PER TELEGRAAF. ITALIË. Een overvloedige regen is gevallen, waardoor de temperatuur zeer is afgekoeld. Donderdag waren er 200 cholera-gevallen minder dan den dag te voren. Bij kon. besluit is de quarantaine aan de Fransche grens opgeheven. Naar men verzekert, heeft de koning 300,000 fr. geschonken voor de nood lijdenden te Napels. De uitslag van het te Willem I gehouden overgangsexamen voor het hoogste studiejaar van den voorbereidenden cursus is als volgt: geslaagd zijn, in alphabetische volgorde: voor de infanterie: de sergeanten van Dron- gelen en Van Lawick van Pabst, benevens de korporaal aspirant-officier Van Weerden; voor de administratie: de sergeanten Krijgsman en Van Lier. (toe.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen. Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ing. 2d8 kl. bij den waterstaat enz. A. W. Hein en aan den comm. 2d8 kl. bij den post- en tel. J. K. Wiggers; een jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den resident der Westerafd. van Borneo B. Van Zutphen. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de ondercomm. voor de bel. in de res. Batavia, J. V. Gerrits. Benoemd: tot arch. 1"« kl. bij den waterstaat enz. J. Bruins; tot ondercommies voor de belastingen in de res. Batavia, de ambt. op non-act. G. J. P. Vernet; tot contr. ls,c kl. bij het Binnen), bestuur op Java en Madura G. Hogenraad, thans tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van contr. 2de kl., tol contr. *2d< kl. de ambt. op wachtgeld 1. H. F. Ter Meulenbij de exploitatie der oosterlijnenTot mach. 2d8 kl. J. C. Vodegel, thans tijdelijk die betrekking bekleedende, tot 3d8D comm. J. C. Breukman, thans lijdelijk die betrekking bekleedende; tot opz. 3d8 kl. den in den mond heeft gelegd, in Holland is geen andere rijpe vrucht dan de gebakken peer. Bezoekt dan ook Leiden, Haarlem of Utrecht, vertoeft er eene enkele maand en houdt u verzekerd uitgehongerd terug te keeren. De Hollanders deelen met de Duitschers de dwaasheid om beddelakens te gebruiken even smal als servetten en zich te bedienen van servetten even lang als beddelakens. Ook de ingewikkelde inrichting hunner sloten mag niet onopgemerkt worden voorbijgegaan. In een hötel een deur te openen, is een bijna niet te overwinnen hinderpaal, ten gevolge van het groot aantal haakjes en pinnetjes, welke ten dien einde te verschuiven zijn. De hier over in wanhoop verkeerende reizigers hebben doorgaans geen ander red middel dan in dezen uitersten nood, de bedienden tot hun hulp te roepen. Zonder eenig voorbehoud moet men den meest uitbundigen lof toezwaaien aan de tirannieke zindelijkheid, welke algemeen daar te lande heerschende is. Nacht en dag zijn de nauw gecorsetteerde (sit venia verbo) dienstmeisjes bezig de huizen te wasschen, te poetsen, te borstelen en te boenen, des morgens worden de gangen met zand bestrooid en wel zóó dat de vloer veel overeenkomst heeft met een batisten hemd; hierop de indruk van uw voet te laten is in de oogen der angstvallige dienstboden een heiligschennis; ter wille van de waarheid dient dan ook vermeld te wordendat zij in zoodanig geval zich beijveren om zoo spoedig mogelijk nieuw zand aan te brengen en alles in de oude orde te herstellen. Stof, de ramp van bijna elk huis, is in Holland onbekend. Ik heb met eigen oogen aanschouwd dat meiden, welke na alles gewasschen en gestoft te hebben, nog met veger en doek gewapend jacht maakten op een klein stofje dat zij in een zonnestraal opmerkten, en hiermede niet een einde maakten, voordat zij het meester waren geworden om het dan terstond te verwijderen. Er zijn zelfs steden, waar aan de straten deze zelfde zorgen worden besteed. Men de onderopz. l'le kl. Th. W. Albinus; bij den aanleg der lijn Buiten, Preanger-Regentschappentot opz. 3de kl. G. lluijster, thans tijd. die bi king bekleedende; bij den post- en tel. dienst: tol kantoorchef^ comm. 2dt kl. J. Frölich te Renkoelen; met bep.. dat hij ais zoodu zijne standplaats zal optreden; tot kantoorchef 4d" kl., de comm.;, M. T. Cordesius te Weltevreden; tot kantoorchef 5de kl.de comm. W. F. Gijsbers te Palembang; met bep., dat zij als zoodanig zullen den, de eerste te Padang Pandjang, de tweede te Munlok, tot adj.i de op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen comm. 3d' k| Gronovius. met bep.; dat hij wordt geplaatst bij het post- en telegrai Weltevreden; J. W. Hendriks, klerk bjj het post- en lelegraafk.; m, dat hij bij dat kantoor geplaatst blijft. Departement van oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar El w gens ziekte, aan den 2ds luit.