BUI LEIRSCRE COURANT. TENGEWO N E 1884. M°. 218-. MAANDAG 15 VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS, SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere e| op MAANDAG den 151"™ September 1884, tot opening van de gewone Vergadering der Statcn-Ccncraal. Zittingjaar 18841885. Ten 1 ure wordt de Vergadering door den lieer jlir. mr. J. F. F. Van Eysinga geopend, die den griffier doet voorlezen een koninklijk besluit van 5 September jl., n°. 16, waarbij hij, de heer Van Eysinga, benoemd wordt tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de heden te openen zitting. De Voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der Grondwet, met de leiding der Vergadering in de tegenwoordige vereenigde zitting belast zijnde, benoemt eene Commissie van acht leden om de Ministers, hoofden van ministei'iëele departementen, bij Koninklijk besluit van 6 September jl. (Stbl. n°. 199) tot Commissie benoemd om namens den Koning de zitting der Staten-Generaal te openen, in- en uitgeleide te doen. De Ministers, allen in costuum, hadden zich, twee aan twee in hofkoet sen, elke met vier paarden bespannen en met een lakkei naast elk portier, tan het Paleis naar de Vergaderzaal begeven. De stoet werd voorafgegaan en gesloten door piketten huzaren, zonder muziek. De Kamerheer-Ceremoniemeester, de heer J. M. L. Van Bronkhorst, in een andere hofkoets gezeten, geleidde, in costuum, de Ministers. Deze door de commissie binnengeleid zijnde, plaatst de kamerheer-cere moniemeester zich ter zijde van den troonde ministers nemen plaats achter de minister-tafel. De heer Heemskerk, minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voor zitter van den raad van ministers, houdt de volgende aanspraak: Mijne Heeren! Wegens den rouw over het smartelijke verlies, dat voor weinige maan den het Koninklijke Huis trof, heeft de Koning ons opgedragen Uwe verga dering van Zijnentwege te openen. Algemeen en onverdeeld was de deelneming van het Nederlandsche volk 'ij het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje. De betrekkingen des Konings met de buitenlandsche Mogendheden bleven zeer vriendschappelijk. De vloot en het leger geven reden tot tevredenheid. Tot nog toe bleef het Vaderland behoed voor de cholera, die in dit jaar een gedeelte van Europa teistert; de binnen het bereik der Regeering lig gende voorbehoedmiddelen worden aangewend. Deze zomer kenmerkte zich door een gezegenden oogst, en met tevreden heid mocht de landbouwer deelnemen aan de internationale tentoonstelling die onlangs te Amsterdam, op uitstekende wijze ingericht, plaats had. prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. De algemeene toestand in Nederlandsch-Indië is niet ongunstig; het ophou den van verwoestende epidemieën en van de veeziekte op Java kan niet anders dan een heilzamen invloed hebben op de welvaart der inwoners. Krachtige maatregelen worden genomen om in Atjeh een staat van zaken te vestigen, die veroorloven zal in het vervolg van de zee- en landmacht minder zware diensten te vorderen dan tot dusver met onbezweken moed en volharding door baar zijn bewezen. De schepelingen, die in Tenom wederrechtelijk werden gevangen gehou den, zijn in vrijheid gesteld. Het is te hopen dat de bijzondere omstandigheden, die thans den land bouw in Suriname en den koophandel in Curacao drukkenvan voorbijgaan- den aard zullen zijn. In het aanstaande parlementaire jaar wachten U, Mijne Heeren! belang rijke werkzaamheden. Eenige U bekende overeenkomsten met andere Mogendheden betreffende handel en internationaal recht, vereiscben nog Uwe bekrachtiging. Het zal van U afhangen, door de behandeling van onderscheidene aanhan gige wetsontwerpen, de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht mogelijk te maken. Een wetsontwerp lot regeling van het algemeen en bijzonder bestuur van den waterstaat zal U vermoedelijk eerlang bereiken. De voorstellen tot herziening van de Grondwet zijn genoeg gevorderd, om te verwachten dat zij weldra in behandeling komen. De toestand der geldmiddelen zal op uwe belangstelling weder in ruime mate aanspraak maken. Zeker is het crediet van den Staat wel gevestigd, en het tekort in ver gelijking van het vorige dienstjaar verminderd, maar de Regeering meent niet te mogen rusten in het streven om door bezuiniging binnen de grenzen der mogelijkheid eenerzijds, en door verbetering van middelen in Nederland en in Indië anderzijds, het noodige evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten te naderen en eindelijk te bereiken. Intusschen roepen wij in de allereerste plaats Uwe aandacht in op de onlangs ingediende wijziging van een enkel artikel der Grondwet, die, om gelijke reden als de aangenomene wet omtrent het regentschap, den voor rang boven andere werkzaamheden verdient. Mochten de Staten-Generaal kunnen goedvinden, dit onderwerp binnen kort te behandelen, dan zou de tijd voor de gewone najaarswerkzaamheden niet behoeven te ontbreken. Welke intusschen ook de loop Uwer gewichtige beraadslagingen zij, wij hopen dat die onder Gods zegen tot welzijn van het Vaderland zullen strekken. In naam des Konings verklaren wij de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. De ministers wordt door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de ver eenigde zitting wordt gesloten. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MÜRÉ, voorheen J. C. Dbabüe.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 7