BU1TENLANDSCHE BERICHTEN. en I Cor. XIII en over verantwoordelijkheid van den ondernemer voor onge lukken van den werkman is geene bekroond. Naar de Middelb. Ct. verneemt, bestaat er gegronde hoop, dat de longziekte onder het ruudvee op de Petrushoeve, in den Prosperpolder, onder Clinge, zich niet zal uitbreiden. Den 411"1 Augustus 11. werd de ziekte geconstateerd en dadelyk werden 7 koeien afgemaakt, terwjjl op hel laatst derzelfde maand nog een tweetal werden gedood. Tal van runderen, men spreekt van een 500 stuks, zijn uit de omstreken naar België vervoerd, waar, zooals men weet, bijna geene maatregelen tegen de verbreiding van longziekte worden genomen. Thans is verschenen de memorie van toelichting op de sta3tsbegrooting voor 1885. Voor de onderscheidene hoofdstukken worden belangrijke ver minderingen voorgedragen O. a. is hoofdstuk IV (justitie) ruim 5% ton lager geraamd dan in 1884. Ter aanvulling van het personeel van het ge rechtshof te Arnhem met een advocaat-generaal is ƒ4000 uitgetrokken. Voor het personeel der gevangenissen is ruim ƒ30000 meer uitgetrokken, met het oog op de aanstaande indienstslelling van 5 nieuwe gevangenissen. De 3 groote cellulaire gevangenissen te Arnhem, Breda en 'sGravenhage zullen worden beheerd op gelijken voet als de gevangenis te Groningen en die te Zutphen en Alkmaar zullen worden gelijk gesteld met de gewone huizen van arrest. Die te Groningen zal uitsluitend voor mannen worden bestemd daar de gevangenis te Appingedam alleen voor vrouwen is aange wezen. Voor den commies in de gevangenis te Groningen is opnieuw 300 meer aangevraagdde verhooging dus die verleden jaar werd verworpen en eveneens hetzelfde tractement van 800 voor de commiezen in de 3 nieuwe groote gevangenissen en in die te Utrecht. De kantonnale huizen van be waring te Heusden, Zevenbergen, Veghel, Oirschot en Eist zijn opgeheven met het oog op het bestemmen der gevangenis te 's Bosch tot hulpgesticht van .<-de Kruisberg" is voor de ambtenaren aau eerstgenoemd gesticht een gratificatie van 1000 uitgetrokken. De postenamendementen en onder houd van gevangenissen zjjn verhoogd. Op de begrooling is 30000 uitge trokken voor kosten van stichting van gebouwen voor de kantongerechten te Delft en Dokkum. Hoofdstuk V, (binnenlandsche zaken) wordt/ 2.198,985.98 minder geraamd dan het vorige jaarals ter uitvoering van artt. 45 en 49 der wet op hel lager onderwjjs 1,750,000 minder, voor wering van besmettelijke veeziekten ƒ400,000 minder en voor de museumsgebouwen te Amsterdam 1 ton minder terwjjl andere uitgaven ƒ133,006,98 minder is geraamd. De verhoogingen bedragen ƒ184.021. Voor de rijks-universiteiten is gerekend op de verhooging van jaarwedde waarop in 1885 enkele hoogleeraren aanspraak willen ver krijgen. Voor aanstelling van een hoogleeraar in de oude geschiedenis en in de Grieksche en Romeinsche oudheden te Leiden is ƒ4000 uitgetrokken, voorts sommen voor een amanuensis en bediende in het nieuw pathologisch anatomisch laboratoriumeen conservator bij de geologie en mineralogie en voor eene geringe verhooging der jaarwedde van den custos bij de zoólogie. Voor materieel aan de universiteit te Leiden wordt ƒ175.000 aangevraagd, circa ƒ3000 meerder dan verleden jaar. Voor de Utrechtsche universiteit wordt 5150 meer aangevraagd, doch uitsluitend voor materieel o. a. voor verhooging van de vaste rijksbijdrage en de exploitatiekosten van het zieken huis. aankoop van instrumenten, aansluiting van de academische gebouwen aan de waterleiding, huur van een gebouw voor laboratorinm pharmacie, mobilair. A'oor de universiteit te Groningen vraagt de regeering ƒ4000 aan voor een hoogleeraar in de Engelsche taal en letterkunde voor materieel wordt ƒ2800 minder geraamd. Aan de Polytechnische school zullen naar de regeering voorsteld, aangesteld worden een amanuensis voor de mechanische tech nologie op 800 en een bediende voor de natuurkunde op 500 terwijl voorgesteld wordt eene verhooging met ƒ200 van de jaarwedde van den ambtenaar van administratie. 