RENTEN en FORTUIN PER TELEGRAAF. INKOMEN VAN 4O°/0 geslegen waren, werden door den wind terstond naar zee gevoerd. Zij 1 lieien zoo spoedig mogelijk den balion dalen en werden nog juist bijtijds 'I goor eene visscherspink opgenomen. Volgens den Berlgnschen correspondent van den Standard is de koning der Belgen, beschermheer der internationale Alrikaansche maatschappij, voor- Demens den nieuwen Congostaal niet te maken tot cene republiek, zooals de Hoord-Amerikaansche Unie. maarte organiseeren als een land, dat lot België in betrekking staat zoowat gelijk aan die lusschen Hindostan en Engeland. Misschien zal de graal van Vlaanderen als suzerein in naam optreden en eene permanente commissie in Europa hem toegevoegd worden, wier werkkring zal overeenstemmen met dien der Donaucommissie en wier gezag ill Congo relt door een gouverneur vertegenwoordigd zal zgn. Het vrijhandelsbeginsel zal aan de internationale betrekkingen van den nieuwen slaat tot grondslag strekken. De uitgaven, door de regeering te doen, zullen gedekt worden door den verkoop van ivoor en palmolie, welke artikelen zij zal uitvoeren. Deze mededeeling is dwars in strjjd met de verklaring door den heer Stanley afgelegd. Naar de Standard uit Kimberley verneemt, hebben de Boeren, Vrgburg, de hoofdplaats van Stellaland, bezet, in strijd met de conventie. De Times verneemt uit Quettah, dal de Afghaansche grenscommissie vertrokken is. Zij bestaat uit 30 Europeanen, 1100 inlanders, 1300 kameelen en 600 paarden en muilezels. De moeielijke, 200 mijlen lange woeslijntocht begint den 28sl". De expeditie marcheert des nachts, wegens de hitte. De Bussische consul te Caïro heeft in last ontvangen, om zich aan te sluiten hg de prolesten tegen het besluit betreflende de liquidatie. Naar men in diplomatieke kringen verzekert, zal heden aan Nubar-pacha eene gelijk luidende nota der vertegenwoordigers van Frankryk, Duilschland, Oostenrijk en Rusland worden gezonden, waarin eenvoudig maar krachtig tegen dat besluit wordt opgekomen. Het voorstel van Frankrijk om intrekking van Nubar's schrijven zal het onderwerp van eene nadere diplomatieke handeling uitmaken. Intusschen heeft het Europeesch beheer voor spoorwegen en tol rechten onderscheidenlijk 8,000 en 12,000 d aan den minister van financiën uitbetaald. Volgens een bericht uit Caïro aan Daily News, heeft de Mahdi, op het bericht der overwinningen van generaal Gordon, versterkingen tegen Khar toem afgezonden. Aan de Times wordt van den 22'*"1 September uit Shanghae gemeld, dat de Chineesche autoriteiten gelast hebben, de werkzaamheden tot ver sperring van de monding der rivier voort te zetten en slechts een naauwen doortogt voor de schepen van neutrale mogendheden open te laten. Deze maatregel zou bevolen zijn omdat men de beloften van de Franschen wantrouwt en voor een aanval op Woosung, de voorhaven van Shanghae, vreest. In de stad heerschle groote verwarring, zoodat de vreemde kooplieden er ernstig op aangedrongen hebben, dat er orde op de zaken zou gesteld worden. De Engelsche consul-generaal had aan de Chineesche autoriteiten geraden de hulp van de te Shanghae gestationeerde oorlogschepen der neutrale mogend heden in te roepen om den handelsweg te beschermen. FRANKRIJ K. Tienduizend werklieden te Lyon hebben aan den president van den ministerraad per telegraaf het verzoek gericht, het gemeentebestuur van Lyon uit te noodigen om onmiddellijk de stadswerven open te stellen, wat door den Maire aan de werklieden zonder werk beloold was. In zeer beleefde bewoordingen antwoordde de minister Ferry, dat de zaak niet van zijne competentie was, omdat de uit te voeren werken rechtstreeks afhangen van hel