RENTENenFORTUIN BUITENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. iftXOGIËN VAN 40°/o zgn zoo- den p de igen 'ben. roed. door oon- dat, Hing leer- iver- a de is te licht in- elk el in- tter- wen imp, am- imel een was men i hjj elde leek hem raat aan deze richt men agen Is dat ons ijzen n di abel- toer- pen !ra gevolg gaf. In den avond van 19 Maart jl. wist zij ongemerkt de ing te verlaten der lieden bij wie zij inwoonde en begaf zij zich naar erf van den landbouwer v. G.te Clinge, wiens schuur met aanhoorig eije zij, met door haar medegenomen lucifers, zonder de minste aanlei- daartoe, aan de achterzijde in brand stak. Waarschijnlijk omdat zij dien avond zoo goed had geamuseerd, begaf zij zich den volgenden naar het erf der wed. De B., te Clinge, alwaar zij ook toen ecne uur in de vlammen deed opgaan. Beide gebouwen, waarin een grooten ■raad hooi, stroo en andere oogst, gereedschappen, kippen en konijnen u die der wed. De B. ook een rundwerden met han inhoud grootendeels door tuur vernield. De besch, die na de branden geheel vrijwillig bekentenis van uld had afgelegd, hield vol, gelijk zij in de instructie reeds had opgege- dat zij door andere personen tot brandstichting was aangezet, hetgeen 'er door getuigen werd weersproken. Een onderzoek was nog ingesteld r de verstandelijke vermogens van de besch., waarvan door geneeskun- en een gunstig rapport werd uitgebracht. Adv.-gen. mr. Gregory, alleen r jeugdigen leeftijd als verzachtende omstandigheden aannemende, eischte veroordeeling van besch tot 18 maanden celstraf. Mr. Maclaine Pont trad verdediger op. 'ervolgens had zich voor een zelfde misdaad te verantwoorden de 29-jarige Kinderwijzer M. B.uit Delft. Sedert ongeveer twee jaren bewoonde hij bovenhuis van den bakker S., aan de Beestenmarkt te Delft, bevat- de drie kamers die met elkander verbinding hadden en een keuken. In avond van den 11" Juni, des avonds omstreeks 7 ure, ontdekte men die bovenwoning een vrij ernstigen brand, terwijl na eenig schellen aan buisdeur de bewoner, de besch., uiteen zolderraampje tevoorschijn kwam zich langs eene ladder naar beneden begaf. Bij onderzoek bleek dat de e kamers elk afzonderlijk in meerdere of mindere mate in brand stonden werd men een sterke reuk van petroleum en terpentijn gewaar. Het duidelijk zichtbaar dat de behangselen der kamers en onderscheidene irwerpen daarin, met die licht ontvlambare vloeistoffen waren begoten, einde den brand spoedig in omvang te doen toenemen. Gelukkig echter het vuur spoedig door de toegesnelde hulp gedoofd. Al dadelijk werd ch. van brandstichting verdacht en hij bekende dan ook volmondig zich de misdaad te hebben schuldig gemaakt. De ziekte zijner vrouw had in geldverlegenheid gebracht en om eene schuld van /250 te voldoen hij er toe gekomen om brand te stichten met het doel om zich van ie som van ƒ2500 meester te maken, waarvoor zijne meubelen door de emeene Brandwaarborgmaatschappij te Botterdam waren geassureerd, i.-gen. bovengenoemd trachtte het laakbare van deze daad aan te toonen, ral met het oog op de betrekking door hem vervuld; ZEGA. beschouwde daad van besch., die z. i. de tering naar de nering had moeten zetten, zeer ernstig en requireerde zijne veroordeeling tot 2 jaren celstraf. De rdediging was opgedragen aan jhr. mr. De Jonge. Set hof heeft heden de beide eischen van het openbaar ministerie be- elen iteu: hier trlies zijl wet- In de laatste algemeene vergadering van het hygiënisch congres, giste- gehouden. gaf de heer Corradi, van Pavia, eene schets van ecne ge- udheidswetgeving en werd door dr. Crocq, uit Brussel, dequaestie van het nkwater besproken. Ten slotte bedankte graaf De Suzos, van Rusland, Nederland voor de har- jjke ontvangst en de regelings-commissie voor haar arbeid en stelde tenen als plaats van bijeenkomst voor het 6e congres voor, waartoe werd sloten. In het Hotel den Ouden Doelen werd gisterennamiddag een 'e'eB Kheidsbanquet aangeboden. volle g it lede. endt to. eem- ihre- wan ijner laat- n iii loven doos- •dooi delf- Heden werd alhier de negende algemeene vergadering gehouden van den r i-dienstvervangingbond, onder leiding van den gep. luit.