LEIDSCHE 1884. 217. ANT. ZATERDAG 13 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. flERHALINGSOXDERWIJS. bTnnenlandsche berichtenT" aai ho, Nil f Set De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- sfsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, tot regeling van het llerhalingsonderwijs in de gemeente Leiden Gemeenteblad n°. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlin gen voor het Herhalingsonderwijs zal plaats hebben van den 15en tot en mei den 208ttD September a. s.voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare telken dage des namid dags van zeven tot acht uren. Tot het onderwjjs kunnen worden toegelaten; 1«. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 No vember 1880 Gemeenteblad 1881 n° 4); 2". zjj die, bjj een af te leggen examen, blijken goed aan de daarvoor ge stelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 12 September 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van de firma P. CLOS EN LEEMBRUGGEN, alhier, hou dende verzoek om vergunning tot uitbreiding harer fabriek aan de Lange- gracht door het overbrengen van beweegkracht door middel van een stoom- buis naar de nieuw te bouwen fabriek aan de Binnenvestgracht. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n». 95); - Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 26 September aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 12 September 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Gezien het adres van W. H. MARKS, koperslagerwonende alhier, hou dende verzoek om vergunning tot oprichting van eene Smederij, in het perceel aan de Hoogewoerd N". 112. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 26slen September aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leider, 12 September 1884. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 September. Door het kiescollege der Nederd. hervormde gemeente alhier is, ter voorziening in de opengevallen predikambtsplaals, het volgende zestal ge formeerd: dd. L. J. Van Apeldoorn, pred. te Enter; II. Hasselman, pred. te HattemF. H. Ilerfkens, pred. te Rhenen; C. P. N. Pikaar, pred. te Over- schieL. Schouten Hz., pred. te Utrecht; J. J. C. Van Toorenenbergen Az., pred. te Veenendaal. Dinsdag den 16en September a. s.des namiddags te 2 uren, zal de rector magnificusde hoogleeraar dr. D. Doijer, in het groot auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen jaar en het rec toraat overdragen aan zijnen opvolger, den hoogleeraar dr. G. D. L. Huet. De le luit. K. J. Van Ravenswaay, van het 2' reg. veld-artillerie alhier, is door den gcneraal-majoor, inspecteur van het militaire ondefwiic als exa minator toegevoegd aan de vaste examen-commissie vooronder Iti teren, ter verkrijging van den rang van 2e luit.dit examen neemt den 23en September a. s, een aanvang. Wij zijn aan den vooravond van een voor geheel Nederland feeslelijken dag. Morgen toch herdenkt ons volk den dag waarop voor zeventig jaren de meest geniale onzer schrijvers hel levenslicht aanschouwde, namelijk Nicolaas Beets, de man, die nu reeds eene halve eeuw lang door de voort brengselen van zijn veelzijdig talent en zijne vruchtbare pen het geheele Nederlandsche volk beurtelings heeft vermaakt, geroerd en gesticht, de man, die reeds op zijn negentiende jaar, door zijn aan zjjne zuster opgedragen gedicht Jose, de bewondering afdwong van den grooten Van der Palm, de schrijver van de Camera Obscura, de teer gevoelige dichter, die ons op zoo roerende toon van kinderliefde zong, van oudermin en echteljjk heil, kortom de meest populaire Hollandsche auteur. Geen wonder dan ook dat velen, zeer velen, het voornemen koesteren dien dag plechtig te herdenken, geen wonder dat alle partijschappen op dit oogenblik zjjn ternedergelegdom gemeenschappelijk hulde te brengen aan den man, welke om strijd door al zjjne landgenooten geacht, geëerd en bemind wordt. Elk tijdschrift, welke richting ook toegedaan, verkondigt op luide wijze den lof van Hildebrand, neemt deel in het feest, dat