BUITENLANDSCHE BERICHTEN. wordt geroeid, om mede door zijne stem invloed te kunnen uitoefenen op den gang der zaken. Wij hopen dat gij znlt medewerken, om dat reeds te lang onthouden recht aan allen toe te kennen, opdat de tijd der privileges ver- dwtjne en wij door geleidelijke en vreedzame ontwikkeling allen kunnen medewerken aan den bloei van ons land." Er is een schrijven rondgezonden, waarin onze landgenooten worden opgewekt om deel te nemen aan eene hulde aan Jacob en Wilhelm Grimm. De Nederlanders die de nagedachtenis der beide taalvorschers willen eeren, zullen dit kunnen doen door bijdragen te geven aan het comité te llanau, de geboorteplaats der Grimm's, dat voor hen een gedenkteeken wil oprichten. Het Nederlandsch comité is zamengesleld uit: Dr. M. De Vries, Leiden, voor zitter; dr, B.Sijmons, Groningen, Secret-Penningm.; dr. W. G. Brill, Utrecht; d'. J. Ten Brink, Leiden; dr. P. J. Cosijn, Leiden; mr, S. J. Fockema An- dreae, Leiden; d'. Gallée, Utrecht; B. J. Lintelo baron de Geer Van Jutphaas, Utrecht; dr. T. J. Halbertsma, Groningen; dr. A. G. Van Hamel, Parijs; dr. W. L. Van Heiten, Groningen; dr. W. J. A. Jonckbloet, Wies- baden; dr. G. Kallï, Amsterdam; dp. H. Kern, Leiden, dr. H. E. Moltzer, Utrecht; mr. C. Pijnacker Hordijk, 'sGravenhage; mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, Arnhem; J. A. Alberdingk Thijm, Amsterdam; dr. J. Verdam, Amsterdam; dr. J. Beckering Vinckers, Kampen; mr. J, De Wal, Deventer. Naar wij vernemen is het reisplan van Z. M. den koning naar hel groothertogdom Luxemburg voorloopig in dier voege geregeld, dat het ko ninklijk echtpaar den 1" October het Loo zal verlaten om nog denzelfden dag in Luxemburg te arriveeren. Door den ingenieur C. J. Van Doorn, te Amsterdam, is een ontwerp opgemaakt voor een droogdok te Curasao. Men verneemt dat op Staats- en Rhijnspoorwegen de winterdienst ge noegzaam niet van den zomerdienst zal verschillen. De gep. luil.-generaal jhr. Van Panhuys, adjudant-generaal des konings, heeft van Z. M. den koning de opdracht ontvangen om Z. M. den Duitschen keizer bjj de a. s. manoeuvres in de Rijnprovincie namens Z. M. te gaan begroeten. De schaarste aan het werk op elk gebied is ook niet zonder invloed gebleven op de vrijwillige dienstneming voor het Ned.-Indische leger. De wer vingen zijn veel talrijker dan vorige jaren en men vindt onder de adspi- ranten bijna alle ambachten vertegenwoordigd. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat bij het 7de regiment infanterie een sergeant aanwezig is, die 62 jaar oud is en 69 dienstjaren achter den rug heeft. Naar aanleiding van eene opmerking der IV. R. C. over de broodprij zen te Rotterdam, die zoo weinig overeenstemmen met de lage graanprijzen en nog eenige percenten hooger zyn dan in sommige andere groote ge meenten, schrijft men aan de IV. R. C. uit Stolwijk: In hoeveel nadeeliger conditiën sommige plattelandsgemeenten, b. v. Stolwjjk, verkeeren, kan hieruit blijken, dat in deze gemeente een gebuild tarwebrood, dat in Rot terdam met 17 ct. betaald wordt, niet minder dan 22 ct. kost, alzoo SO percent meer. Een bewijs te meer, dat willekeur de broodprijzen regelt. De beruchte firma G. Doesburg te Amsterdam heeft na eenige tijd van rust opnieuw getracht handelsbetrekkingen te Delft aan te knoopen. Aan den tabakshandelaar K. werden prijsopgave en monsters van goedbrandende sigaren beoeden de ƒ20 per mille gevraagd. Wijselijk schijnt de heer K. aan dat schrijven geen gevolg te hebben gegeven. Eene behoeftige vrouw, in de Barndesteeg te Amsterdam wonende, die zes kinderen heeft en des daags uit werken moet gaan, had tot verlichting van de huur een commensaal in huis genomen, die tijdens hare afwezigheid met een valschen sleutel de woning geopend en de linnenkast van haren scha- melen inhoud gansch en al beroofd heeft, alleen om aan de zucht naar je never te kunnen voldoen. Toen al hel gestolene