BUITENLANDSCHE BERICHTEN. gevolge ophouden van de daarin voor de leden gegeven concerten. Na be- 1 slissing van verschillende incidenten heeft de arronuissements-rechlbank al- I daar gisteren ontzegd de door den heer Hajenius tegen den heer Stumpff ingestelde vordering tot ontbinding van het abonnementscontract met schade vergoeding. De rechtbank overwoog o. a. dat de heer Ilajenius geen ander bewijs voor de door hem geposeerde rechtsverhouding heeft geleverd dan een abonnementsk. dat daaruit echter rechtens niet voldoende wordt bewezen dat de leden van het Park recht zouden hebben op de concerten in 't ge bouw. terwijl geen statuten of andere overeenkomsten zijn overgelegd waar uit iets dergeljjks valt af te leiden. De gouden muntstukken, die men vermeende dat door dc beide Span jaarden, in bet hötel Oldewelt te Amsterdam aangehouden, vervaardigd waren, zjjn, volgens het Geïll. Pol. /V., bij onderzoek gebleken echt te zijn. Alle de bewoners van een berucht huis in de Wijngaardsteeg te Am sterdam, waar de bezoekers en het nachtvolk veelal bestolen werden van al wat zij aan geld of kostbaarheden bij zich droegen, werden gisterennacht door de politie in hechtenis genomen als verdacht ten nadeele van een zee man eenig geldswaardig papier en zijn jas gestolen te hebben. Eergisteren trad in eene kleine herberg aan de Weesperzijde te Amster dam een werkman binnen en vroeg een glas jenever. Hij deed een poeder daarin en dronk het glas in e'én teug ledig. Hierop verliet hij de herberg en viel buiten dood neder. Het vermoeden, dat de brand bij den landbouwer Lohman in den IJpol- der aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven, schijnt niet geheel ongegrond te zijn. De vermoedelijke dader is reeds gevankelijk naar Amster dam gebracht; het is een arbeider, wien den avond vóór den brand op wei nig aangename wijze zijn afscheid was gegeven, zoodat hieraan eene wraak neming moet worden gedacht. Uit Velsen schrijft men aan het D. t>. Z. en 's Gr.: De talrijke hazen en konjjnen richten in de duinen zooveel verwoesting aan, dat menige land bouwer zich de moeite niet eens behoeft te gevenzijne aardappelen te rooien. Zelden heeft men hier zooveel wild gezien. Een schaapherder moest dezer dagen voor een koopman te Harsveld naar een anderen handelaar te Valburg schaper, brengen en daarvoor ƒ97.50 ontvangen. Een dag later vervoegde hij zich bij de politie te Hilversum en verhaalde dat hij, na het geld ontvangen te hebben, daarmede huiswaarts was gegaan, doch dat het hem onderweg moet zijn ontstolen, of dat hij het heelt verloren, want dat hij het niet meer kon terugvinden. Hij had zich nu niet bij den afzender der schapen durven vertoonen, uit vrees, dat deze hem "de hersenen zou inslaan". De politie meende echter aan de waarheid van dit verhaal te moeten twijfelen. Zij onderzochten hem en vonden nu, dat hij het geld onder den arm verborgen had. De man is daarop in voor- loopige bewaring genomen en thans naar Arnhem overgebracht om aldaar terecht te staan. Eergisterennacht is zekere Joseph Deumends, ploegbaas en seinwachter bij de staatsspoorwegen te Nijmegen, door den landbouwer J. Verbiezen, oud 55jaar, wonende te Hatert, na eene voorafgaande woordenwisseling in de tapperij van M. Berends aan den Graafschenweg, en nadat zij te zamen die tapperjj hadden verlaten, met een mes zoodanig in het aangezicht ge sneden, dat hij daardoor in groot levensgevaar verkeert. De dader, die veel misbruik van sterken drank maakt en daarvoor krachtens de drankwet reeds onderscheidene malen met de politie en justitie in aanraking kwam, is in hechtenis genomen en naar de gevangenis overgebracht. Dinsdag stond voor de rechtbank te Arnhem terecht de notarisklerk T. uit Zevenaarals verdacht van misbruik van vertrouwen en valschheid in geschriften. De subst.