BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Uèt Stoomschip Koningin Emma vertrok van Batavia naar Amsterdam den 6'11 Sept. De Prinses Marievan Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia den 6 September. De Madura arriveerde 7 Sept. van Batavia te IJmuiden. Naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt kan het antwoord van den radjah van Tenom niet vóór den 10d'° dezer bij het Nederlandsche gouver nement bekend zijn. De onlangs uit O.-I. van gedet. teruggekeerde le luit. der cavalerie A. W. H. K. Van Bethnia Andreae is weder bij het leger hier te lande ingedeeld, en wel bij het 3e reg. huzaren. Op de aanhouding van een 20-jarigen Duitschen loopjongen is door de Pruisische regeering eene belooning van 200 mark gesteld, met het doel om 4600 mark in banknoten en kassierspapier, waarmede hij op den loop is gegaan of wel hem zelf, door middel van uitlevering in handen te krijgen. Aan de inrichting te Feijenoord zijn weer 38 werklieden (ketelmakers) bedankt. Het aantal ontslagen in de laatste maanden bedraagt thans reeds ongeveer zeshonderd. Een 20-jarig jongeling, als kantoorbediende werkzaam op het expeditie kantoor van Van Gcnd Loos te Amsterdam, is Vrijdag in hechtenis ge nomen, als verdacht van verduistering van niet onbelangrijke geldswaarden, waarvan de expeditie aan hem was opgedragen. Te Bergen, bij Alkmaar, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de bliksem geslagen in de boerenwoning van Jan De Waard. De man zelf werd doodelijk getroffen, terwijl huis en inboedel geheel zijn verbrand. Van den inboedel was niets tegen brandschade verzekerd. Uit Terschelling wordt van 5 September gemeld: Hedenochtend kwam hier de onrustbarende tijding, dat eenige schuiten van dit eiland, door een hevigen storm was overvallen, nog in zee warenen weldra zag men schipper Dijker met zijne schuit stranden. De opvarenden konden nog worden gered, maar de schuit is geheel verbrijzeld. Niets was tegen zeeschade verzekerd zoodat de eigenaar totaal geruïneerd is. Ook van de Volendammer vloot zijn nog een 12-tal schepen in zee; men wacht angstig op tijdingen van hen. Sedert eenige dagen houden zich op de mosselbanken nabij Wieringen een aantal Zeenwsche visschers bezig met het korren van plantmosselen. Eene menigte schuiten van Tessel houden zich tegenwoordig met hetzelfde werk bezig en leveren de vangst dagelijks te Nieuwediep af, waar gewoonlijk een stoomschip gereed ligt om de mosselen ten spoedigste naar de stroomen, waar ze geplant moeten worden, te vervoeren. Tal van personen vinden door dit werk een goed bestaan. 's GRAVENHAGE, 8 September. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw d». Bohringer, algemeen voorzitter der Maatschappij tot Nut van't Algemeen. Door Z. M. is jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, lid van de eerste kamer der staten-generaal, benoemd tot voorzitter dier kamer, gedurende de ver gadering die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1884. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Ballum (eiland Ameland), P. Heetjans, thans boekhouder 4e kathegorie ten kantore der directe belastingen te Meppel. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 October, benoemd: tot directeur van het postkantoor te Borne, B. Nordholt, thans directeur van het post kantoor te Ootmarsumen tot directeur van het postkantoor te Ootmarsum P. B. J. Peters, thans adsistent ten postkantore te Hoogezand. De luitenant ter zee 2e kl. L. J. Van der Mandele, aan boord van Zf. M*. fregat Evertsen, wordt met den 16d,D dezer overgeplaatst aan boord van Zr. M'. schroefstoomschip Atjeh; de luitenant ter zee le kl. J. A. Kloek, le officier aan boord van Zr. M». schroefstoomschip Bonaire, en de luitenant ter zee 2' kl. K. W. H. Goetz, behoorende tot de rol van Zr. M'. wachtschip te Amsterdam, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 