-kwart, bij de mil. adm. F. D. Van Gei Oetslagen: Op verzoek eervol wegens volbrachten diensttijd, metbeho; renht op pens. de kapt. der inf. E. Blaauwenoord. cDepartement van marine. Vergunning verleend: om te repatrieert den kapt. luit. ter zee, E. L. Ehnle. LONDEN, 13 September. Officieel. De zitting van het parlement 23st<0 October a. s. geopend worden. FEESTVIERING 3 October 1884. De gedenkwaardige dag, waarop het lang gewenschte Monument tj innering aan Leidens belegering en ontzet, 310 jaar geleden, zaloi worden, nadert met rassche schreden. De feestvierende geest begint meer en meer kenbaar te worden, wonder; voorgegaan door het Edel Achtb. bestuur dezer Stad, en ?s door zangvereenigingen van Mannenkoor en groote Kinderschaar, il door het houden van een Historischen Optocht, uit den Werklieden*! gingen, voorspellen een waar Volksfeest te zullen worden. De Historische Optocht zal bestaan uit een groot aantal gecostunit en voorstellen: '/De opkomst en bloei van Leiden in de vergrooiing Leiden in den loop der eeuwen heeft ondergaan." Het feestprogramma zal bevatten, alles wat op dien dag zal gext en tevens eene brochure over de beteekenis van den optocht, eene all sche voorstelling van de Ambachtsschool zal de optocht besluiten. De weg dien den optocht zal nemen zal zijn als volgt: Schuttersvel! treeplaats), RijnsbnrgersingelSteenslraat, Paardensteeg. Kortrapc Noordeindsbrug, Rapenburg W.Z.. Ruïne. Na afloop der onthulling u Monument: Steenschuur, Iloogewoerdsbrug, Breestraat, Korenbeurs Burgsteeg. Nieuwstraat. Hooigracht, Bakkerssteeg, Haarlemmerstraat, markt, Turfmarktsbrug, Oude Singel, Pauwbrug, Bakkerssteeg, Hu merstraat, Groote Havenbrug, Kalvermarkt, Heerengracht O.Z., Ni Rijn, Rijnstraatsbrug, Utrechlsche Veer, Plantage, Hoogewoerd, Bres Rapenburg, Nieuwsteeg. Pieterskerkhof, Pieterskerkstraat, Pieterskerk?! waar de trein zal worden ontbonden. Wij twijfelen niet of alle ingezetenen van Leiden zullen door het uit van vlaggen van hunne ingenomenheid de sprekendste bewijzen i Leiden viert feest! Leiden is ontzet!! Namens het hoofdbestuur voor den Historischen Op J. GOEDELJEE, President. J. N. VAN DER MARK, l8'8 Secretaris. PROGRAMMA VAN MGZIEKUITVOERISIGEN. Zomerzorg. Dinsdag 16 September, des avonds te 7 uren,i Harmonie-Concert, door de Koninklijke Militaire Kapel, ten voordtd haar Zieken- en Ondersteuningsfonds «Onderlinge Hulp". l8 All «Rubens-Marsch", Benoit; 2. «Symphonie in F, N°. 8" (arr. Dunkier], Beethoven; a. Allegro con brio; b. Allegretto scherzando; c. Ten? Menuetto; d. Allegro vivace; 3. «Hongaarsche Rhapsodie in F", opged aan Hans Von Bülow (arr. Völlmar), Liszt; 4. Fantaisie op moiien Meijerbeer's «Les Huguenots", Dunkier. 28Afd.: 5. Ouverture zu 4; Manfred" (arr. Völlmar), Schumann; 6. «Fantaisie caprice voor Viool Harmoniemuziek door Dunkier), Vieuxtcmps; 7. a. «Quator. Domini Oflertorio", b. «La Pavane", Air de Danse (1579) (arr. Dunkier), 1 8. Fantaisie over themas uit R. Wagner's «Lohengrin", Dunkier. De uitspraak in strafzaken voor het kantongerecht, welke liedeo plaats gehad, zal Maandag worden medegedeeld. onderzoeke dan ook met de meeste nauwkeurigheid de kleinste t: stegen zonder dat men die walgelijke vuiligheden zal kunnen aan» welke in de tegenwoordige naturalistische romans zooveel plaats innei De meest eigenaardige stad in Holland, is zonder eenige tegen? Leiden, de stad der wijsheid, de stad der scholen. Zij is