PER TELEGRAAF. Burgerlijke Sfnnb. Ükl De heer James Folger, minister van financiën der Vereenigde Staten Oi;van Noord-Amerika, is te Washington overleden. Hjj bereikte den ouderdom ei!van 66 jaren en was reeds op 21-jarigen leeftijd advocaat. In verscheidene rechterlijke betrekkingen was hij vervolgens werkzaam, en in 1861 gaf de Vlsrepublikeinsche partij hem een zetel in den senaat. President Grant benoeaide jeaj in 1869 lot adjunct-thesaurier van den staat New-York. Na den dood tartan den opperrechter Church, in 1880, werd deze hooge waardigheid hem theeschonken, doch reeds in 1881 legde hjj ze neder. President Arthur had he'hem de portefeuille van financiën aangeboden en hij meende ze niet te mogen nt 'peigeren. De geruchten omtrent het verbreken van de coalitie der producten joowel als ongunstige berichten omtrent de olievelden op de petroleummarkten New-York hebben tot eene soort van paniek en tot groote verkoopen lanleiding gegeven, lie daling van den graanprijs wordt toegeschreven aan rees voor vorst. Een jong Engelschman, Thomas Stevens, heeft onlangs per tweewieler den weg van San Francisco tot Chicago in 42 dagen afgelegd. Hjj maakte remiddeld 50 Engelsche mjjlen daags. Zijne éénige bagage bestond in eenen •egenhoed. Bij het overtrekken van het Rotsgebergte moest hij soms 24 'luren aan één stuk zonder voedsel blijven. Hij wil thans eenen rit door iuropa ondernemen, om Kerstmis te kunnen vieren te Konstantinopel. FUAYKltlJ K. De president der republiek heeft den brief der uiterste linkerzijde tot pnmiddellijke bijeenroeping der kamers aan den heer Jules Ferry gezonden, 'ï'ender opmerkingdat zijne constilutionneele rol hem verbiedt op dat schrjj- èjien persoonlijk te antwoorden. In al de kazernen te Lyon is eene circulaire van den minister van oor- g voorgelezen, waarbij vrijwilligers gevraagd worden voor de gemengde compagniën in Tongkin. Bavas bericht, dat de groote verwachtingen van den gunstigen oogst nog verre zijn overtroffen: alleen de rogge laat iets te wenschen over, maïs en aardappelen zijn uitstekend, terwijl de wijnoogst niet alleen rijk is, maar ook van uitstekende qualileit. Dientengevolge is de prijs der wijnen van 1883 reeds meer dan 30 pCt. gedaald. De Russische gezant te Berlijn, graaf Orloff, vroeger gezant te Parijs, is te Fontainebleau geopereerd aan het tandvleesch. waar hij een gezwel bad. De operatie is volkomen gelukt. Graaf Orloff zal te Fontainebleau blijven totdat hij volkomen hersteld is. Uit Zanzibar wordt bericht, dat admiraal Miot de baai van Passadova zonder tegenstand heeft bezet. Te Tamatave is niets bijzonders voorge vallen. DUITICHLAND. De zending van den consul-generaal Von Braunschweig en professor brugsch naar Teheran heeft hoofdzakelijk ten doel om opnieuw geregelde diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Perzië aan te knoopen en een verdrag van handel en vriendschap te sluiten. De missie zal vermoe delijk een half jaar duren. Zij vertrekt 15 September a. s. uit Berlijn. Den 31" Augustus brak des nachts in het Zweedsche stadje üresund zulk een hevige brand uit, dat 24 woonhuizen in de asch gelegd werden. De aangerichte schade wordt op een half millioen kronen geschat. en r« Ik RUSLAND. In het Staatsblad is opgenomen een door den keizer goedgekeurde ver- irdening van den rijksraad, houdende, dat de bij besluit van 14 Aug. 1881 ingevoerde maatregelen tot verzekering der openbare orde met drie jaren worden verlengd. Verder wordt bepaald, dat het verscherpte politietoezicht te PetersburgMoskou en elders, bij reglement van 27 Aug. 1883uitgevaar digd, nog voor één jaar blrjft bestaan, terwijl voor denzelfden lijd van „.kracht zijn de maatregelen, op 14 Aug. 1881 voor andere plaatsen vast gesteld. De keizer is met grootvorst Wladimir Zaterdagavond van Wilna naar Warschau vertrokken. De komst van den keizer te Warschau is officiëel tegen heden voor in middag te 10 uur aangekondigd. Het rjjtuigverkeer in de straten der stad i is reeds een uur vóór de aankomst verboden. 