verkocht en het geld in de kroeg verleerd was, viel de onverlaat eergisterenavond in handen van de politie en werd hij naar de gevangenis gebracht. Men schrijft aan het Hbl. uit Londen het volgende: Uw stadgenoot, de jeugdige violist Theodor Werner, is Woensdag 3 September jl. in Crystal Palace in een der concerten onder directie van August Manus opgetreden en heeft een buitengewoon succés gehad. Hij speelde het Andante en Finale uit het le concert van Vicuxtemps en de Polonaise van Laub, en wist door zjjn schitterend en geacheveerd spel het Engelsche publiek, dat niet zoo spoedig voldaan is, zoodanig in geestdrift te brengen, dat hij herhaalde malen onder warme bijvalsbetuigingen teruggeroepen werd en onmiddellijk door den directeur geëngageerd is om zich Zaterdag a. s. weder te doen hooren. Ook door de directie van den beroemden Covent Garden is hij uit- genoodigd, in een aldaar te geven concert mede te werken; wél een bewijs dat deze jeugdige kunstenaar, die te Londen geheel onbekend was en zich zonder eenige aanbeveling daarheen begeven heeft, buitengewone gaven bezit. Voor de mannen, aan wie Werner zijne opleiding te danken heeft, onder welke wij in de eerste plaats noemen Frans Coenen, kan dit schitterend succés van hun voormaligen leerling niet anders dan hoogst aangenaam en stree- lend zijn. Door het O. M. bij het gerechtshof te Arnhem is tegen H. J. J. Van G., timmerman te Aruhem, beschuldigd van moord op zijn schoonvader P. De R., eene tuchthuisstraf van 15 jaren geëischt. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan vrouw R. M. aldaar, omdat zij haren 13-jarigen zoon op erge wijze geslagen en verwond had. Die knaap, wetende waaraan moeder het geld besteedde, had op een Zaterdagavond zijn weekloon aan een buurman ter hand gesteld, omdat zijn vader ziek te bed lag. Toen nu moeder des Zondags verlangde, dat hij drank zou halen voor zijn geld, weigerde hij. Dat maakte moeder driftig, zij trok den pantoffel uit, sloeg haren jongen in het gezicht dal hij bloedde, en gaf hem nog schoppen toe. De officier van justitie denkt hierbjj niet aan eene geoorloofde ouderlijke tuchtoefening, maar aan verregaande overschrijding daarvanen requireert veroordeeling van bekl. tot 180 dagen celstraf en boete. Bekl. zal dezen eisch niet tegenspreken; zij wil liever in het tucl huis, dan zoo te moeten leven. Een professor der Groningsche universiteit, die het congres te Kopt hagen onlangs heeft bijgewoond en daarna nog eene reis ging doen dj Scandinavië, heeft het ongeluk gehad een been te breken. Hij wordt Christiania verpleegd. Hoe gevaarlijk het is jonge koeien van het eene stuk land in het dere te brengenis door den heer P. L. Tapper te Baflo ondervonden, een 7-tal verweidde en op Brabantsche klaver bracht. Nauwelijks had vee er een paar uren in gegraasd of er lagen twee stuks dood in het lap toen men kwam stortte de derde neer en bleken er nog twee ziek te zi Eergisterennacht zijn te Krawinkel drie boerenwoningen met schiii geheel afgebrand. Ook eenig vee is in de vlammen omgekomen. Oorzi onbekend. Bij eene oorlogsmanoeuvre, door het garnizoen van Bergen op Zo gehouden, stond, naar de Zoom meldt, een soldaat op post, toen eenskli zijn geweer afging en de rechterhand door het (losse) schot werd verbrija 's GRAVENHAGE, 12 September. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: der gemeente Klundt A. C. Van der Eist, en der gemeente Oldenzaal, mr. J. H. A. M. Essii en tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen, J Günther. thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoo uit welke betrekking hij eervol wordt ontslagen. De luitenant ter zee l8,e kl. Z. J. Cambier en de officier van gezoi lieid 2de kl. hij de zeemacht J. H. F. Bozon, behoorende tot de rol Zr. M». instructievaartuig ItJamix, de eerste belast met het bevel ovet de tweede gedetacheerd aan boord van Zr. M'. instructiebrik Castor, wort