Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van W. A. W. graaf Van Limburg Stirum in den familiegrafkelder te Warmond bijgezet. Vele hoogge plaatste personen waren op het kerkhof aanwezigterwijl een groot aantal door het zenden van bloemkransen hunne deelneming lieten blijken. De harmonie van Warmond nam aan de begrafenis deel, met hare instrumenten in rouw getooidterwijl door haar een prachtige krans op de kist was gelegd als laatste hulde aan haren zoozeer betreurde beschermheer. Tal van nieuwsgie rigen woonden de plechtigheid bij die in aller eenvoud plaats had. Zaturdag middag werd naar den trein, die 12.15 minuten van Amster dam naar Zutfen vertrekt, op de hoogte van eene der nieuwe straten te Amsterdam, door volwassen mannen met steenen geworpen. Een steen ging door een ruit eener coupé 2is klasse en trof het aangezicht van een reizi ger, zonder dezen echter noemenswaardig te verwonden. Sedert eenigen lijd werden te Deventer op marktdagen, gewoonlijk door boerinnen, portemonnaies met geld vermist. Vrijdag nu werd eene vrouw, moeder van vier jeugdige kinderen, door de politie op heetcrdaad betrapt, terwijl zij eene boerin eene portemonnaie met geld uit den zak rolde. Het bleek later, dat zij zich elders reeds vroeger aan zakkenrollerij had schuldig gemaakt en daarvoor gevangenisstraf had ondergaan. 's GRAVENHAGE, 15 September. Door Z. M. is aan J. Buys, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Lobith, behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is de kapitein ter zee H. J. S. Van der Sloot tijdelijk toe gevoegd als lid van het hoog militair gerechtshof. Door Z. M. zijn, benoemd tot apothekers 2le kl. bij den militairen ge neeskundigen dienst in Ned.-lndië, de voor die betrekking opgeleide kwee- kelingen der pharmacie J. C. Leusden en M. G. C. Simons. De heer Adolf Grill, bij Zf. M». besluit van 24 Juni 11. n«. 65 benoemd tot consnl der Nederlanden te Messinais in die hoedanigheid door de Itali- aansche regeering erkend. De minister van Financiën maakt bekend, dat op den Is'" September 1884 een bedrag van 14 millioen gulden aan schatkist-promessen in om loop was. De minister van oorlog zal 18 September a. s. geen audiëntie verleenen. Z. D. H. de erfgrootliertog van Oldenburg is Zaterdagavond in de resi dentie aangekomen, ten einde op den verjaardag van H. K. H. prinses Hen drik zijne schoonzusterin de gelegenheid te zijn haar persoonlijk met dit feest zijne gelukwenschen en die zijner gemalin aan te bieden. Gisteren wapperde uit alle gouvernements-, provinciale en gemeente gebouwen en uit onderscheidene particuliere woningen de nationale vlag ter herdenking van den verjaardag van H. K, H. prinses Hendrik. Ten 1 uur werd door het garnizoen in het Malieveld eene parade gehouden, welke werd gekommandeerd door den kolonel jh'. ridder Van Rappard, van het 3' reg. huzaren, en geinspecteerd door den ganeraal-majoor Van Bel. Vereenigde zitting der beide Kamers, tot opening van de gewone Ver gadering der Staten-Generaal. Zitting 1884—1885. Ten 1 ure wordt de Vergadering door den heer jhr. mr. J. F. F. Van Eysinga geopend, die den griffier doet voorlezen een koninklijk besluit van 5 September jl.n°. 16, waarbij hij, de heer Van Eysinga, benoemd wordt tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de heden te openen zitting. De Voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der Grondwet, met de leiding der Vergadering in de tegenwoordige vereenigde zitting belast zijnde, benoemt eene Commissie van acht leden om de Ministers, hoofden van minisleriëele departementen, bij Koninklijk besluit van 6 September jl. (Stbl. n". 