berlijn inhoudende een heilgroet aan deze vergadering. Uit liet verslag van de handelingen der vereeniging en hare afdeelingen over het jaar 1883 bleek o. a. dat het ledental bedroeg 712. Het aantal plaat selijke afdeelingen onderging in dit jaar .«uom <m u».- paald bleef op tien. Her uaiig satrtu der algemeene kas bedroeg ƒ6510. het kapitaal van het fonds voor lijkovens was ultimo December groot 15400 nominaal. De bibliotheek der vereeniging lelde ruim 200 nummers. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren A. L. 11. Ising, d'. S. HoogewerfT en dr. L. J. Egeling, gekozen de heeren C. De Groot, )l. Sjjtnons. dr. De Vrjj en mr. C. T. Stork. In deze vergadering werd besloten ten eerste om ingevolge het voorstel van het hoofdbestuur om het voordeelig saldo der algemeene kas over het jaar 1883 te storten in het londs voor lijkovens, ten tweede om ook voor het jaar 1885 de kredieten dienende om het dageljjksch bestuur bevoegdheid te geven tot het verleenen van tegemoetkoming in de kosten van het vervoer van een lijk naar een Ijjkoven te bepalen op 100, ten derde om aan den secretaris-penning meester der vereeniging, wegens de uitgebreidheid zijner werkzaamheden, eene tegemoetkoming van ƒ200 toe te leggen, ten vierde om het te Berlijn verschijnend maandblad aan de crematie gewijd, //die Flamme", te steunen door een abonnement van tien exemplaren, die lusschen de verschillende afdeelingen zullen worden verdeeld, ten vijfde het hoofdbestuur te machtigen om aan personen, die zich omtrent de bevordering van de lijkverbranding teer verdienstelijk hebben gemaakt het eerelidmaatschap der vereeniging toe le kennen, ten zesde werd het volgend eenigzins geamendeerd voorstel van bet hoofdbestuur «Ingeval voor iemand eene door de algemeene vergadering jaarlijks te bepalen som in het fonds is gestort en hij daarna overlijdt in Nederland, worden alle kosten van het vervoer van ziju lijk naar den Ijjkoven binnen- of buitenlands en van de verbranding uit het fonds gekwe ten, aangenomen. De dit jaar te bepalen som werd bepaald op 200. Ten slotte werd bepaald dat de volgende algemeene vergadering zoude gehouden worden te Haarlem. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 43 tot 71 volwassen personen en 9 tot 16 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt genomen 273 zwembaden door heeren «n 12 door dames. Temperatuur van het water 17° Celsius. Men schrijft ons: Wij hebben alikassen met vlammetjes, «knikkers tan Van Speyk", gekend en onder de jongens verkwanseld. Bij een zekeren ;ekosiumeerden optocht van hh. studenten kregen we sigaren «uit Spanje" met het merk: Karei V, en bij een dergelijken optocht waren er «Minerva- koekjes" te koop. Toen de koning 25 jaar gehuwd was dronken wij «Oranje-bitter." Nu het oogenblik der onthulling van Leidensgedenkteeken nadert is er «Van der Werls bitter" getrokken. Misschien dal de «moppen" nog wel volgen. In de laatste helft der maand October e. k. zal bij de algemeene reken kamer een vergelijkend onderzoek plaats hebben naar de bekwaamheden van hen die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot tweeden klerk bij hei college, aanvankelijk op eene bezoldiging van 400 's jaars. Tot liet examen worden toegelaten zij die op 1 Januari 1884 hun 18de0 jaar tijn ingetreden en hun 30,le niet hebben vervuld. Zij die aan het examen 'erlangen deel te nemen, zorgen dat hunne op het gezegeld papier geschreven verzoekschriftenvergezeld van eene geboorte akte en een geneeskundig cer- Hficaat, ten blijke dat de candidaien eene goede gezondheid genieten, vóór ol op den 17d,n October e. k. bij de algemeene rekenkamer zijn ontvangen. Later ingekomen verzoekschriften worden niet iu aanmerking genomen. Nadere inlichtingen ten aanzien van den omvang van het examen enz., zijn le bekomen bjj den secretaris van het college. Tengevolge van eene vermindering met 190.000 van het aandeel der ed. Indische geldmiddelen in de uitgaven, wegens