October daaraanvolgende vervangen, respectievelijk door de luitenants ter zee le kl. M. F. Tydeman en J. H. Slrootman; de luite nant ter zee 1« kl. G. H. Van Steyn, tijdelijk 1' officier aan boord van Zr. M'. opleidingsschip Anna Paulowna, wordt met 15 dezer op non-acti- ▼iteit gesteld. H. K. H. prinses Hendrik zal morgen alhier terugkeeren, des namid dags ten 1 ure. Bij arresten, heden door den hoogen raad gewezen, zijn o. a. verwor pen: 1°. het cassatieberoep van G. J. A.door het gerechthof te Arnhem tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld wegens moord, poging tot moord en diefstal met geweldoefening te Heinoo gepleegd, en 2°. de cassatievoor ziening van S. V.door het gerechtshof alhier tot 2 jaren celstraf verwezen ter zake van diefstal van een rol tapijtgoed uit den winkel van den heer J. alhier. Adv.-gen. mr. Polis heeft daarna tot verwerping geconcludeerd van het beroep van den koetsier R. v. d. P., door het gerechtshof alhier veroordeeld tot 3 dagen celstraf wegens het door onvoorzichtig rijden toebrengen eener verwonding. De uitspraak is bepaald op 6 October. In de Gothische zaal is de tentoonstelling geopend van wege het Kon. Genootschap van aquarellisten. Ruim honderd aquarellen en teekeningen zijn ingezonden, waaronder 38 schetsen en schilderijen, door den heer Mari Ten Kate vervaardigd op zijne reis door Ned.-Indië, eene collectie, wier wedergade naar veler meening niet is aan te wijzen en op zich zelve reeds een bezoek aan de tentoonstelling overwaardig is. Zaterdagmiddag en avond brachten de aankomende spoortreinen tal van personen aan die deel wenschten te nemen aan het den volgenden dag te geven feest van wege het Ned. Gymnastiekverbond. Tegen acht uren gingen zij in optocht, voorafgegaan door muziek en omgeven door fakkellicht, langs de met vlaggen versierde straten, waar gedurig bengaalsche verlichtin gen werden ontstoken, naar het stadhuis, waar hun door den burgemeester het welkom werd toegeroepen en een glas tintelende champagne op het wel slagen van het feest werd gedronken. Nadat door den voorzitter van het bond, de heer mr. D. Josephus Jilta, dank was gezegd voor de hartelijk» ontvangst den turners bereid, verliet men hel raadhuis en begaf de stoetffan zich, even als boven omschreven, naar het Gebouw voor Kunsten en Weten.van schappen, waar men nog eenigen lijd gezellig bijeen bleef en de muziekvai|r£C: het 4de reg. infanterie de opgewekte stemming allerwege verhoogde. Reeds vroeg in den morgen zag men gisteren de turners in hun eigenaar, dig costuum langs de straten bewegen, totdat de tijd was gekomen dat men alweder in optocht, opgeluisterd door de kapel van de huzaren en hti hoornmuzick der jagers, van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschapp» fe naar het Malieveld zoude gaan. In weerwil de regen bjj stroomen en onop houdelijk nederviel bleven de feestvierenden in even opgewekte stemming ei mochten zij zich verheugen in de belangstelling hun geschonken door it opkomst van een overgroot publiek, ook op de tribunes, opgericht voordtire genoodigden, waaronder werden opgemerkt de ministers van oorlog en jus- titie en vele andere burgerlijke en militaire autoriteiten. De goede uiivotte ring verschafte over het algemeen genoegen en moeielijk was het wat hp meeste te bewonderen óf de oefeningen op de rekstok, in de ringen of de brug óf het daarsiellen van verschillende welgekozen standen. In eet woord, het was alleraardigst de verschillende bewegingen van die ruim 9W turners gade te slaan. Jammer dal het weder zoo tegenliep. 