RIJVOEGSEL behoorende lot de Leidsohe Courant van Maandag dó September 0884-, iV°. 2d8. FEUILLETON. [n eene heden middag le 3 uren gehouden vereenigde zitting van de beide kamers der staten-generaal is de tegenwoordige vergadering dier sta len door den minister van binnenlandsche zaken, daartoe door Z. M. den koning gemachtigd, gesloten, met het houden van de volgende toespraak: Mjjne lleeren Ik mag het voorrecht hebbenU nit naam van Z. M. den Koning te dan ken voor de behartiging van 's lands belangen in deze zitting, In den loop daarvan werden vele onderwerpen door U behandeld, mocht niet omtrent alle de gewenschle overeenstemming zijn verkregen, er zijn gewichtige zaken tot een, zooals wij hopen, goed einde gebracht. Overeenkomsten met andere mogendheden tot wederzjjdsche bescherming van den wijnstok, en van den industrieelen eigendom, en tot bevordering der veeartsenijkunstwerden bekrachtigd; alsmede de tractaten met Frank- D|(|li, die nog wachten op de goedkeuring der wetgevende macht van dat land. Ij Wetten van organieken aard kwamen tot stand omtrent het staatstoezicht op krankzinnigen, omtrent het vervoer van buskruit en andere ontplofbare stoffenomtrent de politie op de visscherijen in de Noordzee, omtrent de licariegoederen en omtrent het vervoer van zaken die besmetting kunnen overbrengen. Vijf wetten werden afgekondigd, strekkende om met hel nieuwe wetboek van strafrecht in werking te treden; de overige daarvoor onmisbare voor stellen zijn bjj u in behandeling. De wet omtrent het lager onderwijs, die omtrent de militie, ook andere organieke wetten werden naar de behoefte gewijzigd. Verschillende onteigeningswetten strekken tot bevordering van nuttige reelwerken in Nederland en tot den aanleg van twee spoorwegen op Java werd iel jbesloten. 'sLands financien vereisehten in hooge mate Uwe aandacht. Eene nieuwe geldleening werd door U goedgekeurd en op niet onvoordeelige wjjze gesto len; met de verbetering van enkele belastingen die tot stand kwamwerd niet veel meer verkregen dan de rente en aflossing van die geldleening zul len eischen. Eene wet gal de bevoegdheid tot vermeerdering van de rentelooze schuld in muntbiljetteneene andere wapent de Regeering tegen depreciatie van onze metalen betaalmiddelen. Uwe werkzaamheden werden besloten met eenen, gelukkig, ongewonen arbeid, de voorziening in eeu eventueel Regentschap. Moge alles wat in deze zitting is vastgesteld, strekken tot bevordering van de belangen des Nederlandschen Volks In naam des Konings sluit ik de zitting der Stalen-Generaal. De zitting van de tweede kamer op Vrijdag 19 dezer zal bestemd worden tot aanbieding van de staatsbegrooling voor 1885. Z. M. de koning heeft, zooals thans gebleken is, niet alleen aan het dienstdoend personeel van wijlen Z. K. H. den prins van Oranje, het laat stelijk genoten tractement geheel of gedeeltelijk als pensioen toegelegd, doch tevens de jaarlijksche gratificatiën en toelagen, door den prins aan verschil lende oud-hofbeambten en personen verleendals levenslang pensioen bestendigd. Bljjkeus een alhier ontvangen telegram is de 2* luit. der artillerie F. F. R. graaf Dumonceau, die van het llollandsche bij het Indische leger is gedetacheerd, te Atjeh gesneuveld. BUI TEN LA ND S C HE BERICHTEN. BELG IE, De dagbladen melden, dat twee klassen der militie zjjn opgeroepen, lot versterking van het garnizoen te Brussel met 900 man. Volgens de Chronique heeft de heer Buis Woensdag II., onmiddellijk na de aanneming der schoolwet in den senaat, zich naar het paleis des konings begeven om eene oflieieele audiëntie aan te vragen voor de onder teekenaars van /'het verbond der gemeenten." ENGELAND. Het bericht der invrijheidstelling van de Italiaansche matrozen, behoo rende tot de bemanning van de Niserowordt bevestigd in eene depêche door het Engelsche departement van