-generaal Mac- ,eod, die in den loop zijner rede eene warme hulde bracht aan den afgetre- :n voorzitter en stichter van den bond, generaal M. D. graaf Van Limburg irum. Algemeen betreurde men zijne afwezigheid, omdat de vergadering ware hij tegenwoordig geweest, plechtig een bewijs van hulde, eer- ed en dankbaarheid had willen aanbieden, voor de aan den bond bewezen ensten. Door den voorzitter werd nog medegedeeld dat de door het hoofd- estuur nitgcschreven prijsvraag betreffende de wenscheljjkheid der invoering in persoonlijken dienstplicht op de meest voldoende wijze is beantwoord oor den 1" luit. der artillerie H. Oolgaardt. Gisteren eindigde de nationale cricketwedstrijd in het Malieveld alhier, an de drie prijzen, 1 verguld zilveren medaille en 2 zilveren, voerende als 'mbool een wicket, twee balls en een bat, werden slechts twee toege- end. De derde medaille werd bij bestuursbesluit slechts toegekend aan de ub die het schoonst gespeeld had en uitsluitend ter aanmoediging. De eünilieve uilslag was alsnu: 1' prijs, verguld zilveren medaille, de «Ilaag- he cricketclub"; 2e prijs, zilveren medaille, »R. U. N.", uit Amsterdam, n de aanmoedigingsmedaille aan «Olympia", uit Den Haag. In den namid- ag werd in het Hótel Maassen een kameraadschappelijke maaltijd gehouden. - Ten gevolge der lage prijzen van den haring, heerscht er te Scheve- lingen eene gedrukte stemming. In 1883 maakten de scheepstimmerwerven nieuwe schepen in voorraad en hielden zij al hare manschappen in dienst; thans maken de werven ook wel nieuwe vaartuigen, doch een paar hebben leeds een deel van het volk ontslagen. 111!! BELGIE. De burgemeester van Brussel heeft de tegen-demonstratie der clericalen op aanstaanden Zondag verboden, onder kennisgeving, dat zij op eiken ande ren dag mag gehouden worden. Het Journal de liruxelles zegt, dat het verbod van den burgemeester den ijver niet moet doen verflauwen. Het blad ooodigt de clericalen in de provincie uit, om aanstaanden Zondag te 10 uren des morgens zich te Brussel te bevinden. ENCIELAIID. De heer Gladstone is gisterenmorgen naar Edinburgh vertrokken, om zijne kiezers van Midlothain te bezoeken. Aan de spoorwegstations op zijn weg werd hij luide toegejuicht. De raad van bestuur der houders van buitenlandsche fondsen te Lon den, heeft uit Caracas bericht ontvangen, dat voor een bedrag van 6728 naar Londen is gezonden, ten behoeve der geconsolideerde schuld van Vene zuela 1881. De Pall Mall Gazette zegt, dat de Duitsche regeering aan de mogend heden een voorstel heeft onderworpen, strekkende om eene strenge quaran taine van drie weken te Suez op te leggen aan alle schepen, die langs het md* kanaal van havens komen welke door cholera besmet zijn. Generaal Wolseley zat waarschijnlijk aanstaanden Zondag naar Egypte vertrekken over Triest, waar hij en lord Northbrook aan boord zullen gaan van het Engelsche adviesjacht Iris, met bestemming naar Alexandria. In eene dépêche, door de militaire overheid te Caïroontvangen, wordt gezegd, dat het vertrek van generaal Wolseley naar Egypte een gevolg is van de verklaring des heeren Stephenson, dat het tegenwoordig plan van een veldtocht langs den Nijl onuitvoerbaar is. Majoor Kitchener meldt, dat spionnen van het kamp van Elhoda het bericht hebben gebracht van eene groote overwinning den lldtl1 dezer door generaal Gordon behaald. Twee hoofden der opstandelingen moeten gedood zijn. Verdere bijzonderheden ontbreken. De Standard verneemt uit Calcutta, dat de toestand in Mysore zeer hachelijk is door gebrek aan regen. Een hongersnood op het platteland is onvermijdelijk en toch doet de regeering van Maharaja niets om den nood te lenigen. FRANKRM K. Eene dépêche van admiraal Courbet uit Foochow van 24 dezer behelst het volgende; Ons eerste optreden was gunstig. Wij openden den 23!t" te twee uur in den namiddag het vuur en hielden tot 6 uur aan. Negen Chi- neesche schepen en twaalf lichtere oorlogsvaartuigen zonken. Een Fransche torpedo boorde een grooten Chineeschen kruiser in den grond. Het vuur uit de Kruppkanonnen op de batterij die het arsenaal beschermden werd gestaakt. Twee vijandelijke schepen, die nog waren overgebleven, trokken zich terug op de rivier, waar geen onzer kanoneerbooten ze kon nazetten, tengevolge van de snelle strooming. De volgende vaartuigen waren in den strijd: De LFolfa, die de admiraalsvlag voerde, de Dugaytrouik, de Triomfante, de Pillars, de Desiaing, de Aspic, de Lynx, de Vipère en de torpedobooten 45 en 46. Wij hebben 6 dooden en 27 gewenden, onder welke 14 licht gekwetsten. De bodems hebben slechts weinig avarij, die zij daarenboven met hunne eigen middelen kunnen herstellen. De ketel van de torpedoboot 46 werd door een bom doorboord. De verliezen der Chineezen zjjn zeer aanzienlijk. Gedurende den nacht van 