Alsnu ging de raad over tot eene geheime zitting en werd na afloop daarvan door den raad de genoemde ƒ7000 toegestaan. Ten slotte werd door den secretaris voorlezing gedaan van het programma der feestelijkheden op 3 October a. s.dat aldus luidt: Salvo's van het geschut en klokkengelui. Koraalmuziek voor koper- instrumenten op den toren van het raadhuis. Dank- en bedestond in onderscheidene kerken. Gecostumeerde optocht door werklieden-vereeni- gingen, voorstellende de opkomst en ontwikkeling van Leiden in de ver grootingen der stad, bestaande in acht groepen. Aantreden op het Schut tersveld. De optocht zal worden begeleid door twee muziekcorpsen. Onthullingsplechtigheid op de Ruïne, aanvangende te 1*2% uren: a. De Oranjevaan, van R. Hol, te zingen door Leidens Mannenkoor, met begelei ding van koper-instrumenten, b. Aanbieding van het Monument aan de gemeente, c. Kinder-cantate, van J. Ruygrok, uit te voeren door 800 a 900 kinderen, leerlingen der openbare en bijzondere, alsmede van zang scholen, met begeleiding van de muziek der Leidsche dd. schutterij, d. Aan vaarding van het Monument door de gemeente, bij monde van den burge meester. e. Hymne, van F. Kticken, te zingen door Leidens Mannenkoor en het Kinderkoor, met begeleiding van koper-instrumenten. In de muziektent op de Ruine zullen bij tusschenpozen door een muziekcorps enkele nummers worden uitgevoerd. Na afloop van de onthullingsplech tigheid optocht van de kinderen die aan de cantate hebben medegewerkt, onder begeleiding van muziek en onderwijzend personeel, naar de Gehoor zaal, alwaar zij op ververschingen zullen worden onthaald. Voortzetting van den gecostumeerden optocht der werklieden-vereenigingen. Diné door den gemeenteraad aan de genoodigden aan te bieden op een nader te bepa len plaats te 5% uren. Reünie van de deelnemers aan den optocht in de Gehoorzaal met de muziek der Leidsche dd. schutterij. Verlichting van het raadhuis met gastoestellen. Verlichting van de Ruine met gastoestellen en lampions (eerebogen). - - Uitvoering door twee muziekcorpsen. Ten slotte vuurwerk op de Ruine. Men deelt ons mede: //Ingang van de fabriek." Toen de drijver der fabriek werd opgemerkt dan men: ingang tot de fabriek, behoorde te schrij ven, omdat de fabriek niet tot zich zelve kan ingaan, maakte hij de tegen- bedenking, dat het er niet veel toe deed; men kon net zoo goed b.v. zeggen: Lavater als Lavatér en tot of van kwam al op 't zelfde neer. De drijver was dus hier niet geneigd zich »van al" van »tot toe» tot te laten drijven. Zulke doen ook bij voorkeur aan het volgende verzoek met weinig va riatie: Het kantoor gesloten zijnde, enz., of: Gesloten zijnde vervoege men zich hier naast op n".[100 b.v.]. Bij het intreden van de groote vacantie werd ergens alhier voor het raam van een deftig huis de volgende bekend making geplakt: Uitstedig. De geleerde zal aldus geredeneerd hebben: Uit- landig Uitstedig. dat volgt, daar is geen quaeslie van; Uitlander ergo Uitsteder, en dat ben ik. Uitstekend! Gedurende de afgeloopen maand Augustus zjjn per Rijnlandschen stoom tram (Leiden-Katwrjk) vervoerd 38437 personen, met eene opbrengst van 7760.78, opbrengst goederenvervoer 282.03, totaal 8042.81. Vanaf 1 Januari tot en met uit. Augustus: aantal vervoerde reizigers 181,787, op brengst ƒ33125.925,goederenvervoer/1842.54, totaal 34968.465; zijnde per dag-kilometer 16.545. Gedurende de afgeloopen maand Augustus zijn door de Nederlandsche Rhjjnspoorweg-maatschappjj vervoerd 544217 reizigers, met eene opbrengst van 389433.54% bagage 762 tonnen, opbrengst 10804.02; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 65155 tonnen, opbrengst 138414.32; opbrengst van het ver voer van levende dieren en rijtuigen ƒ7403 93; diverse ontvangsten ƒ3953; totale ontvangst/550008.81% totale ontvangst van af 1 Mei 1849932.10%.— Over de Ijjn Leiden Woerden werden vervoerd 15776 reizigers, met eene opbrengst van 8459.36%; bagage 25 tonnen, opbrengst ƒ159.22; bestel-, ïjl- en vrachtgoederen 1901 tonnen, opbrengst 1804.60; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen 171.52; totale ontvangst 10494.70% totale ontvangst van al 1 Mei 39952.65%. De heer D. E. E. Wolterbeek Muller, kapt.