L 1 IE S CIIE INT. 1884. DINSDAG 23 SEPTEMBER. W\ 335. STADS-BE1UCIITEN. B1NNKNLANDSCH E BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Adverteolien is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 25 Sep tember 1884, des namiddags te twee uren. 1. Vaststelling van eene voordracht voor de benoeming van drie zet ters. (140) 2. Verzoek van dr. Jan Ten Brink om ternggave van schoolgeld. (137) 3. Idem alsvoren van Harmsen. (138) 4. Idem van het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart, lol plaatsing van een gebouw op het terrein. (141) LEIDEN, 22 September. Bjj de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /36, ƒ17.50, /3.70 en 1.85de laagste prjjzen ƒ35, ƒ17.50, ƒ3.60 en ƒ1.85. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 15 tot 20 dezer zijn alhier 6 bommen aangekomen, te zamen met 1160 kantjes pekel- en 122,800 stuks steurharingvoor eenige partijen pekelharing werd besteed 14.50 a 15 per ton, voor volle steurharing ƒ10.50 ƒ13.50 en voor ijle steurharing 4.50 ƒ8.15 per 1000 stuks. De schippers Teunes en Dirk Nijgh, van den reeder W. Dubbeldam, kwamen te Vlaardingen binnen, ieder met 300 kantjes pekel- en eenige steurharingen, in 7 weken reis. De kantvisch- scbuit, door veel windstilte verhinderd, besomde 50 in 5 dagen. Eene schuit van Zandvoort besomde in twee keeren ƒ100. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ttgen den 4"1"1 November e. k. weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwer- sluis zullen worden geplaatst. De minister van financiën heelt vastgesteld het plan voor de 317* staatsloterij. De collecte zal worden geopend den 5 Nov. en gesloten den 15 Nov. De trekking der eerste klasse zal aanvangen den 1" December a. s. Eene verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1883 met ƒ40,000 voor de uitkeering van de rjjksvergoeding aan de gemeenten krach tens art. 45 der schoolwet is voorgedragen. Het eindcijfer ondergaat geen verandering. De werkzaamheden der commissie, die onder het voorzitterschap van den luit.-kolonel Boellaard te Kampen met het afnemen van het toelatings examen tot de hoofdcursussen is belast geweestzijn dezer dagen geëindigd. Tot die cursus is o. a. toegelaten de sergeant Menningh van het 4d* reg. inf. De schroefstoomschepen de Atjeh en de Tromp worden gereed gemaakt om in het najaar een nieuwen oefeningstoclu te ondernemen. Het transport lichtmatrozen en jongens der kon. Ned. zeemacht, sterk ongeveer 140 koppen, dat naar Oost-Indië wordt uitgezonden, zal den 8st" October derwaarts vertrekken per stoomschip Prinses Amalia. De einduitslag van de akte-examens voor hoofdonderwijzeres in het geheele land is: geëxamineerd werden 804 candidaten, waarvan 250 slaag den, of 31 pCt., tegen ruim 24 pCt. in het vorige jaar. Bij het in de afgeloopen week gehouden notariëel examen zijn geslaagd voor het eerste gedeelte, de heeren P. A. Lens te Utrecht, G. J. B. Ter Kuile te Zaandam, J. Costing te Emmen, G. H. Basting te Arnhem, VV. J. Sarton te Siltard, J. Meulenberg te Middelburg en M. A. Joosten te Weert; voor het tweede gedeelte, de heeren: J. Koolhoven te Haarlem, H. D. J. Oowersloot te Utrecht, W. Van der Velde te Dieren. mr. E. Schaafsma te Dockum en H T. Sickler te Bergum. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 20 Sept. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Genua 21 Sept. De Limburg, van Rotterdam naar Java, ver trok 20 Sept. van Suez. De Prins Frederik, van Amsterdam naar Bata via, passeerde Aden 20 Sept. De Prinses fFilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 20 Sept. Te Vlaardingen is het loggerschip Nieuwe Maas 11 uil zee terugge komen met verlies van een man der equipage, nl. den stuurman, die bij de thuisreis het ongeluk had, door het breken van de schoot van het vischzeil, over boord te slaan en zijn dood in de golven te vinden. De beide onlangs te Amsterdam in arrest genomen vreemdelingen, verdacht van het maken van valsche munt, zijn, wegens gebrek aan be wijs, buiten vervolging gesteld en uit de celgevang enis ontslagen. De heer Abr. Bredius, onderdirecteur van het Nederl. museum te Am sterdam, heeft van den keizer van Oostenrijk de gouden medaille "Litleris et Artibus" ontvangen, als blijk van hooge waardeering voor zijne mede werking bij het zamenstellen van den nieuwen catalogus van de schilderyen- verzameling der keizerlijke familie in het «-Belvédère" te Weenen. De rechtbank te Amsterdam heeft H. G. W. en A. De R., die terecht stonden ter zake van diefstal van tabak, in het pakhuis