uitgifte op beleening van cwijzen van vlottende schuld en rentevergoeding over de voorschotten uit rijks schatkist in 1885, wordt het totaal van de raming der middelen jor het volgend jaar ƒ120.764.176, terwjjl het thans is 120 954.176. Het stoomschip Noord-Brabant, van Rotterdam naar Java, arriveerde S Sept., des ochtends, te Batavia. De Prins van Oranje, van Amsterdam aar Batavia, vertrok van Suez den 26 Sept. De Foorwaarts, van Amster- am naar Batavia, arriveerde te Batavia den 26 Sept. De Conrad, van Ba- ivia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Rocca. be Prins Alexander, vn Batavia naar Amsterdamarriveerde te Genua 25 Sept. De Koning Hllem 111, van Java naar Amsterdam, arriveerde hedenmorgen te Aden, al, na kolen te hebben ingenomende reis voortzetten. De Sumatra, vertrok vn Batavia naar Amsterdam 27 September. Naar men verneemt, bestaat het voornemenin het laatst van November anst. een transport van 20 machinisten en machinistleerlingen der Kon. Ned. oarine naar Oost-lndië uit te zenden. Onder bevel van den kapitein der infanterie L. L. A. Maurenbrecher zil den lldtu October van Harderwijk, een detachement suppletietroepen ver- tiekken, sterk 60 man, beneveus 6 onderofficieren, met bestemming naar Neêrl.-lndieaan boord van het stoomschip Batavia. Tot medegeleide van ginoemd transport zijn aangewezen de 2de luitenant H. W. Fischer der genie ei de 2d« luitenants J. Heldring en L. Van der Meer Mohr der infanterie. Door den kapitein garnizoens-commandant te Delft is gisteren aanbe- s.eed de levering van het benoodigde ligstroo, ten behoeve van het nachtleger tc Delft van 1 November 1884 tot en met 31 October 1885; minste inschrij ver de heer Heus, le Leiden, a ƒ25.90 per 1000 KG. Gisterennamiddag is op het terrein van den Rijnspoorweg te Rotterdam -v. muki mei Ma4iM.ttappq onder een rangeertrein geraakt en zoodanig verwond, dat hij onmiddellijk daarna is overleden. D'. A. W. L. Talma, te Dordrecht, herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar hel predikambt in de Hervormde kerk aanvaardde. De heer Talma was achtereenvolgens predikant te Angeren, Katwijk aan den Rijn, Harlingen, Lemmer, Voorst en sedert 10 November 1878 te Dordrecht. Tot leden van het bestuur der Ned. Zondagschoolvereeniging, die 24 September te Dordrecht hare 18' algemeene vergadering hield, zjjn herkozen de heeren S. H. J. De Wolff, van Leiden, en A. C. Bouman, van Dordrecht, terwijl voor de vacature-Adama van Scheltetna werd gekozen d'. D. E. Escher, van Haarlem. De volgende algemeene vergadering zal te Amsterdam gehou den worden. Gisterenmorgen omstreeks acht uur werd nabjj Zwijndrecht aan de spoorbrug het lijk drijvende gevonden van een persoon uit Sliedrecht, die sinds eenige dagen vermist was. Het verkeerde reeds in staat van ont binding. Te De Lier is eergisteren de boerenwoning van F. Staalduynen eene prooi der vlammen geworden. Naar men verneemt, was de eigenaar afwe zig. Oorzaak onbekend. De grootvorst Michael is niet met zjjne zoons Michael en Alexander naar Engeland gereisd, doch zal nog een paar weken te Amsterdam ver toeven. De kroonprins van Zweden en zijne gemalindie thans in het zuiden van Engeland verblijf houden, worden in 't begin van October aldaar verwacht. Zie verder het Bijvoegsel) Heden overleed, voorzien van de HH. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van ruim 76 jaar, onze dierbare Vader, Behuwdvader en Zwager, den Heer DIRK DIRKS NOORDMAN. M. J. VAN SANTEN. J. G. NOORDMAN. C. NOORDMAN Ammzrlaan. Soeterwoude bij Leiden, G. NOORDMAN. 26 September 1884. A. NOORDMAN, Koeleman. tl. NOORDMAN. A. M. NOORDMAN, Wijers. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden onzer geliefde Zuster en Behuwdzuster, beluigen w(j, ook namens onze broeders en zusters, onzen harlelijkeu dank. Leiden, G. A. REIMERINGER. Gouda, r 27 September 1884. A. W. REIMERINGER, Hoefhamer. Amsterdam,

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1