BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Gaat dat zoo voort, dan brengen die veertien dagen der tentoonstelling aardig wat vertier in de stad. Voor verreweg de groote meerderheid zijn de bezoekers het goede landvolk, en tot zeer laat in den nacht dwaalden de boeren gisteren langs onze wegen. Zeer opmerkelijk is't groote getal der landlieden die «en garcon" uit zijn, vooral omdat het eigenaardig ken merk van een boerenbezoek aan eene groote stad haast altijd in de tegen woordigheid der wederhelft of der verloofden bestaat. Alle treinen komen door den kolossalen aandrang van de passagiers te laat aan en menigeen heeft zich door gebrek aan materieel leelrjk in zjjne plannen bedrogen gezien. Gisteren werd de tentoonstelling door ruim 16000 personen bezocht. Wacht u voor de zakkenrollers! «Alleraardigst zulk een tentoonstel- lingstijd; men maakt zoo prettig met allerlei interessante menschen ken nis", dacht wellicht een tentoonstellingsbezoeker, die eergisterenmiddag in een der groote caiés te Amsterdam wat zat uit te blazen en zich liet ver gasten op een belangwekkend verhaal van een net gekleeden onbekende, die uit pure gezelligheid naast hem was komen zitten. Alleraardigst dat kennismaken! De goede man sprak een uur later geheel anders. Toen toch bemerkte hij tot zijn schrik, dat de interessante kennis hem zijne porte feuille had ontfutseld, waarin behalve gewichtige documenten ook een bankje van 100 gulden geborgen zat. (libl.) De rivier de Amstel te Amsterdam poseert tegenwoordig als Italiaansch water! Men vindt daar namelijk een echten Venetiaanschen gondel. Het vaart af van het Amstelhotel, waar 'teen naar Italiaansch model gebouwde ligplaats heeft en werd bediend door twee Italianen, die het ranke, 12 M. lange bootje met groote bekwaamheid stuurden. Zij hadden hier geen nauwe kanaaltjes met lastige hoeken door te varen, doch zochten nu en dan, om hun bedrevenheid te toonen, met opzet een ietwat moeilijk vaar water. In hun fraai, kleurrijk matrozenpak, een nationale sjerp om het middel, stonden ze op de voor- en achterplecht der spitse boot. Deze is een waar juweeltje. Naar de aanwijzingen van een gast van het Amstel hotel, de prinses Pallavicini, werd ze door de bekende gondelbouwers, ge broeders Frasti te Venetië, gebouwd. Volgens de voorschriften der oude wet, die tot keering eener steeds grooter wordende weelde, den Venetiêrs eenmaal het hebben van zwarte gondels gebood, is ook deze boot geheel donker. Alleen kan over het middengedeelte, waarin zes zachte zitplaatsen zjjn, een kleurrijk tentje geplaatst worden wanneer men niet in den zonne schijn wil varen en ook niet de prachtige winterkap noodig heeft, door welke het compartimeritje op een kostbaar koetsje begint te geljjken. De gondel is in de eerste plaats bestemd voor de gasten van het Amstel hotel, doch zal wellicht ook voor anderen verkrijgbaar worden gesteld. A De verwachtingen omtrent de uilvinding van Rijsselberghe betreffende het gelijktijdig telefoneeren en telegrafeeren langs een enkelen draad, schij nen te hoog gespannen te zjjn geweest. Nog altijd zijn de proefnemingen niet zoo goed gelukt, dat men zonder vrees voor stoornis het telefoonnet van Amsterdam met dat van Haarlem of Zaandam door middel van de rjjks- draden heeft kunnen verbinden. Ook zijn de zooveel sterker batterijen, welke het rijk met het oog op de bedoelde proeven in dienst heeft moeten stellen, in andere opzichten zeer hinderlijk. Tot overmaat van ramp heeft dezer dagen de bliksem de toestellen beschadigd, welke voor de proeven aan het hoofdtelegraafkantoor te Amsterdam waren opgesteld. Ook in het geboorteland van den uitvinder, in Belgisvoldoet de zaak niet aan de ver wachting. (/V. v. d. D.) Twee jeugdige dronkaards, van 11 en 13 jaar, werden gisteren