met 12 dezer op non-activiteit gesteld. Maandag, aanst., na opening der zitting, houdt de tweede kamet 3 uur vergadering. Voor het gerechtshof werd gisteren behandeld de zaak van D. J.t. oud 29 jaren, laatstelijk koopman in verfwaren te Delft. Hij werd schuldigd van valschheid in vier onderhandsche geschriften, in allen I het namaken van handteekening, in drie bovendien door het verzinnen verbintenis en het des bewust gebruik maken van die vier valsche slukk Geruimen tijd gingen de zaken van besch. vrrj goed, maar door omstan heden buiten zijn wil geraakte hij in geldelijke aangelegenheden. In i toestand werd zijne aandacht getrokken door eene adverten'ie in een dagbladen, waarbij voor eene winstgevende zaak iemand met eenig kapil werd gevraagd. Om daaruit eenige voordeelen te behalen schreef hij op aankondiging en toen bleek het hem dat de winstgevende zaak op w« schappelijk gebied bestond in het spelen op de bank te Monaco. Be stelde zich in relatie met den kunstschilder S. te Parijs en verlokt i diens voorspiegeling van een winst van 400 fr. per dag, deed hij dti die volgens eene voor hem "onveilbare methode" zou spelen, herhaald groote bedragen toekomen. Ten einde echter voortdurend in staat le geld op te zenden sloot beschuldigde leeningen ten kantore der firma'i Uollandsche bank te 's Ilage, het ontvang- en betaalkantoor Drooglee Fortuyn te Rotterdam en Keurenaer Co. te 's Ilage. Bij deze respecii bankiersfirma's wist besch. ƒ5000, 6000 en 10000 machtig te wori onder overgifte van wissels, die later bleken voor het grootste gedi waardeloos te zijnmaar ook onder overlegging van acten van borgslelli die bij onderzoek bleken valsche onderteekeningen te bevatten, liet grot gedeelte van die gelden werden naar Monaco verzonden, maar de deelen voor besch. kwamen niet in. Van het laatste bedrag beste besch. nog een gedeelte aan aandeelen in de 's Gravenhaagsche Passagei schappijen om dat groote bedrag le verkrijgen gebruikte hij den t 1 van den heer B. te Delft, dien hij als zijn schatrijken oom deed doorgt i ofschoon hij slechts een van dien heer onbekende neef was. Besch. bekende volledig hel hem ten laste gelegde en adv.-gen. Bijleveld, die eene ernstige bestraffing noodzakelijk oordeelde, eischtei 1 veroordeeling tol 5 jaren gevangenisstraf en acht boeten van 50. verdediger, mr. M. J. Hijmans, trachtte aan te toonen, dat besch, steeds met ijver voor zich en zijn gezin had gearbeid, doch zjjne buiten zijn toedoen had zien achteruitgaanvoor de verleiding was bezwi i en slechts door het goud aan de speelbank te Monaco verblind een fali was geworden. Hij geloofde echter dat een der elementen voor eene sl bare valschheid, "de possibililé de prejudice" ten deze ontbrak en overigens op verzachtende omstandigheden. Aanst. Donderdag uitspraak. ENGEL4LND. De reis van president Krüger, generaal Smit en de superintendan! het onderwijs in de Zuid-Afrikaansche republiek heeft in haar geheelgel bijna ƒ50,000. Als men bedenkt wat er voor gedaan werd, dan is hel veel. De kosten van het langdurig verblijf in Engeland, van de reisi Portugal en naar Duitschland zijn daaronder Datuurlijk begrepen. In volksraad te Pretoria was men dan ook zeer voldaan en werd gereleveerd ill reis van Burgers indertijd de ronde som van ƒ120,000 had gekost. De begrafenis van wijlen den minister van financiën Folger heelt 9atn te Geneva in New-York plaats gehad. Behalve president Arthur scheidenc ministers, was ook gouverneur Cleveland tegenwoordig. De lat werd tot gouverneur van New-York verkozen toen Folger de candidaat republikeinen was. Uit Washington wordt bericht: Volgens het maandelijksche verslag het landbouwdepartement is de stand van katoen beneden het middelmai tengevolge van de droogte, die hel sterkst heeft geheerscht in Texas, gemiddelde stand is 82%wanneer er geen ernstige vorst komt zal

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2