buitenlandsche zaken uit Penang ont vangen. Verder wordt daarin medegedeeld, dat de komst aan de kust van den radjah met de andere gevangenen verwacht wordt. Voor den Britschen brouwerskoning Bass zal een standbeeld worden opgericht. De Globe heeft met genoegen gezien, dat generaal Wolseley zijne be slissing omtrent de Nijl-expeditie nog uitgesteld heeft. Het blad meent, dat nu de maanden van koeler temperatuur komen, het grootste bezwaar tegen .eene expeditie van Soeakin over Berber naar Khartoem vervallen is. De correspondent van the Daily Telegraph te Caïro bericht, dat hjj een schrijven van Berber ontvangen heelt, gedagteekend van 5 Augustus en onderteekend door vijf bekende Grieksche kooplieden. Deze brief bevat bij zonderheden over de inneming van Berber. De schrjjvers zeggen, dat 6000 opstandelingen aan den aanval hebben deelgenomen, die drie dagen geduurd heeft. Al de Bachi-bozoeks, tot den laatste, zijn omgekomen met de wape nen in de hand, maar de Egyptenaren hebben de vlucht genomen of zich overgegeven. Toch werden zij vermoord en de rebellen hebben eene vreese- lijke slachting aangericht onder bijna de geheele bevolking. De stad is voor het grootste gedeelte verbrand. De onderteekenaars van dit schrijven ver klaren. dat zij wreedaardig mishandeld zijn en gedwongen werden hun ge» loof af te zweren. Uit Durban wordt van den 10d"> gemeld, dat Usibepu met een groot aantal zijner volgelingen op het //gereserveerde grondgebied" verschenen is. Naar de Standard meldt, zal, volgens de voorstellen, het bedrag der door Mexico uit te geven nieuwe schuldbekentenissen niet 17 millioen maar 17,200,000 zijn. Men meldt uit New-York van den 10d'n Sept,, dat aan de Atlantische kust gedurende de geheele week groole hitte heerschte. De thermometer wees 100° F. in de schaduw. Vele personen werden door zonnesteek getroflen. F K A N K R IJ K. Henri Gautier, van la France, heeft den minister Ferry te St. Dié, in de Vogezen, geïnterviewd. Op de vraag of de regeering officiéél bericht van eene oorlogsverklaring door China ontvangen had, antwoordde de mi nister ontkennend en hij meende zelfs, dat China zich nog wel eens beden ken zou. De Franpais kondigt de reeds vermelde geboorte van den tweeden zoon des graven van Parijs met de volgende woorden aan: 'Rondom deze wieg zweven eeuwenheugende tradition van vaderlandsliefde, moed, liefde en gehechtheid aan Frankrjjkeene gansche schare van oude en nieuwe roemrijke herinneringen. Allen, die bjj de trouwe heugenis van wat de nationale monarchie geweest is het vast geloof koesteren, dat door haar alleen Frankrijk zijne welvaart en zijne grootheid zal kunnen hervinden, zullen op dezen dag deelen in de blijdschap van het koninklijk huis". De jonggeborene heeft de namen ontvangen van Ferdinand Frans; koning Frans 11 van Napels en de infante Isabella van Spanje zullen peter en meter zjjn. Het Journal des Débats verklaart naar aanleiding van een dezer dagen vermelden briei van Stanley, dat het voornaamste hootd op den linkeroever van den Congo te Ncouna, Ntaba genaamd, een vazal is van den //Makoko", die Frankrijks souvereiniteit in de door de Fransche kamers bekrachtigde overeenkomst heeft goedgekeurd. Dit tractaat nu, vervolgt het blad, be helst twee punten, welke wèl moeten worden onderscheiden: vooreerst den afstand van grondgebied aan Frankrijk op den rechteroever en, zonder on derscheid van oevers, afstand van het suzereiniteitsrecht over al de staten van den Makoko. Op den rechteroever heeft Frankrjjk derhalve een eeniger- maie particulier grondbezit, bestemd om het middenpunt te worden zjjner handelsondernemingen op de bovenrivier, en bovendien staat de Makoko met zjjn geheele gebied onder Frankrijks bescherming. Stanley's bestendige fout, beweert het blad, is deze, dat hjj de vereeniging, aan welker hoofd hij zich bevindt, als een staat