75 vereen, gingen waren tegenwoordigwaaronder van Leiden »Indhra" en "Sparta" Des avonds vereenigden velen zich aan een kameraadschappelijken maaltjjf in het hólel Den Ouden Doelen en vereenigde allen zich des avonds in 4 Kurzaal van het Badhuis te Scheveningen, waar de zilveren gedenkpennia gen werden uitgereikt. Ten slotte werd den hoofdleider der oefeningen den heer J. H. Reys, namens de dames-afdeeling van «Olympia" te 'sGu venhage, bij monde van den heer F. J. Wilkerlin, een lauwerkrans aangs boden. Heden werd door een 300-tal turnersonder begunstiging van schoon wedtijjj', een rijtoer gemaakt langs de omstreken van den Haag en Leiden en zullo de festiviteiten hedenavond besloten worden door een groot concert in dei tuin van het Kon. Zool. Bot. genootschap, gevolgd door een vauxhall. Op dit oogenblik bevinden zich te Scheveningen nog 727 vreemdelinga met 103 dienstboden. Sedert 1 Mei zijn aangekomen 5705 vreemdelinga met 476 dienstboden. Mi BELGIE. De zeer talrijke katholieke manifestatie, gisteren te Brussel gehouda slaagde er na veel moeite in zich te 1% uur op weg te begeven, te middt van eene ongehoorde verwarring, fluiten en uitjouwen. Op sommige plaatst hadden hevige woordenwisselingen, gevechten en talrijke arrestatien plaat Bij de vechtpartijen werden eenige personen gekwetst. Vlaggen werden va p( scheurd. Te 2% uur werd de optocht in tweeën gesneden. De gendarmeri nam plaats aan het hoofd van den stoet. Te 3 uren echter werd de wat orde meer algemeen, de optocht raakte op verschillende plaatsen uiteen, zoodi0| het onmogelijk was voort te gaan. Verscheidene politie-agenten zijn gekweis j, De burgerwacht te paard trachtte te vergeefs de orde te handhaven. Nadere berichten melden dat den geheelen avond de gisting bleef aantwjtf denmaar de orde werd verder niet gestoord. Ruim 100 personen ij J' gearresteerd en men spreekt van nagenoeg 100 gekwetsten. Een gerutl als zouden twee of drie dooden gevallen zijn werd echter niet bevestigd, Te Antwerpen bewoog zich heden morgen een ontzaglijke en opeengepakt) menigte in de nabijheid van het spoorweg-station, en eene verschrikkelijk verwarring ontstond bij de aankomst van eiken trein, welke de clerical»n die aan de demonstratie hadden deelgenomen, uit Brussel terugvoerde. H* gendarmerie was genoodzaakt verscheidene malen eene charge op de menigti te maken, waarbij velen gewond werden. - Een verschrikkelijke storm heeft den 4e0 dezer ook te Blankenbergl gewoed. Het Engelsche jacht Louis, kapitein Jennings, is vergaan in I» gezicht der haven. Van de zes personen der equipage zijn er drie onderl oogen van geheel de bevolking verdronken. De drie anderen hebben zwemmende de kust kunnen bereiken. Zij waren alle zes in hun bool gesprongen, dat onmiddellijk omsloeg. De kapitein is onder het getal doodet Verscheiden visscherssloepen verkeerden in het gezicht der haven in grot j gevaar. Het was een verschrikkelijk schouwspel. De toestand der gered! schipbreukelingen is voldoende. ENCELAND. In Engeland werden in 1883 49,559,072 pond tabak en 1,268,495 po» sigaren ingevoerd tegen 49,023,917 pond tabak en 1,270,638 pond si| in 1882. -- Generaal Grant zal, volgens Truth, eene reeks van twintig oorlof artikels schrijven voor het //Century Magazine"; hij zal daarvoor 21 j krijgen. Behalve de Raphael (voor 70,000 heeft de hertog Van Marlborongl een Van Dijck, het beroemde ruiterportret van Karei I, voor 17,5001 aanl Engelsche regeering verkocht. Twee schilderijen van Rubens zijn W 50,000 guinjes aan een particulier overgedaan. Aan de Times wordt uit Kopenhagen, i. d. 5 dezer, gemeld, dat» nieuwe tocht naar de Noordpool, welke den volgenden zomer over Fraï Jozefland zal vertrekken, door luitenant Hoogaard zal aangevoerd word» denzelfden die aan het hoofd der ZlympAn/i-expeditie stond. Uit Kaapstad wordt gemeldDe Duilsche kanonneerboot Wolf nexeerde de zuidwestelijke kust van Afrika tusschen 18 en 26 graden zuid# breedte, Walvischhaven uitgezonderd. De Times verneemt uit Durban, dat het gebied der Zoeloes, waaro« Joubert het bestuur aanvaardde, 800 boerderijen omvat en 5 millioea bs ders oppervlakte heeft.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2