LEID8CI1E 01 It A V T. 1884. N#. 208. WOENSDAG 3 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. lerdag uis ali ien, Octo iet Bj nidda- De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prjjs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.- tfionderlijke nommers lijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentién is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. te k M 41 /II Rus! 1 -> De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter algemeene kennis, dat ter vervulling der vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den lieer H, J. Bool, als Wethouder, in de vergadering van den Gemeenteraad van heden tot Wethouder is benoemd den Heer: H. J. BOOL. De Burgemeester van Leiden, Leiden, 2 September 1884. DE FREMERY, Weth. I" Burgemeester. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter algemeene kennis, dat, ten gevolge der jaarlijksche aftreding van de leden der vaste Commissiën. door den Gemeenteraad voor dit jaar uit zjjn midden zijn benoemd de volgende leden, als: a. voor de Commissie van Financiën: de 1IH. G. WILHELMY DAMSTÉ Voorzitter, S. C. M. KNAPPERT en M'. N. K. F. LAND.; b. voor de Commissiebelast met het ontwerpen en herzien van de Plaatselijke Verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd de HH. M'. N. K. F. LAND en M'. H. VAN DER HOEVEN; van welke Commissie de Burgemeester Voorzitter is, c. voor de Commissiebelast met het ontwerpen en herzien van de Plaatselijke Verordeningen betreffende de huishouding der gemeente de HH.: Mr. C. COCK, Voorzitter, M'. S. LE POOLE en Mr. J. Th. BUYS; en d. voor de Commissie van Fabricage: de HH. Dr. E. F. VAN DISSEL en J. GROLL. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 2 September 1884. DE FREMERY, Weth. 1». Burgemeester. 91 8 LEIDEN, 2 September. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de bh.: Harlevelt, Bool. Groll, Bredius, Zaayer, LePoole, Verster, Donner, Knappert, De Geus, De Goeje, Was, Driessen, Van Dissel, Van Wensen en de heer De Fremery als voorzitter. Ingekomen was eene missive van Z. M. den koning, bevattende de mede- Ijj deeling, dat Z. M. verhinderd is de plechtige onthulling van het gedenk- teeken van Leiden's ontzet bij te wonen. Vervolgens ging men over tot het benoemen der vaste commissiën, waar van de uitslag aan het hoofd dezes is vermeld. Naar aanleiding der vaststelling van eene voordracht voor de benoeming van zetters, vroeg de heer Knappert het woord. Het had hem eenigszins verwonderd, dat ook de heer P. J. Groen als zoodanig op de voordracht was wjjl diens compagnon, de heer Van Ewijk, reeds zitting in dit col lege had; verder geloofde hij dat de heer Adrianus Verhoog niet als zoodanig mocht voorgedragen worden, zooals het geval thans was, daar deze als rooimeester en directeur van het brandwezen gemeenteambtenaar was en zulks met deze betrekking onvereenigbaar was. De heer Bool antwoordde, dat de heer Groen thans werd voorgedragen omdat hij de plaats van den heer Quaut, die onlangs voor deze betrekking bedankt had, reeds eenigen tijd had vervuld en het derhalve zeer hard voor hem zoude zijn thans niet her benoemd te worden; tevens moest men wel in het oog houden dat men zeer moeieljjk personen vindt, die deze betrekking willen aanvaarden. Wat be treft de aanmerking als zoude de betrekkingen van rooimeester en directeur van het brandwezen gemeenteambten zijn, men moest dit niet al te streng opvatten, veeleer moest men deze betrekkingen meer als bijbaantjes be schouwen. De heer Knappert zag de hardheid van het niet herbenoemen niet in, de heer Groen was als zetter uit eene voordracht door den commis saris des konings benoemd, die met het te berde gebracht bezwaar toen voorzeker niet bekend was. De voorzitter stelde daarop voor de behande ling van dit onderwerp te verdagen, hetgeen met algemeene stemmen werd Dug "ogenomen. De suppletoire staat van begrooting, dienst 1884, van het Ger. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Omtrent de voordracht van burg. en weth. om de post schrjjf- loonen, op de begrooting voor dit jaar uitgetrokken ad 1100, met ƒ300 te verhoogendat zeer noodzakelijk wasvooreerst tengevolge van langdurige ziekte van een der beambten en vervolgens door de buitengewone drukke werkzaamheden, welke gedurende dit jaar hadden plaats gehad en daarvoor buitengewone hulp had vereischt, vroeg de heer Van Dissel of deze drukke bezigheden speciaal aan dit jaar verbonden waren of dat men zich hierop bjj voortduring kan verwachtten. De heer Hartevelt antwoordde dat dit i slechts geheel momentaneel was, wjjl de herziening der bevolkingsregisters, welke dit jaar had plaats gehad, veel werk had geëischt en er derhalve van periodieke terugkeering geen sprake kan zjjn. In stemming gebracht werd de voordracht met algemeene stemmen aangenomen. De verdeeling van den raad in sectiën, welke daarop bij loling plaats had, viel als volgt uit: In de eerste sectie als voorzitter de heer Bool, de heer Groll, commis saris van fabricage, de heer Knappert van financiën, en verder als leden de heer Zaalberg, Le Poole, De Goeje. Zaayer en Was; in de tweede sectie de heer Hartevelt voorzitter, De Laat de Kanter commissaris van fabricage, Wilhelmy Damsté van financiën, als leden de hh. Driessen, Donner, Cock, Buys en Bredius; in de derde sectie de heer De Fremery voorzitter. Van Dissel commissaris van fabricage. Land van financiënals leden de beeren Van Wensen, De Geus. Verster, Van der Hoeven en Juta. De rekening van de kamer van koophandel en fabrieken over 1883 en die van het sledefjjk werkhuis konden wederom, wegens het Diet aanwezig zjjn vau liet vereischte aantal leden, niet in behandeling genomen worden. De heer Verster vroeg na afloop der agenda hoever men reeds was gevor derd met het nemen van maatregelen tegen de cholera en of er dienaan gaande nog nadere voorstellen zullen worden gedaan. De voorzitter zeide dat de uitdieping van het Rapenburg, waartegen onlangs de heer Zaalberg te velde trok, als zijnde dit bevorderlijk tot het verspreiden der vreeseljjke ziekte, thans voltooid was, zoodat dit bezwaar verviel en verder dat lokalen disponibel waren gesteld. De heer Verster was met deze repliek volkomen bevredigd, vooral ook daar er alzoo geene onkosten mede gepaard gaan. De heer Bool vond deze gevolgtrekking wel wat al te stout, wel is waar, bad men zich, nu het gevaar zoozeer verminderd was, beperkt tot het nemen van voorbereidende maatregelen zonder veel onkosten, toch zou het kunnen gebeuren dat bij het wederom erger woeden der ziekte meerdere en tevens veel kostbaarder maatregelen zouden moeten genomen worden. De heer Van Dissel had opgemerkt, dat in den toegang naar de sterren wacht Indische huizen van hout en bedekt met riet waren geplaatst. Gaarne zag hjj zich ingelicht of er reeds iets gedaan was ter voorkoming van brand. De voorzitter verklaarde deze opmerking in overweging te zullen nemen. Niemand meer het woord verlangende, sloot de voorzitter deze openbare vergadering, om over te gaan tot eene geheime zitting. Bij den aanvang van den nieuwen cursus der hoogere burgerschool voor jongens is het getal leerlingen 143, verdeeld als volgt: 1* kl. 40, 2e kl. 36, 3e kl. 31, 4e kl. 21, 5" kl. 14 en 1 toehoorder. Tegen een paar jongens, M. B., 13 jaar oud, en R. S., 12 jaar oud, is proces-verbaal opgemaakt wegens het ontvreemden van eene tabaksdoos uit eene schuit. De minister van buitenlandsehe zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op 20 October en volgende dagen aan het departement van buitenlandsehe zaken een examen zal worden gehouden ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consul, ten einde, bij voorkomende gelegenheid, voor eene benoeming als zoodanig in aanmerking te kunnen komen. De voorwaarden zjjn vermeld in de Staats courant van 2 dezer. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rjjks schatkist op 30 Augustus jl. bedroeg: bij de Nederlandsche bank 3,913,059.99 en bij de betaalmeesters ƒ1,584.709.07, te zamen 5,497,769.06. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de Staatscourant van 1 September wordt medegedeeld een tabel, bevallende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland over Juni 1884. -- Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, is de verordening van Jen gouverneur der Kaapkolonie van 13 Maart 11., be treflende den invoer van planten, medegedeeld in de Staatscourant van 13 Mei jl., weder ingetrokken. Dientengevolge is opnieuw de invoer in gemelde

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1