aanmerkt, welke op gelijken voet met Frankrjjk onderhandelen kan. De «Vereenigde-Staten van den Congo" echter, zegt het blad, zijn vooralsnog eene hersenschim. Uit Tientsin wordt gemeld, dat daar nagenoeg alle bij de Chineesche marine dienende Engelschen aangekomen zijnna geweigerd te hebben tegen dubbele soldij aan den oorlog met Frankrijk deel te nemen. OOK EEN BESCHRIJVING!!! Het kleine Nederland is in de laatste jaren een point d'attraction geweest voor velen, wier pen eene voorliefde koestert voor het geven van reisbe schrijvingen. Om strijd werd het in wier en moeras verscholen kleinood in het Fransch, Doitsch, Spaansch en Italiaansch beschreven en gelezen. Waardeerde verreweg de meesten onze goede eigenschappen en deugden, brachten zij hulde aan de Hollandsche vrpeid, aan de oprechtheid en open inborst onzer bewoners, bewonderden zij het manhaftig volk dat goed en bloed veil heeft gehad voor vrijheid en onafhankelijkheid, was er over het algemeen in hunne geschriften veel, zeer veel vleiends voor ons land en zijne bevolkingniet te ontkennen valt het, dat er ook buitengewoon veel bespolteljjks ten koste van dalzelfde land en dierzelfde bewoners is uit gekraamd. In de "Ans den memoiren des Herrn Schnabelewopski beschuldigt de anders zoo geniale Heine ons deugdzaam en eerbaar schoon geslacht van groote onzedelijkheid, te Leiden, vond hjj het eten fürchterlich schlecht; sen ander minder bekend Duitsch schrijver der laatste jaren geeft in alle lof e'nst eene uitvoerige beschrijving over de prachtige, smaakvolle en rjjke inrichting van het door hem in Rotterdam betrokken hötel op het Haring net, alleen de prijs der wijnen vond bjj te veel in evenredigheid met den 'jjkdom, die overal met kwistige hand was verspreid. Havard heeft bjj fijn bezoek te Haarlem van hei station tot den Hout bijna niets anders ton windmolens aanschouwd, voorzeker had hjj op dat oogenblik den slag van een hunner beet, en op dezen weg zouden wjj nog zeer lang kunnen voortschrjjden. Wjj zullen ons echter beperken, tot een onlangs uitge komen werkje, dat in het debiteeren van onzin, wartaal en logens boven alle anderen uitmunt; wjjl ook de stad onzer inwoning de eer heeft genoten in het bjj zonder vermeld te worden, gelooven wjj onze lezers geen ondienst te doen hen eenigzins in kennis te stellen met dit literarisch product van den heer Gustave Claudin. In zijn »Mes Souvenirs. Les Boulevards de 1840— 1871", schrijft hij naar aanleiding van zjjn bezoek in Holland het volgende: Ziedaar dan op welke wijze en in welk aangenaam gezelschap ik Hol land ontdekte. Hier beneden echter heeft elke medaille zijne keerzjjde, ook hier was zulks het geval. In Holland toch moet men tegen wil en dank vasten. De keuken is er, uitgezonderd te Rotterdam, den Haag eu Amsterdam, afschuwelijk. Men kan niet nalaten zich zeiven af te vragen, waarom die vette weilanden, welke de landschapschilders ons eeuwigdurend te bewonderen geven, slechts afzichtelijke koeien opleveren. Versche boter is in Holland ten eenenmale onbekend. Deze wordt terstond na gekarnd (battu) te zijn, geheel gezouten. Geen enkele andere soort olie dan noten olie wordt er gebruikt, terwijl het brood licht en doorschijnend is. Men werpe eene kruimel in de lucht, zij blijft zweven zonder op den grond te vallen, bjj vergelijking van deze zijn de brokken, welke men aan de vogeltjes geeft, looden koeken. De coteletten en beafsteks zjjn afkeer wekkend (répugnanls); men weet buitendien niet eens wat coteletten zijn; in een restauratie zet men u vier of zes kalis- of lamscoteletten voor, zoo heet mogelijk en op elkander gestapeld evenals dominosteeuen, waarmede men een toren heeft willen bouwen. De weinige vruchten, welke men er aan treft, worden in dit klimaat nooit rjjp, hetgeen M. De Tallejjrand dewoor-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5