BUITENLANDSCHE BERICHTEN. kolonie Terboden van druiven, wijnstokken, loten of gedeelten van den wijn stok, boomen, planten, knollen, wortelen, bollen of eenig gedeelte daarvan, zonder uitzondering hoegenaamd. De burgemeesters der aan de Noord- of Zuiderzee grenzende gemeenten zjjn door den minister van binnenl. zaken uitgenoodigd, langs telegralischen weg, mededeeling te doen aan den directeur van het rijksmuseum van natuurlijke historie te Leiden van het aanspoelen van een walviscli, vin- visch, dolfijn, zeerob of ander groot zeedier onder het gebied hunner ge meente, en de vinders opmerkzaam te maken op het mogelijk door hen te behalen voordeel, door het aangespoelde dier voorloopig in ongeschonden staat te bewaren. Bjj het in de afgeloopen week te 's Hage gehouden notarieel examen zijn geslaagd: voor het le gedeelte, de heeren J. D. Basten, te Maarsse- veen; T. Boshojjer, te Leeuwarden, en H. L. Matthjjsen, te Helmond; voor het 2' gedeelte, de heeren J. H. VVildervanck de Blecourt, te St. Oeden- rode, en W. C. J. M. Stokvis, te 's Bosch. Het stoomschip Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton den 1M September. In een buitengewoon Politieblad van gisteren wordt gesignaleerd Adrianus Jacobus Heymans, leeftijd, 24 jaren, geboren te Schiedam, laatste lijk stationchef te Voorschoten, gestalte klein en gezet, haar blond en krul lend, kneveltje aankomend, uiterlijk gunstig, kleeding net, met laag rond hoedje. Bjj bevelschrift der arrond.-rechtbank te 's Gravenhage dd. 29 Aug. jl. is rechtsingang met bevel van gevangenneming tegen hem verleendter zake van misbruik van vertrouwen. De officier van justitie te 's Gravenhage ver zoekt opsporing, aanhouding en opzending. Eergisteren is het bericht ontvangen, dat de concessie voor den spoor weg van Pretoria naar Delagoa-baai door den volksraad der Z.-A. republiek is goedgekeurd. Een der belangrijkste bezwaren tegen algemeene deel neming is aldus vervallen en men mag met reden verwachten, dat de ver- vernieuwde pogingen voor het tot stand komen der leening thans met goed gevolg zullen worden bekroond. (,übl) Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 25 tot 30 Augustus zijn 7 bomschuiten aangekomen, te zamen met 1390 kantjes pekel- en 110,200 stuks steurharing, waarvan schipper D. Van der Plas, reeder P. Haasnoot Nz., voor de tweede reis met 144 kantjes pekel- en 26000 stuks steurharing. Voor de pekelharing werd besteed ƒ12 a 35 per ton, voor pekelharing eerste reis ƒ9.25 a 11 per ton en voor steurharing 4 a ƒ9.25 per 1000 stuks. De laatste dagen werd veel pekelharing afgeleverd. De kermis heeft aan de aandeelhouders der Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij eene niet onaanzienlijke bate afgeworpen; er werden nl. in Augustus 175.496 personen meer vervoerd en ƒ11,042.34 meer ontvangen dan in dezelfde maand van verleden jaar, toen er geen kermis was. Hedennacht brak bij een spekslager in de Feijenoordstraat te Botter dam een brand uit. Het benedengedeelte van het huis is uitgebrand. Te Ridderkerk is Zaterdagavond een soort van windhoos waargenomen. Van de bouwmanswoning van den heer J. G. werden eenige glasruiten ver brijzeld en het dak van de schuur beschadigd, terwijl een gedeelte van eene vlasschelf in de lucht werd geslingerd. Een groote boomgaard werd van appelen en peren beroofd. Gisteren gaf de burgemeester van Amsterdam een feestmaal ter gele genheid van de internationale landbouwtentoonstelling, dat o. a. ook door den minister van binnenl. zaken werd bijgewoond. Een 18-jarige timmermansknecht, die eergisterenavond op het Damrak te Amsterdam, licht beschonken met een gezelschap jongelieden in botsing kwam, geraakte, tengevolge van eenige spottend tegen hem geuite woor den, dermate in drift, dat hij zijn mes trok en