li: i use ui: courant. 1884. M\ 221. DONDERDAG 18 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADES. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCHE BERTCHTEN. >di 27' uist De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. t0(j De prijs der Advertentiên is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen bij (deze ter kennis van belanghebbenden, dat de Beestenmarkt, die op [Vrijdag 3 October a. s., den gedenkdag van Leidens Ont- i.liet, zoude moeten plaats hebben, dit jaar zal worden gehouden op [Woensdag 1 October te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17 September 1884. E. KIST, Secretaris. 101 18! 1411 1211 di SI )8lfl De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt iter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteer- Iden, wonende in wijk VI, over het dienstjaar 1884/85, bij het College van IZetlers, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon [van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een [tol drie uren en wel Donderdag IS tot en met Zaterdag 2O September a. s.; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafge haalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur- Iwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen [tien Cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, den 17 September 1884. DE KANTER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen van koffiehuishou- dmslijters en tappers, dienst 1884/5, voor de wijken'5, O, 7, 8 en 9 het College van Zetters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer I gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, waarop ingevolge art. 25 (5e lid) der Wet van 21 Mei 1819 Staatsblad n". 34) moet blijken dat de helft randen aanslag over het dienstjaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Don- derdag IS, Vrijdag 19 en Zaterdag 30 September a. s., tel- kens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken ran dien termijn de onafgehaalde patentbladeu ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 17 September 1884. DE KANTER. LEIDEN, 17 September. Een heerlijke zomeravond op Zomerzorg heelt voor iedereen veel aan trekkelijks, wanneer echter de Kon. Militaire Kapel der Grenadiers, onder directie van den heer Völlmar, daarenboven op zulk een avond een concert geeft, dan is het niet te verwonderen, dat het publiek in zulk een grooten getale opkomt om een dubbel genot te smaken. Voor ons Leidenaren is een concert der geheele kapel geene alledaagschheid en daarom begeeft men zich met meer gespannen verwachting dan gewoonlijk naar Zomerzorg, om met een paar //expresselijk voor deze gelegenheid" vervaardigde ooren, zoo veel mogelijk alles op te vangen wat de Kon. Kapel zal te genieten geven. Het programma was met zorg saamgesteld, men had zoo ongeveer van alles wat; de //Rubens-Marsch" van Benoit, met hare eigenaardige harmo- nifta, opende het concert, het is eene frissche compositie en voor een marsch met zeer veel zorg geschreven, daarom dan ook eene cenigszins waardige introductie voor het volgend nommer: de achtste //Symphonie" van Von Beethoven. Dit heerlijke kunstgewrocht, dat eeuwig jong blijft, werd op eene niet genoeg te waardeeren wijze door de kapel weergegevenden heer Völlmar komt hier waarlijk een woord van lol toe voor zijne uitstekende leiding, alleen in het Minuetto liet de gelijkheid te wenschen over, de in strumenten waren niet altijd zoo zuiver in de maat, als men van de Kon. Kapel mag eischen. Naast Beethoven moet hier allereerst de man bewon derd worden die zoo «originalgetreu" deze Symphonic voor harmonie-orkest heeft gearrangeerd, arrangementen zooals die van Dunkier zijn zeldzaam, zells in de buitenlandsche barmoniemuziek vindt men moeielijk iets beters en daarom verdient den naam van Dunkier steeds in hooge eere worden ge houden. In den aanvang der //Rhapsodie" van Liszt was het orkest nog al ongeljjk, dit zeer moeielijke werk (een verdienstelijk arrangement van den heer Völlmar) werd overigens zeer goed uitgevoerd en hadden sommige medewerkenden gelegenheid in overvloed om te toonen hoe zjj hun instru ment meester waren, vooral in de »Hugenoten-fantaisie" moest de clarinet- solo, maar bovenal de voortreffelijk uitgevoerde tongslagpassages der cor netten, oprechte bewondering wekken. De uitvoering der //Manfred-ouver- ture" was minder gunstig. Deze heerljjke schepping van Robert Schumann is nu eenmaal niet geschikt