'a GRAVENHAGE, 22 September. -- Door Z. M. is A. J. Zonnevylle, ontvanger der directe belastingen enz. te Beilen, benoemd tot ontvanger dierzelfde middelen te Eysden. De minister van justitie zal morgen geen audiëntie verleenen. Door den adv.-gen. mr. Polis werd in de heden gehouden zitting van den hoogen raad conclusie genomen in de zaak van den stalhouder C. A. S., door de arrond.-rechlbank alhier veroordeeld tot geldboete wegens het binnen de gemeente 'sGravenhage, als bestuurder van een rijtuig, bestemd tot vervoer van personen of goederen, daarmede stationneeren op eene vaste standplaats, onder de overkapping ten noordzijde van het stationsgebouw van den Rijnspoorweg alhier, zonder daartoe van burg. en weth. vergunning te hebben verkregen. Adv.-gen. was met den verdediger van gevoelen dat ten deze geen strafbaar feit was gepleegdop grond waarvan hij tot vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervolging van den requirant conclu deerde. De uitspraak is bepaald op 20 October. De tentoonstelling van teekeningen der Ned. aquarellisten werd Zater dag met een bezoek van H. K. H. prinses Hendrik vereerd. H. K. H. prinses Hendrik woonde gisteren de voormiddag-godsdienst- oelening in de Duitsch-Evangelische kerk bij. Na een langdurig lijden, hetwelk in den laatsten tijd aan de hoop op herstel niet geheel den bodem insloeg, ontsliep in den vroegen ochtend van gisteren de hoog-eerw. heer J. J. Rioche, kanunnik, deken en pastoor van de iiieuwe St. Jacobskerk in de Parkstraat alhier. De overledene voerde den titel van huisprelaat van Z. H. den Paus. Heden morgen werd op de Algemeene begraafplaats alhier bjjgezet het stoffelijk overschot van den gepensioneerden vice-admiraal R. L. De Ilaes, voormalig kommandant en directeur der marine te Hellevoetsiuis en Willems oord. Behalve deu minister van marine had zich een groot aantal militaire en burgerljjke autoriteiten om de groeve verzameld om de laatste eer te be wijzen aan dien man, die zich jegens het vaderland zoo verdienstelijk had gemaakt. Nadat door vice-admiraal Van Rees een kort maar hartelijk woord was gewijd aan de nagedachtenis vau zijn ontslapen vriend, werd door i broeder van den overledene, de heer Udo De Ilaes, dank betuigd voor betoonde belaugstelling, waarna door deu heer Zegers Veeckens, luit. terzet 1' kl.werd herinnerd wat de overledene als mensch was geweest, met de verzekering, dat zijn edel en rechtschapen karakter by ieder, die hem ken den, in de herinnering zal blijven voortleven. Bij den hoek van de Gedempte en Voldersgracht werd gisterenochtend door een postwagen een kindje van J. P. overreden. Vrij ernstig gekneusd werd het in eene woning aldaar binnengebracht. Zaterdagavond werd aan den hoek van de Veenestraat en Vlamingstraat een militair over de beenen gereden, zoodat de man niet meer loopen kou en per brancard naar het hospitaal moest worden vervoerd. Eene vigelante. welke gisterenavond den burgemeester van Loosduinen jhr. mr. H. v. d. V. en echtgenoote, van het Bezuidenhout naar hunne woon plaats zou terugbrengen, werd bij het passeeren van den overweg bij de Rijnstraat aangereden door een stoomtram, die met vrij snellen gang van de brughelling kwam. Door de hieruit ontstane botsing werd het rijtuig zeer beschadigd. De koets werd in een oogwenk van lemoen, wielen en onderstel beroofd, terwijl de portierramen tot gruis werden verbrijzeld. Na den stoot stond alleen de bak van het rjjtuig nog op straat. De echtge noote van den burgemeester bekwam eene kneuzing aan den arm en dt arij koetsier had een bebloed gelaat. Het paarddat by de aanraking reedt buiten de rails was, had geenerlei letsel. De verantwoordelijkheid van he ongeluk komt grootendeels voor rekening van den koetsier, daar deze.it weerwil een rijtuig voor hem reeds stilstond voor den aankomenden Iran, toch doorreed. arv ene lew; erne ndei Ze -II11! P 1 (bil BELCIË De Staatscourant van België bevat heden de