door de politie in het gras op de De Rujjterkade te Amsterdam in «kenne- lijken staat" gevonden en opgepakt. Bjj den oudste, die in dienst van een goudsmid is geweest, werden eenige broches gevonden, welke hij bij zjjn gewezen patroon gestolen bleek te hebben. De kroonprinses van Zweden is den Zd*1"1 dezer per stoomboot naar Lubeck vertrokken, om van daar de reis over Vlissingen naar Engeland voort te zetten. De bedoeling is, een maand in de badplaats Eastbourne in Sussex te verblijven, van waar de kroonprins zijne gemalin zal afhalen, om te zamen ongeveer 3 weken in Amsterdam door te brengen. Het rjjksgesticht voor krankzinnigen te Medemblik zal in October ge reed zjjn voor de opname van lijders. Terwijl H. Brekelmans, metselaar te Orthen, in eene schuit werkzaam was aan de keersluis te Crevecoeur, schepte de schuit door den golfslag van eene voorbijvarende stoomboot water, en dreef, door den feilen stroom medegesleeptonder B.die zich aan een touw, dat aan de brug was be vestigd, had vastgeklemd, weg, zoodat hij in het water viel en in weinige oogenblikken door den stroom naar de diepte werd gevoerd en verdronk. De ongelukkige was weduwnaar en vader van drie kleine kinderen. Voor eenige dagen kwam te Ni]kerk een werkman te huis met eenig verdiend loon. Daarbij was een muntbiljet van 10. Ilij legde het geld bij zjjne pijp op de tafel. Nadat hjj even de kamer uit gegaan was, nam zijn vijljarig zoontje vlug de pijp en wilde de daarin aanwezige tabak in brand steken met het muntbiljet. De vader, terugkeerende, kon slechts een zeer klein gedeelte van het biljet van den brand redden. In de gisteren gehouden crimineele zitting van het hof te Leeuwarden werd J. W. J. B., oud 35 jaren, kleermakersknecht, geboren te Maastricht, laatst wonende te Veenhuizcn, thans in hechtenis, schuldig verklaard aan bedreiging met moord, met bevel om eene voorwaarde te vervullen bij onderleekend geschrift en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. De 39'" zomervergadering van het Nederlandse!) Entomologisch Ge nootschap is van 23 tot 27 dezer te Breda gehouden, onder voorzitterschap van dr. H. W. Van Hasselt, oud-inspecleur-generaal van den milit. geneesk. dienst, terwijl mr. W. Albarda, oud-voorzitter van het genootschap, als plaatselijk president fungeerde. Er waren vele leden uit alle oorden van het rijk opgekomen, terwijl een lid der Société entomologique Beige, de heer F. Dietz uit Antwerpen, de vergaderingen mede bijwoonde. Als sprekers traden op generaal, dr. Van Hasselt, 'sHage; mr. Fokker en Jhi dr. Ed. Everts, Zierikzee; F. J. M. Heylaerts, Breda; mr. Leesberg, Dt Haag; P. C. T. Snellen, Rotterdam; C. Ritsema Cz.conservator aan'srijk museum te Leiden, en m'. W. Albarda, Ginneken. Als plaats der volgend vergadering en viering van het lustrum, werd Amsterdam gekozen, en to vergaderingsvoorzitter gekozen de heer dr. G. F. Westerman, directeur n Natura Artis Magistra. 's GRAVENHAGE, 29 Augustus. De officier van gezondheid 2* kl. bij de zeemacht dr. A. W. M. Y| Deventer, geplaatst bjj het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt® den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. De kapitein-luitenant ter i J. C. Commijs, le officier aan boord van V. M'. schroefstoomschip Tm en de luit. ter zee 2' kl. P. Scholten, aan boord van Zr. M» instructieset ïïlarnix worden met 30 September a. s. op non-activiteit gesteld. Mei October daaraanvolgende worden geplaatst: aan boord van Zr. M'. schroi stoomschip Tromp de luit. ter zee le kl. II. J. Van der Mandele en de lei ter zee 2' kl. A. 11. Hoekwater, eerstgenoemde als le officier; aan boei van Zr. M'. schroefstoomschip Atjeh de luit. ter zee 2e kl. F. M. Van Gel dorp; aan boord van V. M'. opleidingsschip Admiraal van JFassenaer luit. ter zee 2' kl. L. Roosenburg, en aan boord van Zr. M». opleidingsscl Anna Paulowna de luit. ter zee 2' kl. C. J. G. De Booy. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverhe is als officieel deskundige voor de uitvoering der druifluis-conventie aanc wezen de heer J. T. Wilke, hortulanus der Rotterdamsche diergaarde, Rotterdam. De generaal-majoor, buitengewoon adjudant des konings, waarneme gouverneur der residentie Van Bel, heeft aan de Koninklijke Vereenigi «Het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen" bericht, dat het *ot nemen van de leden dier vereeniging om en corps de parade van 31 Aup tus a. s. bij te wonen en daardoor eene openlijke hulde te brengen 11. K. H. de kroonprinses, door dien opperofficier zeer wordt gewaarde» Het corps zal met banier opgesteld zQn rechts van de niet ingedetl officieren. Aan het hotel den Ouden Doelen is gisteren met gevolg aangekot prins Salm-Salm. Z. Exc. Li-Fong-Pao, buitengewoon gezant en gevolmachtigd ministeri China, laatstelijk te Parijs, werd heden in genoemd hotel verwacht. Aan dit hotel is mede afgestapt de alom bekende professor Baroi Spencer Well, van Londen, met familie en gevolg. BELGIE. Ilet Journal de Bruxelles bevat een nieuw beroep op de clerici buiten Brussel, om aanstaanden Zondag herwaarts te komen ten einde! te nemen aan de clericale contra-manifestatie, ondanks het verbod van burgemeester. ENGELAND. De politie van Londen telde 31 December 11. in het geheel 12,6221 waarvan 235 super-intendanten, 611 inspecteurs, 1036 sergeants en 10,! constables (agenten). De uitbreiding van de hoofdstad was weer aanmeri lijk. Niet minder dan 21,110 nieuwe huizen werden gebouwd en de da door verkregen straten en pleinen beslaan eene lengte van meer dan Eng. mijlen. De Caïro-correspondent van the Standard meldt dd. 26 dezer; «Et een gerucht in omloop, dat de Egyptische regeering den vertegenwoori van Engeland kennis heeft gegeven, dat zij feitelijk bankroet is en b«i staat in de administratieve uitgaven verder te voorzien" Tijdens den jongsleen storm aan de kust van Newfoundland, veroi lukten 16 visscherssmakken en drie schoeners. In een smak verdm vier mannen en twee vrouwen. In strijd met een bericht van Havas meldt de Snrreya. een Int blad, dat de Egyptenaren niet slechts Berbera, maar ook de anderemiliu stations tot Kaap Guardafui verlaten hebben, zoodat de geheele kast Somali thans in Engelsche banden is. De hoofden der Somali-slammem naar hel schijnt, geneigd een bondgenootschap te vormen onder bescherx van Engeland. Uit Shanghai wordt bericht, dat Chang-Chit-Sung tot hoofdcommia voor het Noorden en Zuiden is aang esteld. Li-Ilung-Chang behoudt sl« de waardigheid van gouverneur van (Chili, terwijl aan Tsot-Sung-Tang opperbevel over de Chineesche troepen in het Zuiden is opgedragen. Volgens een bericht uit Philadelphia, heeft men in New-York ft noordoostelijke der Vereenigde Staten vriezend weder en zijn de golf' St. Laurens en de straat van Belle Isle, ibij Newfoundland, vol ijsberg» i Volgens te Rio-Janeiro ontvangen bericht, zou te Lima eene omwe ling zijn uilgebroken. Uit Lima wordt gemeld, dat de troepen onder generaal Cacerèsl filta binnenrukten, maar werden na een ernstig gevecht weder teriï worpen. i Te Mundalay loopt het gerucht, dat eenige Italiaansche ingenieurs, dienst van den koning van Birman, weldra zullen vertrekken om keil schen Birman en Tonkin gelegen land te onderzoeken, en dat de Birmatts regeering voornemens is het aanleggen van een Engelschen handelsweg' Bahmo naar Yunnan zooveel haar slechts mogelijk is te beletten. FBANKR1J K. In eene dépêche van admiraal Courbet uit Foochow wordt medeged# dat de Chineesche verdedigingswerken op de r ivier Min door het Frans eskader vernield zijn.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2