-ofücier van justitie, m'. baron Van Lijnden, eischte tegen hem eene cellulaire gevangenisstraf van één jaar en 6 geldboeten elk van ƒ12.50, subsidiair twee dagen cellulaire gevangenisstraf voor elke boete. Maandag brak er in eene behuizing te Opende een hevige brand uit, waarbij aan blusschen niet viel te denken. De levende have was buiten en bleef gespaard; van het overige kon men niet het minste redden. Met groote moeite en niet zonder levensgevaar werdeu de kinderen uit de wieg en van het bed in veiligheid gebracht. De man was afwezig. Het perceel was verzekerd. De gebroeders F., vroeger kassiers te Breda, onder de firma J. Reyn- ders, beschuldigd van "fraude", althans misbruik van vertrouwen, zullen den 2" October a. s. voor het hof te 's Bosch terecht staan. Te 's Hertogenbosch heeft een jongmensch, die vóór 5 jaren een Bel gischen cent had ingeslikt, het geluk gehad die uit te braken. Het munt stuk is zoo vergaan, dat de eene zijde bijna glad is afgesleten, terwijl de leeuw nog zichtbaar is; geen wonder dus dat door de koper-oplossing de jongen steeds onpasselijk was. Te Ambij, bij Maastricht, zijn dit jaar de hamsters of koornwolven zoo menigvuldig, dat het gemeentebestuur en ook particulieren aldaar zich genoodzaakt hebben gezien premién voor de vangst uit te loven. 's GRAVENHAGË, 4 September. Door Z. M. is aan den luitenant ter zee 2de kl. G. P. Van Hecking Colenbrander de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der orde van St. Olaf, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Door Z. M. is de heer R. A. I. Snethlage, gewezen ingenieur lst( kl. bjj den dienst der staatsspoorwegen op Java, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 'slands dienst ontslagen. Door Z. M. zijn in hunnen rang van lste luitenant overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers: de l"e luitenant F. A. Nieuwenhuys, van het l"e, de lile luitenants J. Van Toorthuysen en F. 11. Donner, van het 2df, de l"e luitenants M. C. B. De Groot en C. D. De Roon, van het 3de, de ls,e luitenant-adjudant J. H. A. Nierstrasz, alsmede de l"e luitenants H. W. Van Wjjk, K. G. Van der Mandele en L. Froger, van het 4ds, de l«le luitenant W. J. A. De Kempenaer, van het 8»te, de l"e luitenants J. Vos en A. Noorduyn, van het 6dt en de l!te luitenant W. J. L. Wijmans, van het 7' reg. infanterie. De officier van gezondheid 2de kl. L. P. Van den Berg, dienende au boord van Zr. M". gaflelschoener Argus, wordt met den laatsten dezer oj non-activiteit gesteld, en met 1 October a. s. vervangen door den officia van gezondheid 2d< kl. A. W. Pulle. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheij is bepaald, dat de surnumerair der posterijen J. Hoeth zijne funclién zj uitoefenen ten poslkantore te Appingedam. De arrond.-rechtbank had heden te oordeelen over het appel ingesteld door M. v. d. S,, tegen zijne veroordeeling door den kantonrechter wegem het als houder van een bierhuis aan de Kalvermarkt n°. 2 geven van pg. blieke vermakelijkheden (pianospel en danspartijen) zonder vergunning vu den burgemeester. Ook voor den hoogeren rechter beweerde appellant gt. rechtigd te zijn muziek te laten maken in zijne huiskamer als noodzakelijl factor tot het geven van dansonderwijsz. i. hier te lande een vrij beroq De politie hield dezen professeur de danse evenwel voor een vermondde danshuishouder, omdat ieder bezoekend paartje van het bierhuis, in de gelag kamer naar hartelust kon dansen op de malen van valsen of polka's, om tokkeld aan een in de aangrenzende woonkamer geplaatste piano. De subsi officier, mr. Pape, achtte biermede de verordening overtreden en verzocht! bevestiging van kantonrechters vonnis. Uitspraak over 8 dagen. Wij vernemen, dat behalve de heeren Bake en de oud-luitenant-kolont Van Kerkwijk, ook de heer D. L. Wolfson bedankt heeft voor het lidman schap der hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Antwerpa