om door een harmonie-orkest te worden uitge voerd. De verschillende uitingen van hartstocht en vertwijfeling, welke in de origineele compositie den strijkinstrumenten zoo karakteristiek zjjn toe bedeeld, zijn niet door blaasinstrumenten weer te geven, er was weinig of niets te bemerken van de //leidenschaft" welke deze ouverture zoozeer ken merkt en daardoor was natuurlijk de uitvoering, die ook nu en dan aan fijnheid wel wat te wenschen overliet, min of meer koud. De vertolking van de «Fantaisie-Caprice" van Vieuxtemps was in een woord meesterlijk, evenzeer die der beide volgende nummers, het eenvoudige verheven //Domine Jesu" van Verdi, als de eigenaardige danswijze uit de 16d« eeuw. Ook hier was de instrumentatie meesterlijk, de melodie voornamelijk door hobo en cornetten gevoerd en gefigureerd door de picolomaakte een schoon effect. Eene goede uitvoering der vLohengrin-fantaisie besloot het concert. Dankbaar zijn wjj steeds indien wjj in onze goede stad de geheele kapel te genieten krijgen, maar nog veel dankbaarder zouden wij zjjntegen over den heer Couvée indien deze trachtte zjj het dan ook tegen eene afzonderlijke entreeprijseen of twee der zomerconcerten door de geheele kapel te doen plaats hebbenhet behoefde niet verzekerd te worden dat hg de groote sympathie zijner stadgenooten zou ondervinden. De kinderen hielden zich gelukkig zeer rustig, maar het verzoek dat door den heer Couvée gewoonlijk tot de ouders wordt gericht, ten opzichte hunner kinderen, moet nu den heer Couvée worden gedaan ten opzichte van zijn dienstpersoneel, bet vervelend gefladder der //Jan's" om de muziektent en tusschen de tafeltjes gedurende de muziekuitvoeringen, was inderdaad hinderlijk en benam wel wat van het schoon geheel. Een oprecht gemeend //tot wederziens" zal den heer Völlmar met de Kon. Kapel door iedereen die gisterenavond het concert bijwoonde, van harte worden toegeroepen. Van eene andere zijde ontvingen wjj het volgende: Het groot harmonie concert door de koninklijke militaire kapel ten voordeele van hun zieken en ondersteuningsfonds //Onderlinge hulp", gisteren avond op Zomerzorg ge geven, is uitnemend geslaagd. Niet alleen dat het programma zich door menig gewaardeerd nommer onderscheidde, hetgeen dan ook wel was te wachten voor zulk eene gelegenheid, maar het Leidsch publiek dat de zo merconcerten bezoekt en deze zoozeer weet op prijs te stellen, had getoond ook nu gaarne de hand tot een zoo liefdadig doel te openen. De Stations weg was dan ook zwart van de menschen, die zich reeds vroegtijdig op waarts begaven tot bijwoning van dit concert waarbij nog kwam dat de avond, na een zoo warmen dag, zoo volmaakt was als er ooit een in Sep tember kon worden verwacht. Bij een zoo hooge temperatuur was het blad stil en men kon eene speld hooren vallen. Op het voetspoor echter van onze voorvaders, die nooit zonder de noodige voorzorg zich van huis bega ven en er altijd op rekenden dat het weer in Holland soms bij het uur kan omslaan, hadden ook vele door het medevoeren van onderscheidene gewat teerde kleedingstukken, zich gevrijwaard tegen het opdoen van eene ver koudheid, doch hoe prijzenswaard ook zulke voorzorgen steeds mogen be vonden worden, voor den avond van gisteren waren zij eenigzins overbodig. Hierbij Iaat het zich gemakkelijk denken dat er geen plaats meer in den tuin te vinden was, niemand liefst geen gebruik van de zaal wenschte te maken en iedereen zoo genoegelijk was gestemd bij deze uitvoering dat het nergens aan toejuiching ontbrak. Weldoen wekt dan ook altoos een zoo streelend gevoel van zelfvoldoening op, of gelijk een zeker schrijver op merkte: genieten en weldoen zijn twee zulke schoone eigenschappen. Heden bereikte de thermometer het cijfer van 80° F., met Z. 0. wind en een barometerstand van 770 Mm., die iets tot dalen is geneigd. De weerkundigen zullen aanmerken dat het weer voor ruim half September veel te warm is en dit is volkomen juist. In de Staatscourant van 17 dezer zjjn opgenomen de verslagenuitge bracht aan den minister van binnenlandsche zaken door de commission, ge durende 1884 belast met het afnemen der examens van apothekers-bedienden.' Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat het rijks gesticht voor krankzinnigen te Medemblik met 1 October aanst. zal worden geopend. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Genua den 16™ Sept.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1