199) tot Commissie benoemd om namens den Koning de zitting der Staten-Generaal te openen, in- en uitgeleide te doen. De Ministers, allen in costuum, hadden zich, twee aan twee in hofkoet sen, elke met vier paarden bespannen en met een lakkei naast elk portier, van het Paleis naar de Vergaderzaal begeven. De stoet werd voorafgegaan en gesloten door piketten huzaren, zonder muziek. De Kamerheer-Ceremoniemeester, de heer J. M. L. Van Rronkhorst, in een andere hofkoets gezeten, geleidde, in costuum, de Ministers. Deze door de commissie binnengeleid zijnde, plaatst de kamerheer-cere moniemeester zich ter zjjde van den troon; de ministers nemen plaats achter de minister-tafel. De heer Heemskerk, minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voor zitter van den raad van ministers, houdt de volgende aanspraak: Mijne Heeren! Wegens den rouw over het smartelijke verlies, dat voor weinige maan den het Koninklijke Hnis trof, heeft de Koning ons opgedragen Uwe verga dering van Zijnentwege te openen. Algemeen en onverdeeld was de deelneming van het Nederlandsche volk bij het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje. De betrekkingen des Konings met de buitenlandsche Mogendheden bleven zeer vriendschappelijk. De vloot en het leger geven reden tot tevredenheid. Tot nog toe bleef het Vaderland behoed voor de cholera, die in dit jaar een gedeelte van Europa teistert; de binnen het bereik der Regeering lig gende voorbehoedmiddelen worden aangewend. Deze zomer kenmerkte zich door een gezegenden oogst, en met tevreden heid mocht de landbouwer deelnemen aan de internationale tentoonstelling die onlangs te Amsterdam, op uitstekende wijze ingericht, plaats had. De algemeene toestand in Nederlandsch-Indië is niet ongunstig; het ophou den van verwoestende epidemieën en van de veeziekte op Java kan niet anders dan een heilzamen invloed hebben op de welvaart der inwoners. Krachtige maatregelen worden genomen om in Atjeh een slaat van zaken te vestigen, die veroorloven zal in het vervolg van de zee- en landmacht minder zware diensten te vorderen dan tot dusver met onbezweken moei en volharding door haar zijn bewezen. De schepelingen, die in Tenom wederrechtelijk werden gevangen gehou den zijn in vrijheid gesteld. Het is te hopen dat de bijzondere omstandigheden, die thans den land bouw in Suriname en den koophandel in Curacao drukkenvan voorbijgaan- den aard zullen zijn. In het aanstaande parlementaire jaar wachten U, Mijne Heeren! belang, rijke werkzaamheden. Eenige U bekende overeenkomsten met andere Mogendheden betreffend! handel en internationaal recht, vereischen nog Uwe bekrachtiging. Het zal van U afhangen, door de behandeling van onderscheideneaanhau- gige wetsontwerpen, de invoering van het nieuwe wetboek van strafrechi mogelijk te maken. Een wetsontwerp tot regeling van het algemeen en bijzonder bestuur vu den waterstaat zal U vermoedelijk eerlang bereiken. De voorstellen tot herziening van de Grondwet zijn genoeg gevorderd, on te verwachten dat zij weldra in behandeling komen. De toestand der geldmiddelen zal op uwe belangstelling weder in ruim mate aanspraak maken. Zeker is het crediet van den Staat wel gevestigd, en het tekort in vei- gelijking van het vorige dienstjaar verminderd, maar de Regeering meent Did te mogen rusten in het streven om door bezuiniging binnen de grenzen dit mogelijkheid eenerzijds, en door verbetering van middelen in Nederland ei in Indië anderzijds, het noodige evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten te naderen en eindelijk te bereiken. Intusschen roepen wij in de allereerste plaats Uwe aandacht in op Jt onlangs ingediende wijziging van een enkel artikel der Grondwet, die, oi gelijke reden als de aangenomene wet omtrent het regentschap, den vont rang boven andere werkzaamheden verdient. Mochten de Staten-Generaal kunnen goedvinden, dit onderwerp binnet kort te behandelen, dan zou de tijd voor de gewone najaarswerkzaamheda j niet