gebouwd? archipel van kleine eilandjes, die evenveel boschjes vormen. Tel spreekt een ieder Latijn, zelfs de portiers, die ten bewjjze dat zij b te huur hebben, kleine bordjes aan den muur spijkeren, waarop mei Cubicula Locanda; het is in het Latijn dat gij het over den prijs wordt. De apothekers spreken geen andere taal dan die van Cicero, boerin, die voor vier stuivers maluwbloemen (fleurs de mauves) teri komt koopenzegt Da mihi flores malvae. Deze kleine eilandenzeer schilderachtig te aanschouwenvooral wa de morgenzon zijne stralen over het aardrijk verspreidt, zijn de «i plaatsen van logge Protestante domine's, bekleed met zwarte kousen, I broekengroote zwarte mantels en hoeden eveneens groot en eveneens' Zwijgend en in gedachten verzonken gaan zij u voorbij, lezende ia boekdeelen over theologie of differentiaal rekening. De schooljonge koor met jonge levendige meisjes vermaken zich ten kosten van omvangrijke zielenherders, waaraan Holland zijn geleerde maun: danken heeft." Wij gelooven dat elke verdere commentaar overbodig mag heelen;' zij nog vermeld het bepaald opmerkelijk feit, dat dit onzinnig 1* 1884 te Parijs uitgegeven, reeds de eer heeft genoten een tweede4 mogen zien. Risum teneatis. Mr. CL0VIS Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. R DUIT8CHLAND. Met betrekking tot het verleenen der orde «pour le mérite" aan prins Von Bismarck, verklaart de keizer in zijn kabinetsorder, dat Von Bismarck bij twee oorlogen niet slechts als hooggeschat raadsman, maar ook als sol daat hem ter zijde stond. De keizer zegt ten slotte: «Ge zijt, ik weet het, zoo zeer met hart en ziel soldaat, dat ik meen met hel verleenen dezer orde, welke velen uwer voorvaderen met trots gedragen hebben, u een ge noegen te zullen doen. Mij zeiven is het eene voldoening, dat ik den man, dien God in zijne genade mjj ter zjjde gesteld heeft en die zooveel voor het vaderland heeft gedaan, als soldaat eene welverdiende erkenning kan doen ten deel vallen." Keizer Wilhelm vertrekt morgen naar Polen om aan de bijeenkomst der drie keizers deel te nemen. Na afloop daarvan keert de keizer naar Berlijn terug en gaat van daar den 18drn naar de manoeuvres aan den Rijn. Op de Theiss, te Varos Nameny is een pont waarmee een groot aantal Russische pelgrims naar de overzijde gebracht zouden worden, door over lading gezonken. Twintig menschen moeten verdronken zijn. Er is een ge rechterlijk onderzoek ingesteld omtrent de schuldigen in dezen. Toen koning Milan van Servië Dinsdagavond te Weenen uit de opera .kwam, viel een der paarden vao zijn rijtuig en sleepte de equipage mede, waarvan een der lamoenen brak. De koning is gelukkig ongedeerd gebleven. Maria Kaloujna, die een aanslag gepleegd heeft op den kolonel der gendarmerie Katansky, te Odessa, is door den krijgsraad tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. OOST-INDIE. BATAVIA, 9 Augustus. Naar men verneemt, is er bij de regeering sprake van, de commiezen bij het departement van binnenl. bestuur onder ééne ranglijst te brengen met de commiezen in de residentiën geplaatst. Uit Padang meldt de Sumatra Ct.: Zooeven ontvangen wij het bericht, dat het 17de bataljon alhier bepaald op expeditie gaat. Het is thans geheel voltallig en tot vertrekken gereed. Van Java worden troepen verwacht tot verdere aanvulling van het te Padang-Pandjang te vormen 15de bataljon, waarvan een gedeelte tijdelijk hier in garnizoen zou komen. Blijkens bericht van den resident der Zuider- en Oosterafd. van Borneo, is de brand in de kolenmijn Pengaron gebluscht. Acht en twintig dwang arbeiders zijn omgekomen. Uit Blilar wordt aan de Soerab. Ct. dd. 1 Augustus geschreven: Heden- namiddag tien minuten vóór twee ure geconstateerd eene flinke en nog al langdurige aardbeving. De schokken waren eerst vrij regelmatig en zacht, gedurende 20 a 30 seconden; daarna hevig en met stooten gepaard. De beweging was horizontaal, van Oost naar West, en duurde totaal circa 45 seconden.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6