morgen gevierd wordt door het aanheffen van luide jubeltoonen en voorzeker niet het minst onder dezen de alom bekende en populaire Katholieke Illustratie. Naast de uit stekende schets der beeldtenis van den jubilaris vinden wjj diens uitvoerige biographie van de hand van J. R. Van der Lans, verder eene ode aan zjjn persoon gericht door d'. Schaepman en van dezen zelfden nog een aller geestigst gedicht getiteld //De Hollandsche jóngens van Hildebrand". Niet minder humoristisch zijn de strophen door B. Van Meurs aan de baker van den grooten man gewijd, bovendien een viertal illustraties uit de Camera Obscura en eene schets van Beets als familiedichter door G. Jonckbloet vormen het geheel dezer aflevering. Dat de lezers der Katholieke Illustratie dit nummer op hoogen prijs zullen stellen, behoeft, volgens onze bescheiden meening, geen nader betoog, De Leidsche veemarkt had heden wel eenigen invloed op de Yalken- burgsche paardenmarkt, want een mensch kan niet ep twee plaatsen tegelijk zijn, volgens de bewering der boeren. Toch had die paardenmarkt geen reden van klagenwat bet bezoek en den handel betreft. Van de ongeveer 650 stuks paardenwaaronder verscheidene veulenswerden onder jonge en werkpaarden koopen gedaan, ook enkele voor het buitenland. Oud en jong bewoog zich langs de markt, bij de koekkraam en in de herbergde meisjes en knechtjes waren op hun Zondags uitgedoscht: tegenwoordig met recht heeren en dames onder den boerenstand. Wat de pret verhoogde was het mooie weer, waaromtrent deze paardenmarkt nog al gelukkig is en daarom bleef men niet op Valkenburg hangen, maar trok men naar de beide Kat wijken om er de pinkjes te zien, als zij er waren, en de groote zee. In die dorpen ging heden heel wat om van wandelaars en van rijtuigen been en weer. Een oud schrijver verhaalt dat de Valkenburgsche paardenmarkt plaats had 2 of 3 dagen voor H. Kruisverheffing (zoodat de markt oudtijds 22 of 23 September moet zijn gehouden), dat zij beroemd was onder gansch het Christenrijk en dat er vele schoone paarden, zooals //hengsten, ruynen en de merriën, sijnde moeder-paerden", werden aengebracht. De opbrengst van 's lands middelen over de eerste acht maanden dezes jaars bedroeg ƒ65,951,816.10, zijnde ƒ209,015.815 meer dan in dat tijdvak van het vorige jaar. De raming bedroeg f 69,963,966.00. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, wordt morgen in IJmuiden verwacht. Blijkens nadere bij de regeering ontvangen mededeelingen zijn eenige van de Arabische voorwerpen, omschreven in n». 166 van de Nederlandsche Staatscourant van 16 Juli 1884, niet door den heer Kruyt, maar door diens tusschenkomst aan het rijks ethnographisch museum te Leiden geschonken door particulieren te Djeddah woonachtig, en wel: De abayah (overkleed zonder mouwen), door Hassan Djohor Esq. De seroewal, met de daarbjj behoorende tarqidah en dekah (broek, galon en broeksband), door Joesoef Koeddzi Eflendi; en het Arabisch zadel, door Said Omar bin Mohamed el Sagofl. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Melbourne, heeft de regeering aldaar bij de tweede kamer een wetsontwerp ingediend, strekkende tot verhooging van het invoerrecht op geestrijke dranken van 10/ op 12/ per gallon en van den accijns op het binnenlandse!) gedistilleerd van 6/ op 3/ per gallon. Aan de leden van de tweede kamer der slaten-generaal is door het hoofdbestuur van het Ned. bond voor algemeen stemrecht, met medewerking van net algemeen Ned. Werkliedenverbond en het Sociaal-Democratenbond in Nederland, bij circulaire kennis gegeven, dat genoemde vereenigingen op Zondag 14 September te 's Gravenhage eene meeting zullen doeu plaats heb ben. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, des namiddags te half een uur. //Het zou ons aangenaam zijn", zegt de uitnoodigingsbrief, «indien gjj die vergadering zoudt willen bjjwonen en wjj noodigen u daartoe uit, opdat gjj zien zoudt dat te midden des volks meer en meer het verlangen

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1