'I1 OOST-IN DIE. BATAVIA, 2 Augustus. Aan het overzicht van het d. D. v. IV. 1. is het volgende ontleend: Omtrent het verraderlijk vermoorden der inlandsche roeiers, door de volge lingen van Toekoe Oemar, zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend ge worden. Zoolang dit niet het geval is, zoolang de orders niet bekend zijn, die de kommandant van de Benkoelen had. kan niet uitgemaakt worden, of, gelijk de algemeene indrik is, de dood van deze acht lieden, en de bloedige beleediging door den dubbelzinnigen Atjeher ons daarmee toege- bracht, aan achteloosheid is toe te schrijven. Niet ten onrechte vraagt het Bat. Handb. naar een onderzoek, of liever zou men, daar dat onderzoek natuurlijk niet uit zal blijven, naar publiciteit moeten vragen. Waarschijn lijk heeft Toekoe Oemar ook wel plan gehad, als hij zijne kans schoon ge zien had, het geheele schip met zijn dertig volgelingen af te loopen, maar zullen hem aan boord de wapens wel afgenomen, en w(j daardoor eene her- baling van het afloopen van de Onrust boven de Teweh rivier op Borneo ontgaan zijn. Naar men aan het Bat. Handelsbl. mededeelt, zou bij de aanrakingen tusschen de Engelsche ambtenaren en de onze in Atjeh, zoomede bij de met de autoriteiten in de Straits gevoerde correspondentie, naar aanleiding van de ÜWo-zaak, de gebrekkige kennis van de Engelsche taal bij onze amb tenaren weder op hinderlijke wijze zijn gebleken. Die correspondentie kan wel is waar gevoerd worden door tusschenkomst van onzen consul-generaal, maar aangezien de heer Read Sr. de Hollandsche taal niet machtig is, wordt yoor onderwerpen van geheimen of vertrouwelijken aard de correspondentie ju het Fransch gevoerd, dus van weerskanten in eene vreemde taal, en het is zeer waarschijnlijk dat hoeveel grooter de bekendheid met die taal bij onze ambtenaren ook zij, slechts weinige hunne gedachten daarin volkomen juist kunnen weergeven. In elk geval is bij deze gelegenheid weder bewe zen, hoe verkeerd het is, dat men uit de levende talen het Fransch heeft gekozen als opvoedingsmiddel voor de jeugd, en blijvend aan die taal grooter ai studie doet wijden, terwijl aller er op heen wijst, dat de voorrang, die in Nederlaud het Fransch geniet, ook hier wijken moet voor de zooveel hoogere zochten van het Engeisch. Naar de Javabode verneemt, bestaat het plan, dr. Hagen met eene wetenschappelijke onderzoekingsreis naar Nieuw-Guinea te heiasten. Den i>"B oezer vertrekt van hier het personeei der staatsspoorwegen, dat aangewezen is voor den aanleg der ljjn Djokdja-Tjilatjap. Geljjk bekend is, zal van weerskanten met den aanleg begonnen worden. Te Djokdja vestigt zich de hoofdingenieur Yzerman, te Tjilatjap, de ingenieur Rujjs. Voorts vernemen wij, dat den inge nieur Wijnmalen Poerworedjo als stand plaats is aangewezen. (Bat. Hbl.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen. Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den l""1 substit.-griff. bij den raad van justitie te Batavia mr. M. M. W. Pennink en aan den hoofdond, aan de school voor zonen van inlandsche hoofden en andere aanzienlijke inlanders te Probolinggo A. Bommel; aan den commies der 2de kl. bjj den post- en telegraafd. L. A. Abbink. Ontslagen: eervol uil zijne betr.wegens ziekte, de comm. op het adsist.- resid.-bureau te Painan (Sumatra's westkust) J. Bogaert; de algemeene pak huismeester te Bandjer (Preanger-regentschappen), C. De Koek van Leeuwen. Benoemd: tot ads.-res. van Sidoardjo (Soerabaia) de ads.-res. van Wonogiri (Soerakarta) W. 11. S. Van Waning; van Wonogiri de contr. Is" kl. bjj het binn. best, op Java en Madura A. C. Schepper; tot ing. 1"« kl. bjj den dienst der staatsspoorwegen op Java, R. H. J. Spanjaard, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, thans op non-act.; tot adj.-directeur der gou- vernements-kinaonderneming in de res. Preanger-regentschappen, de ge wezen militaire apotheker 3de kl. P. Van Leersum; tot alg. pakbuism. te Bandjar, de alg. pakhuism. te Karang Sambong J. F. Veugen; tot opzich- teres van de vrouwenafd. van het krankz. gesticht te Buitenzorg, J. Wagner, gescheiden echtgenoot van P. J. L. Prins, thans tijdeljjk met de waarneming dier betrekking belast; tot lsttn subst.-griffier bjj den raad van justitie te Batavia, de 2dt subst.-griffier mr. A. Brouwer: tot 2dt» subst.-griffier mp. H. W. Andrée Wiltens, thans gesteld ter beschikking van den president van dien raad, ten einde belast te worden met griffiers-werkzaamheden bjj dat college; tot comm. 3dc kl. D. L. De Rochemont, thans tijd. dien rang be- kleedende; tot tjjd. comm. 3de kl. de adj.-comm. W. Cornelius; door den hoofding. chef van den dienst der Batav. havenwerken, tot machinist, P. C. Pelupessij; tot Ist" klerk, A. L. Nitzschke; beiden thans op daggeld werk zaam. Departement van oorlog. Ontslagen: eervol als milit. comm. in de resid. Banka, de luit.