nieuwe Belgische schoolwel, die door den koning onderteekend is. De Meuse, van Luik, meldt, dat in eene bijeenkomst van de voornaamst! chefs der burgerwacht zou besloten zijn, om op den dag dal de nieuwe schooi verbt wet in den Moniteur wordt afgekondigd, de geheele burgerwacht op ter» pen tot handhaving der orde. Zoodra echter de militaire macht tusscb» slag beiden komt, zou de burgerwacht onmiddellijk bevel ontvangen, zich te trekken. ENGELAND. tere - choh dat men. hetw De ontdekkingsreiziger Stanley heeft te Londen voor een talryk publiet eene redevoering gehouden over Congoland, zijne geschiedenis, zjjne teget n woordige ontwikkeling en zjjne toekomst op handelsgebied. De nieuwe onderaardsche spoorweg, die Londen's Oosteindi met City in directe verbinding brengt en zich daar door middel van het Mam» house-station aan de bestaande onderaardsche ceintuurbaan aansluit, is het publiek verkeer geopend. De nieuwe lyn telt zes stations, nameljjk Mary's (Whilechapel), Aldgale East, De Tower, Marklove, Eastcheap Cannonslreet, en heeft een lengte van 1200 yards. De aanleg kostte/10,43, of 854 per yard (Engelsche el). De kosten van het lijntje tusscheo Ling Williams standbeeld en Trinity Square bedragen intusschen 1000 guinjt per yard. Uit Durban wordt aan de Times bericht, dat de Kaapsche minisli president in eene rede op een feestmaal heeft gezegd, dat het Kaapsch gouvernement herhaaldelijk bij de Britsche regeering heeft aangedronpi op de handhaving van Engeland's souvereine rechten aan de Westkust Afrika. Gegriefd en beschaamd moest hij echter verklaren, dat de Brilsrt regeering alle aanzoeken en wenschen der Kaapkolonie ignoreerde, heelt zij aan het Kaapsche gouvernement verzocht, in het belang van eer der Britsche vlag eene kleine gewapende macht naar Bechuanaland zenden, en Engelands protectoraat te handhaven; doch het Kaapsche gtt vernement heeft dit geweigerd, omdat het slechts aanleiding kon geven nieuwe twisten bij en met de volksstammen. Montsiea klaagt, dat i onderwerping hem door de Boeren is afgedwongen en dat hij zich legenotr hen machteloos gevoelt, zoolang de door Engeland beloofde beschermd! achterwege blijft. De vertegenwoordigers van Duitschland, Oostenrjjk en Frankrjjk uitgenoodigdom in eene gemeenschappelijke nota by Nubar-pacha invert! te komen tegen het besluit, betreflende de schorsing van het liquidatiefoni De Fransche vertegenwoordiger protesteerde Zaterdagmorgen reeds persoonlij! Volgens de Pall Mall Gazette heeft de regeering Zaterdag eene van sir Evelyn Baring ontvangen, waarin op gezag eener mededeeling den mudir van Dongola gemeld wordt, dat generaal Gordon twee grooteow winningen op de rebellen heeft behaald en het beleg van Khartoem den31) Augustus was opgeheven. De mudir van Dongola bericht het volgende: Een boodschapper» generaal Gordon heeft het bericht aangebracht, dat de emir van Abukhaot en eene van Kordofan gekomen legermacht, op 24 Juli door Gordon volt* men verslagen zjjn, met groot verlies voor den vijand. Op 30 Aug. w« een ander gevecht geleverd, dat de opheffing van het beleg van Kharloii ten gevolge had. De sjeik Sidi, zijn zoon en verscheidene zijner aanhang» werden gedood. Dit bericht wordt bevestigd door een brief uit KharW aan den Bey. die Halfijeh met Egyptische troepen bezet houdt. Overlz algemeen keert het land tot rust terug. De hoofden van den stam derSlw; gieh hebben hunne onderwerping aangeboden en op den koran gezwofl den "valschen profeet" niet langer te zullen volgen. De correspondent van de Daily News te Caïro meldt dat vjjf van ft KO 23"" en 24"" Augustus gedagteekende berichten van generaal Gordon! toena Caïro zjjn ontvangen door tusschenkomst van majoor Kitchener en den Mo# tonde bei lelijk les i »ek Ook i gesm rivie vaart tee i Vr te N Rome nok giltig Zij d seljjk baatt gezot wond onzin dene De ontva maar richt; reelei Benrj static den tan wone waar distri besloi is dc loofd comp'

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2