een hunner daarmede eene diepe wond in de linkerborst toegebracht heeft. Ofschoon hij zich door de vlucht heeft willen redden, werd hij nochtans gegrepen en naar het politie commissariaat gebracht. De toestand van den verwonde is niet zorgwek kend, de dader is naar de cel gebracht. Donderdag 2 October a. s. zal in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen tc Utrecht worden gehouden eene buitengewone algemeene verga dering van de Ned. Centraal-spoorwegmaatschappij, waarin zal worden be handeld de beslissing of en aan wie der betrokken concurreerende maatschap pijen den Staatsspoorweg, de Hollandsche IJzeren of de Nederl. Rijn spoorwegmaatschappij de overdracht zal geschieden. Volgens de regenmeter aan de rijks-landbouwschool te Wageningen be draagt de hoeveelheid gevallen regen over de maand Augustus II. 68 mM. In Augustus 1883 viel eene gelijke hoeveelheid. Op de verjaardag van de kroonprinses wapperde te Apeldoorn aller- wege de Nederlandsche vlag. De burgemeester bood ten paleize namens den raad een bouquet aan. De prinses ontving van Z. M. een paar prachtige ponny's. H. M. de koningin heeft hare bijzondere ingenomenheid betuigd met het plan van den heer Hoek, geneesheer te 's Hage, en mevr. wed. Buckley, geb. Bekking, aldaar, om voor de behoeftige kinderen van de openbare scholen te Apeldoorn een speeltuin met alles wat er bij behoort op te richten. H. M. heeft goedgekeurd, dat de naam van het kroonprinsesje aan dien tuin worde gegeven, en van hare ingenomenheid blijk gegeven door ook geldeljjk bij te dragen. De belhamels van het opstootje in de gevangenis voor jeugdige ver oordeelden, de Kruisberg bij Deutichem, een vijftal gevangenen en acht opvoedelingenzjjn Vrjjdag, volgens de Zutph.Ct. geboeid en onder militair geleide, overgebracht, de eersten naar het huis van correctie te Hoorn en de militaire strafgevangenis te Leiden en de laatste naar Alkmaar. De verbrande aardappelmeelfabriek van de firma Smit, Vos en Zeeven, te Veendam, was verzekerd vcor 47,000, het meel, dat niet verbrand is, voor 30,000. Zondagavond ontstond in eene tapperij in de Tolbrugstraat te 's Bos tusschen burgers en militairen, die daar in grooten getale aanwezig wan twist, waarvan het gevolg was, dat een burger, J. H. v. O., een berutl persoon, die reeds meermalen met de gevangenis kennis maakte, de bajoi van een der infanteristen uit de scheede trok en daarmede de militairen lijf ging, zoo woest, dat hij drie soldaten minder of meer ernstig aan hoofd verwondde, terwijl nog andere militairen slaag bekwamen; buitendii verwondde dezelfde persoon een burger vrij belangrijk aan het hoofd. Di de goede zorg der politie, die terstond tusschenbeide trad, werd den wi teling belet verdere onheilen aan te richten en hij overgebracht naar politiebureau en verder naar de gevangenis. Alle verwonden werden nt het gasthuis gezonden en onder geneeskundige behandeling gesteld. Sedert 14 dagen is de stoom- en scheepvaart op de Zuid-Willemsvai door den lagen waterstand van de Maas, die het kanaal van het noodi water moet voorzien, gestremd. Er is nagenoeg een meter water te weinj en nu liggen tusschen Helmond en 's Bosch de Groningsche, Haagsche, 8i terdamsche en Bossche sloombooten, benevens een groot aantal gelai schepen, voor anker, welke al 12 dagen op water wachten, om de reis kunnen vervolgen. Gisterenavond werd te Breda een begin van brand ontdekt in l magazijn bestemd tot berging van de nachtlegers voor de militairen aldn Door spoedig aangewende hulp, waarbij al weder de militairen uitsteken, diensten bewezen, mocht men er in slagen het onheil spoedig af te keen waardoor groote schade werd voorkomen. De tweede trein van Antwerpen heeft gisterenochtend op de hoor van Oudenbosch een man en twee koeien overreden. De koeien war dadelijk dood; de geleider werd zoodanig verminkt, dat men voor zijn lei vreest. Bjj eene vechtpartij, die onlangs te Valkenburg plaats had, wl" zekere L. zoodanig verwond, dat hij, naar men vermoedt, in de vorfr week aan de gevolgen is overleden. De justitie van Maastricht, verge; van twee geneesheeren, is ter plaatse geweest en heelt eene Ijjkschouwij gehouden. De vermoedelijke dader bevindt zich in hechtenis. 