LElDSCIIi; OI II 4 N T. 1884. VRIJDAG 22 AUGUSTUS. lï\ 198. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentiön is van 14 regels f 1.—-, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 21 Augustus. Door Z. M. is benoemd tot hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte aan de universiteit alhier, dr. Van Leeuwen, praeceptor aan liet gymnasium te Amsterdam. De Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde had op gisterenavond hare leden een zomerfeest bereid in hel zoo uitstekend daarvoor ingericht lokaal Zomerzorg. Niet alleen door de leden met hunne dames, maar ook door een groot aantal nie'-leden werd daarvan gebruik gemaakt. De tuin, voor deze gelegenheid smaakvol verlicht, was dan ook nagenoeg gevuld met een uit haren aard zeer gemengd publiek, dat aandachtig luisterde naar de uitvoering van een schoon programma door het muziekcorps der Leidsche dd. schutterij. Tegen de pauze verscheen Flora te midden van de opgewekte schare in dien lusthof, en werden na- j mens haar door eenige lieve kleinen aan de dames met kwistige hand bou- i quetlen uitgereikt. Even voor den aanvang van het tweede gedeelte der muziekuitvoering betrad de voorzitter der afdeeling, de heer dr. 11. Boursse Wils, de muziek tent, van welke verhevenheid hij der vergaderde menigte hel hartelijk wel kom op dezen feestavond toeriep. Het verheugde hem. dat men in zoo grooten getale was opgekomen en wenschte aan allen een aangenamen avond. Het bestuur had gemeend ook op dezen avond, en niet op eene gewone leden vergadering, de uitreiking der bekroningen, behaald op de in Maart II. ge- houden bouquet ten-tentoonstelling van wege de afdeeling, te doen plaats hebben. Met blijmoedigheid wees spreker op de schoone resultaten die deze tentoonstelling had opgeleverd; zij mocht de aleemeene goedkeuring in hooge male wegdragen en was als hel ware een trophee voor de afdeeling geweest. Vervolgens werd door spreker dank betuigd aan lien die zich met de rege- ling van dit schoone zomcrlecst hadden belast, aan de muziek die zich zoo voort redelijk van hare taak kweet, aan lieu die de moeite op zich hadden genomen de bouquelten rond te deelen en ten slotte aan al en die door hunne tegenwoordigheid blijk van belangstelling in dit zomerfeest hadden gegeven. Spreker eindigde deze korte rede met een »Lang leve de Leidsche afdeeling der Nederlandsche TuinboHwmaatschappg". Fanfares door de muziek begroetten 'ssprekers woorden, waarna de bekroningen bovenvermeld wer den uitgereikt en wel: aan de hh. Hendriksen, te Oudshoorn. C. Kors, Hemerik, J. D. Speet, W. Van Veen, Den Older, Van Laren, J. Buurman, J. E. lleenk. J. Kriesl Az.J. Krol, A. C. Kriest en K. Wezelenburg en mej. Kriest. De lieer Kors was echter nog eene bijzondere onderscheiding bereid. Namens de Rotterdamsche afdeeling werd hem eene medaille uitge reikt, aan hem toegekend op de laatste aldaar gehouden tentoonstelling. Na deze handeling besloot spreker zijne korte maar hartelijke toespraak met den wensch dat ook bij volgende tentoonstellingen door de leden zou worden getoond, dat hel hun streven zy den naam der vereeniging in eere te houden. Vervolgens bracht het muziekcorps nog eenige nommers ten gehoore en werd door het gedurig ontsteken van Bengaalsche verlichting een fantas tisch gezicht over de geheele omgeving verspreid. Zooals meerdere groote festiviteiten werd ook dit zomerfeest door een vuurwerk op kleine schaal gesloten. Met zelfvoldoening zien voorzeker best uurderen en hen aan wie de rege- 'i ling van dit zomerfeest was opgedragen terug op den goeden afloop, waar toe niet weinig heeft bijgedragen het prachtige zomerweder en de goede orde die overal heerschte. Gisterenavond ongeveer 8 ure sloeg eene giek,; waarin 3 personen ge- zeten waren, in het water aan de Sleenschuur omdoordien zij in aanraking was gekomen met eene onverwacht aankomende schuit, met hel natuurlijk gevolg, dat de passagiers een gedwongen bad moesten nemen. Spoedig werd hulp verleend en, nadat het vaartuigje behoorlijk was uitgehoosd, nam het drietal weder plaats en zette met een nat pak de reis verder voort. Geljjk gemeld is heeft de noordelijke wind steeds zooveel overmacht op de onweersbuien, die telkens uit het zuidwesten opkomen, dat zij verieeren als sneeuw voor de zon of landwaarts wegdrijven. Gisteren, den 20,lto, vooral scheen het de lucht ernstig te meenen, rnaar het liep op niets uilen de droogte houdt stand. Iedere verwachting van veranderiiig of regen wordt door het schoonste zomerweer beschaamd, en de barometer, die na gedaald te zyn, wéder tot 767 Mm. is geklommen, neemt deswege allen twijfel