in 1885. Gisterenmiddag viel eene bejaarde vrouw op de trapjesbrug aan da Zuidwal en brak daarbij haar been. BELftlE. Met de gebouwen voor de Antwerpsche tentoonstelling van 1885, ij. onder leiding van den architect Bordiau gemaakt worden, vordert menp Ook de tuinen, naar teekeningen van den heer Fuchs, zijn reeds zoo ve) dat men voor den winter met het plantsoen zal kunoen beginnen. ENGELAllllD. Eene daad van wraak hebben eenige mijnwerkers te Cleator Mi gepleegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben zij eene pogii gedaan om het huis van den mijnopzichter Moffat door dynamiet in de lat te laten springen. Alleen het benedendeel van het huis werd vernield, bij geluk werd niemand gekwetst, daar Moffat en zijn gezin op de bon verdieping sliepen. In een telegram uit Weenen aan Daily News wordt melding genu van een voorgenomen aanslag op het leven van den koning van Seri Boosdoeners zouden bij Ivelenföld den trein hebben doen ontsporen, waan zij vermeenden dat hij zich bevond. Dat een spoorwegongeluk op dat pi plaats had en de koning zich op dien trein zou bevonden hebben, i hij niet toevallig wat later te Budapest ware aangekomen, is waar, een Hongaarsch blad zegt gemachtigd te zijn om te verklaren, dat het geluk (waarbij de passagiers overigens geen bijzonder letsel leden) een»^ 'lil dig aan den slechten staat van den weg is toe te schrijven. Men schrijft uit Djeddah: Ook in den Hedjaz beginnen de onlus tusschen Turken en Arabieren andermaal te herleven. Russische troepen bisja's (soldaten van den Groot-Sjerif) zijn boven Vaif omsingeld en geslap Dr. Huber, belast met eene wetenschappelijke zending naar Arabië, dooi Fransche regeering, is op eenen tocht naar het binnenland, door dei douinen vermoord. L Uit Durban wordt van den 1" Sept. gemeld, dat Oesibepoe, dasi^ gedwongen door een inval van Boeren en Oesoetoes in zijn land, metq groot deel van zijn volk naar Umgitya's grondgebied de wijk heeft genott av Dit gebied grenst aan de gereserveerde strook grond, zoodat het inland;n hoofd ongetwijfeld ten slotte daarheen zal overgaan. Bij geruchte verne:Wl men dat kolonel Clark, de Britsche resident in Basutoland, door de Basil vermoord zou zijn. De Times meldt uit Hongkong van 31 Augustus, dat de Chinees na het bombardement van Foochow, de schadeloosstelling betaald hebt welke zij aan vreemdelingen schuldig waren, en dat daags vóór het bt bardement de Fransche schepen de Chincesche vlag hadden gesalueerd gelegenheid van 's keizers verjaardag. Volgens eene andere dépêche Foochow houden de Chineezen Limpo geblokkeerd en is op admiraal Do» bevelhebber van het bij de Ancora pagode gestationneerde EngelscheesU geschoten geworden. Voorts zou de consul van Engeland, die van eenbe» bij den onderkoning terugkeerde, genoodzaakt zijn geweest een Chinee gewaad aan te trekken, om niet door moordenaarshanden te sterven. Onlangs stond een passagierstrein op een station van den Rinsevillt Youngstone-spoorweg voor een waterreservoir. Op het oogenblik dat trein langzaam voorbij het reservoir liep, berstte eene 8-duims klepel dikke waterstraal, daaruit geperst, brak al de ruiten der passeerende riji te gen en vulde in een oogwenk de compartimenten, zoodat de reizigers het ware onder water geraakten. Wie kon, vloog in dolle vaart uit loopende rijtuigen, waarbij menigeen meer of minder ernstige kwetsuren kwam. behalve zijn nat pak. De meeste dames kwamen er het slecht bij weg, want have hoeden en fraaie toiletten waren meerendeels bedon Den 5deD Sept. a. s. zal de raad van administratie der Panama Kam maatschappij eene vergadering houden, met het doel om een definitief bes te nemen in zake de 4 pCts. leening, die waarschijnlijk den 24of25'Dde aan de markt gebracht zal worden. De leening zal bestaan uit 387,001

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2