-luit. ter zee, wonende te Voorburg, van wien het rijks ethnographisch museum bij vroegere gelegen heid reeds belangrijke geschenken ontving, heeft opnieuw van zijne belang stelling in 's r|jks verzamelingen blijk gegeven door de aanbieding aan dat museum van eenige voorwerpen, waarvan nadere opgave geschiedt in de Staatscourant van 11 dezer. Den schenker is de dank der regeering be tuigd. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port-Said direct naar Genua, doet Nisida dus niet aan. De Limburg, van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Gibraltar. De Woordholland, van Rotterdam uaar Java, arriveerde gisteren te Padang. Door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant met Limburg is tot de Evangeliebediening toegelaten de heer E. J. J. Homan, cand. van de Leidsche universiteit, te Scherpenzeel (prov. Friesland). Door den krjjgsraad te 's Ilage is de kanonnier van de 5e batterij, 2e reg. veld-art. te Leiden, schuldig verklaard aan: tweede desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie, overtreding legen de krijgstucht, door het zoek maken van kleine équipementsstukken en door het zich niet voegzaam onderwerpen aan het ondergaan van eene geordonneerde straf en hem te dier zake veroordeeld tot een jaar militaire gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om gedurende 5 jaren bij de gewapende macht enz. te dienen. Dezelfde krijgsraad veroordeelde den kanonnier A. A. J. van bovengenoemde comp., voor gelijk feit, met uitzondering dat deze zich aan eerste desertie had schuldig gemaakt, tot 6 maanden militaire detentie. Te Rotterdam had gisteren een jongen het ongeluk van eene aschkar te vallen, waardoor een der wielen over zijn hoofd ging, met het gevolg dat hjj terstond dood was. Eergisterenavond trof eenen man, werkzaam aan de spoorwegljjn Dordrecht—Eistdicht bjj eerstgenoemde stad het ongeluk, met zyn been onder een der zandwagens te komen, waardoor dit geheel verbrijzelde Hij werd dadelijk naar het gasthuis gebracht, alwaar nog denzelfdenj het been werd afgezet. Hedenmorgen is bij vertrek van trein 101 van het station Haarlei machine van dezen trein op het station in aanraking gekomen met rangeermachine, waardoor beide machines ontspoorden en beschadigd den. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, evenmin beschadig^ i het treinmateriëel. In eene gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhoi der Noord- en Zuidhollandsche Stoomtramwegmaatschappij bracht de Godsen namens de den 23,ttn Augustus jl. benoemde commissie rapport I liet toen door het bestuur ingediende voorstel, in hoofdzaak strekkend bijstorting van 45 pCt. op de helft der aandeelenachtte de commissi) uitvoerbaar; daarom heeft zij een ander plan ontworpen, bestaande in datie der tegenwoordige vennootschap en oprichting eener nieuwe mn aandeelen-kapitaal van 560,000. Daarvan zoude 200,000 moeten tot verwisseling van de oude aandeelen ad 25 pCt. De overige aandi zullen a pari uitgegeven moeten worden, om uit de opbrengst deroblij leening van 150,000 en de vlottende schuld van 30000 af te losset verder de kosten voor vernieuwing van den weg en aansluiting aai station te Haarlem te bestrijden. De commissie acht het namelijk wenscln dat de nieuwe vennootschap in het onbezwaard bezit kome van den en stelt daarom aflossing van de hypotheek voor. Door den heer Ki van Rotterdam, wordt gevraagd, met welke maatschappij het bestot onderhandeling is geweest omtrent overdracht van den weg. De voori, mr. De Haan Ilugenholtz, antwoordt dat er met de Hollandsche Spoor maatschappij indertijd onderhandeld is. Daarop wenscht de heer Kohier onderhandelingen met den Rijnspoor worden aangeknoopt, omdat de' Zuid-llollandsche tram voor die maatschappij van beteekenis is, wj daardoor eene concurreerende lijn van Leiden naar Haarlem kan verkrj De voorzitter én de directeur achten het