23 op 24 dezer werden wjj voort durend verontrust door brandend materiëel, dat door den stroom met eene snelheid van vier a vijf knoopen werd medegevoerd en daarna door welge richte branders en door torpedodragende kanoes. Heden zal ik mij van al deze lastige zaken ontdoen en daarna hel arsenaal bombardeeren. Reken er niet op dat wjj voor den 29"" of 30"to op de Min geheel en al meester zjjn. De ètat-majors en de bemanningen zijn bezield met voorbeeldigen moed. Den 14" September zal er in den tuin der Tttileriën een feest worden gegeven, waarvan de opbrengst strekken zal tot leniging van den nood der slachtoffers van de cholera of hunner nagelatene betrekkingen. Aan het feest zal eene tombola worden verbonden en er zullen, om van het verdere gedeelte van het programma niet te spreken, niet minder dan drie lucht ballons worden opgelaten. De rechtbank te Lyon heeft uitspraak gedaan in de zaak van Savary c. s., directeuren der Banque de Lyon-Loire, beschuldigd van zwendelarjjen. Savary is veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf, tot twee boeten, elk van 10000 fr., en tot verlies der burger- en burgerschapsrechten gedurende tien jaren. De mede-directeur Zielenski is met vjjf jaren gevangenzetting en eene boete van 8000 fr. gestraft; de onder-directeur Bellantan met vier maanden gevangenzetting en met eene boete van 5000 fr. De administra teurs zjjn enkel veroordeeld tot boeten, loopende van 1000 tot 10000 fr. Slechts een der beklaagden, Manhnès, is vrjjgesproken. Savary is voort vluchtig. DVIT§CHLAN». Aan den Duitschen beeldhouwer prof. Schaper, den maker van het Goethe-monument te Berljjn, het Lessing-monument te Hamburg, de stand beelden van Von Bismarck en Von Moltke te Keulen enz. is de orde pour le mérite verleend. De gemalin van erfprins Wilhelm is aangetast door scharlakenkoorts. De kinderen zijn naar eene particuliere villa overgebracht. De Damburgischer Correspondent meldt uit Madeira, dat ook de kust ten Zuiden van het Camerongebied tot Batanga in Duitsche handen is. De bekende Afrikareiziger Nachtigall heesch de Duitsche vlag te Malemba, en te Groot- en Klein-Batanga. Volgens bericht uit Solombal, aan de Witte zee, is de Nordenskiöld aldaar den 13" dezer gelukkig aangekomen en den volgenden dag 's avonds, na den eigenaar Sibiriakof aan boord genomen te hebben, naar den Jenissei vertrokken. Mocht het der Nordenskiöld gelukkende plaats harer bestem ming te bereiken, dan is daarvan niet vóór het einde van September langs telegraphischen weg bericht te ontvangen. Ingeval men niet vroeg genoeg te Sertorovsky aankomt, zal de stoomboot in den Jenissei orerwinteren en eerst het volgend jaar terugkeeren. RUSLAND. De chef der politie te Warschau heeft door openbare aankondiging ter kennis der bevolking gebracht, dal de keizer tegen het einde van Augustus te Warschau wordt verwacht. Hij geeft tevens aan de bevolking verlof tot versiering der huizen en tot illuminatie. LONDEN, 28 Aug. De Times bevat het volgende telegram, gedagteekend Rivier Min, nabij Kimpai, 27 Augustus: "Admiraal Courbet heeft hedenna- middag met twee schepen de stelling boven de forten van Kimpai gebombar deerd en zal waarschijnljjk morgen met de geheele macht de forten zeiven aanvallen." BERLIJN, 28 Aug. De Duitsche legatie voor Perzië is zamengesteld. Aan haar hoofd staat De heer Von Braunnschweigtot dusver consul-generaal te Sofia, aan wien prof. Brugsch als raad van legatie,'benevens een militaire at taché en een legatie-secretaris zijn toegevoegd. Zjj zullen 1 September a. s. vertrekken. PARIJS, 28 Aug, Havas meldt uit Shanghai van heden, dal het vuur uit de kanonnen op de forten aan de Min tot zwijgen is gebracht. RICLAHEg. Ieder kapitalist die in het bezit is van goede en ter beurze genoteerde effecten (actiën of obligation) kan zich op mathematische en zekere wijze een verschaffen, door eenvoudige operatien bestaande in den verkoop van premiën. Dit goed bekende en sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2,000 met een kapitaal (in geld of in effectenvan f. 5,000; f. 1,000 met f- 2,500, f. 500 met f. 4,200, enz. De fondsen zijn altijd besd 'febaar. De winst wordt maandelijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende \rochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kosteloos toegezty ien door den Heer Directeur der Algemeene "Belgische Bank (BkNQUE GÉNERALE DE BELGIQUE), 5, Ru© du Conflrès, BRUSSEL.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3