gemeentebestuur. Intusschen zou hg de wenschen der werklieden aan den minister van binnenlandsche zaken overbrengen. Eergisteren zgn aan cholera overleden: in de Oostelgke Pyreneeën 15, in Italië 213 personen (6 te Spezzia en 126 te Napels). Te Rome kwam geen enkel geval voor. In Spanje zyn eergisteren twee personen aan cholera bezweken. ZWITIERLAND. Het is gebleken, dat de weduwe van Stellmacher, die te Ziirich in hechtenis genomen is, aan het hoofd stond van eene anarchistische vrou- wenvereenigtng, die uit Duilschland en Oostenryk ondersteuning ontving. Vermoedelijk zal de bondsraad, op verzoek der regeering van Basel, alle personen, die als anarchisten bekend staan, uit het land verbannen. In de omstreken van Morsen, in het Zwitsersche kanton Waadtland, is eergisteren zooveel hagel gevallen, dat de wgnoogst gedeeltelijk vernield is. DUITBCULAND. De keizer, de kroonprins en zgne gemalin, de prinsen Wilhelm en Heinrich, zijn gislerennamiddag te Munster aangekomen en feestelgk ontvan gen. Zij namen deel aan een diner, hun door het gemeentebestuur aangebo den en vertrokken des avonds naar Briihl. Een Berlynsch correspondent der Köln. Zeit. deelt mede, dat Frank rijk voornemens is krachtig tegen de handelingen der Egyptische regeering in zake de financiëele aangelegenheden des lands te protesteeren, en dat de drie keizers iederen rechlmaligen eisch van de Fransche regeering zullen steunen. Zooals men zich herinneren zal, zijn onlangs 4 Duitsche matrozen van het Engelsche stoomschip Elisabeth Ie Altona betrapt op het binnensmok kelen van anarchistische bladen, zooals de Rebell en de Freiheit. Zij zijn toen in hechtenis genomendrie van hen zijn spoedig weder in vrijheid ge steld, omdat zg onschuldig bleken te zijn. De vierde heelt verleden Maan dag voor de rechtbank te Altona terechtgestaan en is wegens overtreding der socialistenwet tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. In het dorp Flieszem, bij Bitburg, heeft een brand 20 huizen met bijgebouwen geheel in de asch gelegd. De arme bewoners hebben al wat zij van den oogst inzamelden verloren en slechts een klein gedeelte der schade wordt door verzekering gedekt. OOSTENRIJK. De Weener Correspondance Politique meldtdat de rit door den Arlbergschen tunnel voor de reizigers geene andere zwarigheid oplevert dan dat zij bijna gedurende een half uur geen daglicht zien. De luchlverver- sching in den tunnel is goed en de temperatuur niet abnormaal: zij wisselt tusschen de 60 en 65 graden. De dienst in den tunnel is zoodanig ingericht, dat alle mogelijke waarborgen voor de veiligheid van de reizigers gegeven zijn. In den tunnel bevinden zich voortdurend wachters, die om de 7 uur worden afgelost. Zij zijn geposteerd in langs de baan gebouwde vertrekken van vier meters in het vierkant, waarin zich eene tafel, een veldbed, eene klok, een thermometer en verschillende instrumenten bevinden. Deze wach ters moeten geregeld in hunne boeken aanteekeningen maken omtrent de temperatuur, de vocht, de luchtstroomen en andere verschynselen in den tunnel. Ook voor de geregelde afstrooming van het water, hetwelk door de wanden van den tunnel sijpelt, is goed gezorgd. Aan de wanden zgn, op een ouderlingen afstand van één kilometer, lantaarns aangebracht. RUSLAND. Een troep nihilisten, door gendarmen geescorteerd, is, toen zg de markt te Moscou overtrok, door boeren aangevallen. De nihilisten werden mishandeld en hun bewakers moesten van de bajonetten gebruik maken om de orde te herstellen. Een groot aantal aanvallers is gewond. In de gemeente Oulx, provincie Turkye, zyu zeven jongelieden, die op een vijver aan 'tspelevaren waren, door het omslaan van hun