weg. j Maar als het weer eens voor goed omslaat, dan zal het er spannen en adieu i dan onvergetelijke zomer! In de Staatscourant van 21 dezer is opgenomen een uitvoerig verslag van den heer L. H. ltnyssenaers, over de gemeentelijke belastingen in Belgie. Hel stoomschip Prinses A mal iavan Batavia naar Amsterdam, arri veerde te Suez den 20 Aug. en vertrok denzelfden dag. Voor de hoofdonderwijzersaetc werden 18, 19 en 20 Augustus tc 's Ilage geëxamineerd 16 caudidaten, 11 werden afgewezen en 5 toegelaten, namelijk de hh.J. F. Kuiken, van llaarhm; W. G. Lam, van Rotterdam; A. J. Dc Lange, van Leiden; A. Laurense en B. De Maar, van Delftshaven. He vijfde jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars- vereeniging tot hel vei krijgen van een diploma als muziekonderwyzeres of muziekonderwijzer, hebben jl. Maandag een aanvang genomen. In het ge heel hebben zich 36 candidaten aangemeld. Tot hiertoe zyn geslaagd, allen voor lager onderwijs: de lieer S. Klimmerboom te Franeker, voor orgel, viool en piano; mejuffr. II. E. Murkens te Utrecht, voor viool; mej. C. M. H. Von Mauntz te Breda, dc heer E. A. Melchior te Rotterdam, mej. L. A. Hastens te 's Gravenhagc, allen voor piano. Aan het schriftelijk gedeelte van het examen tot toelating op de hoofdcursussen nemen 103 onderofficieren deelwaarvan 18 van het instructie- bataillon. Er wordt nu en dan gesproken van de Siberische pest, die dit jaar sterker dan gewoonlijk in Rusland voorkomt onder vee en ook onder menschen. Ten einde misverstand tc voorkomen, schynt het nuttig, mede te deelen, dat onder dien naam in Rusland wordt bedoeld het miltvuur, dat gewoonlijk uil Siberië naar Europeesch Rusland pleegt overgebracht te worden. B(j de zorgeloosheid en domheid der Russische boeren trachten zij in allen gevalle nog de huid van het omgekomen stuk vee te redden, en vooral daardoor wordt de besmetting op den mensch overgebracht, zooals dan ook ten onzent soms plaats heelt bij het afmaken van aan miltvuur omgekomen vee. (/V. R. Ct.) j Gisterenavond omstreeks 9 uren brak te Rotterdam brand uit in het benedengedeelte van een pand aan de Bierhaven, dienende tot bergplaats van machinerieën. enz. Aanvankelijk had de brand een zeer dreigend aanzien. Door spoedige hulp was men den brand binnen één uur tyds meester. Het achtergedeelte van het pand heeft echter belangrijke schade bekomen. j Dezer dagen trad een net gekleed heer te Rotterdam een magazijn van damesmantels binnen en vroeg om eenige mantels te zien. Toen de bezoeker zijne keus had, deed hij den chef de zonderlinge vraag, den mantel even aan te passen, een verzoek, waaraan deze, hoe vreemd l.jj ook opzag, voldeed. Nauwelijks had hij den mantel aan, of de bezoeker lichtte de toonbanklade en ging aan den haal, meenende, dat de chef hem met den damesmantel aan wel niet achtervolgen zou Deze deed dit echter en riep uit al zjjne macht: "Houdt den dief". In plaats van den dief, hielden de voorbijgangers evenwel den chef aan, daar zjj meenden, dat de man, met den damesmantel aan het lijf, niet goed bij het hoofd was. De dief ontkwam en is nog niet opgespoord. Eergisteren kwamen vele leden van de Amsterdamsche Orkestvereeniging bijeen, ten einde te beraadslagen wal hun, met het oog op de toekomst, te doen stond. Als beginsel werd aangenomen zich niet op lager traktementen dan lol dusver aan een orkest te verbinden, daar de tegenwoordig genotene voor levensonderhoud enz. niet te hoog moeten geacht worden en ver mindering dus onaannemelijk is. Bijna allt aanwezigen, zeventig ongeveer, leekenden op eene gereed gemaakte lijstzoodat dit als eene ouderling aan gegane overeenkomst kan beschouwd worden. Ten einde ook voor hen te zorgen, die in het op te richten Paleis-orkest geen plaats zullen vinden, werd hel plan geopperd een afzonderlijk orkest tc vormen, in de hoop dat dit door het publiek gesteund zal worden. Bepaalde besluiten kon men evenwel nog niet nemen. Ook rees bij enkelen de vraag waarvoor muziek uitvoeringen van dit orkest eene geschikte zaal te vinden zou zyn. Tot dusver is nog niets met zekerheid omtrent de verschillende plannen te I zeggen. (IV. v. d. D.) Bij het aanbreken van den dag werd gisteren door de personen, die rond het sloom-chip in aanbouw, Johan Willem Friso, op de landswerf te Amsterdam de laatste nachtelijke ronde deden, onder in de helling het lijk gevonden van een ketclscheepmaker. De levensgeesten waren reeds lang geweken en het aangezicht was verminkt, een arm gebroken. Met grond wordt verondersteld, dat de man eergisterenavond na den arbeid, ongemerkt

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1