bezwaarlijkmet de vennools te koop te loopen; als de Rijnspoorweg-maatschappij den tramwq willen koopen, dan zoude zij zelve reeds onderhandelingen geopend hel Bovendien meent de directeur, dat door met de Rijnspoor te onderhai! de bestaande goede verslandhouding met de Hollandsche spoor, die vans nut voor de tramwegmaatschappij is, zal verbroken worden. Het m Kohier wordt met 11 tegen 6 stemmen verworpen. De beraadslaging het voorstel der commissie worden voortgezet, waarbij de heer KW overweging geeft de hypotheek te laten bestaan, omdat er dan n nieuw kapitaal zal behoeven gevonden te worden en de reorganise voerbaarder wordt. Ook meent hij dat bijstorting op de aandeelen me den smaak zal vallen, dan reductie vau kapitaal. Door den heer Gods anderen wordt dit bestreden, omdat deelneming in eene vennoots waarvan de goederen niet bezwaard zijn, gemakkelijker zal veris worden. Nadat beide partijen voor het door hen ingenomen standpunt het een en ander hadden aangevoerd, werd de beslissing tot eene vofc over 14 dagen te hoHden vergadering aangehouden, in welke dan ooi inmiddels door den heer Kohier gepreciseerd voorstel kan behandeldw Tevens zal het bestuur dan eene balans overleggen, volgens welk) noodig overeenkomstig de wet tot liquidatie moet besloten worden. Door wijlen mej. Tinne, te Apeldoorn, is aan de weesinrichti Neerbosch een legaat vermaakt, groot ƒ2000. Vele personen te Assen zjjn na het eten van gekookte garnalei geworden, één zelfs bedenkelijk. Ook moest er eene school gesloten w daar de onderwijzers, na garnalen te hebben gegeten, zich zeer; gevoelden. De groote aflevering van Zeeuwsche mosselen naar het buitenb begonnen. Met duizenden tonnen worden zij te Mechelen en Anti gebracht, om van daar naar Frankrijk verzonden te worden. VoorEdj waar het gebruik nog grooter is dan in Frankrijk, gaan zij over Hou en Vlissingen. De prijzen beloopen ƒ2,20 a ƒ2,40 per ton. Dinsdagavond is de waschhleekerij met aangrenzend woonhuis n heer J. C. De Vet te Breda, gelegen op ruim 1 uur afstand van deze ge® door eene onbekende oorzaak geheel afgebrand. Het vast goed isver» doch de onroerende, die voor het meerendeel gered zijn, niet. Er w£ water in de buurt om te blusschen. 's GRAVENHAGE, 11 September. Door Z. M. is, als bljjk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenki bronzen medaille en een lodelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. beslc 22 September 1855, n". 64, toegekend aan: C. A. H. Van Kol, te E ven, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit de Run? onder de gemeente Gestel, op 1 Juli 1884. Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend li aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne nauit; meld: dr. G. Schlegel. te Leiden, ridderkruis 2e kl. der Hertogelijk-Sil Ernestinische Huisorde; S. Kool, te Amsterdamhet onderscheiding 5e kl van het Borstbeeld van den Bevrijder van Venezuela; L. K. Ui' soldaat van het koloniaal werfdepotvan de Oostenrijksche Krijgsmedi Door Z. M. is benoemd tot commies der posterijen 4e kl. F. llenrar, thans surnumerair der posterijen. Bij beschikking van den minister van justitie is een eervol ontslt Ieend aan C. Dijkman als directeur der cellulaire gevangenis te Amstf en in diens plaats benoemd P. Hoekstra, thans directeur der cellui»' vangenis te Utrecht; als zoodanig benoemd H. C. W. Bouwer, thansaij commandant voor den huishoudelijken dienst in het huis var. opsluit' tuchtiging te Leeuwarden, in diens plaats benoemd P. J. A. Brands, cipier van het huis van arrest te Breda, en tot cipier van het huis van: te Breda, J. C. Van der Zande, thans bewaarder ia het huis van ar" van bewaring te Dordrecht. De minister van koloniën zal morgen geen audiëntie verleenen. j De koffiehuishouder M. v. d. S.is in hooger beroep ook door di bank tot 1 dag gevangenisstraf en 3 geldboeten ieder van 25 vertë wegens het in zijne woning geven van publieke vermakeljjkhedei ieder toegankelijk, zonder vergunning van den burgemeester.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2