llhSilii €0 I II A Y T. 884. ZATERDAG 20 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. OPROEPING IN WERKELÏJKEN DIENST PATE1VTBLADEN. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. M°. 233. lie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, de prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2.- Islimderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. af De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro- icie Zuid-Holland, van den 16den Augustus 11., A. n°. 2290 (2e afd.), rovinciaalblad li8. 48; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Iotelingen, die in dit jaar jj ju ingelijfd bij de bereden korpsen enovereenkomstig de 2e zinsnede van rt.57 van het Koninklijk besluit van den 8llen Mei 1862 Staatsblad n'. 46), i hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op foensdag den l'te° October aanstaande in werkelijken dienst ülen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zjj zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen behooren te «geven; en dat mitsdien bedoelde Iotelingen bij deze onder de wapenen worden iepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag, vóór 4 uren namiddags, bij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, biedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, ;t Leiden, 19 September 1884. DE KANTER. M\ Ut. tDe BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leidenbrengt 1 kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen van kojffiehuishou- n, slijters en lappers, dienst 1884/5, voor de wijken'ö, 6, 7, en 9 jj het College van Zetters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer emeente, op verioon van bet aanslagbiljet, waarop ingevolge art. 25 (5e d) der Wet van 21 Mei 1819 Staatsblad n°. 34) moet blijken dat de helft ran den aanslag over het dienstjaar is voldaanverkrijgbaar zijn op Don- ierdag IS, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 September a. s., tel lens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladeu ter uitreiking moeten worden ifgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne j toeite mogen eischen tien centszonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden 17 September 1884. DE KANTER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteer- den, wonende in wijk VI, over het dienstjaar 1884/85, bij het College van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een ot drie uren en wel Donderdag IS tot en met Zaterdag 20 leptember a. s.; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafge haalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen Hen Cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, den 17 September 1884. DE KANTER. iCt, 1 1 he /i ïb.Bt il. LEIDEN, 19 September. Door het kiescollege der Ned. llerv. gemeente is heden het navolgende drietal van predikanten geformeerd; dd. L. J. Van Apeldoorn, pred. te Enter; F. H. Herfkens, pred. te Rhenen; C. P. N. Pikaar, pred. te Overschie. Voor de arrond.-rechtbank te 's Ilage werden heden de pleidooien ge houden in zake een eisch van de R. K. arminstelling te Leiden, tot veroor- deeling van J. Van Gils c. s. en het R. C. parochiaal armbestuur aldaar tot uitbetaling van een legaat groot f 5000, door Van Gils, leverancier van «rstgenoemde instelling, aan de R. K. armen te Leiden vermaakt. Advo caat Van Stipriaan Luiscius betoogde, dat eischeresse is eene wettige instel ling voor armenverzorging, en de R. K. armen, door haar gealimenteerd, kennelijk waren aangewezen als de rechthebbenden op het legaat. Advo caat Van Berckel, uil Amsterdam, beweerde, dat het parochiaal armbestuur cenig gerechtigde was, als het eenig bevoegd kerkelijk gezag tot instelling 'an armenzorg, zich onderwerpende aan het gezag der bisschoppen, waar onder eischeresse niet leeit, weshalve zij geen recht heeft op voordeelen. Aan het depart, van waterstaat, handel en nijverheid werd heden o. a. C. 1* aanbesteedhet maken van een gebouw voor den poslpakketdieust en voor eene uitbreiding der lokalen van den postdienst achter en aan het postkan toor te Leidenmet het onderhouden en herstellen van al deze gebouwen tot en met den 31en December 1887. Minste inschrijver de heer C. M. Roo- zenburg, te Naaldwijk, voor ƒ21185. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de betrekking van leeraar voor de Hoogduitsche en de Engelsche taal, of van leeraren voor elke der beide genoemde talen aan de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Bergen op Zoom te vervullen is. De jaarwedde nader te bepalen. Zijdie voor deze betrekking in aarmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 30 September e. k. aan te melden bij den hoogleeraar-inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda te 's Gravenhage. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde te Suez den 18dt0 Sept. en vertrok denzelfden dag. Naar het Amst. verneemt is de rekening van den Farna-iocht opgemaakt en zal de commissie, aan welker hoofd de hoogleeraar Buys Ballot staat, waarschijnlijk in staat zijn ongeveer ƒ13,000, of ruim twee vijlden van het door den staat verstrekte voorschot, terug te geven. De gepensioneerde vice-admiraal R L. De Haes is te 's Gravenhage overleden. De overledene was ridder van de Militaire Willemsorde 3e kl. en van den Nederlandschen Leeuw. Voor de betrekking van leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool voor jongens met 5-jarigen cursus te Amsterdam, zjjn voorgedragen de heeren L. P. A. Eykmanleeraar aan de H. B. S. te Leiden; J. G. Van Santen, idem te Zierikzee, en G. Bakker, leeraar aan de Twentsche industrie- en handelschool te Enschedé. Mevr. Lina Schneider zal zich dezen winter in Amsterdam vestigen. De begaafde vrouwdie reeds aan onderscheidene Duitsche dagbladen en tijdschriften zoo belangrijke mededeelingen deed over Nederlandsche literatuur en kunst, wenscht vooral over de Nederlandsche kunst uitvoeriger studiën te maken, en heeft terecht begrepen, niet beter te kunnen doendan weder een tijdlang in ons midden te komen. Tegelijk zal zij dan in verschillende groote steden weder voordrachten houden over Duitsche letterkunde. Mevr. Schneider is, naar men weet, in het bezit eener akte voor middelbaar onderwijs. Zij kan dus ook cursussen geven, en wij vertrouwen, dat dit aan sommige onzer instellingen zal geschieden. {Band.) - Gisterennacht omstreeks half een brak er op de derde verdieping van een perceel in de Frederikstraat te Nieuweramstel een vreeselijke brand uit, die spoedig het geheele gebouw in volle vlam zette. Der wanhoop ter prooi sprong de bewoonster der derde verdieping, mevr. wed. De Braauw, uit het venster, spoedig gevolgd door haar kleinzoon die bij haar inwoonde. De eerste overleed eenige minuten na den val; van den andere mag men genezing der bekomen kneuzingen hopen. Hetzelfde middel ter ontkoming nam de bewoonster der tweede verdieping, juffrouw Spil, te baat. Na eerst hare vier kinderen gered te hebben, door ze haar man aan een venster der eerste verdieping toe te reiken, sprong zij uit het venster. Zwaar werd zij aan het hoofd verwond. Liefderijk werden de gekwetsten door eene buurvrouw van alles voorzien en spoedig door hulp van dr. V. d. Stempel behandeld. De brandweer, die zich dapper gedroeg, was den brand te half vier meester. Hij bepaalde zich hoofdzakelijk tot het perceel, waarin hjj was ontstaan, behoudens eenige brandschade aan belendende gebouwen. In het Ulr. Dagblad deelt de hoogleeraar Buys Ballot mede: De jaren na 1847, waarin Juli, Augustus en September ieder te warm waren, zijn geweest: 1857 toen het van Mei tot December te warm was, 1868 en 1875, toen de warmte ook reeds in Mei begonnen was, maar slechts tot het einde van September voortduurde. In 1865 viel de warmste September maand zoo warm zal deze maand wel niet worden en nog vijl maan den volgden met te hooge temperatuur. Achtereenzonder te lage tempera turen er tusschen, bedroeg de som der positieve afwijkingen der dagen van 2 Sept. tot 5 Oct. 1865, en dus gedurende 34 dagen, 95 graden. In deze maand is de warmte eerst den 10dt11 begonnen, en is die som tot nog toe 80 graden. 's GRAVENHAGE, 19 September. Door Z. M. zijn de heeren mr. W. H. De Beaufort, lid van de eerste kamer der staten generaal, en d'. G. Van Overbeek de Meijer, hoogleeraar aan rijks universiteit te Utrecht, benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en is de heer Levin Max Paul Maria Hubert Wolff- Metternich, wonende te Arcen, gemeente Arcen en Velden, hertogdom Lim burg, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel ingelijfd, met de titels van graaf en gravin. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris: te Utrecht, jhr. A. Th. M. Van Asch van Wijck, candidaat-notaris te Zeist, en A. L. W. Van Dobben, candidaat-notaris te Arnhem, en te Waalwijk, A. J. Rant, candidaat-notaris, thans griffier bij het kantongerecht aldaar, uit welke laatstgenoemde be trekking hem eervol ontslag is verleend, een en ander met ingang van 1 October 1884. --- Door Z. M. is aan P. Visser eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Wijchen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is door den minis ter van financiën de staatsbegrooting voor 1885 aangeboden (zie achter) en

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1