bootje in 't water geraakt en verdronken. BRUSSEL, 25 Sept. In het begin van den avond was hier eenige be weging, doch alles bleef betrekkelijk rustig. Een weinig beteekenende volks hoop trok naar het middenpunt der stad, maar ging weldra uiteen. In de omgeving van het paleis en van de ministerie-hotels is volstrekt niets voor gevallen. Te elf ure had de stad haar gewoon aanzien herkregen. BRUSSEL, 25 Sept. De administrateur der openbare veiligheid heeft aan de burgemeesters van Brussel en van de voorsleden een circulaire gezonden, waarin hij hun aanbeveelt de instructiën betreffende het politietoezicht over vreemdelingen, stipt na te komen. Deze aanschryving is een gevolg van het feit, dat by de laatst voorgevallen ongeregeldheden veel vreemdelingen tegen woordig zijn geweest. PETERSBURG, 25 Sept. Het Journ. de St. Pét. bevestigt dat de Russi sche regeering zich heeft aangesloten bg het voorbehoud door de mogendheden gesteld, met betrekking tot hel schorsen der Egyptische schulddelging. Het blad voegt er bij dat de regeering aan het kabinet van Londen haar leed wezen heeft te kennen gegeven over het feit. dat deze schorsing gelast werd zonder dat de belanghebbende mogendheden vooraf er over gehoord zgn. RECLAMES. INGEZONDEN. Een ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad van 24 Sept. en een in de Leidsche Courant van 25 Sept. onderteekend door "eenige ingezetenen" bevat tiet voorstel om ook des avonds de gekostumeerde optocht te doen plaats hebben. Aan dezen wensch kan geen gevolg gegeven worden, ten eerste omdat de costumier die alles levert er sterk tegen is de costumes ook des avonds te gebruiken, ten tweede omdat voor tien jaar de algemeene klaebt is ge weest de weg was te lang en daardoor veel te vermoeiend, ten derde de klacht van vrouwen en meisjes dat door de afwezigheid van hem die haar dierbaar is het voor haar geen feestdag kan genoemd worden. Daarom zal er des avonds in de Stadszaal, ons door het gemeentebestuur aangeboden, een concert plaats hebben uilsluitend voor hen die de optocht hebben medegemaakt en wel in gezelschap van de vrouwen van zeven tot tien uur, waarna die geheele schaar van mannen zonder costuum, maar met de insigne op de borst en hun levensgezellin aan den arm, in optocht naar de Ruïne zal gaan om het vuurwerk te zien dat na tien uur zal ont stoken worden. In het begin der volgende week zal het programma gereed zjjn dat 32 pagina's druk bevat en aanwijzing geeft van alles wat er die dag zal geschieden. Namens het Hoofdbestuur van den Hist. Optocht, J. GOEDELJEE, President. J. N. VAN DER MARK. 1< Secr. AKADE91IE-NIEUW9. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 25tn September de heer H. P. Grobbee, geb. te Samarang, in de rechtswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De panchoeloe als adviseur in strafzaken. Ieder kapitalist die in het bezit is van goede en ter beurze genoteerde effecten (aetiEa of obligation) kan zich op mathematische en zekere wijze een verschaffen, door eenvoudige operatien bestaande in. den verkoop van premign. Dit fosd bekende en sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert epn jaarlijks inkomen van f. 2,000 met een kapitaal (in geld of in effectenvan 5,000; f. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met f. 1,200, enz.' De fondsen zijn altijd besc! fcbaar. Da winst wordt maandelijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende Vochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kosteloos toegexoi fen door den Heer Directeur der Algemeene Belgische Banlc (BLnqüE GÉNERALE DE BELGIQUE), C, Rus du Consrts, BRUSSEL.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3