behoeven te ontbreken. Welke intusschen ook de loop Uwer gewichtige beraadslagingen zij, wj hopen dat die onder Gods zegen tot welzijn van het Vaderland zullti strekken. In naam des Konings verklaren wij de vergadering der Slaten-Genern te zijn geopend. De ministers wordt door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de ver eenigde zitting wordt gesloten. De commissie uit de kamers belast om de koninklijke commissie by! opening der zitting van de staten-generaal heden in- en uitgeleide te doa bestond uit de volgende heeren: Pijnappel, Schimmelpenninck Van der Op Merkes Van Gendt, Teding Van Berkhout, Van Eek, Verniers Van li Loefl, T. Mackay en Van der Hoop. In de heden middag gehouden zitting van de tweede kamer heeft l nieuwbenoemde lid dier kamer, de heer Duyvis, na goedkeuring zijneri loofsbrieven, zitting genomen. Morgen ten 1 uur zal de voordracht wordi opgemaakt voor het voorzitterschap. De aangekondigde meeting der werklieden werd gisteren in 't Gebouw ra Kunsten en Wetenschappen gehouden. De opkomst was zeer aanzieoijl circa 2000 personen, waaronder zelfs vrouwen en kinderen, vulden dein Precies 1 uur opende de voorzitter Gebing de vergadering en heette de u wezigen welkom. Beweerde men nog eenige jaren geleden dat de *oi standers van het algemeen stemrecht den moed misten om voor hun gevoel uit te komenhoe werd thans die bewering gelogenstraft. Uit alle oord des lands waren afgevaardigden bijeen om deze zuivere werkliedenbewegi tot uitvoering te brengen. Moge de regeering er door leeren dat er belli stelling bij het volk bestaat en het volk toone zijn rechten waardig te ij Deze beweging bewees tevens dat hoe ook verdeeld in détails, de werki één is waar 't geldt het uitstekendste belang van alle burgers. De regeer, moet dat bewijs nog leveren; tal van partij verschillen >n de statenkm doen het welbegrepen volksbelang verzaken. Moge de regeering door beweging van verleden jaar en van thans, opgewekt worden om het ra recht te doen. Moge de onverbreekbare band zich uitstrekken over deI heele natie, opdat aan het onmondige, onder voogdij staande volk rechts schiede. Vereenigd kunnen wij krijgen wat wijindividueel niet kun) erlangen. Twee sprekers voerders daarna het woord. De heer Heldt, Amsterdam, wees op het verschil tusschen de meetings verleden week deze. Daar had men kunnen bestrijden, dat de tegenstanders ontbrak! is onze schuld niet. Onze taak is anders, wij moeten de wenschent tienduizenden ter kennis brengen van de hooge regeering en de stalt generaal. Onze taak is afgebakend door eene motie, die in druk aaa vergadering was rondgedeeld. Hij verdedigde verder die motie in brie trekken ten gunste van spoedige verkrijging van algemeen stemrecht. Vi volgens hield de voorzitter van den sociaal democratischen bond, Van4 Stadt, van Zaandijk, eene uitvoerige rede, waarin hij een woord van wekking tot de niet-kiezers en eene zeer ernstige waarschuwing tot dek zers richtte, waarbij hij mede krachtig uitkwam tot verkrijging vani algemeen stemrecht. Beide sprekers werden luide toegejuicht. Ten sli werd met eenparige stemmen de volgende motie aangenomen/'de vergil ring overwegende dat bij 't tegenwoordig kiesstelsel eene behoorlijke beta tiging van ware volksbelangen niet mogelijk isdat deze alleen kregen kon worden door 't geheele Nederlandsche volk invloed te gevea 't staatsbestuur is van oordeel dat ten spoedigste het algemeen stemrü //bij de Grondwet gewaarborgd" moet verleend worden." De afgevaardigden van den Nederl. Bond voor algemeen stemrecht,' het algemeen Nederl. werkliedenverbond en van den sociaal democratie bond vereenigden zich heden voormiddag 10uur in het lokaal Walhal de Westerbaenstraat tot overbrenging van het adres aan de regeering 1

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2