-kol. der inf. I. A. H. Boellaard; eervol uit Z'. M'.mil. dienst, wegens onvoorw. overgang in burg. dienst, de mil. apoth. 2d« kl. P. Van Leersum; op verzoek, eervol uit Zr. M'. mil. dienst, wegens lichamelijke on geschiktheid voor alle mil. diensten, met behoud van recht op pensioen, de l'le luit. der inf. H. Oviuk. Benoemd: tot mil. comm. in de res. Banka, de majoor der inf. M. Segov. Bevorderd: tot l,,e luit. bij het wapen der art. de 2de luits. A. Bangert en I. C. W. Smits; tot 1»" luit. bjj het wapen der art. de 2dt luits. R. P. Holland en I. Dojjer. Bjj den milit. geneesk. dienst tot off. v. gez. l"e kl. de off. v. gez. 2de kl. E. Brandts, thans met verlof in Ned., en E. H. Bimmerman. Bjj het wapen der inf. tot l"e luit. de 2d* luits. J. F. Versluis en P. C. G. Hissink. Departement van marine. Benoemd: tot vasten werkman-ketelmaker bjj de labriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia, L. Van Halving, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, thans op wachtgeld. Tijdelijk gedetacheerd: bjj het dep. van marine, ten einde te worden belast met het verrichten van astronomische plaatsbepalingen ten behoeve der hydrographie in Ned.-Indië, de luit. ter zee l,,e kl. van de kon. ned. marine W. P. Blaauw. LONDEN, 8 Sept. De Japansche legatie alhier verklaart dat het bericht valsch is, volgens hetwelk Japan aanspraak maakt op het souverein gezag over de Loochos-eilandett. De Times meldt uit Foochow van den 6de: »De Chineesche autoriteiten hebben bij kennisgeving aangekondigd, dat de oorlog verklaard is. Shanghai is onzijdig verklaard. Woosing wordt geblokkeerd, met uitzondering van één onzijdig kanaal. FOOCHOW, 7 Sept. De huizen der vreemdelingenzonder onderscheid van nationaliteit, zijn door de Chineesche soldaten geplunderd geworden. TIENTSIN, 5 Sept. Zes leden van het departement van buitenlandsche zaken zijn afgezet, omdat zjj hebben aangeraden vrede met Frankrjjk te sluiten. Allen die tot het betalen van een schadeloosstelling adviseeren wor den met straf bedreigd. WILNA, 7 Sept. De keizer, de keizerin, de grootvorsten en hun gevolg zijn heden voormiddag te 10.45 hier aangekomen en werden door de bevol king met geestdrift ontvangen. Nadat de keizer en de keizerin het klooster van den Heiligen Geest hadden bezocht, begaven zij zich naar hetMarsveld waar een wapenschouwing over de troepen werd gehouden. INGEZONDEN. Leiden, 8 Sept. 1884. Mjjnheer de Redakteur! In het verslag mijner voordracht, voorkomende in het nummer van 6 Sept., zijn eenige onnauwkeurigheden geslopen. Er staat namelijk: Voor eerst was volgens spreker geen enkel ander licht in staat zooveel licht op een punt te concentreerenm. a. w. zooveel intensief licht te kunnen geven als het electrisch, zonder dat het eenige warmte verspreidt, waardoor na tuurlijk het brandgevaar oneindig minder groot wordt dan zulks bij andere lichten het geval is." Dat het electrisch licht absoluut geen warmte geeft is niet juist; ik heb alleen door cjjlers aangetoond, dat de hoeveelheden warmte, bij gelijke lichtsterkte, door elektrisch en ander licht voortge bracht. zeer van elkander verschillen en dat bovendien bjj elektrisch licht de lucht door verbrandingsprodukten niet ongeschikt wordt gemaakt voor de ademhaling, hetgeen bij gaslicht wel het geval is. Ook is het minder brandgevaar niet het gevolg der mindere warmteverspreiding. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit dat men het elektrisch licht niet behoeft aan te steken en dat bovendien de gloeiende stof niet met andere voorwerpen in aanraking kan komen. Door deze ophelderingen in uw geacht blad op te nemen, zoudt gij zeer verplichten Uw Dw. Dienaar, P. VAN CAPPELLE. ONDERTROUWD: G. Hendriks, jm. 25 j. en J. Laterveer, jd. 28 j. W. Ooste laar, jm. 25 j. en M. C. Doornik, jd. 25 j. J. Van den Dop, jm. 37 j. en G. C. Van Dorsten, jd. 24 j. F. H Bekkerin.jm. 23 j. en E. Koevoet, jd. 28 j. P. Later veer, jm. 40 j. en G. Blansjaar, jd. 33 j. - P. Meyers, jm. 22 j. en G. Brouwer, jd. 20 j. C. J. Pické.jm. 23 j. en jonkvr. S. A. De Stuers, jd. 21 j. J. De Wit.jm. 23 j. en B. Kappenburg, jd. 23 j. J. Piket. jm. 21 j. en M. Klopper, jd. 21 j.—T. Van Nes, jm. 24 j. en A. A. Kleinhoonte, jd. 28 j.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3