's GRAVENHAGE, 2 September. ingang van 1 October 1884. benoemd tot ins nis stat Door Z. M. zijnmet teurs voor het staatstoezicht op krankzinnigen dr. J. N. Ramaer, geneesbi en dr. H. Van Cappelle, referendaris bij het departement van binnenlands? zaken, met toekenning van eervol ontslag uit deze betrekking aan lastT genoemde. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen ei tc Ameide, A. Beyerinck, thans ontvanger dier middelen te Goedereede; Termunterzijl, F. J. A. Pastoors, thans te Rijp; te Drachten, R. J. Jannt? thans te Kaatsheuvel. Voorts is benoemd tot bewaarder van de hypother het kadaster en de scheepsbewijzen te 's Hertogenbosch J. Van Sonsbee1 thans in dezelfde betrekking te Hoorn. Door Z. M. is de officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht 4 ^ra W. M. Van Deventer, bevorderd tot officier van gezondheid 1"« kl. Bij beschikking van den minister van marine wordt de militaire dent voor den geneeskundigen dienst der zeemacht W. C. Kimmjjser schouwd alsnog met 30 Juni jl.op zijn daartoe gedaan verzoek, eervo|wa zjjn ontslagen. De hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Antwt heeft in een rapport aan den minister van waterstaat, handelen nijverli hare bezwaren kenbaar gemaakt tegen de door Z.Ex. gewenschte zaaJ's werking of vereeniging met het Nederlandsch Handelsmuseum te Amslerijden De vermoedelijke bedrijver van den diefstal van twee kostbare ant °P beeldjes ten huize van den verzamelaar van oudheden den heer H. L.,1 Hooge Nieuwstraat, stond gisteren voor de arrond.-rechtbank terecht, zoodanig was gedagvaard een behangersknecht, die in de woning van eigenaar der gestolen voorwerpen werkzaam was geweest. Veel besel de waarde had beklaagde niet, daar hjj de beeldjes voor één gulden kocht had aan den uitdrager v. d. V., op de Paviljoensgracht, die de quiteiten op zjjne beurt overdeed aan den koopman in oudheden Th. een winst van ongeveer 100. De laatste kooper maakte met dezelfde petjes bij een Iiel hebber van antieke verzamelingen drie- of viermaal z® winst. In evenredigheid met de waarde tegen welke de sieraden uil den van den verdachte in die van den eersten kooper overgegaan wi eischte het O. M. voor den behangersgezel een maand celstraf. De uitsp zal later volgen. Z. K. II. aartshertog Victor, Lodewijk van Oostenrjjk bezichtigde teren, tijdens zijn bezoek aan deze stad, ook het antiquiteiten-magaziji de firma Sarluis, Spuistraat. De Fransche minister van landbouw, de heer Méline, vertoefti; residentie en is gelogeerd ten huize van den gezant der Fransche repot den heer Legrand. Zijn gastheer geeft heden ter zijner eere een luiste' diner, waaraan enkele ministers, de burgemeester, diplomatieke en bur: lijke autoriteiten genoodigd zijn. Mevrouw Zaldivar, de presidente van de Argentijnsche republiel met gevolg alhier aangekomen en in het hotel de l'Europe a'geslapt. gemaal bevindt zich thans te Parijs. Gedurende de maand Augustus werden met de stoomtram, Ijjn venhage-Scheveningen, ongeveer 251.500 passagiers vervoerd. Ta~ ENCiELAirD. In 1883 nam het aantal huizen van Londen toe 21,110, vormende nieuwe straten en een nieuwe square. In 1880 was de vermeerdering 2D in 1881 26,170, in 1882 23,301. was mei die Den doo tot lew ten en ritz zjjn wee verl hloe en Lou tron zijn Wee zinn te i k*'Ö

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2