Mercurius ten na- deele van de Deli-maatschappyte dier zake tot een jaar celstraf veroordeeld, H. M., alias Heintje Lawaai, werd vrijgesproken, omdat de rechtbank diens schuld niet wettig en overtuigend bewezen oordeelde. De ingenomenheid van den vrijgesprokene met die beslissing werd spoedig getemperd door de mede- deeling van het openbaar ministerie, dat tegen dit vonnis hooger beroep zou worden aangeteekendweshalve hjj voorloopig in hechtenis zou blijven. Vrijdagavond blies de gezagvoerder van het stoomschip Alonby, ge durende ruim anderhalf uur, IJmuiden in rep en roer, met de stoomfluit; hij wilde en moest schutten, en of ook al de scheepsagenten of havenbe ambten, de man aan het verstand trachtten te brengen dat schutten on mogelijk was, omdat men bezig was met eene nieuwe sluisdeur in te hangen, de kapitein blies er steeds duchtiger op los, totdat eindelijk eenige werk lieden, die vroeg moeten slapen, om vroeg te kunnen werken, op den fluiter een bombardement begonnen van steenen en andere projectielen. Dit middel scheen de geweldenaar afdoend te beschouwen, hjj zweeg en be rustte eindelijk. liet reeds in eenige bladen vermelde verschijnsel van lichtgevend water nabij Hoorn, gemeente Wester Blokker, wordt als volgt van daar aan De Tijd beschreven. "Eenzaam staat het stoomgemaal hier bjj de Zuiderzee en wijst met zijn langen vinger op zijn wijze naar hooger. Die eenzaamheid maakt echter nu sinds vjjf avonden plaats voor drukte en gewoel veroorzaakt door de menigte wandelaars, die het schoone verschijnsel in het water van sloot en kolk komen bewonderen. Men behoeft daar, zoodra het donker is, maar wat zand of steenen in het water te werpen of er in te roeren, en dadelijk ziet men het water in een heerlijk schoon blauwe vuurzee veran derd. De watermolenaar komt flesschen te kort voor de wandelaars, die begeeren iets van het wonderlijke vocht mede te nemen. En de jongens scheppen hun flesschen of klompen vol en geraken in verrukking, alszjj het in donker uitstorten; het schjjnt dan alsof duizenden blauw lichtende sterren en vonken vallen. Wie het water meêneemt en later in donker in bewe ging brengt, ziet hetzelfde prachtig blauwe licht. Men vermoedt, dat de oorzaak in rottende lichamen te vinden zal zijn." Een oudheidkundige, die dezer dagen bet gemeentearchief te Borkeloo bezocht, heeft daar eene belangrijke vondst gedaan, een geschreven boek, bijna zoo groot als een lolio bijbel, gebonden in houten schutbladen, met leder overtrokken, waarvan de hoeken met dikke hoornen belegsels voor zien zijn. Het schrift is zoo oud, dat er maar zeer weinigen zullen zijn, die het kunnen ontcijferen. De inhoud moet zijn eene verzameling vonnis sen en uitspraken volgens den "Spieghel der Sassen", een codex der mid deleeuwen. Uit Gieten wordt van 19 dezer gemeld: De vrouw van Albert Trip, wonende in het Gasselterveldgemeente Gasselle, op de grens dezer ge meente. ging hedenochtend omstreeks 11 uren uit een naburigen put water halen en deed de deur der hut op slot. hare drie kinderen, oud 5, 3 en 1 jaar, daarin achterlatende. Terwijl zij bij den put stond te praten met eene andere vrouw, zag deze dat de hut van Trip in brand stond. Zoo spoedig mogelijk gingen beiden er naar toe, doch het was, helaas, reeds te laat om de kinderen te redden. De geheele hut, voornamelijk bestaande uit hout en plaggen, gedekt met slroo, stond reeds in lichte laaie vlam, en de drie kinderen, waarvan het kleinste in de wieg lag, zijn jammerlijk om het leven gekomen. Men vond de twee oudste bij de wieg liggen. Waar schijnlijk is de brand ontstaan door de onvoorzichtigheid van de kinderen. Aan den burgemeester van Grouw viel een paar dagen geleden eene minder aangename ontmoeting ten deel. In de nabijheid der Irnsummerzyl werd hem door twee beschonken mannen geld voor eene flesch jenever ge vraagd. Onmiddellijk na de weigering om aan dat verzoek te voldoen, greep een der twee hem in de borst en scheurde zijne kleederen vaneen. Aan zjjne tegenwoordigheid van geest, waardoor hij met zijn wandelstok den aanran der een zóó geduchten klap toediende, dat deze neerviel en de andere het hazenpad koos, had hij zijne bevrijding te danken. Voor de beantwoording van de prijsvraag den 1" Mei 1883 uitge schreven door de Groninger universiteit, over den brief van Sappho is bekroond de heer S. G. De Vries, cand. in de letteren, te Leiden. Van de inzendingen op de overige prijsvragen: beoordeeling van de vertaling van Mt. VI en VII

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1